Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 9 септ. 2004, 20:13 ч.

Гъби в детското меню?

• 10 093
  • 18
  •   1
Отговори
  • при ОП
От кога могат да се дават гъби на децата?

# 1
  • Веган-аболиционист
Нашата "леля сестра" ни инструктира още като започнах захранване със зеленчуково пюре, че е забранен само патладжанът. Аз, обаче знам, че гъбите са доста трудно смилаеми и за пръв път дадох на Аля към края на 9-ти месец. Дотогава стомахчето й беше добре тренирано и с месо, та нямаше никакви проблеми.

# 2
  • Бургас
Не съм го чела никъде - един вид вътрешно усещане, но преди 2-рата годинка изобщо не мисля да давам.

# 3
  • при ОП
Абе питам, защото няма нещо кой знае колко полезно в тях, просто са вкусни, а още не съм давала.
mam4e, май си права.

# 4
  • София
Цитат на: mam4e
Не съм го чела никъде - един вид вътрешно усещане, но преди 2-рата годинка изобщо не мисля да давам.

И аз така - много тежка храна е и смятам да не тормозя стомахчето на детенце.

# 5
  • До хладилника, който обичам
И аз се притеснявам от гъбите, ще чакам най-малкото до 18 месеца, а по-вероятно до 24, т.е. до 2 годинки. Гъбите са тежка храна за възрастен, какво остава за дете?

# 6
Афродита, и аз се бях "закъхарила" по тоя въпрос и на времето бях поснала в дира такава тема. В общи линии препоръката беше след година и половина. Ама да си призная каката ни още не е вкусвала гъби (за малкото да не говоря) . Симона я пробвах скоро ама тя отказа - то тя какво ли и яде де - ама това друга тема Embarassed  Neutral Face

# 7
  • при ОП
Ето това съвсем ме разубеди да давам гъби на Цецо:
Наистина, гъбите са много богати на протеини, но цялостното им въздействие върху организма и ума може да има токсичен ефект. За разлика от други растения, живеещи чрез фотосинтеза, извличайки енергия от слънчевата светлина, в гъбите липсва хлорофил и те не могат да използват слънчевата енергия. Ето защо те трябва да набавят хранителни вещества от мъртви растения, мъртви животни, животински изпражнения и др. Извличайки енергия от смъртта и мрака, те пренасят тези статични сили и качества директно към консуматора. Известно е, че дори и най-скъпоструващите видове ядливи гъби са трудно смилаеми, ако се приемат в по-големи количества и причиняват ленива умствена дейност, сънливост и физическа летаргия. В много случаи количеството енергия, необходимо за да се извлекат полезни хранителни вещества от гъбите е по-голямо от самата извлечена енергия .
Благодаря на всички за отговорите Grinning  Sign Exclamation

# 8
  • Bristol
da trudno smilaemi sa....moia beshe dosta golemichak kam 3 godinki i si hapvashe gabki, no zabeliazah che koremcheto mu taka i ne gi smilashe. Ne che deteto se e oplakvalo ili go e bolialo neshto, jadeshe gi i gi izkarvashe celichki Simple Smile taka po lichni, preki nabljudenia stignah do izvoda, che niama smisal da se davat gabi na malkite.

# 9
  • Анкх-Морпорк
Гъби - най-добре след 3 години.
Освен, че са много трудно смилаеми, те натрупват в себе си вредни вещества. Дори и да не са отровни, пак натрупват разни токсини, които приемат от почвата, а у нас чисти почви...  Embarassed  Rolling Eyes  Embarassed  Rolling Eyes
В гъбите няма нищо с особена хранителна стойност, така че и хич да не се ядат, няма загуба.

# 10
и аз се разтърсих по този въпрос не отдавана. нашата лекарка ме посъветва да не давам гъби поне до 7 години. каза ми " аз не препоръчвам, но ако много държиш..." Аз разбира се изобщо не държа - щом не трябва, по-добре да не натоварвам детето излишно. а и както пишете по-горе, какво толкова ще спечелят от тези гъби. разделното  хранене също отрича гъбите....

# 11
  • UK
Иии това много гадно бе Афродита! Ми то пръстта от какво е - все е от мъртви растения и др. Доматите и краставиците да не би да растат в нещо друго. Аз никъде не съм прочела някаква причина да не се дават гъби. Много овкусяват и госпойцата си хапва от 10-11 месец.

# 12
  • при ОП
Цитат на: anan
Иии това много гадно бе Афродита! Ми то пръстта от какво е - все е от мъртви растения и др. Доматите и краставиците да не би да растат в нещо друго. Аз никъде не съм прочела някаква причина да не се дават гъби. Много овкусяват и госпойцата си хапва от 10-11 месец.

Защото в гъбите липсва хлорофил и те не могат да използват слънчевата енергия. Ето защо те трябва да набавят хранителни вещества от мъртви растения, мъртви животни, животински изпражнения и др, а доматите и крастаниците растат на слънце, т. е. са обогатени с хлорофил за разлика от гъбите.

# 13
  • UK
Гъбите нямат листа като другите растения за да имат хлорофил и се хранят само от почвата. Но и другите растения се хранят също от почвата, която се тори с какво -  баща ми слага заешко и кокошо торче, и оттам нататък им работи хлорофилът. Аз не виждам нещо лошо в това.
Ако някоя мама е чела някъде специално, че деца до еди-каква си възраст не трябва да ядат гъби моля да ни светне. Че се притесних наистина като чета колко мами ги смятат за неподходяща храна.

# 14
  • Анкх-Морпорк
По образование съм биолог, клетъчната стена на гъбите е различна от тази на растенията и това я прави толкова трудно смилаема.
Това ми стига, за да не давам на детето си. А има и още.
Афродита писа по-горе - гъбите се хранят различно.
Зелените растения синтезират органични вещества от неорганични, те приемат от почвата само минерали и вода, и с помощта на хлорофила синтезират органични.
Гъбите приемат органични вещества от почвата или от субстрата, върху който се развиват, т.е. не синтезират нищо ново.

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт