Висше образование

  • 22 645
  • 223
  •   1
Отговори
# 120
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Много голяма разлика има образованието в чужбина от това в България. Тук изобщо не се застъпват практическите аспекти на изучаваните предмети. Наскоро говорох с едно момиче, което учи в Холандия, това което аз работя в България и съм учила и продължавам да уча в магистърска степен. Тя ми казва "ние това го учим в първи курс", т.е. това което ние тук учим 5г. а да не говорим колко излишни неща още се налага да учим...Та това момиче ми разказа колко добре застъпена при тях е практиката, че си правят тренинги в реални условия, поемат реални задачи от фирми, което си е пак вид стаж, изобщо университета в чужбина е на светлинни години от тези в България. Бизнеса също знае това и винаги ще предпочете завършилите в Европа.

# 121
  • n/a
  • Мнения: 3 341
TDI, нямам идея за каква специалност и за какъв университет пишете, но мнението или впечатлението, че бизнесът винаги би предпочел завършилите в Европа, не е съвсем вярно.

# 122
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
TDI, нямам идея за каква специалност и за какъв университет пишете, но мнението или впечатлението, че бизнесът винаги би предпочел завършилите в Европа, не е съвсем вярно.

Специалността е публични комуникации  Peace Но имам наблюдения и над мениджмънт в туризма. Компаниите, които държат мениджърите им да са компетентни, а не както масово е разпространено - синът на собственика да е управител, си наемат мениджъри, завършили университети в чужбина.

Сподели и твоите наблюдения. Защо си на противоположното мнение?

# 123
  • Мнения: 3 479
Не мисля, че са много мениджърите, които биха предпочели завършил в чужбина пред завършил в Бг, защото ще трябва да му плащат повече.

# 124
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Не в нивото на заплащане е разликата, а в качеството на самото образование.

Наблюденията са ми върху техническите специалности. Засега в Бг програмите са по-добри. Но се полагат необходимите усилия да се провалят изцяло, да станат като западните. Уви.
Проблемът е в това кои отиват да учат в техническите висши учебни заведения. Не най-способните се насочват към този избор. Пак уви.
А търсенето на такива кадри е много голямо, при това не само у нас, но и навън.

При анализа на протестите на Уолстрийт се оказа, че множеството участници с висше образование стискат дипломи с никому ненужни специалности, направо екзотични. Колкото и да са уж добри програмите за обучение, колкото и да са читави завършилите, все пак най-важното за висшето образование е с негова помощ човек да се справя по-добре в живота, да е полезен не само на себе си, но и на някой друг.

# 125
  • Мнения: 8 796
Не в нивото на заплащане е разликата, а в качеството на самото образование.

Наблюденията са ми върху техническите специалности. Засега в Бг програмите са по-добри. Но се полагат необходимите усилия да се провалят изцяло, да станат като западните. Уви.


Ау, ще те изядат тук за това твърдение. Дано си учила в чужбина, за да можеш да противопоставиш някакви факти поне на плюнките, които ще хвърчат заради това изказване...Не вярвам да ти се размине разнищването, но ако говориш само от български опит, ще те сдъвчат и изплюят. Mr. Green Можеш да си редактираш малко поста.... Rolling Eyes

# 126
  • Мнения: 487
Искам да попитам ,някой има ли пряко наблюдение върху обучението по медицина в Германия .Чела съм доста разнопосочни мнения по форумите,които варират от:,, не може да се сравни с българското”(независимо от добрата база),до -,,и сравнение не може да става с българското’’.Като недостатък отбелязват ненужното удължаване на обучението(понякога до 7-8 години) ,поради спецификата на немското висше образование и недостига на преподаватели.

# 127
  • Мнения: 1 479
Искам да попитам ,някой има ли пряко наблюдение върху обучението по медицина в Германия .
Да, има една майка с ник yav4e_mrav4e - много сериозен човек. Синът и учи медицина в Германия в Хайделберг. Смятам че информацията и ще бъде обективна.

Засега в Бг програмите са по-добри. Но се полагат необходимите усилия да се провалят изцяло, да станат като западните. Уви.
Проблемът е в това кои отиват да учат в техническите висши учебни заведения. Не най-способните се насочват към този избор. Пак уви.
Синът на мой приятел завърши National Institute of Science INSA) в Лион, Франция., но само суперлативи съм чувал. Било изключително трудно следване - големи изисквания  Бихте ли обяснили гледната си точка как сме ги минали пустите им западняри ? (Спомних си предаването на Т.Колев "Как ще ги стигнем американците"  Simple Smile)
България за 45 г "народна" власт е направила само 4 научни открития а само за филма "Звездните войни" има 12 научни открития.

А второто ("не най-способните се насочват към този избор") не изключва ли първото ? Ако това е вярно не искам да си представям "не най способните" на запад.  Simple Smile

# 128
  • Мнения: 24 467
Не в нивото на заплащане е разликата, а в качеството на самото образование.

Наблюденията са ми върху техническите специалности. Засега в Бг програмите са по-добри. Но се полагат необходимите усилия да се провалят изцяло, да станат като западните. Уви.


Ау, ще те изядат тук за това твърдение. Дано си учила в чужбина, за да можеш да противопоставиш някакви факти поне на плюнките, които ще хвърчат заради това изказване...Не вярвам да ти се размине разнищването, но ако говориш само от български опит, ще те сдъвчат и изплюят. Mr. Green Можеш да си редактираш малко поста.... Rolling Eyes

Моля те, недей! Петък е, нека е весело!
Вярно, че в нивото на образование е работата. Тук никой не спори.
Колко чужди вузове обучават студенти за работа с туй, що се ползва у нас? За "Вагрянка" хората даже не са чували. Назадничави са, тук се ползват техни уникати. В някои наши предприятия човек се чуди във фабрика ли е или в исторически музей.
Фануците- ряпа да ядат! Изостанали капиталисти такива!  Crossing Arms




А ние редовно гледаме друго предаване: How it's made - изключителни интересно и поучително.
http://www.youtube.com/watch?v=CB2oXPlVyyI&feature=related

Последна редакция: пт, 02 дек 2011, 09:08 от Judy

# 129
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Където съм учила, вече ме няма. Не е това критерият, моля ви се.
А в колко предприятия у нас, в източния блок (казват, че е бивш) и на Запад сте били?
Да, някои от нашите са пълни с музейни експонати. Което, впрочем, може да се види и в доста от другите заводи, западните. Но това е една друга тема. Филмите по Дискавъри не са критерий. Ако е за филмчето, подобни заводи и в България може да се видят. За съжаление в САЩ индустриалните зони са си цели музеи. Но и това е друга тема.
Говорим си за образование. Има резон да се търси такова образование в Южна Корея, примерно. Може и Китай, но там ще е много зор.
...
А това, че могат да се чуят суперлативи, е нормално. Хората пари са давали за това образование, хвалили са се, това е повод за семейна гордост. Дали ще тръгнат да признават, че не струва? Едва ли. И колкото повече са парите, толкова по- едва ли.

Истината е, че съжалявам, че писах в темата. Не заради пороя от подсмихвания, които ще отнеса, а защото няма да се разберем, което прави писанието ми кухо.

Моля те, недей! Петък е, нека е весело!

Judy, любезна, щеше да е весело и нямам против и аз да се повеселя, даже и на собствен гръб, ако не беше тъй тъжно. Трудно ми е да се усмихна. Преди малко се напънах. Не успях. Не тук, а в реала. По темата е, но няма как да го предам тук, в цялата палитра на факти и емоции.

# 130
  • Мнения: 45
На мен предметите и специалностите, които изучаваме по ВУЗ-овете не ми бъркат толкоз в здравето, защото така или иначе и да мрънкаме и недоволстваме, нищо не можем да променим. И на мен не ми беше приятно да уча висша математика, статистика или счетоводство, но бяха в програмата и искам, не искам, трябваше да мина по някакъв начин. Е верно, преписах, ама то не всеки го бива в математиката и финансовите дисциплини, а те се учеха от почти всички специалности, дори хуманитарните, като основа. Сега ако ме питате, нищо от това не помня. Но според мен не това е голямата драма в нашето образование. Това, което е липсващото, според мен, е практиката, непрекъснатото сътрудничество с фирми, които да взимат на стаж студенти или пък да им се дава възможност директно за работа. И втората сериозна пукнатина е, че не всички ВУЗ-ове са международно признати. Като изключим СУ Климент Охридски, УНСС и Американския, останалите могат диркетно да си хвърлят диплимата. И тук идва логичния въпрос, защо да даваме безумно много пари на НБУ за техните такси, когато те не ми гарантират, че дипломата ще е международно призната и утре ако искам да работя някъде навън, ще ми се изсмеят в лицето ... Защо да давам пари на НБУ като мога да дам почти толкова или малко повече на някой чуждестранен у-т, който е признат в цял свят и който впоследствие ще ми отвори много по-лесно вратички за работа и реализация?

# 131
  • Мнения: 24 467
Аз чета. Например това:
http://www.dnes.bg/obrazovanie/2011/10/06/kaliforniiskiiat-tehno … uz-v-sveta.130528
И търся мястото на нашите качествени технически училища тук.
И не държа всички да са съгласни, а че не всеки ще разбере- и това е ясно.
Обяснете ни, моля, Лоана, откъде идва вашето убеждение, че "...техническите специалности. Засега в Бг програмите са по-добри.". С кои програми е сравнението и какво включва то- методи на преподаване, съдържание на програмите, практика, друго?

# 132
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Няма ги там. Засега. То и техните скоро няма да ги. Вижте, моля, края на статията.
Може да се види и това: http://www.gazeta.ru/science/2011/03/30_a_3570117.shtml

Моето убеждение идва от моя личен опит, благодаря за въпроса, Judy.
Съдържанието на нашите програми е орязано някъде между 8 и 10 пъти в сравнение с периода до 1990-те години, за да се приближи до нивото на западните. Орязано, а не допълнено и разширено.

А за критериите, по които се правят тези класации, има още много да се пише и говори, но ме мързи, признавам.

# 133
  • Мнения: 24 467
Цялата статия е видяна, преди да е линквана тук.
Та ако може пак- откъде убеждението относно цитираното от мен? Къде и кой е оценил въпросните програми? Дайте ни информацията, на която се базирате. Ако не можете- твърденията увяхват. Не за Китай, за България питам.

# 134
  • n/a
  • Мнения: 3 341

Та ако може пак- откъде убеждението относно цитираното от мен? Къде и кой е оценил въпросните програми? Дайте ни информацията, на която се базирате. Ако не можете- твърденията увяхват. Не за Китай, за България питам.

Нека увяхват. Аз така или иначе съм отговорила в предния пост - от личен опит, за което нямам доказателствен материал.

Общи условия

Активация на акаунт