Искам да кърмя, но...

  • 585
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 262
При нас проблема е следния:Изписаха ни от родилния дом с много силна жълтеница. Бебка беше много поспалива, трудно я събуждах и не  межеше да засуче добре. В края на първата седмица все още не можеше да се храни добре и  не беше акала повече от 3 дена и нашата педиатърка каза, че кърмата ми не е достатъчна и ни каза да даваме адаптирано мляко като добавка. Аз се опитах ден - два да храня на поискване, но бебка продължаваше да плаче постоянно и аз започнах да и давам добавката. Може би беше проява на слабост от моя страна, но ми беше толкова жал за нея.
Днес ставаме на 3 седмици. Тази сутрин реших пробно да се изцедя преди да я накърмя, количеството беше 70 мл. Тя го изяде и като и дадох и 30 мл от АМ изцока и него. За обедното хранене обаче количествито кърма, което успях да изцедя бе едва 30 мл.
След това дълго описание въпроса ми е следния: Мога ли по някъкъв начин да си увелича кърмата и да минем само на кърмене, без добавка? Или е вече твърде късно за това?
И колко мл мляко трябва да яде на едно хранене бебе на 3 седмици? Защото 100 мл храна на едно ядене на мен ми се струват много, а и как да и подсигуря 100 мл кърма като аз и тези 70 си мислех, че са много.
Ще се радвам на вашите съвети. Много искам да си кърмя бебето, а нещо явно не правя. Дано не съм закъсняла.

# 1
  • Мнения: 2 047
   Не е толкова много 100 мл - това е количеството за едномесечно бебе. За вашата възраст мисля беше 80-90 мл.
   При мен проблемът е подобен - при наличие на кърма бебето не суче ефективно , затова задължително я дохранвам с изцедена кърма. Понеже бебето ми изсуква малко и постепенно кърмата почна да намаля. Започнах да се цедя  през 2 часа - в началото наистина не е голямо количеството, но като го правиш редовно и се увеличава. Постепенно увеличих интервалите на 3 часа. Ако си решила да го дохранваш след гърдата с изцедена кърма трябва да ти е готова предварително, за да не се дразни бебето. Сметни часовете.

 Моето е още с остатъчна жълтеница - продължавай да му даваш гърда преди шишето, колкото иска-толкова, има шанс да почне да засуква по-яко.

  А за това колко иска да яде -  при примерно количество за възрастта ви 80 мл. - ако на едно хранене изпие по-малко (60) на другото си го наваксва (100).

Последна редакция: пн, 12 дек 2005, 12:56 от У н и

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Първо да те успокоя,че щом имаш желание да кърмиш,ще стане - само ти трябва кураж,търпение и желание Grinning Не си спирала да кърмиш,кърма има - само въпрос на време и правилен подход е да се увеличи кърмата Grinning
Не казваш кърмиш ли или цедиш и даваш от шише? Важно е за да се прецени какъв метод да се използва конкретно във вашата ситуация.Ако бебето си суче на гърдата,следвай препоръките в тези статии:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/859/
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138
Някои неща,които ще ти помогнат за да накараш бебето да засуче - предлагай гърдата при първия признак на глад (въртене на главичката,сучене с устнички,опит да си смуче ръчичката) - ако чакаш бебето да заплаче,то ще е сърдито и прегладняло и ще е много трудно да го накараш да суче.Предлагай да суче,докато е още сънено и неразбудено - по инстинкт тогава бебетата засукват правилно.Ако бебето се сърди и си иска шишето,опитай да му дадеш малко мляко,колкото да се позасити и след това да го сложиш на гърдата.Можеш и да го лъжеш - даваш 1-2 глътки от шишето и пробутваш гърдата и така докато засуче добре.
Когато бебето засуче и след няколко минути започне да се дърпа от гърдата,може да прилагаш техниките,описани в тази статия:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683
Или опитай т.нар. switch nursing,при което гърдите се сменят няколко пъти в рамките на едно хранене - всеки път,когато бебето започне да губи интерес или да се дърпа,го прехвърляш на другата гърда,където млякото тече все още обилно и така задължително няколко пъти,за да може да приема и задното,а не само предното бързотечащо мляко.
По принцип добра идея е изобщо да махнеш шишето и да дохранваш бебето с чашка,лъжичка,капкомер или спринцовка,защото объркването на начина,по който се суче на гърдата и шишето ще ти е враг в увеличаването на кърмата и връщането на бебето към гърдата.
Кърмата се увеличава основно чрез често сучене и често цедене - поне на всеки 2ч.Може да опиташ хомеопатичното Рицинус комунис 5СН (само тази потенция и никоя друга!),3х на ден по 5 гранулки.Варено жито,тиква,овесени ядки,бадеми и най-вече достатъчно течности са нещата,които са се доказали за уподпомагане величаването на кърмата Grinning
Успех и да пишеш как върви Grinning

# 3
  • Мнения: 262
Кърмя я от гърдата, а изцеденото мляко и добавката я давам от шише. Опитах с лъжичка, но тя колкото изяде, толкова и изплюе и за това се отказах.
Но аз съм упорита, дано успея.

# 4
  • Мнения: 980
Хедра ти е дала обстойно съвети, ако ги следваш постепенно ще усетиш промяната и това ще ти даде още повече желание и упоритост да продължиш.
Нали знаеш, че с помпа или на ръка изцеждаш само част от количеството мляко, което бебето може да изсуче. Свикването на по-лесният биберон е проблема и това го кара да нервничи и плаче на гърдата. Пробвай с лъжичка. Предлагай гърдата през 2 часа през ноща, тогава може да суче спокойно. При теб кърменето през ноща  ще се стимулира лактацията.
Успех.

# 5
  • Мнения: 397
Здравей,

При мен се получи нещо подобно - два месеца кърмех и давах добавка. Изцеждах по много малко кърма, оказа се обаче, че първия месец синът ми наддаде с килограм, а втория с килограм и двеста. реших, че млякото му стига и минах на кърмене на поискване без добавка, отначало беше трудно, той ревеше много вечер, но постепенно нещата си дойдоха на мястото, започна да наддава стабилно по 600 грама, кърмихме се до година и 4 месеца. Опитай се да му махнеш добавката, при много жени изцеждането е трудна работа - имат мляко, но не могат да го изцедят. Това е така, защото бебето по специален начин захапва гърдата и натиска определени центрове, които задействат отделянето на мляко. Със сигурност имаш достатъчно мляко, просто трябва да бъдеш по-смела, опитай за няколко дена, нищо няма да му стане на бебето. Другото, което можеш да направиш, за да си спокойна е да му махнеш памперса за един ден и да видиш колко пъти ще чурка, мисля, че беше нормално 7-8 пъти в денонощие, като през целия ден сте само на кърма - без никакви други течности и му даваш да суче, когато поиска. Успех, надявам се всичко при вас да се оправи и да минете изцяло на кърма.

# 6
  • Мнения: 262
Благодаря нас всички за съветите. Честно казано, малко се бях отчаяла, че с кърменето почти съм приключила, но сега започвам с нови сили. Надявам се да успея. Аз съм си упорта, да се надяваме, че всичко ще се нареди добре за нас.
Още един път - БЛАГОДАРЯ за подкрепата!

# 7
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Виждам, че си се поуспокоила, но само да вметна, че това колко изцеждаш наистина не е показател.Когато се роди синът ми, успявах да изцедя не повче от 10-20гр-с помпа, на ръка, абе как ли не се мъчех.Бях се депресирала тотално.Още повече че кърмех на режим(3 часа), не бях открила форума още и знанията ми за кърменето се свеждаха до инат да се получи и при мен.Какво беше очудването ми, когато на 20-тия ден от раждането, синът ми беше наддал близо 500гр.Така че, колко цедиш, въобще не е показател. Naughty.

# 8
  • Мнения: 1 735
aterg,не се предавай,ами чети всичко наред в Библиотеката!
И преди съм го казвала и пак ще го кажа: Силата е в информацията!
П.П: Ей ,да не предизвикаш пък хиперлактация!  Mr. Green Инстинктът помага също,да знаеш,стига да му дадеш думата. Sunglasses
Успех и  да разправяш как върви!  Hug

# 9
  • Мнения: 262
Не знам дали е внушение или наистина нещата се подобряват, но днес вече два пъти се храним само с кърма, без добавка и си спим нормално, по около 3 часа. Това е голяма постижение, като се има предвид, че само с кърма преди пищеше постоянно от глад и се будеше непрекъснато.
Стискайте ни палци и дано нещата продължат в този дух.

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Браво на вас Hug
Ще продължат така нещата,изобщо нямай съмнения - това са си природни закони Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 1 735
Не знам дали е внушение или наистина нещата се подобряват, но днес вече два пъти се храним само с кърма, без добавка и си спим нормално, по около 3 часа. Това е голяма постижение, като се има предвид, че само с кърма преди пищеше постоянно от глад и се будеше непрекъснато.
Стискайте ни палци и дано нещата продължат в този дух.
newsm10 smile3521

Общи условия

Активация на акаунт