Висше образование

  • 22 651
  • 223
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
в такъв случай се обърни към Министерски съвет и конкретно към ресорните министри, особено към Дянков - той ще ти обясни кое как. Вузовете не са само държавни, а на частните как ще им държиш сметка? И стига с това "бизнесът си плаща данъците"! Това да не е банкова сметка или застраховвка, ти да си плащаш, а насреща някой да ти обещава определени неща? Данъците са си даннъци, те не са предплата срещу услуга или стока! на данъците функцията им не е да обучава кадри за бизнеса.

# 76
  • Мнения: 13 254
Дами, спрете с тоя бизнес, той без това съвсем малко остана в бг, пък и с още да го товарим, той има някакъв лимит грижи, който може да поеме. Simple Smile
Не забравяйте, че висшето образование не е задължително, а е въпрос на личен избор и се предполага че този избор е съзнателен.
Всеки прави изводите си на база личен опит. А криза или не бизнеса винаги ще се оплаква че няма достатъчно подготвени кадри, току що завършилите ще продължават трудно да си намират работа едни ще си работят по специалността други не.
Изпити се купуваха и по татово време, купуват се и сега Simple Smile Да има много безработни икономисти и прависти защото факултети, в които се изучават тези специалности са много, някои учат по държавна поръчка, други частен университет, но тези хора са направили своя личен избор, това не означава че сега държавата трябва да им осигури работа - трудовия пазар е свободен. Ако пък се въведат квоти за прием сигурно веднага всички ще наскачат ограничавате ни достъпа до право на висше образование.
Добре дошли в света на демокрацията Simple Smile Simple Smile

А личното ми мнение го писах преди.

# 77
  • Мнения: 25 586
По въпроса за бизнеса и образованието - ето една по-различна гледна точка.  Simple Smile

Наскоро този въпрос беше широко раздухан от медиите. Поне от тези, които аз следя, може да се направи следният извод: бизнесът не знае от какви точно специалисти има нужда, но ги иска веднага. А, и ако може да му работят за без пари.  Laughing

# 78
  • Мнения: 24 467
Деля го на два поста, че е дълго.
Който се интересува- ще прочете. Който само ще се намира на приказка- да не се хаби.
Аз чета темата, т.к. ме интересува тя, самата.

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=316&sectionid=2&id=00014
“България е една от страните в Европа с най-висок процент безработица сред висшистите. Тази тенденция е факт и при по-младите, завършили наскоро, и при по-възрастните. Това показват данните в шестото издание на евродоклада за водещите индикатори в образованието "Ключови данни за образованието в Европа 2005".
Делът на безработните висшисти у нас надхвърля почти два пъти средния за ЕС-15.”

Сиреч положението е такова още преди настоящата криза. Тя не е отговорна затова.

По- съвременно:
http://www.webcafe.bg/id_882425047
“Държавата финансира образование, което не е нужно на обществото и икономиката, обявиха днес от Българската стопанска камара (БСК). Те представиха своите предложения към правителството за реформи в сферата на образованието. Заради липсата на кадри в определени области, компании, които се занимават с електротехника, машиностроене и химическа промишленост, мислят да напуснат страната ни, предупредиха от БСК. По техни данни те ще се насочат към съседни страни и най-вече към Турция. В момента над 32 000 безработни са с висше образование и около 30% от тях са с икономическа специалност или право, а в същото време 42.5% от студентите миналата учебна година са учили стопански науки и администрация, аргументираха се от БСК.
Не е ясно колко от висшистите, за чието обучение държавата е плащала, се занимават с нискоквалифициран труд - продавачи, сервитьори.
В същото време само 20% от студентите се обучават в най-търсените от бизнеса технически и инженерни специалности.”

Ето го Планът, според който до 2020 г. трябва у нас да има нам колко си процента висшисти. Без мисъл какво ще правят те, какви точно специалисти са нужни. Просто да има една бройка, един определен от някого процент. Като в плановата икономика на соца:
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/10/09/1172657_do_2020_godina … ia_triabva_da_sa/
“Висшистите в България трябва да станат 36 % до 2020 година. Това заяви министърът на образованието Сергей Игнатов, цитиран от БТА. .. Европейската комисия препоръча хората с университетски дипломи в България да станат 40 %. /това не знам дали наистина се препоръчва или е пореден опит да се крепят много ВУЗ-ове у нас/. В момента, по данни на комисията, българите с висше образование са 23.2%. През 2004 г. те са били 21.7%, а четири години по-късно - 22.8 на сто…По думите му публичните разходи за предстоящите промени ще бъдат за  сметка на държавата. /То това е ясно/…За да се спази препоръката на Европейската комисия, висшистите трябва да станат двойно повече. Но от няколко години университетите не могат да запълнят изцяло местата си.”

Копвам три отговора по статията, представителна извадка, можете да си прочете сами останалите. Не са мои.
“Игнатоооов, петилетката в съкратени срокове ! И да ти кажа има начини. Просто всички ВУЗ-ове да увеличат заявките, към печатниците за дипломи. Все пак никъде не се казва, че зад дипломите трябва да стоят знания и умения. Действай.”
“Направо да се премахне средното образование. От основно, директно на вишу. Кат ше са неграмотни и фиктивни висшисти, барем да не им губим времето.”-
Понеже всички знаем откъде идва Игнатов. Що да му е грижа задължителната стъпка преди висшето? Нормално.
“Това е чиста лъжа. Няма европейска директива, която да изисква 40% висшисти. Това, че лобито на квазипрофесорите иска да си увеличи хранилката, няма нищо общо с изискванията на Европа! Крайно време е държавата да престане да дотира печатниците на дипломи с пари на калпак и да пренасочи средствата към безлихвени заеми и стипендии на тези, които искат да учат.”
Подозирах, че се лъже яко и аз.Още мисля така. Не е мое, но изцяло подкрепям и изразявам същите идеи.
В този дух са и останалите мнения по темата. Не само моите виждания са такива. Сиреч не само аз съм видяла такива, от които съм си направила такива изводи.

http://www.novatv.bg/news/view/2011/10/10/21788/bovidar-danew:-n … na-specializaciq/
“За голямо съжаление, 82% от специалностите са академични специалности и само 16% са с професионална ориентация.  Голяма част от тези, които са с академично образование, също имат може би подготовката на базата на лични качества и възможности да паснат на икономиката. Това поясни за зрителите на "Здравей, България" Божидар Данев.”
Или не сте съгласни с цифрите? Дайте други. А, пропуснах, не е мое изследването. Ако се разтърсите ще откриете много такива данни. По- натам искат пари /естествено/, които няма да се дадат. Освен ако не се обещаят от еврофондове срещу голям процент самоучастие бюджетно и след 1-2 години не ни скръцнат, че трябва да връщаме парите, т.к. сме ги похарчили не за каквото е трябвало и не е имало контрол. Сега през сагата минава Държавен фонд “Земеделие”, но сценарият е ясен.


Отново не мои мисли, следствие от наблюдения от специалисти:
http://www.competencemap.bg/%D0%91%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D0%B4%D0%B0 … JK7MROfIVarINKncV
“На въпрос кои университети произвеждат по-добри кадри, Данев отговори, че за някои специалности СУ "Св. Климент Охридски" е на първо място, но за други не, тъй като например един геофизик няма къде да отиде да работи… Той подчерта, че хората с най-високи заплати учат в Американския университет в България и те са най-добре пласирани в икономиката на страната, след като завършат…”
Игнатов ще си държи на друг ВУЗ, то е ясно.
“Държавата трябва да започне да определя съвместно с бизнеса и икономиката да дава прогнози какви специалности са необходими за държавата. Не може, разбира се, без специалисти по хуманитарни науки.”
Е, аз твърдя точно същото, без да съм чела вчера и по- рано статията.

http://www.dnes.bg/obrazovanie/2011/10/07/malko-sa-ni-visshistite.130621,7
Вижте също какво пишат хората под статията. Отново не са мои мисли. Нито една.
Сега- още истинки:
http://www.on-parliament.com/media/2011/10/08/%D0%BC%D0%BB%D0%B0 … 0%BF%D1%80%D0%BE/
Харесва ми много анализът на причините. Не съм го правила аз, отново, но само за 5 минути с търсачката откривам моите мисли по темата. Ако изкарам един ден- ще открия още много материал. Та ето:
“Причините
Няколко са основните причини за огромният процент безработни млади хора у нас – несъответствието между образователната система и изискванията на пазара на труда, липса на мотивация, трудното стартиране на първа работа, липсата на държавна политика по отношение на младите хора, насърчаваща работодателите да наемат току –що завършвани студенти.
Проблемът с несъответствието между изискванията на бизнеса, т.е. какви кадри ни трябват на икономиката в днешните променени социално – икономически условия и от друга страна бълваните от университетите специалисти не е от вчера.. Той продължава от години с променлив успех, макар в последно време да се наблюдава положителна тенденция, а именно откриване на специалности, за които бизнесът търси специалисти и закриването на такива, които по същество възпроизвеждат безработни. Процесите обаче са бавни и тромави.
Втората основна причина е липсата на мотивация у част от младите хора да се обучават и предпочитанието им да се задоволят с по-ниска образователна степен. Анализът на младежката безработица отразява една ясна тенденция, че най- засегнати са именно младежите със средно и по-ниско от средното образование.
Третата причина е трудното стартиране на първа работа. При търсенето на работа младите хора са в неблагоприятна ситуация и заради изискванията за трудов стаж, съдържащ се в повечето обяви. Считайки, че нямат нужния професионален опит работодателите избягват да назначават младежи без опит като по този начин се завърта един омагьосан кръг. Не назначават младежи, защото нямат стаж, който обаче те няма как да натрупат при положение, че не ги взимат на работа.
При разразилата се допреди месеци криза именно служителите до 35 години бяха тези, които първи бяха съкращавани от предприятията. Това още повече утежнява ситуацията.”
Отново препоръчвам мненията под статията.
http://bezrabotica.blogspot.com/
“Човек, който пет години пие, става алкохолик. Студент, който пет години пие, става магистър.
Ето така се раждат безработните висшисти в България. Дипломата сама по себе си не е гаранция за способностите и знанията на притежателя си. Това твърдение се подкрепя от жалката статистика, че България е сред лидерите по купени дипломи. Бизнесът с "висшето" цъфти. Всеки с достатъчно дебел портфейл и достатъчно влиятелни познати може да се сдобие с каквато диплома си поиска.”
Учебните заведения са просто едни търговски дружества- кой го е грижа за качеството, бизнес да става! Но армията от безработни висшисти не е само плод на шуробаджанащината във ВУЗ-овете. Има хора, които наистина искат да станат специалисти в определена област - те са мотивирани, любознателни, амбициозни. Те, за съжаление, се сблъскват с един друг проблем: висшето образование не е ориентирано към потребностите на пазара на труда. Всеки новоизлюпен  студент, кандидатстващ за работа, се сблъсква с изискванията на съвременния работодател - опит, компютърни умения, владеене на ПОНЕ два западни езика. Ако успоредно със следването си, бедният студент не е изкарал курс по компютърна грамотност и още един по английски, и не е успял да си намери работа-хоби по специалността (за която му плащат символично, тъй като на него му трябва за стаж) - той просто няма шанс.
И стигаме до кулминацията на цялата тази идилия: мнозинството от висшистите, за чието образование държавата е плащала (колко е плащала само тя си знае...), се занимават с нискоквалифициран труд - продавачи, сервитьори... Защото в безизходицата си младите висшисти са принудени да приемат дори работа, за която преди икономическия срив трудно са се навивали и хора с основно образование."Който учи, няма да сполучи!"
Чичко Маркс го е казал преди един век: "Битието определя съзнанието". В днешно време не е нужно да си висшист и професор, а да разбираш от компютри, нови технологии, да знаеш езици и едно от най-важните "изисквания"- да познаваш "правилните хора"- личните познанства все още са не само най-използвания начин за търсене на работа, но и най-успешната формула за нейното намиране.”

# 79
  • Мнения: 24 467
За съфорумката, която се интересуваше от бъдещето на специалностите и какво да се запише ”освен медицина”:
”Държавното финансиране на висшите училища да се предоставя само за специалности, за които е установено, че са нужни на обществото и на икономиката. Това предлагат от Българската стопанска камара като реформи в средното и във висшето образование.
Съществува реална опасност съвсем скоро да бъдат „оголени” откъм специалисти цели отрасли, което да блокира работата им, предупреждават от структурата.
Недостиг на кадри имало за всички технически специалности, а кадрите са в повече в специалностите „Бизнес администрация”, в „Право” или като цяло в икономическите, социалните и в правните дисциплини.. В момента над 32 хил. безработни са с висше образование и около 30% от тях са с икономическа специалност или право. Младите хора, които искат да учат в специалности, с които икономиката ни е „наситена”, да се образоват за своя сметка – чрез свободен прием в университетите, настояват от БСК.
Оттам съветват държавата да проучи какви са нужните специалности за обществото и за икономиката и след това да се вземе решение в кои специалности да се финансира.”
http://bulgariq.com/32-%D1%85%D0%B8%D0%BB-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D1% … %82%D0%B8-%D0%BC/
Аз бих заложила на приложна специалност.
Точно идеята за провеждане на задълбочено проучване на нуждите, което да се прави регулярно всяка година и да води до решения какви и колко специалности с бройки студенти да се финансират, споделих и аз. Още в началото на темата. И лично аз поне не се водя от личните позиции на това, какво и къде съм завършила аз. Опитвам се да дам един напълно обективен поглед.
Хххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххх
Никой тук не ”плюе” по каквото и да било. Това, че нечия позиция не ви изнася или не сте съгласни с нея не е повод да се съчиняват подобни определения.
Моята позиция е друга- образованието, от началното до висшето, у нас, има нужда от радикални промени, свързани не с механично увеличение на броя и процента висшисти, ясно е и на децата защо това не е нужно. Идеята е държавата да си седне на д-то и след като финансира образованието от бюджета, в който се внасяме всички, да анализира къде има нужда от какви по вид специалисти. Как е нужно да се обучат те. Да се проведат разговори точно с потребителите на тези кадри, за да има по- малки разминавания между държавно- бюрократичните виждания и практическо- реалистичните такива. Понеже от разминаването страдат предимно самите висшисти, както и бюджета и икономиката, като цяло. Понеже никой не може да задължи потребителите да наемат кадри, които са ненужни. Нека се работи в насока нужни кадри- за бизнеса и за цялата икономика.
Това няма нищо с ”плюенето”. Изкривяването на чуждата идея дори не вярвам да задоволява нечие его и емоции. Напълно е безсмислено. Вреди и на този, който изкривява и на темата, като цяло.
 
И като казваме, че се търсят приложни специалности, желая да допълня, че и такива специалисти не са нужни, ако не могат да изчертаят пустото му и зъбно колело, да си съставят сами една технология или поне да разчетат чертеж. Понеже имам досег с такива. При това- не един. И да им увеличим процента чисто механично, ако си влизат и излизат от ВУЗ-а като от среднощно заведение- в настроение след запой, няма нужда и от тях.

По обяд ще изчета писаното до тук и аз.

Последна редакция: вт, 22 ное 2011, 08:58 от Judy

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, да си чертаят зъбните колела!Да не би аз да ги раздавам заданията?

Колкото до статията, тя до голяма степен потвърждава това, което аз казах вече няколко пъти - в икономика на сервитьори и нискоквалифицирани професии, естествено, че ще има много безработни висшисти и такива, които не си работят по специалонстта! Колкото за техническите специалности, меито е пълно със студенти, не е като да не излизат инженери оттам.
За кризата, имах предвид американците - че те, ужким, дето правят разчети за айсе години напред и започват да спестяват за колеж още от родилното, не че не са предвидили кризата, а просто не им се е слушало и вярвало. А ние..., откакто съм завършила училище преди двайсет години, все сме в криза!
Как очакваш вузовете да правят предвиждания, щом като една компания не може да направи такива за себе си и иска да наема и да уволнява от днес за утре! Един  специалист не се прави за четири или пет години, а за повече. За видовете специалности - хората си плащат и учат икономика и право, няма как да им забраниш. Има и достатъчно технически вузове, и те не са останали без студенти. Кеф ти машинни инженери, кеф ти електричари, кеф ти програмисти!
Не можем и наедро-неедро да говорим, че всички студенти и специалности не струват, че се обучават от професори с деменция и остаряли методи. Има огромна разлика между специалностите в един и същи вуз, да не говорим между самите вузове! Въпросът за хранилката е към държавните вузове, частните сами си връзват бюджета и лев не получават от държавата.

# 81
  • Мнения: 24 467
Статията не е една.  Laughing
"Който се интересува- ще прочете. Който само ще се намира на приказка- да не се хаби."
Който иска- схваща лесно за какво става дума. Който не ще- да не се пъне и губи времето.
Аз, лично, съм против да се финансира и плаща /от бизнеса, от кой друг, не е от безработните/ за обучение на такива хора. Не само аз.
Наедро до тук говориш ти, Андариел. Аз разграничавам и специалностите, че и ВУЗ-овете. Можеш да понамалиш мащаба и да напишеш за разнообразие нещо по- конкретно по темата. За "плюенето" го прочетохме много пъти. Не се плюе, пише се. Стига да се чете- ще се разбере.

Не ми отговори- като бълваме кадри на кило, не на кила, на тон, как смяташ, че ще промени икономиката ни? Много би ми било интересно да прочета.
До обяд. Дано има нещо по- интересно.

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Напротив, много добре разбрах!
Там е работата, че никак не може да промени, ако ще да произвежда и един инженер на десет години! За промяната на икономиката и теб ще те насоча към Министерски съвет, министъра на икономиката (неговото име не го помня). Може да ти отговори. До  обяд. Но ти за всеки случай си намери нещо по-интересно!

# 83
  • София
  • Мнения: 4 242
Тук са изредени приоритетите на ЕК в сферата на образованието  - http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc28_en.htm
Интересно ми е защо у нас се обсъжда само една от точките, засягаща висшето образование, а не се дискутира цялостната стратегия.

# 84
  • Мнения: 5 439
Много подкрепям Ироник. Г-жа Джуди- противоречи си. Тя има право на компютър и да пише отвсякъде. Може би наистина сте имали лоши учители. Аз учила дистрибуция. Тя е водеща за ефективност на размяна. Много е важно склададжийката да е мениджър, управлява запасите. Има висока комп грамотност. Може да планира, да отчита, да работи със софтуер и програми, следи път на доставка е ефективност. Верно май с трици маймуни се ловят тука от бизнес. А за публичните администратори- много трябват. Ако ходили в община- знае колко неграмотни са там някои. Всичко бано неясно, липсват процедури. Някой трябва да ги пише и спазва. Кой ще пише проекти за евро пари? Нещо примитивно ми се вижда. Това се стреми Европа- не към самоцелни числа, а реално подобряване на качество на човешки ресурс. Съжалява, че не пише по-добре, но надявам се който иска разбира.

# 85
  • Мнения: 13 254
Judy, хареса ми поста ти, и напълно съм съгласна с теб.
Дали сме икономика на сервитьорки или таксиметрови шофьори е спорно, но тези професии също са нужни, не могат всички да бъдат чиновници или шефове, въпрос на търсене и предлагане на пазара на труда.
Много подкрепям Ироник. Г-жа Джуди- противоречи си. Тя има право на компютър и да пише отвсякъде. Може би наистина сте имали лоши учители. Аз учила дистрибуция. Тя е водеща за ефективност на размяна. Много е важно склададжийката да е мениджър, управлява запасите. Има висока комп грамотност. Може да планира, да отчита, да работи със софтуер и програми, следи път на доставка е ефективност. Верно май с трици маймуни се ловят тука от бизнес. А за публичните администратори- много трябват. Ако ходили в община- знае колко неграмотни са там някои. Всичко бано неясно, липсват процедури. Някой трябва да ги пише и спазва. Кой ще пише проекти за евро пари? Нещо примитивно ми се вижда. Това се стреми Европа- не към самоцелни числа, а реално подобряване на качество на човешки ресурс. Съжалява, че не пише по-добре, но надявам се който иска разбира.

Хайде кажи на някой завършваш висшист че склададжията е мениджър и колко е престижно да си склададжия и той ще ти повярва и ще се извие бурна опашка пред това място.
Работата със софтуер има няколко особености в случая със склададжията и не само при него  -при наличието натолкова различни софтуери не може да се изисква от един човек на такава позиция да познава всички програми, но познавайки един софтуер, в друг от този тип се навлиза доста бързо и лесно.
Каква е връзката между публичната администрация и чиновниците в общината. Там се ходи по работа и чиновниците по гишетата са там да обслужват гражданите, къде добре, къде зле не мисля че публичната администрация има някакво значение тук. А не че липсват процедури, но си е до община. Доста имам досег с тях и от личен опит мога да кажа че има общини, в които със влизането за 10 минути си вършиш работата и такива, които и два часа те прехвърлят от гише на гише плюс масовата практика за връщане за щяло и нещяло, така че това е въпрос до контрол на кмета. А по всяка вероятност зад всяко едно такова гише седи висшист, така че прави си извода.

Относно европроектите - пишат хората, но там си има специфики, а и има доста проекти, в които изискването е да се правят от работещите във фирмата, за което след реализирането му получават допълнително заплащане, а не хора които с това се занимават европроекти - прави се екип и т.н. да не обяснявам сега надълго и широко- пак личен опит от спечелени европроекти.
А подобряването на качеството на човешкия ресурс, донякъде зависи и от самия ресурс Peace, а не само да чакаме кой какво и как да ни помогне и научи - в Европа много се говори и се прави за продължаващо обучение през целия живот и т.н. Колко човека в България след като вземат дипломата от висшето го правят?

Един личен въпрос Виктория - по правописа ти и името не мога да се ориентирам чужденка ли си или.............................

Защото с този стил на писане е малко смешно да обвиняваш другите в неграмотност.

# 86
  • София
  • Мнения: 18 022
Нищо, че името в профила е досущ като нашенско.Такива фамилии  се срещат примерно  и  сред представителки на Украйна и Молдова.Общият брой на бесарабските българи, живеещи  в двете страни,  е стотици хиляди. Peace

Последна редакция: вт, 22 ное 2011, 13:59 от eine in Rente gegangene Nixe

# 87
  • Мнения: 24 467
Вики, с най- добри чувства, опитвам се да разбера това, което пишеш, но ми е трудно.
Опитай се и ти да четеш и да разбираш, поне тук пишем с цели изречения и се стараем да е разбираемо, не е на висок стил, нито ползваме /поне аз- умишлено/ чуждици и витиевати /сложни/ фрази.
Разбира се, че всеки има различна възможност, нужда и време да ползва компютър. Нали това ти писах вече? Аз работя едно, друг- друго. Едни имат работодатели и точно фиксирано работно време и място, други са на плаващ график, от трети се иска резултат конкретен, а не 8 часа престой на точно определено място, четвърти работят за себе си и нямат работодател.
Аз не те питам коя си и от къде си, защо пишеш по начина, по който го правиш. Опитвам се да те разбера, доколкото мога. Ако не прочета писаното от теб и не положа усилия да вникна в него, то няма смисъл да си комуникираме. От тема ще си стане на кокошарник. Най- малкото не би било възпитано да ти отговарям, ако не съм наясно какво пишеш.

Ето, например аз не разбрах къде намираш ти противоречие.
Склададжийката е всичко друго, но не и мениджър в случая. Тя работи на трудов договор за фиксиран брой часове на определено работно място и изцяло изпълнява нареждания на Н-к склада, а той- на Управителя на фирмата.
Много хора работят на компютър, у нас такъв има в много семейства и на редица работни места. Дори чистачката в сградата ни може да работи. На компютър работят нормировчиците, бригадирите и началник цеховете, ТРЗ-тата, личните състави, секретарките, деловодителките, сладкарите дори, оператори на машини, сервитьорите и барманите и т.н. За почти всички такива длъжности не е нужно висше образование дори. Всеки си познава и работи с конкретния за работата му програмен продукт и толкоз. И децата го могат.

Имам отношения не с една община. До сега в няколкото, с които работя редовно, не съм видяла един неграмотен човек, който не си върши работата и се отнася зле с клиентите. Поне от десетина години имам приятното впечатление, че хората там работят. И не само там. Имали сме забавяне понякога, но много рядко. Наистина- зависи от общината.
Преди 7-8 години се въведоха по администрациите системите за финансово управление и контрол. В тях има разписани процедури, вкл. на документооборота. Едни си ги направиха добре и си работят по тях също тъй добре. Други- не. Зависи.
У нас миналата година бе направен бегъл опит да се оцени ефективността на администрациите по градове- определено си има разлика в работата на отделните такива. Но за повечето длъжности в една община никак не ти трябват 5 години "Публична администрация" или сродна специалност. Там работят от среднисти до инженери, филолози, юристи и икономисти, всякакви хора.

Последна редакция: вт, 22 ное 2011, 14:33 от Judy

# 88
  • Мнения: 8 567
Вики някъде по-напред се извини за правописа, не знае добре български.
Вчера се учуди как пишем в работно време, днес и тя пише през деня. Mr. Green

Имам преки впечатления от преговори на конкретен бранш с представители на управляващите на две поредни правителства от преди години и оставам с впечатление, че и днес няма промяна в мисленето нито на управляващи, нито на общество.
Андариел, данъкът не е десятък по време на турско робство, че "данъците са си данъци".
Те трябва да ползват тези, които ги плащат. Работата на правителството  е да осигури прилична бизнес среда за развитието на частните фирми в държавата, както и финансирайки с народни пари нечие образоваие, то да е в полза на данъкоплатеца, иначе това са пари, хвърлени на вятъра.
Оставам и с впечатлението, че една идея, ако е полезна за бизнеса става неприемлива и обществено заклеймена.
Частник все още тук е мръсна дума, чорбаджия е изедник, бизнесмен - враг на народа. ooooh! ooooh!





# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
е, хайде, хайде, ти сега лично ли го приемаш! Нали затова ти казах, иди при Дянков, че и при целия Минитерски съвет, може и лично с ББ да поискаш среща, да ти обЯснят! Не си ли забелязала, че се казва данъкоплатец, а не данъкоползващ!  Wink

Общи условия

Активация на акаунт