Впечатления от първия път на ски

  • 7 282
  • 73
  •   1
Отговори
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Такааа....аз рядко пускам теми, дори изключително рядко започнах да влизам във форумите, но да попитам.

Понеже януари ще пратя Ади на ски за първи път, организирано от детската градина, да попитам мамите с по-голям опит, какви бяха преживяванията с вашите деца и Първия път на ски?

# 1
  • Мнения: 1 399
Много Офф: отворих темата, очаквайки че ще споделиш впечатления от първото качване на ски на Ади Grinning
Успех на бъдещата скиорка!  Peace
За съжаление, мога да споделя само как аз се чувствах при първото си и единствено качване на ски, доста отдавна Crazy, ама няма да го направя Blush

# 2
  • София
  • Мнения: 39 759
Лио взимат ли ги толкоз малки?
Миналата зима бях пратила кума да проверява (докат те си карат ски с кумата) и ми каза 5г  Embarassed

# 3
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Лио взимат ли ги толкоз малки?
Миналата зима бях пратила кума да проверява (докат те си карат ски с кумата) и ми каза 5г  Embarassed

Да, няма никакъв проблем. На Ади съм сигурна, че ще и хареса, но ще ми е любопитно да прочета и впечатления по въпроса. Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 3 663
Ами, май не трябваше първа да пиша, но никой не отговаря. Когато Калоян се качи първия път на ски, беше на 5 години, имаха ски-училище от градината и голям мерак да се научи. Хубаво, записахме го, отиде първия ден, беше много впечатлен, но явно през нощта го е хванала мускулната треска и на следващия ден започна да дава отстъпление. Понапънах го аз, и втория ден отиде, но третия се тръшна в къщи, че е много изморен и изобщо не пожела да отиде в градината. Изпусна този ден. С много кандърми, и обещания, че повече няма да го пускаме на ски-училище, изкара и четвъртия и петия ден. Та нашето каране беше до тук, повече в следващата група не го записахме. Пробвахме го на Банско и Пампорово по детските писти, кара, приятно му е с нас. Защо така не искаше да ходи, много се уморяваше по цял ден ли, незнам Thinking

Дано на твоята госпожица да й хареса, все пак чист въздух Grinning

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Лио - мен този спорт/удоволствие ме плаши до смърт  Sick, но стискам палци на Ади да й хареса и да се научи да кара без големи падания  Peace
Браво на Ади и на безсташната й мама  Hug

П.П: еееееееех, колко хубаво си карам шейничката Simple Smile

# 6
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Моята дъщеря за първи път отиде на зимуване на 2,5 години. Не пожела изобщо да се качи на ски, само искаше да се разхожда и да я возим на шейничка.
На следващата година обаче вече нямаше спирачки. Въпреки, че в началото изпитваше малко страх, след това бе много въодушевена! От тогава насам всяка зима сме в Пампорово и тя е напреднала страшно много. Много, много й харесва!!!

# 7
  • Мнения: 130
Ние всички караме ски,но според мен ученето на ски има смисъл от 6 години ,по-рано по-добре шейна.
Другото е излишно пръскане на средства.

# 8
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Много зависи от конкретния учител. Ако успее да представи нещата весело и да я запали по ските ще е супер, но не винаги става така. Повечето ги е страх защото като се качат на ските и те тръгват, детенце пада, бебешките влекове дърпат силно за ръчичките и хем боли и прежулва, хем се пада под въжето. та ако учителя има подход да успокоява и да насърчава с подходящ тон ще стане лесно. А пък и вие в къщи е добре да й разправяте колко ще е готино като се научи и че всеки пада в началото. Много е важно да й пратиш хубави ръкавици - дебели, шушлекови, хем да топлят, хем да не усеща въжето на влека. Може даже да са два чифта та да сменя в обедната почивка ако се намокри. Не я обличай с вълнен пуловер или много дебел поларен защото много се потят  и ще настине лесно. В никакъв случай не обувай вълнени шушони защото много болят крака. Чорапогашник под шушлеков панталон и памучни чорапки. Ще се движи и няма опасност да й измръзнат краката.
Успех.

# 9
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Благодаря на всички за включването Hug
Особено на martisun - страхотно включване. мерси много.
знаех си, че няма да е излишно да пусна една темичка за всеки случай по въпроса.
Сега за 'пръскането на пари': естествено, че на 3 години няма да се научи да кара ски. Далеч съм от тази мисъл, имам претенцията за здравомислещ човек все пак. Просто ми се иска да 'пръскам пари' за подобни неща, отколкото за лекарства и лекари, а всяко качване в планината си е известна доза здраве.
Благодаря ви още веднъж на всички за включванията.
Безценни сте, уважавам всяко едно мнение.

# 10
  • Мнения: 2 792
 Димана, беше на ски миналата година за първи път, просто баща й и майка й са патки(само до ги пипна Mr. Green), дето не четат разлепените листа на входа на детската и пропуснаха да я запишат предните години ooooh!.
 На нея и беше много хубаво, ходеше с удоволствие, караха на Ветровала, не на Алеко, там е добре, че са само децата и е по-спокойно. Хвана големите студове, но валеше много сняг и времето беше меко, горе при тях беше около -7-8 градуса, аз я обличах с памучна блуза, памучна жилетка и грейка(потник и тениска разбира се) и тя нве се е оплаквала да й е студено. Супер беше ентусиазирана за още, ама зимата свърши преждевременно Crazy и така и не организираха пак.
 Сега гледам има обява в детската и смятам да пусна вресльото Момчил да си калява характера Grinning, за Димана не съм видяла нищо, тя ще е във въканция до 8-ми януари, може да видя да я запиша с Момчо нищо, че е по-голяма(уф пак взех да си разсъждавам, на клавиатурата, сори Embarassed).

# 11
  • Мнения: 510
Дъщеря ни кара активно от 3 годишна.Възрастта не е  проблем,стига да попадне на точните учители- за толкова малки деца кадри Wink и подходящи екипи имат във витошките ски- училища Дино,Мотен и Мачирски,Марина(аз съм пристрастна към Дино,защото покрай ските станахме приятели със собствениците и защото се занимават главно с деца в детскоградинска Wink възраст),задължително е и детето да има желание за ски-училището(или поне да е ходило на планина няколко пъти през зимата).

Иначе,като дойде веме за ски-училището,трябва да имате:

1. Кутия за обяда(пластмасови детски има в ТСМ магазините и то с 2 отделения-едното ще е за десерта Laughing) и термо шишенце за мляко с какао/сок/чай.
2.Два ски екипа-единият го предаваш с  резервен чорапогащник,гащи(това с пишкането е наистина проблем  при най-малките-забравят или казват на учителите  със закъснение Wink)
3.Под долнището/целия екип детето носи по възможност фин вълнен чорапогащник(памукът е много по-хигроскопичен иако влезне сняг под крачола е мнот-о-о-го мокро) без допълнителни чорапчета отгоре,на тясно пръстите замръзват опасно бързо!!!
4.Ръкавиците са от най-важните неща,защото ръчичките и крачетата мръзнат първи,те не трябва да са просто "шушлякови",а да имат около 100 grams Tinsulate/Gore-tex мембрани,защото децата не спират да пипат снега Simple Smile
Първата година 2-та чифта ръкавици бяха с дълъг ластик(да не се губят),който минава през ръкавите на якето.
Отначало децата предпочитат да носят "двупръстови"
Rucanor(в МЕТРО),Rossignol,ТСМ(също стават,но гледай етикетчето с означенията за изолацията,че има и "градски"
5.Ботушите/обувките  трябва да са тип "апрески"/много високи обувки водоустойчиви и с добър грайфер ,защото от паркинга на автобусите при кабинката до Алеко,децата вървят в индийска нишка,често е заледен пътят/с неотъпкан сняг.
6.Каска ,колкото и да ти се стори нелогично за малко дете,тя е много практична
(имаме такава за 35 лв от ТСМ -на 3 сезона е вече- и не отстъпва по дизайн на известните марки)
- пази главата от удари,а те не са изключени- от чуждите щеки,ски,от висулки(при х.Алеко), а също и при подхлъзване,докато тупуркат пред скиорната само по ски обувки...
- перфектната шапка-ушанка е Simple Smile
- има джаджа за закачане на ластика на маската(очилата),така дори да не ги носи,няма да ги изгуби
7.Ски маска/очилаНа пазар можеш да потърсиш,темата с адрасите на магазините SLS и другите големи.
8.Шалът-може да е само около вратлето,но не и на устата,продават се неопренови маски-около 10-20лв на Пазара за ски,има и детски,те пазят от снега лицето,приличат на "чорапите " на тия от НСБОП Mr. Green
9.Под якето-потниче,тениска с дълъг ръкав,поло-вълнен пуловер/полар
10. Слънцезащитно кремче и ГЛАНЦ!!!,устните изпръхват от вятъра
11. Удобна раничка за кутията с храната,носните кърпички,шапката и ръкавиците
12. Планинска застраховка,прави се само от "Витоша", "ДЗИ","Хановер","QBE"
(по принцип от училището я правят,включват я в цената на пакета)

Сега се сещам за тези неща,ако ти хрумне още нещо,казвай Hug

За повече инфо за детските ски училища погледни:
http://www.xtdev.com/ski/school_bg.php?men=5

Това е нашето любимо ски-сноуборд училище ДИНО[/u]:
http://www.skidino.com/

BAS предлагат много добро обучение по сноуборд:
http://www.bas-bg.com/
А също и те:
http://www.oxo.bg/
ОХО
предлагат и ски,не само сноуборд като BAS

Ето и на "Марина"
http://www.marinasport.net/

А Мотен
са ветераните и най-голямото ски-сноуборд училище на Витоша:
 http://www.moten.dir.bg/
 
Мачирски са втори по популярност и масовост след Мотен, нямат си сайт
Председател: Аспарух Мачирски
Телефони: 02 / 37 77 87
0489 / 39072 Но тия телефони ми се струват поовехтяла информация

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 4 575

March, безценна си, както винаги, по въпроса. Тъкмо щях да пускам тема как да оборудвам детето за ските.
Имам въпрос: къде е този пазар на ските. Предполагам, че там се продават ски-екипи на по-прилични цени (second hand), че два броя нови ще ми дойдат в повече....
И тази каска - вместо шапка ли е или е върху шапката?

# 13
  • София
  • Мнения: 7 242
Мира, каските се слагат върху шапката.
До колкото знам пазарът за втората употреба е на синьото, пред бившата ледена парзалка М/у автобусната спирка и стадион /Васил Левски/. Ей, велика съм в обясненията Grinning
На Цвети също ще и е за първи път тази година да ходи на ски, така че и аз благодаря на далите мнение  bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 6 999
March, много изчерпателно и полезно. Ще го имам предвид.

Качихме моя племенник на ски, когато беше на около 3 год. Тъй като аз съм с най-голям опит /карам ски от 6 годишна/ аз се занимавах с него. Достави му огромно удоволствие, особено да се спуска по пистите за големи със ски м/у моите. Според мен важно е детето да има желание - има ли всичко ще е чудесно.

Племеника ми сега е на 14, не е виждал сняг от 10 години, но още си спомня как сме карали ски двамата Laughing

# 15
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Хм...моят първи опит в ските завърши много бързо в едно борче...малко като на онова филмче за "лека нощ"...
Но на едни познати синът им е връстник на Елина и кара ски от миналата зима...

Дано Ади попадне на точния учител и и хареса!:)

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
Някой знае ли кога е този пазар пред стадиона - всеки ден ли?

# 17
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Събота и неделя е пазара.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
Благодаря!   bouquet

# 19
  • Мнения: 510
Днес в ТСМ на ул "Симеон"-към "Мария Луиза" имаше детски каски за ски,но с меки ушички,нашата си е цялата излята от лъскав тъмносин материал,иначе във "вторите" съм виждала само каски за колело/ролери-викаме им половинки Wink

# 20
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Мира, изчакай да видиш детето дали ще се запали по ските. Може пък да не й хареса и само да си даваш парите. Да не говорим че както расте догодина ще купуваш друго оборудване. Ние купихме на големия ми син едва преди 3 години когато номера на обувките му стана такъв че да ги нося и аз.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
А, аз обувки, ски и други такива няма да купувам, искам само с дрешки, очила и каска може би да я осигуря.  Обаче гледах на ДИЕЛ детските екипи за по 100 и нагоре, та затова мисля да посетя пазара пред стадиона.
Пуснах и тема в "Търся", но никой не ми се е обадил още...
Ако някой тук има нещо предвид, да свирка. Whistling

# 22
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
дрешки само ескимосче ти трябва. Очила и каска виж по спортните магазини. Но идеята за пазара също е много добра.

# 23
  • Мнения: 272


И тази каска - вместо шапка ли е или е върху шапката?
Каската се слага директно върху главата без шапка отдолу. Wink

# 24
  • София
  • Мнения: 7 242
Я да благодаря на Марч още веднъж за списъка  bouquet
От понеделник Цвети е на ски училище. Все още обаче няма скиорски ръкавици. Някой има ли идея от къде мога да взема, че нямам време за обикаляне. И дали да са двупръсти, при положение, че тя е вече на 5 г. 4м.? Не съм търсила специално, но май никъде не съм виждала и вълнени чорапогащници и вълнено поло /или блуза/. Някой да може да ми каже къде евентуално има да не мръзне детето Grinning.

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Лекси - вълнен чорапогащник и аз не знам да продават  newsm78, но термо-чорапогащници се продават. Купи й такъв. Същото мисля и за вълнената блуза. Заменени я с термо такава. Хем са и по-мекички.

И без да съм спец, си мисля, че ръкавиците на Цвети трябва да са с 5 пръста.
По спортните м-ни или тези на Диел няма начин да няма. Мисля си, че и в Метро има.

Успех на Цвети. Дано й хареса  Praynig

# 26
  • София
  • Мнения: 896
Лекси, недей да я обличаш с вълнено или поларено поло, защото много ще се изпоти. Имай предвид, че доста интензивно спортуват, в смисъл ходене със ските, изкачване на лек склон. Препоръчвам ти да е с памучна блузка или поло. За почивката може да носи в раницата си някаква по-дебела блуза, но не и да се пързаля с нея. За ръкавици можеш да провериш на ски-пазара в събота и неделя пред Националния стадион. Сигурно ще намериш, хем и ще е по-ефтино. Ако е на витоша в Мотен, мога да дам повече информация, защото ходих тази година с моята дъщеря.
Успех.

# 27
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Лекси, ние на адашката ги взехме от Метро, с 5 пръста, даже са й големи, но не се е оплакала. Резервните й са с 1 пръст, но си кара с тези. Не са 100 г, а 40, обаче.
Аз бях по-скромна Simple Smile търсих не вълнен чорапогащник, а само чорапи. Що магазини изръшнах да питам за фини вълнени (30-40 %) чорапи - нямат и нямат. Някой да знае от къде могат да се купят? Спортните магазини с онези чорапи за 25 лв не ги броим, видях ги.
Лексинка, ама вие страхотно време ще уцелите май. Цвета беше тази седмица и е било мъгливо. Мисля да я заведа и събота, да се нарадва на слънцето.

Последна редакция: пт, 17 фев 2006, 12:18 от Tinkerbell

# 28
  • Мнения: 8 769
Лио, вече е февруари, а Ади трябваше през Януари да ходи на ски. Как беше? Дай малко опит. Списъка на Марче е супер   bouquet - и ние смятаме да ходим на планина и да качим Кейти на скички. Grinning

# 29
  • Мнения: 510
Здравейте,мерси за оценката за списъка smile3525

http://wwwa.accuweather.com/world-forecast.asp?partner=accuweath … 0&zipcode=EUR|BG|BU020|CHERNI%20VRUKH|&metric=1

Това е прогнозата за следващата седмица,за Черни връх,ще бъде много топло,така че Лекси- тънка вълнена блузка-тя "диша"  и не спарва,памукът не е подходящата материя - освен за тениска под блузката Wink
Ръкавици,детски-с 2-пръстните им е по-топло и понеже моята кара на всякакви открити лифтове-те са по-добрият избор за каращи деца-не им мръзнат пръстите Sunglasses
Но... Цвети ще е само за 1 седмица горе и то доста топла-тогава можеш да и вземеш и 5-пръстни ,избери си магазин в горната част на "Черни връх,"всички ръкавици сега са намалени на около 20-25 лв
Доскоро Heart Eyes

# 30
  • Мнения: 510
Не е активен линкът,видях,просто копирай и го постави в полето,би трябвало да  излезне прогнозата  Sick ,sorry za off-a

# 31
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Лекси, купих на Ади ръкавици с доста намаление от SLS Rossignol магазина на бул. Черни връх, но Ади е малка и с един пръст.

Аурелия, да, трябваше да ходи на ски, но не отиде, че точно тогава я болеше ушето и не отиде. Сега пак ще организират другата седмица и ако се събере бройка, вече ще отиде.
Нали затова купих грейка, ръкавици......и т.н.

А утре сме решили да отидем до баба на 100км от С-я, Аурелия знаеш къде Winkпак си е един вид планина Wink....понеже имаме от вчера нова кола и сме решили да я пробваме.

# 32
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
избери си магазин в горната част на "Черни връх,"всички ръкавици сега са намалени на около 20-25 лв
Доскоро Heart Eyes

точно за тези магазини говоря, точно оттам взех на Ади ръкавиците.

# 33
  • Мнения: 1 258
От понеделник Цвети е на ски училище. Все още обаче няма скиорски ръкавици. Някой има ли идея от къде мога да взема, че нямам време за обикаляне. И дали да са двупръсти, при положение, че тя е вече на 5 г. 4м.?
Лекси,
тази година купихме скиорски ръкавици от големия детския магазин на Тодор Каблешков(пресечката на България).С пет пръста са и са много топли.
И моето момиченце в момента е на ски към училище Марина.Много е доволна и щастлива и непрекъснато разказва.А аз като я видя с червените бузи и аз съм щастлива.Май по-важното е ежедневния чист въздух и игри,то е ясно че няма да се научи за 5 дена(въпреки че всяка година ходи от детската),ама ние не караме и така..

# 34
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Аз като една луда майка, която ски не може да кара и за сметка на това е решила да научи сина си на всяка цена го качих на ските по Коледа - разбирайте на година и 7 месеца.
Е не че е "карал" ски, но го дърпахме с баща му  по равното и много му хареса и доволен обясняваше как кара ски.
Спуснахме го 2 пъти от сердата на една къса пистичка (Лио сещай се къде) с един ски учител и първия път имаше много стреснат вид, но на следващия вече се забавляваше. От сега сме се разбрали с въпросният учител, че догодина му го връчваме да се учат. В тази връска голямо благодаря на Марч за подробните указания които си дала.
Лио пожелавам на Ади много хубави изживявания по пистите.

# 35
  • Мнения: 510
...Е не че е "карал" ски, но го дърпахме с баща му  по равното и много му хареса и доволен обясняваше как кара ски.
Спуснахме го 2 пъти от сердата на една къса пистичка (Лио сещай се къде) с един ски учител и първия път имаше много стреснат вид, но на следващия вече се забавляваше...

Ех,спомени спомени,нашата картинка беше сходна,обаче на 2г само се разходждаше с обувките,а на 3г Joy аз стоях на входа на скиорната на х-л `Самоков` в Боровец,а таткото я побутваше отгоре по наклончето и физиономията беше  #Cussing out ,ама само първия ден Whistling

Не забравяйте тая седмица да осигурите на децата Крем срещу УВБлъчите-поне 30 фактор, Стик за устни и Слънчеви очила

# 36
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Тази седмица е просто прекрасна за ски, според прогнозата. Дано да не грешат Wink Ние от съботата сме все на Алеко. Долу където са на4инаещите е много топло и тихо. За по-напредналите, които ги ка4ват на Романски си трябва по-добра екипировка, защото въпреки слънцето има силен вятър и температурата горе е много по-ниска. 4удя се де4урлигата дали се сещат долу да се поразкоп4аят, а горе пак да се опаковат newsm78

# 37
  • Мнения: 510
Тази седмица е просто прекрасна за ски, според прогнозата. Дано да не грешат Wink Ние от съботата сме все на Алеко. Долу където са на4инаещите е много топло и тихо. За по-напредналите, които ги ка4ват на Романски си трябва по-добра екипировка, защото въпреки слънцето има силен вятър и температурата горе е много по-ниска. 4удя се де4урлигата дали се сещат долу да се поразкоп4аят, а горе пак да се опаковат newsm78

Напомнят им го ски учителите,по големите пък се сещат сами,моето мушонче е едва на 6г.,но когато съм горе с нея виждам,че има една добра дисциплина и е оттренирала и правилата за екипировката. В бусчето разкопчава яке ,маха каска Party. Преди да тръгне към лифта оправя ръкавиците и ръкавите на якето върху тях,моли да й  затегнат каската отзад или да й приберат  в нея стърчащите  навън кичури.Първата година на ски-на 3г беше,тогава беше друго Wink ,случвало се е в студени дни да кара с памперс Wink

# 38
  • София
  • Мнения: 7 242
Вчера беше първият, ама съвсем първият път на ски на Цветка и впечетленията и май са доста объркани. След обяд беше много превъзбудена и не спираше да говори и показва какво са правили. Каза, че й е харесало много, въпреки, че нищо не е могла да направи както трябва. Някой я е ударил без да иска с щека, падала е много пъти, имало е и рев, но беше доволна. Целия ден били на вън, само на обяд в хижата - пили вода, яли сандвичи, пишкали и после пак на пистата. Първото мрънкане се чу малко преди лягане - било трудно, страшно, не искала да ходи пак. Тази сутрин направо се тресеше от страх - не искала, та не искала. Е, аз не проявих голямо съчувствие... Малко ми е жал, притеснено ми е, но се надявам днес да й е по-лесно... Пък и като си помисля, че е горе, на въздух и на слънце...
И да попитам - без очила са, а горе светлината е много ярка. Дали не е опасно за очите?

# 39
  • Мнения: 510
Вчера беше първият, ама съвсем първият път на ски на Цветка и впечетленията и май са доста объркани. След обяд беше много превъзбудена и не спираше да говори и показва какво са правили. Каза, че й е харесало много, въпреки, че нищо не е могла да направи както трябва. Някой я е ударил без да иска с щека, падала е много пъти, имало е и рев, но беше доволна. Целия ден били на вън, само на обяд в хижата - пили вода, яли сандвичи, пишкали и после пак на пистата. Първото мрънкане се чу малко преди лягане - било трудно, страшно, не искала да ходи пак. Тази сутрин направо се тресеше от страх - не искала, та не искала. Е, аз не проявих голямо съчувствие... Малко ми е жал, притеснено ми е, но се надявам днес да й е по-лесно... Пък и като си помисля, че е горе, на въздух и на слънце...
И да попитам - без очила са, а горе светлината е много ярка. Дали не е опасно за очите?

SunglassesСлънчевите очила или маска са задължителни,освен директното попадане на UVB лъчите в очите,сега има и много отразена светлина от снега, `осветените очи` са много неприятен и опасен проблем.

Моето гардже неведнъж е ревало и се е тръшкало и то за ходенето на кънки,при положение,че записването й там беше нейна инициатива и измолено.А за ските-миналата година преди да вземе медал на Червено знаме на Боровец ,в състезание,в което участваше пак по своя инициатива,лежа и се тръшка по пистата,не пожела обаче да слезне без да е участвала и я пусна ревейки.
Баба ми казва `хем боли,хем сърби` Wink.

# 40
  • Мнения: 113
Ние бяхме на ски в най-студената седмица в началото на февруари. Сърцето ми се беше свило от страх, че е много студено, но нямаше никакви лоши последствия.
Много благодаря на March за полезните съвети, свършиха ни страхотна работа.

Девойките бяха много доволни. Имали са даже парти за завършването на курса с лакомства и тн. Мисля да отидат още поне веднъж този сезон.

 За да не остана назад от децата и аз се уча да карам ски  Laughing

# 41
  • София
  • Мнения: 7 242

SunglassesСлънчевите очила или маска са задължителни

Марч, не е ли опасно с обикновени слънчеви очила? Ако падне и те се счупят newsm78
А тези за ски горе-долу колко струват?

# 42
  • Мнения: 510

SunglassesСлънчевите очила или маска са задължителни

Марч, не е ли опасно с обикновени слънчеви очила? Ако падне и те се счупят newsm78
А тези за ски горе-долу колко струват?

Не с обикновени,има разни детски на Полароид,а ски маска можеш да и вземеш с намаление-за 15лв от SLS на бул. "Черни връх".
Ще и служи поне 2 сезона.

# 43
  • София
  • Мнения: 39 759
Дияна я пуснах с обикновени слънчеви очила. След малко отивам да я прибера. Вчера беше много доволна.

# 44
  • Мнения: 510
Ние бяхме на ски в най-студената седмица в началото на февруари. Сърцето ми се беше свило от страх, че е много студено, но нямаше никакви лоши последствия.
Много благодаря на March за полезните съвети, свършиха ни страхотна работа.

Девойките бяха много доволни. Имали са даже парти за завършването на курса с лакомства и тн. Мисля да отидат още поне веднъж този сезон.

 За да не остана назад от децата и аз се уча да карам ски  Laughing
Mi6 ,моето дете беше в същата седмица горе .Още от училище зная за температурните инверсии и синоптиците,като падне голям студ го обясняват,та нямах ни най-малкото притеснение,а дори се радвах,защото знаех,че горе ще е по топло,отколкото в дупката София Joy
Тя ми разказва за две нови близначки в бусчето,защото горе са били и други две-7 годишни нейни приятелки,но стари пушки.Ако децата ти са с две много крсиви български имена,които щерката беше запомнила,поздрави от нея  Wink Wink

# 45
  • Мнения: 510
Дияна я пуснах с обикновени слънчеви очила. След малко отивам да я прибера. Вчера беше много доволна.
Да не са със стъкла и метални рамки ми беше мисълта,като говорех за очилата,ако са с плаки,добра форма и най-вече филтър за UVB-си стават Peace
Поздрави на Дияна  Wink

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 288
На 3,5 години качих Ники на ски с индивидуален учител - само влачеше ските и не беше много очарован - но да се занимава. Сега вече ходи с училището на бяло у-ще и е доволен. Не е от екстремистите - учи се бавно, но да се чувства сигурно и да му е приятно е по-важно.

# 47
  • София
  • Мнения: 39 759
Ми пластмасови очила са, с плаки. Очите й обаче вчера бяха леко зачервени, не е от недоспиване, защото ляга в 20:30 и става в 6:30. Твърди, че горе си носи очилата.

# 48
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
А вашите дечица с каски ли карат?
Когато попитах директорката в екипите влизат ли каски, тя каза, че нямало нужда. От една страна съм склонна да се съглася. На мястото, на което караха (х. Елица на Златните мостове) не е имало други скиори, т.е. нямало е опасност някой да те бутне. Освен това те са съвсем малки - 3-4 годишни, съвсем начинаещи и даже и на байби-влек не са се качвали. Няма как да си нарани главата.
От друга, обаче, каската е навик. Детето трябва да знае, че се кара със.
Същото е и с кънките. Понякога ходим да гледаме тренировките в Зимния Дворец. Само едно детенце съм виждала с каска. (Марч, подозирам, че е твоята дъщеря - една руса малка фурия, която кара толкова бързо, че човек трудно я следи с поглед Simple Smile
Та така - какво е вашето мнение - трябва ли децата да карат ски, кънки, или колело с каска?

# 49
  • София
  • Мнения: 7 242
В нашата ДГ изрично ни предупредиха, че без каска няма да допуснат детето до пистата. Вярно е обаче, че те карат на Алеко и използват влека... Т.к. вече имаме каска се замислям дали да не я въведа и при кънките и колелото. По-принцип Цвети е доста предпазлива и пада рядко, но то веднъж се случва... Така че Тинкър, благодаря за подсещането.
А, и впечетленията ми са, че противно на очакванията, Цвети си харесва каската и си я носи с удоволствие т.е. тя не й пречи по никакъв начин.

# 50
  • София
  • Мнения: 39 759
При нас нямаше изискване за каска. Моя приятелка купи каска на дъщеря си (момиченцето е в забавачката в нашата градина), но не знам Ели дали я ползва. Дияна казва, че не пада. На влек не са ги качвали все още.

Но за колело и кънки... задължително. Мисля Дияна в неделя най-сетне да я заведа до Зимния на кънки.

# 51
  • София
  • Мнения: 7 242
Значи ще се познаем по каските Laughing

# 52
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Гледам повечето дечица по склона са без каски, но има и много със. Чуждите групи са обзаведени с каски. Чудя се дали си ги носят със себе си или им ги осигуряват от тук  Thinking
Моят е без каска, което отчитам като грешка, от догодина задължително ще взема и за него и за мен. За сега не ми се е случвало толкова силно да падна, но страх лозе пази.
А ние имаме проблем със ски училището. Моят не иска да ходи, а иска да кара с мен  Rolling Eyes Сутрин са страшни истерии и рев, вече втори ден идва с мен и пропуска училището. Не знам какво да правя!! Заради него само по помагалския пускам или Романски до междинна Tired Вчера го качих най-горе на Романски, по негово желание, но едвам се смъкнахме. Прекарах го по пистата по която аз карам. Вече няма желание да ходи там, обаче пак иска с мен, а не на училището  Confused

# 53
  • София
  • Мнения: 39 759
Дияна не си носи очилата горе и е като елетроженистка в очите Sad Обеща, че ще ги сложи, после ми казва, че била забравила. Капах и капки, и й казах, че за да не капя капки трябва да си слага очилата.
Милата, хем плаче, хем се смее Simple Smile

# 54
  • Мнения: 510
Мами, трябват Каски и Маски/Очила-за всеки случай  Peace
Моето хлапе има проблеми с уши-нос и- каската е най-добрата шапка,убедила съм се.
А има и доста други дебнещи опасности,дори за най-начинаещите:

-падащи висулки(дори от корнизите на ПСС къщичката),

-подхлъзвания точно на входовете на скиорните(изтъркани са от десетките детски крачета,които излъскват снега до лед)

-опасните скиори-камикадзета  хвърчащи в стойка шус-рало Sick

а най-често-неволни/волни удари със щека от другите деца #Crazy

Tinkerbell ,тя е момиченцето с каската в "Зимния",вече обаче и други си носят каските Wink
AnMary , Лекси, Tinkerbell тая събота от 13:30  сме там.

AnMary ,утре и впетък ще е облачно на Витоша,така че дано си починат малко очите на Дияна.

виж това,най-точната прогноза е http://www.snow-forecast.com/resorts/Vitosha.0to3top.shtml

# 55
  • София
  • Мнения: 7 242
Все още не зная дали Цвети ще ходи на ски училище др. седмица. Уж не искаше, а сега ми се обадиха от детската, че казала, че ще ходи... Опитах се да намеря дългосрочната прогноза за времето на Витоша /през следващата седмица 13 - 17.03.06/, но не успях. Някой да знае какво ще е времето тогава newsm78 И при положение, че ту иска, ту не иска има ли смисъл да я пращам newsm78

# 56
  • София
  • Мнения: 39 759
Предполагам, че Марч ще се включи за прогнозата. На мен ми иска логин за линка, който е дала.
Лекси питай щерката последно иска или не иска, но според мен пращай. В нашата градина още не са казали за у-щето. Дано го организират и веднага, с две ръце пращам.

# 57
  • Мнения: 510
Малко късничко отговарям,но сега ми остана време  Embarassed

Следващата седмица ще е изключително подходяща за малките скиорчета на Витоша, облачността ще е разкъсана,ще превалява отвреме- навреме мокър сняг и дъждец,ще бъде топло и няма да има силен вятър:
http://wwwa.accuweather.com/world-forecast.asp?partner=accuweath … 0&zipcode=EUR|BG|BU020|CHERNI%20VRUKH|&metric=1
Неактивната част от линка си я копирай и я лепни отзад,за да можеш да си отвориш 15-дневната прогноза за Черни връх,нямам идея,защо никога не мога да дам пълния адрес като активен линк newsm78

 alert Тъй като времето се затопля,в края на сезона горе не е студено,но е много мокро-снегът се топи  Confused, децата е хубаво да са облечени с най-водоустойчивите си дрехи и ръкавички  Simple Smile

Тази краткосрочна тридневна прогноза е най-точната : http://www.snow-forecast.com/resorts/Vitosha.0to3top.shtml , а също и тази двудневна: http://www.metcheck.com/V40/UK/FREE/snow_forecast.asp?resortID=226

# 58
  • София
  • Мнения: 7 242
Мерси Марч  bouquet,
Последно пиклата няма да ходи. Направо ни побърка всички. Вчера се записала в групата за ски, а вечерта се размрънка, че не иска. Много се чудих дали да не я накарам, но ме е страх да не намрази ските... Та така до година пак.
Успех на всички малки скиорчета, които тепърва поемат към пистите Grinning

# 59
  • Мнения: 1 426
Марч, каква е тази лятна прогноза за следващата седмица (но те ми казаха хората, че е така но аз си мислех че още една седмица ще задържи студ, но аз не издържах на тия ранни ставания, студ и вятър, става много мокър става снега, има локви и не е подходящо за падащи скиорчета), много ме разочарава, смятах от 13.03 пак да водя малкия на ски училище, че сън не го хваща за ските и Витоша. Постоянно пита кога ще ходил на бейби влека и на Лалето (хаххахаа). Сутрин не мога да го накарам да стане за детската, но само да му свирна айде на Витоша на ски, скача като пружинка в 6,30ч. Сега ме пазари за другата седмица да ходи, защото съм му обещала каска, ако карат на бейби влека, че първия ден рева защо нямал каска (не че му трябва да разхожда половин кило на главата си из гората). Лошото е че до година ще е забравил и малкото научено само за 5дни и пак трябва от начало да почва. Предната седмица ходих и аз с него с надеждата, че поне ще се разхождам на въздух, но уви, времето беше ужасно студ, ураганен вятър, виелици, все едно баба Яга е яхнала метлата. Цяла зима е било така, с изключение на първата седмица на Февруари. Дребните двам, ги закарваха до горичката на тихо и не можаха да се поспускат на по-стръмно, но другите по-пистите бая ги блъска вятъра. През седмицата няма никой освен ски училища и единични бройки сноубордисти-мазохисти. Обаче дребните 3-4г са голям майтап и цирк.
Относно прогнозата тия от ПСС са големи измамници, всяка сутрин им звъня и те ми викат, а много хубаво е времето, тихо и слънчево и студено идеално за ски. Качваме се горе - вили и мотовили, на 10м нищо не се вижда.

# 60
  • Мнения: 510
Марч, каква е тази лятна прогноза за следващата седмица (но те ми казаха хората, че е така но аз си мислех че още една седмица ще задържи студ, но аз не издържах на тия ранни ставания, студ и вятър, става много мокър става снега, има локви и не е подходящо за падащи скиорчета), много ме разочарава, смятах от 13.03 пак да водя малкия на ски училище, че сън не го хваща за ските и Витоша. Постоянно пита кога ще ходил на бейби влека и на Лалето (хаххахаа). Сутрин не мога да го накарам да стане за детската, но само да му свирна айде на Витоша на ски, скача като пружинка в 6,30ч. Сега ме пазари за другата седмица да ходи, защото съм му обещала каска, ако карат на бейби влека, че първия ден рева защо нямал каска (не че му трябва да разхожда половин кило на главата си из гората). Лошото е че до година ще е забравил и малкото научено само за 5дни и пак трябва от начало да почва. Предната седмица ходих и аз с него с надеждата, че поне ще се разхождам на въздух, но уви, времето беше ужасно студ, ураганен вятър, виелици, все едно баба Яга е яхнала метлата. Цяла зима е било така, с изключение на първата седмица на Февруари. Дребните двам, ги закарваха до горичката на тихо и не можаха да се поспускат на по-стръмно, но другите по-пистите бая ги блъска вятъра. През седмицата няма никой освен ски училища и единични бройки сноубордисти-мазохисти. Обаче дребните 3-4г са голям майтап и цирк.
Относно прогнозата тия от ПСС са големи измамници, всяка сутрин им звъня и те ми викат, а много хубаво е времето, тихо и слънчево и студено идеално за ски. Качваме се горе - вили и мотовили, на 10м нищо не се вижда.
Ще има още една снежна вълна до април-гаранция,но другата седмица на Витоша наистина ще е топличко и за съжаление ще капне 2-3 пъти дъжд,обаче прогонзите се менят,реши дали да го пускаш утре/събота,за да имаш по-актуална информация.Аз ще я запиша и за другата седмица,има състезание на общинските детски градини в петък,а и е последно такова,наесен ще е първолак  Wink
Бях днес и времето беше перфектно Party,южнякът обаче задуха към 1 по обяд  и довя облаци Confused.Миналата седмица беше север-северозапад вятърът                         
За ПСС-понякога са доста противоречиви в инфото си-по телефона казват едно ,а  на сайта-друго,но и такава планина като Витоша няма- ураганни ветрове,бури,слънце,мъгла,дъжд,сняг - в един единствен ден  Mr. Green

Обаче,както казваш - през делничните дни - Витоша е мястото, свобода и пространство  Hug

Твойто момченце с "Дино" ли ходи миналата седмица и моята щерка беше тогава,утре сме на състезание,неделя също Wink За каските: внимавай с цените,приятели са купили на дъщеря си за 110лв абсолютно същия модел  като нашата (пълно копие) ,която е на 3-ти сезон и струваше 30-тина лв в ТСМ.Хората са специалисти и твърдят,че е маркова,но съм склонна да вярвам, че известният магазин,който я продава е придал добра опаковка и "търговска марка" на иначе перфектната ТСМ каска Wink

Лекси,нищо, като се е отказала,на брат ми,когато беше на 6г., майка ми му носеше ските и обувките и го молеше цели две години да кара с мен, а той само ги слагаше и сваляше по пистата демонстративно,а после в гимназията-пръв скиор,а като първокурсник-един от учредителите на БГ асоциацията по екстремни ски Wink Както казват бабките "то ще си покаже",явно е дете-характерче  Sunglasses

# 61
  • Мнения: 1 426
 TCM-ска  не мога да намеря никъде, свършили били, а така наречените маркови сега са по 70лв.
Малкия беше с Мотен. С Дино нещо все се разминаваме. Когато си писа на лични телефоните не Дино и сядам аз да им звъня вечерта и в същото време бесът си размазва физиономията на паркета и кат шурнаха едни кървища хич не ми беше до ски и истървахме първата седмица на месеца.
Гледам по телевизията застудяване го дават, а в прогнозите по интернет едни пролетни Т, не знам вече на кого да вярвам.

# 62
  • София
  • Мнения: 7 242
ТСМ каски имаше по-миналата неделя на пазара за зимни стоки до стадион "В. Левски", в най-крайната част към Синьото. Нови са, но цена не знам.

# 63
  • Мнения: 2 282
Маrch, благодаря за полезната информация! Копирах си я на диска за догодина:) Успех на състезанието!

Виждам, че повечето пишещи са от София. Аз обаче съм далеч и ща не ща, ще трябва да избирам между всички възможни ски-курорти за догодина. Имате ли впечатления за другите места? Търся място с добро ски-училище като за 6 годишна, и по-дълги писти (зелено до червено) за мама и татко (абе май баш Пампорово търся, ама на половин цена:). За Узана например тази година ми казаха, че на детската писта влека бил много зле дори за големите, и повечето деца се отказвали бързо-бързо.

# 64
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Чух много добри отзиви за училищата на Банско. А там за родители е супер Wink
Иначе ние се бяхме насочили към Чепеларе. Там също вече има ски училища и цените са по-народни. Ако пък ви писне винаги може да отскочите от там до Пампорово Wink

# 65
  • София
  • Мнения: 39 759
На мен Банско ми е далече. Пък и не знам ако я пусна сама до колко може да се оправи. За сега ски училище на Витоша ме устройва като вариант. Дияна ходи само на едно, организирано от градината - сутрин ги взимат с бусчето, вечер ги връщат. Като стане ученичка ако иска при кръстника си в Германия ще я пусна Simple Smile

# 66
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Е в Алпите казват, че е супер  Mr. Green И аз съм им хвърлила око Wink

# 67
  • София
  • Мнения: 39 759
Да се научи още малко и пращам Simple Smile
Марч Дияна е на ски у-ще пт 20ти до 25ти, мисля пак с Марина. Ще търся очила и каска. Ако не намеря и не се засичат на Витоша с твойта щерка, ще ти приватизирам каската Simple Smile

# 68
  • Мнения: 510
Да се научи още малко и пращам Simple Smile
Марч Дияна е на ски у-ще пт 20ти до 25ти, мисля пак с Марина. Ще търся очила и каска. Ако не намеря и не се засичат на Витоша с твойта щерка, ще ти приватизирам каската Simple Smile

В ТСМ на ул."Симеон" успоредна на "Екзарх Йосиф" и пряка на "Мария-Луиза" имаше - с меки плътни ушички,готина беше Wink А днес-неделя, пък видях за 5лв в La Fiesta на пазара "Д.Петков"-но лятна("половинка") детска червена(май на калинки)- за кънки,колело.
Ако няма,обади се Wink

Сребърен облак ,ето кои са ски-училищата  у нас,дано ти хареса  и има подходящо в Стара планина(освен това на Узана)
http://www.xtdev.com/ski/school_bg.php?men=5&smen=5_10
Харесай си и място за догодина : http://www.xtdev.com/ski/bgresorts_bg.php?men=6

# 69
  • Мнения: 510
В петък-17.03.2006 г. на "Алеко" се организира традиционното състезание по ски за децата от столичните общински  детски градини-необходими са копие от акта за раждане и уверение от директора за посещаването на съответната група в ЦДГ/ОДЗ. Не са необходими върхови скиорски умения,за децата има подготвени подаръци  Wink Времето ще е облачно и тихо,а сняг ще има и то МНОГО (справка  http://www.metcheck.com )

На 19.03.2006 г на "Алеко " ще се проведе също традиционната купа "Мотен"  за момчета и момичета на възраст 3-10 години.

# 70
  • София
  • Мнения: 39 759
Мойта хич не е за състезания, още се учи Simple Smile

# 71
  • Мнения: 832
Цитат
Nie mai ste propusnem skite - dnes sme s tempeartura i ni boli koremcheto, porednia virus

Ние май сте пропуснем ските - днес сме с температура и ни боли коремчето, поредния вирус

Последна редакция: пн, 13 мар 2006, 17:36 от Ellypr

# 72
  • София
  • Мнения: 39 759
Соня, няма ли да я пускаш Лората? Нещо нищо не схванах от тоя цитат. Лора може и да се оправи до неделя.
Утре сутрин ще се засечете с Джони.
Разбрах, че и Мони ще ходи този път, децата се увеличават с 1 от миналото ски училище.

# 73
  • София
  • Мнения: 39 759
Явно Дияна ще ходи сама на ски. Лора се оказала с висока темп. Довечера ще й кажа, дано не се откаже от ските.

Общи условия

Активация на акаунт