контакт с болен от рубеола

  • 1 528
  • 14
  •   1
Отговори
Здравейте!!!!!Бременна съм с трето дете на 6 седмици Cryако знаете колко усилия ми струваше да задържа това дете(то небяха кавги и спорове с моите родители)но въпреки това с мъжът ми решихме да го оставим...Днес обаче бебчето на сестра ми е с диагноза рубеола.Моля Ви пишете ми възможно ли е аз да съм предала болестта на плода при положение че съм имала контакт с болното бебе и съм го гушкала непрекъснато.Мисля че като малка съм преболедувала тази болест,но съм в паника,,,,,,,моля пишете ми Cry Cry Cry

# 1
  • Мнения: 1 493
Ако си боледувала като малка , няма страшно. Опасно е ако ти се разболееш ! Все пак консултирай се с лекаря си !

# 2
  • Мнения: 7 186
Така е. Ако си карала Рубеола това ти дава доживотен имунитет. Опасно е ако ти се разболееш, тогава може да се увреди плода. Но ако ти си здрава всичко е ОК, плода не може да се увреди по никакъв начин, ако ще и със 100 болни от рубеола деца да си контактувала. Peace

# 3
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
Здравей, ако не си сигурна дали си боледувала, можеш да си направиш изледвания за антитела. Гинекологът или личният лекар да ти дадат направление, ако имаш антитела можеш да бъдеш спокойна, това че си контактувала с болен по никакъв начин неможе да навреди на теб и бебето.

# 4
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Здравей,
когато бях бременна имах контакт с болен от рубеола. Всички лекари бяха единодушни, че щом съм преболедувала шарката като малка, няма да има проблем. Въпреки това ми правиха три пъти през 7 дни изследване за наличие на антитела и вирус. Изследват се и двата показателя на рубеолата - Ig M и Ig G. Резултатите ми ги гледа една епидемиоложка в ХЕИ-то. Изследванията си ги правих в Цибалаб. Мисля че могат да ти ги направят и в лабораторията на ХЕИ-то. Ох чак сега виждам че си от Смолян. Значи антителата в изследването трябва да са високи - тоест това значи че имаш имунитет. А резултата за наличието на вируса трябва да е отрицателен. Ще си изровя изследванията да видя какви точно са границите.
Аз много се притеснявах, но сега се радвам на едно здраво и сладко момченце. Пожелавам ти го от все сърце!!!!! Успех!!!!!

# 5
  • Мнения: 666
Изчакай ,ако се разболееш от рубеола ще ти направят аборт,а  затвоя сигурност си нарави изследвания,незнам май триизмерния ехограф открива аномалиите,но не съм сигурна.

# 6
  • Мнения: 3 506
Ако не си боледувала от рубеола, най-вероятно си ваксинирана, т.е. пак имаш имунитет, т.е. положението не е страшно, въпреки че си контактувала с болно детенце. За твое спокойствие обаче е хубаво да споделиш с лекарите си и да си направиш изследвания на антителата, за да се потвърди, че имаш имунитет.

# 7
  • Мнения: 81
не се притеснявай просто сподели с генеколога си. Той знае какво да прави и какви са изследванията в такъв случай. Мисля че това е най-правилното решение-просто отиди веднага на лекар. Наистина е много важно!
proletina  какви са тези неща?Просто настръхвам от това което пишеш

# 8
  • Мнения: 1 938
off - Моят случай е идентичен, с тази разлика, че аз съм в 8 месец. Има ли опасност за мен или опасността е само в първите 3 месеца?

# 9
  • Мнения: 303
Имунизацията против рубеола помага само по-лесно да се изкара. Тя НЕ предпазва от разболяване.

# 10
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
off - Моят случай е идентичен, с тази разлика, че аз съм в 8 месец. Има ли опасност за мен или опасността е само в първите 3 месеца?







Аномалии на плода от заразяване на бременната от рубеола:
Ако сте се заразили в
6та седмица от бременноста,рубеолата предизвиква аномалии в зрението:катаракт
в 9та седмица-глухота
между 5та и 10та седмица-сърдечни недъзи
между 6та и 9та седмица-зъбни малформации


Ако не сте преболедувала или не сте била ваксинирана в детските години е опасно.Инкубационния период е 15 дни.Това означава,че ако не вземете мерки,има вероятност след 2 седмици да се разболеете от рубеола.

А тези две седмици са от изключително значение за бебето,тъй като именно по това време то изгражда органите си.За да не развиете болеста,лекарят ще ви предпише гама глобулин,който ще действа в инкубационния период и ще предотврати развитието на болеста.

Знайте че  в първите 4 месеца от бременноста ако  се докаже че наистина сте болна от рубеола ,ще получите разрешение за аборт

Последна редакция: нд, 11 дек 2005, 13:36 от doniboni

# 11
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Момичета, говорете с докторите си и си пуснете изследвания. Наблюдаващят ме гинеколог като разбра че съм в контакт с рубеола веднага поиска да махнем бебето. Бях в края на 2 месец. Разрових се в нета, говорих с други лекари, епидемиолози, дори със специалисти по патологична бременност. Всички бяха единодушни че трябва да се проследят антителата във времето. Отидох и на 4 измерен ехограф, за да видим дали няма малформации. Ако не бях го направила, сега Пепи нямаше да спи в креватчето до мен. Да чукна на дърво всичко завърши благополучно.
Моя съвет е идете на лекар и си направете изследвания. Не бързайте, а обмислете всичко и тогва решавайте какво ще правите.
Успех!

# 12
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Момичета, говорете с докторите си и си пуснете изследвания. Наблюдаващят ме гинеколог като разбра че съм в контакт с рубеола веднага поиска да махнем бебето. Бях в края на 2 месец. Разрових се в нета, говорих с други лекари, епидемиолози, дори със специалисти по патологична бременност. Всички бяха единодушни че трябва да се проследят антителата във времето. Отидох и на 4 измерен ехограф, за да видим дали няма малформации. Ако не бях го направила, сега Пепи нямаше да спи в креватчето до мен. Да чукна на дърво всичко завърши благополучно.
Моя съвет е идете на лекар и си направете изследвания. Не бързайте, а обмислете всичко и тогва решавайте какво ще правите.
Успех!






Дрина,как ще поискат да правиш аборт при полужение че не си била болна а само си била в контакт с болен,кви са тия доктори бе Close,само при факта че си болна се препоръчва аборт

# 13
  • Мнения: 3 506
Имунизацията против рубеола помага само по-лесно да се изкара. Тя НЕ предпазва от разболяване.
Това абсолютно не е вярно. Къде си го чула/чела? Ваксината в много висок процент от случаите дава траен имунитет срещу рубеола, т.е. напълно предпазва от заболяване. Теоретично. На практика поне при мен се потвърждава - няколко пъти съм била в контакт с болни и не съм се заразявала.
Между другото рубеолата е най-леката шарка - никой не би се занимавал да си слага ваксина, за да я изкара по-леко......

Наблюдаващят ме гинеколог като разбра че съм в контакт с рубеола веднага поиска да махнем бебето. Успех!
Смени си гинеколога, ако още си при него. Първо, дори да си била в контакт, вероятността да се разболееш е малка (може да си вече боледувала, ваксинирана - в Бг ваксината е задължителна, а може и просто да ти се размине). Второ, дори да се разболееш, рискът детето да е с малформации е 30-35%. При това положение не виждам кой нормален доктор би направил с лека ръка подобно изявление.

# 14
  • Мнения: 2 149
Кажи на лекаря си, той ще ти даде направление ...0503 или 0305 /нещо такова беше/, с което ще отидеш в паразитологията на ХЕИ на Сливница. Там ще ти направят тест.
Ако бременността върви нормално и това се вижда на видеозона - няма страшно.
Ако си боледувала или си ваксинирана риска намалява.

Поискай си изследване все пак.

Общи условия

Активация на акаунт