Висше образование

  • 22 638
  • 223
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 8 795
Цитат
Каквото и да ви говорят, накрая винаги става дума за пари



Повече нямам какво да добавя. Виждам, че по-често вече се говори, както и се правят плахи все още опити да се вдигнат таксите за унивирситетите до нивото на тези в чужбина и ако успеят да прокарат подобна рИформа изведнъж образованието ще се окаже не чак толкова лошо. Mr. Green Дано пък тогава останат пари за подобряване на базата и попълване на библиотечния фонд... Rolling Eyes

# 106
  • Мнения: 2 885
Конкретно за ИТ специалистите ти трябва портфолио. Иначе няма как да те огрее, поне не и чужденците. Ние не сме точно програмисти, обаче с една заплата 2 коли на старо си купуваш. Wink

Поне тук никой не го интересува диплома от висше. Тринити е само няколко идеи по-добре от СУ. Е, откъм материална база няма сравнение де. Ама ей го отсрещния остров или зад океана, кеф ти какъвто искаш университет.
Но има разбирането, че може във всеки един момент да ти скимне да си смениш професията и се сертифицираш. Без сертификат от курс не може. Има си контрол за това. Не са се вързали за висшето като удавник за сламка. Адски практично насочено е всичко. Което най-много ми харесва в цялата им образователна система. Не е нужно от всичко по-малко като в БГ, а по-много от конретно нещо.
Обаче имаш избор и се възползваш. И виждам много обяви и интервюта за преквалификационни курсове, за над 50 г. В БГ ще те гледат като паднал от Марс в този случай....

unadaptable, първото нещо в един БГ уни са преподавателите. Оттам трябва да се почне промяната според мен...

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
А какъв е тоя 35-годишен програмист, който е отишъл в чужбина, пък не работи като такъв, че и наново се записал да учи програмиране? Твърде голяма възраст за тази професия, че и да не го наемат. Специално за програамистите хич не е трудно даа се обучават в движение, има достатъчно информация, дори само от форумите могат да научат кое как се прави. Защто аз мога да дам точно обратните примери - програмисти, които си емигрират и си работят там със същите знания, които са придобили тук. Не зная на какво точно ги учат във вузовете, но програмирането е занаят, също като счетоводството - учи се с много дрилове в училище и практика в процеса на работа. Затова в ИТ-то си има по-главни и опитни програмисти, също както има главни счетоводители - те те учат кое как, а не очакват от вратата да правиш всичко на 6. Да, и това за сертификатните курсове е важно - дипломата дава законна легитимация, а сертификатите си ги изкарваш сам.

# 108
  • Мнения: 2 885
Анди, ако е емигрирал в Германия примерно, много труден е процеса за легализация на диплома. По-бързо е да запишеш 2-ро висше. Ако е емигрирал ей така, без да е нает с договор от БГ.
Тук ако беше емигрирал щеше да започне веднага, без курс дори. Но ако има стабилно портофолио.
Много зависи в коя страна е заминал познатия на Джуди. Възрастта няма никаква връзка в случая. Мъж ми бе на 37 г. като дойде тук.

# 109
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно де, на 35 години в бранша е по-логично да има внушително СV като опит и владеене на умения!  Peace За тях е много важно какво знаят и могат, все пак не са адвокати или лекари, заа да има големи ограничения при легитимирането. Ние не познаваме конкретния случай, че да правим изводи само на тази база.

# 110
  • Мнения: 2 885
Това е ясно. Исках да изтъкна, че е важно в коя страна се емигрира.
Откъм признаване на дипломи, сертификати, стажове, СВ и пр.
На колко години си нямат право да те питат, дискриминационно е.
Даже не е желателно тук да си го вписваш в автобиографията.

# 111
  • Мнения: 24 467
Да, не е нает от тук още на работа. Работа си е намерил там /не по специалност, неквалифицирана/ и там е разбрал, че за да работи това, което и тук /или сходни/ следва да учи. Записа. И това, което пише Немирница, е вярно- не е някаква рядка птица.
Българи емигрират и на по- голяма възраст, стига да се решат. Колега на съпруга ми емигрира буквално на 50 преди време. Работи като ел. техник сега.
Когато гледах сайта за емиграция в Канада също се искаше най- общо процедура по легализиране на диплома /БГ/, вкл. и приравнителни изпити. Не само за лекари и юристи. За юристи е доста години допълнението, но това е разбираемо, с оглед различието между системите, направо си е от А-Б. Съпругът ми е инженер, и той не може да започне работа направо по специалност.

Последна редакция: чт, 24 ное 2011, 13:33 от Judy

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
Зависи човек какво иска и как са се стекли обстоятелствата при него. Например, не бих се изненадала, ако човек, който в БГ е от управленския персонал, никак не се навие да емигрира като работник само заради заплатата. Но ако е притиснат финансово заради семейни обстоятелства, или пък имма някаква определена цел, може да започне от нулата само заради парите. Конкретно за ИТ специалистите е много важно бързо да учат нови неща, да се интересуват, но пък това е донякъде и личностова характеристика. В тази професия средната възраст е ниска, предизвикателството за един 35-гоодишен мъж е сериозно, особено ако няма очаквания опит и знания.  Peace

# 113
  • Мнения: 24 467
Така е, що се касае за такъв тип решение.
За моя случай аз не съм компетентна да преценя изобщо нивото му на теоретични познания и практика, съвсем съм далеч. Само знам, че тук той до последно си работеше и че там не му се позволява да започне работа само въз основа на нашата диплома, затова и записа.
Очарова ме това, което писа преди W'A'S'P' за годишната практика при инженерите, например. Ако тук такава имаше поне едно 6 месеца... и то реален стаж, не само събиране и заверка в края на стажните книжки, каквото чудо съм виждала у нас.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно, въпросът за практиката има две лица! Колко университети или средни училища могат да си позволят да си купят машна или да обзаведат лаборатория за своя сметка, само за да обучават кадри за фирмата Х? По-скоро се прави обратното - заинтересованата фирма Х прави договор с училището или университета или спонсорира с машина или място за стажове, срещу сигурността, че ще има кадри на определено ниво за определено време. Исторически проследено, точно от бизнеса започва и обучението - определена компания, или професионална организация прави учебно заведение, за да се подсигури с кадри.

# 115
  • Мнения: 24 467
Докато се стигне до стажа в края на обучението, обучаващите се следва да се обучават практически по време на цялото си обучение. Тавталогията е умишлена.
В техникумите и ВУЗ-овете следва да има обзаведени лаборатории с необходимото, което ще измъкне учениците и студентите от сухите теории и ще ги доближи до реалната среда. Това чудо да се финансира от държавата, ако ще си говорим за държавно образование. Ако някой реши да дари нещо- чудесно, но на това не може и не следва да се разчита.
Частното образование е отдлено, за него не отиват ничии данъци.
Хуманитарните са наболняли у нас И защото образованието в тях е евтино- няма нужда от оборудвания, от такова по вид практическо обучение, има дъска и теория. Но, както се видя по- горе, то ни се явява вече излишно в този си обем. Пък и в този си вид.

# 116
  • София
  • Мнения: 62 595
За някои специалности трябват лаборатории, които може да е трудно да се обзаведат. Но за други, например икономиката, няма нужда, а е достатъчно преподавателят да реши да направи някои ролеви игри, симулации. Поне по някои предмети. аз съм участвала в такива, макар да не бяха кой знае колко чести.

# 117
  • Мнения: 24 467
 Peace
Именно.
И държавата продължава да финансира основно такива, въпреки, че видно от гореизложените факти, тези, точно, специалисти, у нас вече са масово безработни. Една от причините е, че има много преподаватели и те се бият за хляба, а имат и лоби. Втората- образованието им е евтино, както вече писах по- горе.
А икономиката се нуждае от друг вид образование, за да се развива индустрията. Търговията, икономиката, правото, хуманитарните специалности въобще, са свързани с обслужващи дейности, услуги, вторични са /не маловажни, нямам това предвид/. Основата на икономиката, обаче, е производството. Без него на нийде няма да мръдне и нашата и чуждата икономика.
Вчера си говорих с един обущар. Той сподели, че въпреки че доскоро у нас се правеха кожи и обувки /качествени, при това/, фирмите ни напускат пазара една по една. Не само заради китайския дъмпинг. Нямат кадри. Показа ми една обувка- чудесни материали, но кофти технология на изпълнение. Преди, каза човекът, такова чудо като технология и изпълнение не съм виждал. Няма специалисти. Вече и новите хора няма кой да научи. Затвори се специалност и цяло средно училище, във ВУЗ-а няма практики и стажове на съвременни машини, относно съвременни технологии и материали. За този тип обучение писах, че се води по лекции отпреди 20 години. Това е направо вредно. 

# 118
  • София
  • Мнения: 62 595
Тези неща се решават на доста по-високи нива, не е само "невидимата ръка на пазара". Като се започне от Г-8, СТО и други организации. Фирмите се водят по това накъде духа вятърът. От двайсет години имаме икономика на сервитьори и таксиметрови шофьори, строителството ни и то беше менте.

# 119
  • Мнения: 3 161
Записвам се да ви чета. Интересна тема, Нем.

Общи условия

Активация на акаунт