Имаме проблем...май...

  • 3 347
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 522
Здравейте мами!
Както знаете нашият татко е мюсюлманин и живеем в Истанбул.Понеже аз съм и винаги ще си остана християнка, сме се разбрали с таткото още в самото начало, че няма да налагаме на децата си нито едната, нито другата религия.Така в нашия дом се празнуват и християнските и мюсюлманските празници.Обяснили сме на децата си, че Всевишния е един и няма значение как ще го наричаме Аллах или Господ и няма значение къде ще му се молим в църквата или в джамията.
Но от около месец големия ми син Денис на 5 г. започна да се държи много странно - отказва категорично да отиде с баща си на джамия, отказва и да говори на турски и гледа само българска телевизия.С нас живеят двете ни детегледачки и няколко човека, които се грижат за къщата.Те му говорят на турски, а той отговаря на български, същото прави и с баща си.Сестра му гледа какво прави батко и и тя го прави същото.
Усещам, че проблема в къщи назрява и нямам идея какво да правя.
Усещам, че и таткото се дразни....
Незнам, давайте съвети...

Последна редакция: вт, 13 дек 2005, 18:59 от desislava`

# 1
  • Мнения: 3 098
Може пък да не е проблем,Деси Thinking
Мисля,4е вси4ки деца минават такъв период(за двуези4ните говоря)Имам много познати тук,на които децата им разбират български перфектно,но предпо4итат да отговарят на испански,а и да задават въпроси на съЩия език.
Мисля,4е това Ще отшуми,о ти трябва да му обясниш,например,4е тати не разбира бг,4е хората,които се грижат за него,съЩо не могат да разберат какво им казва той.Ти знаеш най_добре как да го подхванеш Wink От таткото съЩо можеш да поискаш съдействие,с пове4е търпение да се справите с това положение.
За джамиятя,незнам,дали пък не му е харесало неЩо,когато е бил там?Нямам представа какви са оби4аите.

# 2
  • Мнения: 978
Изход няма. дано съпругът ти прояви разбиране и е достатъчно интелигентен да разбере, че това е фаза, както казаха момичетата по-горе. Може би е най-добре да събереш информация, да я принтнеш и да му я предоставиш за да разбере за какво иде реч.  Не се отказвай обаче от това те да знаят и двата езика. Това е голямо богатство.
Разговаряй с мъжа си. Това е, което можеш да направиш. Успех.

# 3
  • Мнения: 522
Веднъж ровейки се в нета попаднах на уебсаит, форум за смесени бракове. Доста от жените там се "оплакваха" от същия "проблем". Казваха, че след като са се прибрали от едномесечен престой в страната на майката, децата отказвали да говорят езика на таткото, на страната в която живеят постоянно. НЯкои споделяха, че при тях проблема отшумял след няколко месеца.

Предполагам, че честите ви визити до България може да са подпомогнали за вашата ситуация. Колко често ходите до БГ?
Почти всеки уикенд...дали се дължи на това?

# 4
  • Мнения: 522
Изход няма. дано съпругът ти прояви разбиране и е достатъчно интелигентен да разбере, че това е фаза, както казаха момичетата по-горе. Може би е най-добре да събереш информация, да я принтнеш и да му я предоставиш за да разбере за какво иде реч.  Не се отказвай обаче от това те да знаят и двата езика. Това е голямо богатство.
Разговаряй с мъжа си. Това е, което можеш да направиш. Успех.
О да, разбира се искам да знаят и двата езика.За съжаление обаче опитах да говоря няколко пъти с мъжа ми, а той се мисли, че нарочно ги карам да говорят само на български...което изобщо не е така...
По приницип не е кой знае какъв проблем, но усещам, че на мъжа ми не му е особенно приятно

# 5
  • Мнения: 978
Не му е приятно, но ще трябва да го преглътне. После като почнах да говорят само на турски, ти ли ще се нацупиш? Wink
Детегледачките на какъв език им говорят?

# 6
  • Мнения: 1 761
Казваш,че често си ходите в Бг.Какво е отношението на твоите родители към мъжа ти?Възможно ли е някой да настройва детето?То не казва ли защо не иска да ходи с баща си?

Аз си мисля,че ако е моментно състояние на детето ще премине, но ако този процес се контролира от чужди хора си е проблем.

Аз също съм дете от смесен брак и си спомням,че баба ми доста ме настройваше срещу баща ми.Всеки път като се върнех от гостуване при нея дразнех баща си с нещо подобно като Дениз.Но аз отнасях и голям пердах - от това дълго време наистина бях убедена,че баща ми наистина е лош.


Детето ти може ли да чете?Ти знаеш ли турски?Можеш да му четеш книжки на турски или просто да му обясниш,че татко му е турчин, а мама българка и то е поравно и от двете и може да научи и двата езика и да има две различни баби и различни приятели.....

Надявам се да не се стига до сериозен конфликт с мъжа ти и лека-полека това да отшуми.

# 7
V Sofia poznavah edno semeistvo ot Siria ,detzata im sa rodeni v BG ,a maikata i ba6tata sa siriitzi i dvete im detza otkazvaha da govoriat na arabski,a samo na bg-ski .Maikata im govore6e arabski ,a te i otgovariaha na bg-ski i daje se sramuvaha tia kato im govore6e ,a biaha na 6 i 8 godinki ....,no kato si otivaha v Siria -sa govoreli arabski  i to bez problem...TA TOVA SI E EDNA FAZA !
Tuk pak imam kom6iika ruskinia,jenena za 6veitzaretz i tia ima dete ot parviat i brak i go e dovela tuk...sa6tiat problem -Deteto e na 12 godini sega ,no NE ISKA DA GOVORI NA RUSKI ,kakto si otide vakantziata -6te ne 6te govori .....ta si mislia ,4e ako ti ne si s detzata ti postoianno -6tat ne6tat 6te triabva da govoriat turski ,ina4e nikoi niama da gi razbere i TE SAMITE 6te se drazniat !!!!
Ako majat ti gleda edin uikend -sam,kakvo 6te mu govoriat ???? newsm78

USPEH OT MEN ,VAPROSA E MAJAT TI DA GO RAZBERE ,4E TOVA SA DETZA I VSI4KO MOGAT DA NAPRAVIAT I 4E TI NE STOI6 ZAD TOVA!!

# 8
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Хубаво е, 4е сте се разбрали предварително как ще възпитавате езиково и религиозно децата си. въпреки 4е проблеми винаги възникват дори и да не ги искаме. за езиците сме говорили доста пъти, за религия много не е желателно да се говори. за това просто искам да кажа, познавайки и двете религии, 4е е доста объркващо за дете на тази възраст да проповядва и двете религии. да ходи да се моли и в църква и в джамия? newsm78
 щом искате да ги запознаете и с двете религии и ги оставите те да решат- добре, но поиз4акайте с "практикуването " им. трудно е за голям 4овек да се ориентира камо ли за малко дете. а практикуването на мюсюлманството е малко по-стриктно и за това може би не иска да влиза в джамия.
пак поговори с него дали няма влияние на други хора.

ще се отклоня малко с една история.
преди да дойда в Емирствата се грижих 9 мес за бебето на моя позната. целодневно. детето по4ти не ме наре4е майка.
докато бях тук майка и непрекъснато и говореше за мен, показваше и снимки и говорехме по телефона. лелята от Дубай. прибрах се в Бг след година. най-голямата гор4ива изненада беше, 4е детето запо4на да ми казва непрекъснато, 4е ме мрази. непрекъснато и без повод. беше много тежко за мен да го 4уя от устата на 4 годишно дете,  за което се бях грижила и оби4ах като мое.
по-късно се оказа, 4е майка и с една неосъзната реплика, 4е ако малката не слуша тя ще замине при мен в Дубай и ще я остави, я накарало да ме намрази от страх да не взема майка и. много е трудно да си представим какво се запе4атва в малките им главици и трябва много да внимаваме какво правим  и говорим.

# 9
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Само исках да ти кажа за джамията. Детето отказва да ходи, защото предполагам му е скучно. Моят син към 6 години горе-долу се осъзна и започна да се дърпа, когато исках да го водя на места, където знае, че не е интересно за него. Все трябваше да го прилъгвам с нещо и така до ден днешен. Помисли трезво какво би избрало едно будно дете, да слуша проповеди и да седи мирно или да си играе Wink

# 10
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Само исках да ти кажа за джамията. Детето отказва да ходи, защото предполагам му е скучно. Моят син към 6 години горе-долу се осъзна и започна да се дърпа, когато исках да го водя на места, където знае, че не е интересно за него. Все трябваше да го прилъгвам с нещо и така до ден днешен. Помисли трезво какво би избрало едно будно дете, да слуша проповеди и да седи мирно или да си играе Wink


каква връзка има будността с това newsm78
племенника ми е то4но на 6 и е страшно будно (да не кажа палаво) и умно дете, дори награди в у4илище спе4ели , но това не му пре4и да ходи в джамия, нито е показал , 4е му е ску4но. ето за това говоря, 4е трябва да е осъзнато. някои деца го  постигат рано, други -не.

# 11
  • Мнения: 522
Не му е приятно, но ще трябва да го преглътне. После като почнах да говорят само на турски, ти ли ще се нацупиш? Wink
Детегледачките на какъв език им говорят?
И двете ни детегледачки са туркини, но са от изселниците, които со живяли в България - говорят повечето време на турски, но понякога говорят и на български

# 12
  • Мнения: 522
Незнам дали се дължи на честите ви посещения.  Embarassed
Опитвай се да му говориш (на детето), да му обясняваш как трябва да говори на турски в турция, на бъгларски с теб и в БГ пък дано този етап отмине бързо бързо.

НА мъжа ти кажи, че е просто един етап и трябва да се изтърпи, етап на търсене на самоличността- турски ли, български ли...Може би не е така, но звучи праводоподобно и разумно, има логика и мъжа ти може би ще го приеме по- лесно.

ПС, Децата ти са двуезични, какво богатство е това. Искам и аз да имам такъв проблем след време.




Снощи отново проведох този разговор, който ме посъветва, макар че го водя за 10-ти път сигурно и отговора беше...
`мамо ти не разбираш ли, че не искам да говоря на турски и в България е по-хубаво и искам да съм българин`
Обясних, че тати е турчин, живеем в Турция и т.н, а той ми отговори `Днес научих Аз съм българче обичам...`
След това какво още да кажа незнам.... #Crazy
 Heart Eyes


# 13
  • Мнения: 522
Казваш,че често си ходите в Бг.Какво е отношението на твоите родители към мъжа ти?Възможно ли е някой да настройва детето?То не казва ли защо не иска да ходи с баща си?

Аз си мисля,че ако е моментно състояние на детето ще премине, но ако този процес се контролира от чужди хора си е проблем.

Аз също съм дете от смесен брак и си спомням,че баба ми доста ме настройваше срещу баща ми.Всеки път като се върнех от гостуване при нея дразнех баща си с нещо подобно като Дениз.Но аз отнасях и голям пердах - от това дълго време наистина бях убедена,че баща ми наистина е лош.


Детето ти може ли да чете?Ти знаеш ли турски?Можеш да му четеш книжки на турски или просто да му обясниш,че татко му е турчин, а мама българка и то е поравно и от двете и може да научи и двата езика и да има две различни баби и различни приятели.....

Надявам се да не се стига до сериозен конфликт с мъжа ти и лека-полека това да отшуми.

По приницип нали знаеш какво е отношението на нас българите към турците заради историята ни!Повечето от българите не приемат брак между турци и българи и моите родители не направиха изключение.В началото като казах, че съм се запознала и излизам с турчин в къщи настана страшна кавга, след като казах, че е собственик на хотели в Анталия нещата се смекчиха.Знам и не го крия, че родителите ми приеха мъжа ми по-скоро заради финансовото му състояние отколкото заради това, че е прекрасен човек!Но с времето нещата се размиха - сега нямаме проблем, пък и прекалено много време мина.Точно за това не допускам, че може родителите ми да говорят нещо.
Да, Денис чете и пише и на двата езика - разбира се колкото е възможно за едно 6 годишно дете, но се справя.Детегледачките всеки ден ги занимават и с двата езика - песнички, стихотворения....

# 14
  • Мнения: 522
Хубаво е, 4е сте се разбрали предварително как ще възпитавате езиково и религиозно децата си. въпреки 4е проблеми винаги възникват дори и да не ги искаме. за езиците сме говорили доста пъти, за религия много не е желателно да се говори. за това просто искам да кажа, познавайки и двете религии, 4е е доста объркващо за дете на тази възраст да проповядва и двете религии. да ходи да се моли и в църква и в джамия? newsm78
 щом искате да ги запознаете и с двете религии и ги оставите те да решат- добре, но поиз4акайте с "практикуването " им. трудно е за голям 4овек да се ориентира камо ли за малко дете. а практикуването на мюсюлманството е малко по-стриктно и за това може би не иска да влиза в джамия.
пак поговори с него дали няма влияние на други хора.

ще се отклоня малко с една история.
преди да дойда в Емирствата се грижих 9 мес за бебето на моя позната. целодневно. детето по4ти не ме наре4е майка.
докато бях тук майка и непрекъснато и говореше за мен, показваше и снимки и говорехме по телефона. лелята от Дубай. прибрах се в Бг след година. най-голямата гор4ива изненада беше, 4е детето запо4на да ми казва непрекъснато, 4е ме мрази. непрекъснато и без повод. беше много тежко за мен да го 4уя от устата на 4 годишно дете,  за което се бях грижила и оби4ах като мое.
по-късно се оказа, 4е майка и с една неосъзната реплика, 4е ако малката не слуша тя ще замине при мен в Дубай и ще я остави, я накарало да ме намрази от страх да не взема майка и. много е трудно да си представим какво се запе4атва в малките им главици и трябва много да внимаваме какво правим  и говорим.
Да напълно съм съгласна с теб, но нали знаеш, че Турците не чак толкова запалени по религията, както другите мюсюлмани...
Знам, че е объркващо и сложно за него, но ако сега до като са малки не им обясним и не ги научим, след време като пораснат ще им бъде още по - трудно.

Общи условия

Активация на акаунт