Въпрос за запек при едномесечно бебе

  • 3 811
  • 5
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Бебето ми е на почти един месец. До преди седмица след всяко ядене пълнеше памперса, след на два пъте се наложи да й направим клизма с термометър попрепоръка на педиатърката ни /не беше акала два дни/. Прави ми впечатление че изпръжненията не са твърди, напротив дори изглеждат доста редки а на цвят са зеленикави, което доста ме плаши.
Искам да попитам на какво според вас може да се дължи този цвят и дали след като изпръжненията са по-скоро редки можем да говорим изобщо за запек? На колко часа след последното изхождане трябва да се прави клизма? Не искам да мъча бебето с тия процедури но според докторката ни на 36 час трябва да се дейсва с термометър защото бебето е мъничко Thinking

# 1
  • Мнения: 955
Ако няма вид на болничко значи не бива да се притисняваш, че са зеленикави. Съвсем малко да престоят и позеленяват. А иначе на въпроса ти, защо му се вика запек, като са редички - по-скоро е редно да се каже запечен стомах. До три дни е нормално да ти се бави стига да няма вид на изтормозено. Ако се тръшка - знаеш - термометъра или мушкато.

# 2
  • Мнения: 5 393
Първо да попитам дали се кърмите или сте на адаптирано?Ако се кърмите не се притеснявай от запека и не прекалявай с ползването на термометъра ,защото червата ще станат лениви.Случва се кърмени бебета да се изхождат и веднъж в седмицата,знам че звучи шокиращо дълго като период ,но е така.Зеленият цвят може да се дължи на претопляне или изстудяване на бебето,както и ако суче само първата,по-рядка част на кърмата,и не стига до тази която е по-мазната и хранителната.Консултирай се и с друг педиатър ако искаш ,но според мен не е необходимо толкова често да използваш термометъра.Пробвай вода с кафява захар,чувала съм ,че също помага.Успех,дано скоро премине този период

# 3
  • Мнения: 4 915
Ако бебето е само на кърма, едва ли има запек, всъщност то усвоява кърмата много добре и се счита за нормално да не ака 5-7 дни.

Ако дохранваш с АМ, въдможно е да се запича от него. Зависи обаче с какво количество дохранваш, ако е малко - може неакането да се дължи именно на факта, че кърмата се усвоява добре. Ако обаче дохранваш с по-голямо количество, възможно е то да е причина за запека. Запек също може да се причини и от капки за колики.

Никакви термометри не ползвай.  Naughty Как така след 36 часа неакане да прибягваш до такива мерки?...Педиатърката би трябвало да знае, че това е много крайна мярка и преди това трябва да се действа по друг начин - масажче на коремчето, поемане на разхлабващи храни от теб в по-големи количества.

Нещо важно - при запек акито е твърдо, на топчета излиза, почти не цапа памперса. Бебето ака с болка и с напъване, с пръцкане, с видимо усилие. При редки изпражнения и дума не може да става за запек. За цвета не се притеснявай - зелено става акито или при претопляне, или при преохлаждане на детето.

Моят съвет е да правиш масаж на коремчето по посока на часовниковата стрелка, да хапваш разхлабващи храни - круши, сливи, овесени ядки, повече течности.
Посети кърмаческия форум, за да получиш адекватни съвети как да увеличиш кърменето за сметка на АМ. Кърмата съдържа ензим, който регулира стомахчето и стимулира дефекацията, затова и бебетата обикновено още по време на сукане почват да пълнят памперса.

# 4
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
Ако бебето е само на кърма, едва ли има запек, всъщност то усвоява кърмата много добре и се счита за нормално да не ака 5-7 дни.

Ако дохранваш с АМ, въдможно е да се запича от него. Зависи обаче с какво количество дохранваш, ако е малко - може неакането да се дължи именно на факта, че кърмата се усвоява добре. Ако обаче дохранваш с по-голямо количество, възможно е то да е причина за запека. Запек също може да се причини и от капки за колики.

Никакви термометри не ползвай.  Naughty Как така след 36 часа неакане да прибягваш до такива мерки?...Педиатърката би трябвало да знае, че това е много крайна мярка и преди това трябва да се действа по друг начин - масажче на коремчето, поемане на разхлабващи храни от теб в по-големи количества.

Нещо важно - при запек акито е твърдо, на топчета излиза, почти не цапа памперса. Бебето ака с болка и с напъване, с пръцкане, с видимо усилие. При редки изпражнения и дума не може да става за запек. За цвета не се притеснявай - зелено става акито или при претопляне, или при преохлаждане на детето.

Моят съвет е да правиш масаж на коремчето по посока на часовниковата стрелка, да хапваш разхлабващи храни - круши, сливи, овесени ядки, повече течности.
Посети кърмаческия форум, за да получиш адекватни съвети как да увеличиш кърменето за сметка на АМ. Кърмата съдържа ензим, който регулира стомахчето и стимулира дефекацията, затова и бебетата обикновено още по време на сукане почват да пълнят памперса.
да не повтарям това което са писали мамите преди мен но абсолютно подкрепям мненията им а Free Soul ти е дала много подробно обяснение

# 5
И аз подкрепям отговора на  Free Soul но искам да добавя и моя опит:

Нашето бебче бе на АМ и имаше "лениви черва" от 22 си ден - не се изхождаше по 2, 3 дена, много се мъчеше горката Cry  Пробвахме какво ли не - чайчета, вода със захар и т.н. цял месец се изаквахме със сапунче. Накрая сменихме млякото (поради алергия към белтъка на кравето мляко) и бебка на 2рия ден започна да ака по 2 пъти на ден така и до сега Wink


Общи условия

Активация на акаунт