Как можем да осъдим съсед

  • 7 573
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 700
Наши съседи от години не плащат консумативните разходи във входа - за чистачка, ел.енергия и други. Натрупали са задължения за повече от 300 лв. Връчена им е покана за доброволно изпълнение - без резултат. На последното събрание се взе решение вместо да плащат, чрез труд /т.е. да чистят стълбището/ да се издължат. Освободихме чистачката, но те така и не почнаха да чистят. На събранието само обещания, че ще се издължат и нищо - така вече няколко години.
Въпросът ми е по съдебен ред /макар и да не ни се иска/ може ли да си вземем парите? Какъв е реда - искова молба до съда ли се подава и каква е точно процедурата?
Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 903
http://www.manager.bg/news/sadim-saseda-ako-ne-plashta-vnoskite-za-bloka

Обаче дали реално ще се получи - много ме съмнява. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 700
Да, то по принцип може, но никъде не намерих информация, която точно да оказва какво се прави - искова молба до съда ли се подава или какво? То всеки ще каже да си наемем адвокат - да де, но на съседите едва ли ще им се иска да плащат за адвокат, а после дали ще си върнем парите от недобросъвестните съседи, кой да ти каже. Целта на занятието при нас е по-скоро да се стреснат, за целта трябва да се предприеме някаква стъпка, а най-лесно е, ако почнат да плащат, да се оттегли молбата.
Интересува ме практическата част на случая - а не хипотетично - видите ли, можем да ги осъдим. Да де, ама как?

# 3
# 4
  • Мнения: 135
За съжаление няма друг начин, освен да ги съдите. В нашия вход имахме такъв случай. Домоуправителя отиде при адвокат, той пък изпрати преписка до градския прокурор. Той от своя страна, след като я прегледа, преценява и я праща до районния инспектор в полицията. И районния поема случая. Привиква виновния и говори с него.Повярвай-нашия човек се стресна и до два три месеца си върна дълговете на входа. Никой не вярваше, но се получи. Успех ви желая. Но трябва да платите такса на адвоката. На нас ни взе 50лв. вие ще решите дали да прежалите 50, за да си вземете 300.

# 5
  • Мнения: 2 927
За съжаление няма друг начин, освен да ги съдите. В нашия вход имахме такъв случай. Домоуправителя отиде при адвокат, той пък изпрати преписка до градския прокурор. Той от своя страна, след като я прегледа, преценява и я праща до районния инспектор в полицията. И районния поема случая. Привиква виновния и говори с него.Повярвай-нашия човек се стресна и до два три месеца си върна дълговете на входа. Никой не вярваше, но се получи. Успех ви желая. Но трябва да платите такса на адвоката. На нас ни взе 50лв. вие ще решите дали да прежалите 50, за да си вземете 300.
     Не знам какъв точно е бил проблема с вашия съсед, но не това е реда при неплащане на сметки. Прокуратура и полиция нямат никакви компетентности тук.
     Има си процедура по ЗУЕС - трябва да има надлежно изготвен протокол от заседание на общото събрание. В протоколът трябва да е взето решение за събиране на някаква сума месечно. После управителят на етажната собственост подава заявление до съда за снабдяване с изпълнителен лист. Държавната такса е 2% върху сумата, която се претендира. Ако протоколът е съставен по надлежния ред, съдът ще издаде заповед и изпълнителен лист. С последния се образува изпълнително производство пред съдия-изпълнител. Следват запори на сметки -заплати, пенсии, ако надвишават МРЗ, а ако сумата е голяма може и до продажба на автомобили и имоти да се стигне /това важи за всички задължения/. Събират се и направените разноски за адвокатско възнаграждение и държавни такси, ако се поискани от съда.

# 6
  • Мнения: 135
Хърмаяни, разбира се, имахме протокол от общото събрание.Беше определена някаква сума за месечно изплащане, но такова не последва. И домоуправителя отиде да се посъветва с адвокат. Недобросъвестния съсед дължеше на входа повече от 600лв. Прокурорът, за да не го дава на съдия изпълнител/понеже сумата не била голяма/ решил да опита с районния-дано се стресне . И районния се отнесе сериозно-привиква го няколко пъти, /съседа се опита да изклинчи и от там/ но твърдо му  бе казано, че ще последва съд със съответните такси по делото, и да видиш оня как хубаво си плати дължимото. Мъжът ми е домоуправител, затова знам с подробности случая.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 508
Остава да започнат и да описват имуществото, заради неплатени сметки по входа. Това ми се вижда голяма простотия.

# 8
  • Мнения: 700
Благодаря, Хърмаяни, както винаги си много любезна и прецизна в отговорите си. Точно такъв съвет исках да получа.

mia1, ами не е ли простотия останалите 14 семейства да си плащат всеки месец, а това семейство да правят всички на глупави?!? Предложихме им при това вариант - ако не могат да платят, да започнат да чистят входа. Ами и това не искат. Е, как иначе да се процедира с такива хора? И това продължава години наред.
Явно ще се вземат мерки, и тази "чест" се пада на мен като управител.

# 9
  • Мнения: 2 927
Златна превъзходна, така го разбирам - намесата е била неофициална. Но не за всеки в полицията или прокуратурата ще направят такова нещо.  Peace

Milenna, успех.

mia1, малко хора знаят но това си съществува от много години, още с ПУРНЕС беше възможно. Задълженията са като всички други. Защо банката да може да ти вземе имущество за неплатен кредит, а съседите да не могат за задължения, които са погасили вместо теб?

# 10
  • София
  • Мнения: 1 508
Е, аз не одобрявам и това банката да ти описва имущество и да ти взима апартамента. В този котекст трудно ще одобря това да правят и съседите.

# 11
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 6 995
Е, аз не одобрявам и това банката да ти описва имущество и да ти взима апартамента. В този контекст трудно ще одобря това да правят и съседите.
Това са две съвсем различни неща, поне според мен ! Просто доста хора наистина повярваха ,че може днес да вземеш нещо , за което ще платиш след 10 години ,например...Да ,може да стане, но се случват инциденти, нещастия и сметките излизат криви...Да, има застраховки, но в България такова изплащане пада, че не е истина...
В блока на родителите ми има такива хора, не плащат консумативи , но са нон стоп в кварталните кръчми... Като не искат да плащат , да си купят къща или да хващат гората Twisted Evil

# 12
  • Мнения: X

Явно ще се вземат мерки, и тази "чест" се пада на мен като управител.

Добре де, в общи линии ви казаха каква е процедурата. Ако успеете да се справите в крайна сметка ще вземете изпълнителен лист за 300 лева. Ако хората имат доходи ще им ги запорират и ще си получите парите. СИ ще си получи пропорционалната такса и другите разноски по изпълнението и сумата ще стане двойна.
Оттук нататък обаче как ще живеете с тези хора и какво ще правите когато продължат да не плащат? Периодично същото ли?

п.п. Как ви дойде на ум да им предложите да чистят входа?  Shocked

# 13
  • София
  • Мнения: 164
Опитахте ли с медиация, това е процес на извънсъдебно разрешаване на случая, не съм особено запозната от гледна точка на това, че незнам какъв е самият процес в детайли...но общо казано е разрешаване на спор извънсъдебно, без адвокати, но с човек който следи изкъсо случая и подпомага разрешаването на проблема извън залата.

# 14
  • Мнения: 427

Явно ще се вземат мерки, и тази "чест" се пада на мен като управител.

Добре де, в общи линии ви казаха каква е процедурата. Ако успеете да се справите в крайна сметка ще вземете изпълнителен лист за 300 лева. Ако хората имат доходи ще им ги запорират и ще си получите парите. СИ ще си получи пропорционалната такса и другите разноски по изпълнението и сумата ще стане двойна.
Оттук нататък обаче как ще живеете с тези хора и какво ще правите когато продължат да не плащат? Периодично същото ли?

п.п. Как ви дойде на ум да им предложите да чистят входа?  Shocked
   А тези които не си плащат консумативите  и очакват други да го правят ? Те как живеят със съседите си ? И защо да не повторят процедурата , ако отново бъдат некоректни ? Безплатен обяд няма никъде . По тази логика всеки един може да откаже да плаща , защото така му харесва примерно .
За чистенето на входа , срамна работа няма . А съседите просто са им предложили алтернатива , за да се издължат / това в случай че са много затруднени финансово / и да не се стига до съдебна инстанция .
Ако не искат да плащат , по горе го казаха , да си купят къща и да не плащат консумативите по нея .  Peace

Общи условия

Активация на акаунт