Гъби в детското меню?

  • 16 980
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 500
От кога могат да се дават гъби на децата?

# 1
  • Мнения: 8 163
Нашата "леля сестра" ни инструктира още като започнах захранване със зеленчуково пюре, че е забранен само патладжанът. Аз, обаче знам, че гъбите са доста трудно смилаеми и за пръв път дадох на Аля към края на 9-ти месец. Дотогава стомахчето й беше добре тренирано и с месо, та нямаше никакви проблеми.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Не съм го чела никъде - един вид вътрешно усещане, но преди 2-рата годинка изобщо не мисля да давам.

# 3
  • Мнения: 5 500
Абе питам, защото няма нещо кой знае колко полезно в тях, просто са вкусни, а още не съм давала.
mam4e, май си права.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 679
Цитат на: mam4e
Не съм го чела никъде - един вид вътрешно усещане, но преди 2-рата годинка изобщо не мисля да давам.

И аз така - много тежка храна е и смятам да не тормозя стомахчето на детенце.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
И аз се притеснявам от гъбите, ще чакам най-малкото до 18 месеца, а по-вероятно до 24, т.е. до 2 годинки. Гъбите са тежка храна за възрастен, какво остава за дете?

# 6
Афродита, и аз се бях "закъхарила" по тоя въпрос и на времето бях поснала в дира такава тема. В общи линии препоръката беше след година и половина. Ама да си призная каката ни още не е вкусвала гъби (за малкото да не говоря) . Симона я пробвах скоро ама тя отказа - то тя какво ли и яде де - ама това друга тема Embarassed  Neutral Face

# 7
  • Мнения: 5 500
Ето това съвсем ме разубеди да давам гъби на Цецо:
Наистина, гъбите са много богати на протеини, но цялостното им въздействие върху организма и ума може да има токсичен ефект. За разлика от други растения, живеещи чрез фотосинтеза, извличайки енергия от слънчевата светлина, в гъбите липсва хлорофил и те не могат да използват слънчевата енергия. Ето защо те трябва да набавят хранителни вещества от мъртви растения, мъртви животни, животински изпражнения и др. Извличайки енергия от смъртта и мрака, те пренасят тези статични сили и качества директно към консуматора. Известно е, че дори и най-скъпоструващите видове ядливи гъби са трудно смилаеми, ако се приемат в по-големи количества и причиняват ленива умствена дейност, сънливост и физическа летаргия. В много случаи количеството енергия, необходимо за да се извлекат полезни хранителни вещества от гъбите е по-голямо от самата извлечена енергия .
Благодаря на всички за отговорите Grinning  Sign Exclamation

# 8
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
da trudno smilaemi sa....moia beshe dosta golemichak kam 3 godinki i si hapvashe gabki, no zabeliazah che koremcheto mu taka i ne gi smilashe. Ne che deteto se e oplakvalo ili go e bolialo neshto, jadeshe gi i gi izkarvashe celichki Simple Smile taka po lichni, preki nabljudenia stignah do izvoda, che niama smisal da se davat gabi na malkite.

# 9
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Гъби - най-добре след 3 години.
Освен, че са много трудно смилаеми, те натрупват в себе си вредни вещества. Дори и да не са отровни, пак натрупват разни токсини, които приемат от почвата, а у нас чисти почви...  Embarassed  Rolling Eyes  Embarassed  Rolling Eyes
В гъбите няма нищо с особена хранителна стойност, така че и хич да не се ядат, няма загуба.

# 10
  • Мнения: 4 458
и аз се разтърсих по този въпрос не отдавана. нашата лекарка ме посъветва да не давам гъби поне до 7 години. каза ми " аз не препоръчвам, но ако много държиш..." Аз разбира се изобщо не държа - щом не трябва, по-добре да не натоварвам детето излишно. а и както пишете по-горе, какво толкова ще спечелят от тези гъби. разделното  хранене също отрича гъбите....

# 11
  • Мнения: 713
Иии това много гадно бе Афродита! Ми то пръстта от какво е - все е от мъртви растения и др. Доматите и краставиците да не би да растат в нещо друго. Аз никъде не съм прочела някаква причина да не се дават гъби. Много овкусяват и госпойцата си хапва от 10-11 месец.

# 12
  • Мнения: 5 500
Цитат на: anan
Иии това много гадно бе Афродита! Ми то пръстта от какво е - все е от мъртви растения и др. Доматите и краставиците да не би да растат в нещо друго. Аз никъде не съм прочела някаква причина да не се дават гъби. Много овкусяват и госпойцата си хапва от 10-11 месец.



Защото в гъбите липсва хлорофил и те не могат да използват слънчевата енергия. Ето защо те трябва да набавят хранителни вещества от мъртви растения, мъртви животни, животински изпражнения и др, а доматите и крастаниците растат на слънце, т. е. са обогатени с хлорофил за разлика от гъбите.

# 13
  • Мнения: 713
Гъбите нямат листа като другите растения за да имат хлорофил и се хранят само от почвата. Но и другите растения се хранят също от почвата, която се тори с какво -  баща ми слага заешко и кокошо торче, и оттам нататък им работи хлорофилът. Аз не виждам нещо лошо в това.
Ако някоя мама е чела някъде специално, че деца до еди-каква си възраст не трябва да ядат гъби моля да ни светне. Че се притесних наистина като чета колко мами ги смятат за неподходяща храна.

# 14
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
По образование съм биолог, клетъчната стена на гъбите е различна от тази на растенията и това я прави толкова трудно смилаема.
Това ми стига, за да не давам на детето си. А има и още.
Афродита писа по-горе - гъбите се хранят различно.
Зелените растения синтезират органични вещества от неорганични, те приемат от почвата само минерали и вода, и с помощта на хлорофила синтезират органични.
Гъбите приемат органични вещества от почвата или от субстрата, върху който се развиват, т.е. не синтезират нищо ново.

Общи условия

Активация на акаунт