Впечатления от Германи и Киндероазе?

  • 52 769
  • 137
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 784
1.Ти имаш ли педагогическо образование?Случайно да знаеш има ли програма за предучилищно обучение?
2. В коя от гореспоменатите ЧДГ детето ти е престояло поне 1 седмица?
Просто питам, ама щом ти така се "изразяваш".....хубав ден.

# 106
  • Мнения: 1
   Здравейте,да се включа и аз.
Градината не е толкова добра,колкото изглежда! Казвам го от лични наблюдения и опит. Моите деца бяха записани в тази градина,но ги отписах и преместих в "Пика Бу".
1)На немски не им се говори постоянно и до колкото аз съм го изучавала не се говори правилно от преподавателите,не е издържан граматически.
2)Медицинската сестра постоянно прибягва до вратата сутрин,за да "прегледа" децата,а децата от яслена група,остават сами в стаята им.
3)Оказа се и че педагогическият персонал ,всъщност не е педагогически.
4)Има постоянно текучество на персонала, в това число и на директорите.
5)Да не говорим за ужасното отношението на някои от преподавателите-германци,към новодошлите деца,които плачат.
  Колкото и да ми е неприятно, да си го призная...да плащах около 6 месеца,за тези услуги.Сега съм много по-спокойна,когато децата ми не са в тази градина.

# 107
  • София
  • Мнения: 156
Не съм съгласна с нито една от 5-те точки, но не ми се спори, нито искам да правя безплатна реклама на градината. Просто съветвам хората да ходят на място в градините, които са им на удобно разстояние, да говорят с директорите, с учителите, ако трябва да искат дипломи, но да не си съставят окончателно мнение само от интернет. Ние допуснахме тази грешка и това ни коства доста нерви. Да не говорим, че нещата са динамични, някои градини се развиват към по-добро, било и вследствие на "текучество на персонала", други се влошават.
Благодарение на постовете на Аделина, решихме да видим Германи и изкарахме 2 щастливи години там. Не да е нямало проблеми, но винаги сме срещали готовност за разрешаването им. Защото понякога родителите имат коренно различни искания в желанието да постигнат най-доброто за децата си и постигането на баланса не е лесна работа.

# 108
  • Мнения: 784
Аз също смятам, че личния контакт е най-добър.Да, тук има някакви ориентировъчни мнения, но всеки родител търси различно. Така, че набелязвате си няколко градини, обикаляте ги и...после четете мненията/за да не сте с предубеждение/. Peace

# 109
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 731
Здравейте, има ли някакви по-пресни впечатления от двете градини?

На мен Киндероазе ми е една идея по-удобна като локация, но като звъннах да отидем да разгледаме и започнах разговора така: "Здравейте, може ли да попитам нещо за яслената група?" при което ми бе отгворено рязко "не" и телефонът- затворен. Още не мога да го осмисля, дали е случайност някаква или е такова отношението?
После се разходих сама дотам с детето- видях само една детска площадка с малка катерушка и че делят двор с друг детски център. Така ли е или не съм видяла нещо и има двор и отзад?

Засега клоня повече към Германи заради големия двор, чистия въздух и басейна (накратко- базата), отношението знам, че е най-важно, но не може да прецени, преди детето реално да започне. Притеснява ме само, че се ходи само с кола и не може да го взима баба му (не е активен шофьор), ако се наложи да работя до късно например. Но то идеални неща няма.

По принцип не държа на немския език, а на усилено изучаван език. Но с английски в района са само "Little steps", другите (Еко дара или веселото гардже) предлагат само няколко учебни часа седмично.

Ще се радвам на по-скорошни отзиви за двете места, особено за Германи. Отношение, адаптация на децата ви, нови неща, които са научили, език при по-големите (по възможност не искам да сменям мястото, затова се интересувам за възраст 2-6 г), боледуване и контрол. Мерси предварително!

# 110
  • София
  • Мнения: 533
А защо Литъл Степс не ти харесва? Аз мисля, че е чудесна градина, базата им е разкошна, имам доста колеги с деца там и да много доволни. Ние сега ще кандидатстваме за предучилищна там в училището. Мисля, че целият комплекс е доста смислен. Заслужава си да се провери, а директорката на детската градина и основното училище е страшно мила и отзивчива дама.

Между другото Литъл Степс хич не са там в района на Германи, а са в Дървеница срещу следствието.
За Еко Дара имам добри отзиви от едни познати, но те са малко фрийкс на тема еко, био и т.н

# 111
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 731
А защо Литъл Степс не ти харесва? Аз мисля, че е чудесна градина, базата им е разкошна, имам доста колеги с деца там и да много доволни. Ние сега ще кандидатстваме за предучилищна там в училището. Мисля, че целият комплекс е доста смислен. Заслужава си да се провери, а директорката на детската градина и основното училище е страшно мила и отзивчива дама.

Да, ще ги посетя, просто съм се навила в момента най-много на Германи, а и самата аз съм немски възпитаник. Няма реална причина "да не ми харесват", по-скоро усещане някакво. Мерси за мнението, ще минем наистина и оттам.

# 112
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 731
Малко впечатления от Германи:

Плюсове:

- базата и чистият въздух- те са ясни.
- на децата поне докато аз бях наоколо се говори постоянно на немски. Почти всяка група има германци, някои даже не знаят български.
- отношение и гъвкавост- доколкото виждам се държат добре с децата и разрешават доста неща на родителите (може да се влиза по стаите, да се водят и взимат децата почти по всяко време). За някои това е минус, но за мен е плюс.
- видеонаблюдение- когато работи, е голяма екстра. Знам по всяко време какво прави детето ми.


Минуси:
- Басейнът от няколко седмици все не работи- профилактики, няма ток и т.н. За един месец не знам дали и 1 път са ходили някои групи.
- Ако човек държи на хигиена и храна- не са на идеално ниво. Следобедните закуски са много сладки, редовно са торти, еклери, бисквити, не се готви на място. През яслена група се минава с обувки, когато излизат навън някои деца- не виждам смисъла от калцуните в този случай.
- таксата- не са особено гъвкави- дължи се половин такса, дори лятото ако детето не ходи. Ако е болно дори 2 седмици- няма значение, плаща се пълна такса. А не е особено ниска.

Засега това се сещам. Все пак сме в началото и като цяло съм доволна. Малко тежи возенето дотам 2 пъти на ден, на снежно време ще е трудно, но ще измислим нещо.

# 113
  • Мнения: 3
Здравейте и от мен!
Някоя мама с актуални мнения за Киндероазе от 2016-та???
Интересува ме също и ЧДГ Увекинд.
Моля ви да споделите, ако имате лични впечатления или знаете някои подобности относно
гледане на децата- отношение, изучаване на немския и такси.
Предварително благодаря!

# 114
  • Мнения: 108
Здравейте и от мен!
Някоя мама с актуални мнения за Киндероазе от 2016-та???
Интересува ме също и ЧДГ Увекинд.
Моля ви да споделите, ако имате лични впечатления или знаете някои подобности относно
гледане на децата- отношение, изучаване на немския и такси.
Предварително благодаря!

Ние сме в Киндероазе от миналата зима и сме доволни. Ходих да видя и Германи и според мен Киндероазе е по-добрия вариант. Директорката е супер, самата тя преподава в група. Децата вече зная доста думи на немски. Занимават ги добре. За тази учебна година вече имаха  2 изяви. Отношението е супер, дават винаги навреме обратна връзка.

# 115
  • Мнения: 8 173
Roxy 77, не съм с актуални впечатления - от преди 2 години са Simple Smile
Според мен двете градини Киндероазе и Увекинд са корено различни като идея при създаването им.
Киндероазе е изцяло немска градина. С много германци които работят там , спазвайки част от немската програма. Сградата е нова и е строена за детска градина, децата се подготвят за да кандидатстват в Училището към немското посолство.
Увекинд в градина с домашен дух. Къща много игри, безкрайно любезен персонал и много дейности развиващи децата без идея за конкурентност.
Детето ми беше 3 години в Увекинд и мога да кажа само хубави неща. Получи знания, умения и най-вече увереност в собствените си сили. Прегръщан е ако се разплаче, всеки ден са излизали навън, научил е много неща.

# 116
  • Мнения: 185
Вече мога да споделя и моите впечатления от Германи. Дъщеря ни (3 год) беше записана първоначално в държавна ДГ. Чудесна база, по мое мнение. Но до тук с положителните впечатления. За 2 месеца ни се събраха 10 дни посещение, заради постоянното боледуване. Няма как да е иначе, просто децата се водят болни масово. Но още по лошото беше, че тези 10 дни бяха истински кошмар за детето и за нас. Всяка сутрин воденето беше съпроводено със зверска истерия. Нямаше да обърна чак такова внимание на това, ако не бях ходила да шпионирам (признавам си) как се гледат децата, поне когато са изведени навън. Няма да разводнявам темата с подробности, предполагам че мнозина от вас се сещат за какво става дума. Безхаберие на персонала, липса на контрол, никакви образователни занимания ....

Преместихме детето в Германи, с уговорка 1 месец пробно, преди да подпишем договор.

1. След този месец, ходене плътно, още не е успяла да се разболее. Не знам точно какъв е контролът от страна на мед. лице там, но предполагам, че причината е по високото ниво на отговорност на самите родители на деца в тази ДГ.

2. При първоначалното ни посещение,  директорката ни запозна с трите педагогически системи, по които работят. 2 немски и една бг. Показа ни дори учебните разработки по седмици до Коледа. Изобщо не е коментирала материалната база, защото тя се вижда. 

3. Детето ходи с голямо желание, просто не може да се сравни с предишната ситуация. За мен това е най-сериозният показател за отношението на педагози и персонал към децата.

4. Във всяка група има български педагог с немско и педагогическо образование, нашата учителка е и с логопедичен профил. Основният педагог се подпомага от помощник възпитател - немски native speaker.

5. За 2 седмици дъщеря ни започна да поздравява на немски, да отговаря с да и не на немски, научи 2-3 други думи. Само за 2 седмици, това за мен е добър напредък. Никой вкъщи не ползва немски.

6. Дневните отчети за мен са много информативни, особено в частта на личния коментар на педагога. Само от 2-3 изречения разбирам, че е налице индивидуален подход към детето, наблюдава се в различни аспекти - адаптация, интеграция, активност, концентрация, двигателно развитие, наклонности. Нашата учителка ми препоръча да запишем нашето дете допълнително на танци, първо защото обича музиката, второ защото има нужда от повече движение. Като цяло, и учителката и директорката, но особено учителката комуникира с подчертан ентусиазъм не само с децата, но и с родителите. Винаги е много изчерпателна относно впечатленията си от детето, дори да не сме поискали инфо,

7. За храната нямам никакви впечатления. Факт е, че дъщеря ми всеки път е доста гладна на прибиране. Но тя има проблем с яденето на кухня, различна от домашната.

9. В предишната ДГ, по някаква причина всеки ден без изключение ми връщаха напикана пижама по време на следобедния сън. В Германи не се е случило нито веднъж.

10. Гъвкави са във финансовия аспект. Предложиха ни схема, различна и по-изгодна от упоменатата в типовия договор, която ни удовлетворява при положение, че детето няма да посещава градината по 3 месеца през лятото.

С няколко думи: емпатична среда, добра материална база, чудесно обучение.

# 117
  • Мнения: 3
Изключително много благодаря на big girl, Hope for Two и на silviti за изказаното менение.
И аз бях на посещение с детето в „Германи“.  Обърна ни се доста внимание и от директорката , и от учителката на 2-ра група. Градината ми допадна като цяло !

Към silviti: За съжаление на нас не ни предложиха схема, различна и по-изгодна от упоменатата в типовия договор, която ни удовлетворява при положение, че детето няма да посещава градината по 3 месеца през лятото, и...това всъщност ни отказа основно да запишем детето там.

Посетих и „Киндероазе“ , говорих обстойно с директорката – изключително мила жена! Отказаха ме 900-те лева месечна такса, а и липсата на места в момента.

Не отидох до „Увекинд“, но след като прочетох отзива на Hope for Two, ще отскоча и до там.
Засега си оставаме в ОДЗ-то, но и аз не знам с тези чести боледувания докога ще издържим...

# 118
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 731
silviti, благодаря за мнението, много изчерпателно. Страхотно звучи всичко. Не съжалявам, че не настоявах за ОДЗто въпреки по-удобната локация, здравето е най-важно.

И мен ме притеснява това с ходенето лятото, половин такса не са малко пари за ей така, а поне 2 месеца мисля да не ходи детето. Но ще проверя дали не може някаква отстъпка. То излиза по-добре да прекратиш договора и да го подпишеш пак след лятото Simple Smile))

Нормално да се "пази място", но до 100 лв примерно.

# 119
  • Мнения: 784
В Германи се плаща за лятото, без да ходи детето.....?! Roxy77 , иди и до "Увекинд".Съвет. Те са различни от "Германи" и „Киндероазе“. Още повече, че таксата на „Киндероазе“според мен е прекалена за това, което правят! "Увекинд" са по-детски, повече майсторят, сред природата са.Там също има чудесна, амбициозна директорка/с огромен стаж като ДГ учител/. Иди, сравни, прецени. Всеки е добре да "усети" кое място е за неговото детенце Peace

Общи условия

Активация на акаунт