Изследване за токсоплазмоза??

  • 1 106
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 417
Здравейте момичета!Правиха ли ви изследване за токсоплазмоза,защото мен май са ме пропуснали,а било задължително????

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Ами аз не знам да е задължително, направих го по собствена преценка тъй като си имам 2 котки, правих го дори два пъти защото стойностите по време на бременност варират, слава богу имам имунитет.
Когато казах на лекарката си тя ми каза, че съм направила добре, че съм се изследвала и ми каза да го направя пак след няколко седмици, но не ми е казвала, че е задължително.

# 2
  • Мнения: 2 327
Чак задължително не е, но е желателно, особено ако имаш контакт с котки.
Токсоплазмозата може да увреди плода и за това хората се застраховат. И на мен ми правиха няколко пъти, но аз живея с котка и предупредих доктора.

# 3
  • Мнения: 411
Не се притеснявай,имаш достатъчно време да го направиш!Отиваш в хеи и готово.И аз знам,че не е задължително(някой майки никога не са им правили),но според мен е важно,защото не само котките носят вируса!

# 4
  • Мнения: 1 170
А може ли някой да ми каже, единствено в ХЕИ ли правят това изследване или..., че и аз, отвреме- навреме, имам контакт с котка ... Rolling Eyes

# 5
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
На мен не са ми го предписвали, но си го направих за да съм спокойна!
Знам, че е препоръчително, но докито каза, че не било включено в полагащите ми се изследвания, и не ми даде направление въпреки, че имах котка в къщи, до малко преди да забременея и тя знаеше това!
По принцип изследванията за токсоплазмоза са две - едното е за наличие на имунитет, а другото е за наличие на самото заболяване! Първото се прави в ХЕИ, а второто в "Центъра по заразни и паразитни болести" /дано не съм ги обърнала кое-къде, но мисля,че не съм/, които се намира на ул.Кракра, почти да кръстовището на Кракра и Янко Сакъзов. В ХЕИ може да отидеш с направление и от личният лекар, но в "Центъра по ....." си се плаща!

# 6
  • Мнения: 533
Много ме учудихте, че тези изледвания не са задължителни newsm78. Мен поне три-пъти ми взимаха кръв за тази цел (съвсем задължително). Доколкото знам не само котките са опасни, а това е паразит, който може да се съдържа и в недобре термично обработено месо. Затова се препоръчва винаги когато бременната жена обработва сурово месо много добре след това да измива ръцете си.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 398
не е задължително , но е добре да си го направиш особено ако имаш контакт с котки.

# 8
  • Мнения: 992
И аз исках да си го направя,но ми казаха,че не ми е от полагащите се изследвания ако нямаш симтоми и котки и отказаха,макар че аз много исках да си направя. Simple Smile

# 9
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
не е задължително а е желателно ако се имаш домашни животни и по специално котки или ако си галила някое улично или селско коте абе докато си бременна мисла че е добре контактите със животни да са по-ограничени

# 10
  • Мнения: 411
А може ли някой да ми каже, единствено в ХЕИ ли правят това изследване или..., че и аз, отвреме- навреме, имам контакт с котка ... Rolling Eyes

Да,изключително хеи!

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Аз си го правих в лаборатория Цибалаб, за друго място не знаех, взеха ми 34лв. за двете изследвания и за имунитет и за наличие на заболяване в момента.
Само да спомена, че не само котките са причинители на токсоплазмоза, не добре измити зеленчуци и не добре обработено месо също може да са причина за токсоплазмоза, така че е добре според мен да си го направиш това изследване за собствено спокойствие и ако нямаш имунитет да се пазиш.

# 12
  • Мнения: 411
Аз си го правих в лаборатория Цибалаб, за друго място не знаех, взеха ми 34лв. за двете изследвания и за имунитет и за наличие на заболяване в момента.
Само да спомена, че не само котките са причинители на токсоплазмоза, не добре измити зеленчуци и не добре обработено месо също може да са причина за токсоплазмоза, така че е добре според мен да си го направиш това изследване за собствено спокойствие и ако нямаш имунитет да се пазиш.

Изледването се поема от здравна каса!С направление от гинеколога,не са ми взели и стотинка в хеи  Simple Smile

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Точно заради това си смених гинеколожката, разбрах едва когато си направих за трети път изследването, че се поема от ЗК.

# 14
  • Мнения: 1 190
Не е задължително, но щом имаш контакти с котка най-добре си го направи!

Общи условия

Активация на акаунт