Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 17 отговора

София

Мнения: 15
Здравейте,
имам нужда от професионална помощ, и ако ми окажете такава ще ви бъда благодарна.
Сина ми е роден на 15 юли 2009 г. До 14 юли 211 използвах платеното майчинство, след това попълних някакъв документ, с който ми разрешиха да ползвам един месец неплатен оптуск. След това попълних молба за ... платен годишен отпуск и по документи трябва да се явя на работа на 31 октомври 2011 г.
Идеята беше да се върна на старата си работа, но малко се променят нещата. Ръководството на фирмата ми предлага позиция с работно време, който не ме устройват.
Въпроса ми е как мога да поискам да ползвам останалата част от третата година неплатено майчинство? Могат ли да ми откажат?
Забравих да напиша, че съм на трудов договор и ми остават 10 дни от платения годишен отпуск, които запазих с идеята да ги ползвам до юни 2012, както се полага.
Цитирай

София

Мнения: 3 381
Идеята беше да се върна на старата си работа, но малко се променят нещата. Ръководството на фирмата ми предлага позиция с работно време, който не ме устройват.
Въпроса ми е как мога да поискам да ползвам останалата част от третата година неплатено майчинство? Могат ли да ми откажат?
Забравих да напиша, че съм на трудов договор и ми остават 10 дни от платения годишен отпуск, които запазих с идеята да ги ползвам до юни 2012, както се полага.
Здравей, подаваш си молба за неплатен отпуск за гледане на дете до 8 години. Полагат ти се 6 календарни месеца, за всяко дете. Този отпуск не може да бъде отказван.
Цитирай

София

Мнения: 15
Фактически губя разликата от 2 години и 1 месец до 2 години и 6 месеца?
Цитирай

София

Мнения: 3 381
Фактически губя разликата от 2 години и 1 месец до 2 години и 6 месеца?
В какъв смисъл губиш разликата? Нали искаш да ползваш неплатен отпуск?
Цитирай

София

Мнения: 15
Ясно, разбрах.
По време на този неплатен отпуск по майчинство освен здравни осигуровки какво друго се плаща от държавата? Счита ли за трудов стаж? И полага ли ми се платен годишен отпуск за този период?
Надявам се да не ми се налага да ползвам по-голямата част от него, но задавам всичките тези въпроси, за да бъда подготвена.
Цитирай

София

Мнения: 3 381
Ясно, разбрах.
По време на този неплатен отпуск по майчинство освен здравни осигуровки какво друго се плаща от държавата? Счита ли за трудов стаж? И полага ли ми се платен годишен отпуск за този период?
Надявам се да не ми се налага да ползвам по-голямата част от него, но задавам всичките тези въпроси, за да бъда подготвена.
Това е от КТ. Признава се за осигурителен стаж и ти се полага платен годишен отпуск за периода.
Чл.167а. (нов,ДВ,бр.52 от 2004 г.)
(1) След използването на отпуските по чл.164, ал.1 и чл.165, ал.1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл.167, ал.2 настойникът има право на отпуск по ал.1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал.1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал.1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал.4, т.1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал.1.
(6) Отпускът по ал.1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал.1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(Cool Времето, през което се ползва отпускът по ал.1, се признава за трудов стаж.
Цитирай


Мнения: 751
Ясно, разбрах.
По време на този неплатен отпуск по майчинство освен здравни осигуровки какво друго се плаща от държавата? Счита ли за трудов стаж?да, зачита се И полага ли ми се платен годишен отпуск за този период?Да, поне на мен ми дадоха, плюс още един ден за детето
Надявам се да не ми се налага да ползвам по-голямата част от него, но задавам всичките тези въпроси, за да бъда подготвена.
Цитирай

между два цигански квартала

Мнения: 1 381
и мен точно този въпрос ме интересува че сега на 21.11.2011 малкия става на 2 год.
Аз си мислех, че за тия две години се натрупва платен годишен отпуск в размер на 40 дни.
и после да си пусна още 6 м. неплатен за отглеждане на дете до 8 год. е пак няма да ми стигната докато почне градина септември, но ще може ли да си взема и платената отпуската за 2012.?

А как се изплаща платения отпуск по време на майчинството?
 
Цитирай


Мнения: 751
Отпуската зависи от трудовия стаж и позицията, има ли вредности, членувате ли в някаква организация и т.н.За всяко дете от момента на раждането още 1 ден към отпуската.
През времето на неплатения отпуск също се полага платен годишен отпуск.

Защо да не може да си вземете платения отпуск за 2012г?/другата година  Wink/
Цитирай

around the world

Мнения: 601
и мен точно този въпрос ме интересува че сега на 21.11.2011 малкия става на 2 год.
Аз си мислех, че за тия две години се натрупва платен годишен отпуск в размер на 40 дни.
и после да си пусна още 6 м. неплатен за отглеждане на дете до 8 год. е пак няма да ми стигната докато почне градина септември, но ще може ли да си взема и платената отпуската за 2012.?

А как се изплаща платения отпуск по време на майчинството?
  

Eva, a ползвали ли сте неплатен отпуск за гледане на дете до 8 год. възраст за голямото си дете?   Моя близка точно така в момента удължава момента до връщането на работа и тръгването на малкия на детска градина.
« Последна редакция: вт, 18 окт 2011, 12:56 от Bueno »
Цитирай

София

Мнения: 15
Аз лично не съм ги ползвала. Оставям си ги като вратичка при необходимост.  Те са ми при друг работодател.
Цитирай

между два цигански квартала

Мнения: 1 381
и мен точно този въпрос ме интересува че сега на 21.11.2011 малкия става на 2 год.
Аз си мислех, че за тия две години се натрупва платен годишен отпуск в размер на 40 дни.
и после да си пусна още 6 м. неплатен за отглеждане на дете до 8 год. е пак няма да ми стигната докато почне градина септември, но ще може ли да си взема и платената отпуската за 2012.?

А как се изплаща платения отпуск по време на майчинството?
  

Eva, a ползвали ли сте неплатен отпуск за гледане на дете до 8 год. възраст за голямото си дете?   Моя близка точно така в момента удължава момента до връщането на работа и тръгването на малкия на детска градина.

Не, не съм го ползвала за големия. И аз си мислех за него да си пусна първо -той става на 8 год февруари 2012 и после 6 м за малкия. Обаче не съм наясно през 2-те години майчинство трупа ли се платен годишен отпуск и как се изплаща т.е. каква е базата, дали ще си взема един вид процент от норманата ми заплата докато съм работила?
Една позната каза, че би било прекалебо хубаво да е истина  Laughing Laughing
Ако може да ми отговорите на този въпрос, че предстои да се виждам със шефа да съм подготвена.
Благодаря
Цитирай

around the world

Мнения: 601
и мен точно този въпрос ме интересува че сега на 21.11.2011 малкия става на 2 год.
Аз си мислех, че за тия две години се натрупва платен годишен отпуск в размер на 40 дни.
и после да си пусна още 6 м. неплатен за отглеждане на дете до 8 год. е пак няма да ми стигната докато почне градина септември, но ще може ли да си взема и платената отпуската за 2012.?

А как се изплаща платения отпуск по време на майчинството?
  

Eva, a ползвали ли сте неплатен отпуск за гледане на дете до 8 год. възраст за голямото си дете?   Моя близка точно така в момента удължава момента до връщането на работа и тръгването на малкия на детска градина.

Не, не съм го ползвала за големия. И аз си мислех за него да си пусна първо -той става на 8 год февруари 2012 и после 6 м за малкия. Обаче не съм наясно през 2-те години майчинство трупа ли се платен годишен отпуск и как се изплаща т.е. каква е базата, дали ще си взема един вид процент от норманата ми заплата докато съм работила?
Една позната каза, че би било прекалебо хубаво да е истина  Laughing Laughing
Ако може да ми отговорите на този въпрос, че предстои да се виждам със шефа да съм подготвена.
Благодаря
Моя близка точно това направи. Веднага след изтичането на 2-та година от майчинството и излезе в неплатен отпуск за гледане на дете до 8 год. възраст( за по-голямото дете). Този отпуск не може да бъде отказан от работодателя, ако за него се подаде молба най-малко 10 работни дни предварително. Отпускът може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни. Времето, през което се ползва отпускът се признава за трудов стаж.
По време на 2-те години майчинство се трупа платен годишен отпуск, както и по време на неплатения отпуск за гледане на дете до 8 год. възраст. Казвам го от собствен опит Peace.
Цитирай

между два цигански квартала

Мнения: 1 381
много благодаря за отговорите. Само не полуичх отговор на въпроса си за размера на платения отпуск. На каква база се взима и работодателя от него ли си го вади. МАлко ощетяващо за работодателя ми се вижда хем не ходишна работа хем да ти плаща годишен отпуск.

Цитирай

София

Мнения: 3 381
много благодаря за отговорите. Само не полуичх отговор на въпроса си за размера на платения отпуск. На каква база се взима и работодателя от него ли си го вади. МАлко ощетяващо за работодателя ми се вижда хем не ходишна работа хем да ти плаща годишен отпуск.


Платеният отпуск се плаща от работодателя на база месечното ти възнаграждение към момента на ползване на отпуска. И да, от него си го вади. Не разбирам какво те притеснява?
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 17 отговора