Колко и какви ястия за Бъдни вечер?

  • 22 546
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 922
1. пълнени чушки с боб
2. зелеви сарми
3. лозови сарми
4. питка
5. боб яхния
6. ошаф
7.чушки с ориз и стафиди
8. леща
9. салата картофи

# 16
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Само да добавя към вече написаното.На масата задължително се слага чесън,за да гони злините ,мед за сладък живот в дома.И ако спазвате традицията-най-възрастната жена прекадява всичко сложено на масата с тамян и тогава семейството сяда да вечеря.След вечерята нищо не се прибира от ястията,остават така цяла нощ,за да е пълно и да има всичко през годината. : Laughing

# 17
  • Мнения: 5 713
Хайвер от 4есън или пастет от 4есън и орехи

Продукти:
3-4 глави 4есън, 1ч.ч. орехови ядки, 1-2 филии сух хляб, 6-8 с.л. олио, сол, лимонов сок или оцет.

Чесънът се с4уква със сол на вкус. Прибавят се ореховите ядки с4укани добре, белият хляб, предварително накиснат във вода и добре отцеден. Сместа се разбива с миксер като олиото се прибавя на струйка. Подправя се с лимонов сок или оцет и се украсява с маслини.

Афродита, а другото с орехите, те там са си цели. Няма рецепта. Wink

# 18
  • Мнения: 5 500
Мноооого благодаря  bouquet

# 19
  • гр.Банкя
  • Мнения: 287
1.питка
2.боб яхния
3.тиквеник
4.боб салата
5.кисело зеле(салата)
6.зелеви сърми
7.ядки

# 20
  • Мнения: 5 178

1. Лозови сърми
8. Постен сладкиш със сладко от сини сливи

Моля ви кажете рецепта за лозови сърми и много ме заинтересува този постен сладкиш

# 21
  • Мнения: 5 500
Лозови сърми
Всички гозби ги правя на око, не спазвам мерки и теглилки и за това ти трябва да си прецениш пропорциите.
Задушавам четири-пет глави лук в мазнина, аз използвам зехтин, добавям черен пипер, почистен и измит ориз, около чаена чаша, нарязвам на ситно един морков или го настъргвам на едно ренде, слагам копър, добавям и малко вода малко под нивото на ориза. След това слагам по лъжичка в едно лозово листо и завивам. Знаеш ли как се завиват? Нареждам ги в тенджера, добавям вода до нивото на сърмите и ги варя на котлона. Голямото количество лук ги прави по-сладки и вкусни.
Сладкиш Търновска царица
1 бурканче сладко от сини сливи / големината на лютеница
2 ч. л. хлебна сода
4 ч. ч. брашно
400 мл хладка вода
1 ч. ч. кристална захар
4 ч. л. какао
1 ч. л. канела
1 ванилия
200 мл олио
200 гр. счукани орехи
Продуктите се смесват в горепосочения ред. Сместа престоява 20 минути и тогава се изсипва в тавичка намазана с олио и брашно и се пече. На колко не знам, пека пак на око Tired Горе-долу умерена, на около 180*С.
Има и глазура, която не е много постна и ако не искаш може да не я сложиш:
1 кафяв шоколад се разтопява на водна баня с 60 гр. краве масло. Изпечения сладкиш се нарязва на парчета каквито пожелаеш и всяко се потапя в глазурата и се поръсва с кокосово брашно.
Може и без глазурата, правила съм го, също е вкусен bowuu

Последна редакция: чт, 22 дек 2005, 19:02 от БОГИНЯ! И то гръцка!

# 22
  • Мнения: 3 379
Зелеви сърми с булгур

# 23
  • Мнения: 1 639
1.Пита с пара
2. пълнени чушки с ориз
3.салата картофи
4.посен хайвер(грис, майонеза,....)
5.таратор -за мъжо
6.плодова салата  Flutter - за мен
7. тинвеник или нещо друго ....

# 24
  • Мнения: 3 537
За Бъдни вечер трябва да са задължително нечетен брой ястия.Ние слагаме на масата обикновенно 7 или 9 бр неща за ядене

питка с късметче
зелник
сарми
боб
ошав
орехи
чесън
плодове
мед


Това е,по типично български Peace

# 25
  • Мнения: 2 142
Аз написах меюто на нашата маса, в друга тема, затова тука само ще го пейстна.
За да е по празнично, плодовете и орехите ги слагам на едно подносче, пълно със слама (лятото съм си изсушила, точно за този празник и за Великден едно пилкче със слама), слагам и свечи на масата, защото много обичам и ми създават настроение.

Меню за Бъдни вечер: (както казаш в другата тема, слагам 7 или 12 блюда, докъдето стигна, но не повече и не по-малко)
1.постна содена питка ( в моя край, късметите ги слагаме на коледа- паричка, дренче, копче- слагат се и други, но аз се ограничавам с тези, защото пък, започнах да правя и баница с късмети за Коледа, възприех го от мъжа ми)
2. ошаф
3. боб-чорба
4. постни лозови сърмички с ориз
5. постни зелеви сърмички и чушки пълнени с ориз
6. чеснова разядка
7. чушки пълнени с боб
8. търкан боб
9. туршия
10. варено жито, с орехи сушени плодове
11. ядки и плодове
12. тиквеник

Общи условия

Активация на акаунт