Висше образование

  • 22 655
  • 223
  •   1
Отговори
# 150
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 372
Точно тези, завършили химия и физика, които аз познавам, са се реализирали доста добре. Те твърдят, че и повечето им колеги са така. Не винаги точно по специалността, но намират начини да приложат уменията си. Но работят неща, които им харесват и получават за това пари, които ги устройват. Това за мен е добра реализация. Доста математици работят в сферата на информационните технологии.

# 151
  • Мнения: 142
Аз под  завършил физика, химия, биология и "добре реализирал се", разбирам да се работи на позиция, свързана с конкретната специалност.
Все едно да сложим Константин Каменаров и Валери Петров в графа " добре реализирали се в сферата на изкуството и медиите" възпитаници на Медицинския университет.
Ако завършиш биохимия и от теб излезе прекрасен строителен предприемач, това няма да е поради образованието, а заради личните ти качества.

# 152
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 372
Въпрос на гледна точка.  Peace
Понякога човек след като завърши, намира призванието си. И не въпреки ученото, а именно благодарение на него. Макар на пръв поглед да нямат нищо общо. Връзка винаги ще се намери.
Може и да учиш нещо с голям мерак, но се окаже, че точно там, където искаш да живееш - не може да го работиш. Или материята ти е интересна, но работното място на хората с тази специалност да не е това, което искаш. Вместо да сменяш населеното място - сменяш областта, вместо да се чувстваш зле на работа - намираш нещо ново. Но търсиш начини, вместо да се вайкаш - защо го учих.
От моята гледна точка - това е реализация. И важи не само за хората с висше образование.  Peace

# 153
  • Мнения: 1 479
За мен СУ отдавна вече не е сред "елитните" ВУЗ-ове. Може би някога е бил, но определено вече не предлага образование на необходимото ниво.
К Л А С А Ц И Я на висшите училища в Р България за периода юни 2010 год.-юни 2011 год.

1. Медицински университет (МУ)- София
2. Университет за национално и световно стопанство (УНСС)- София
3. Университет по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) – София
4. Софийски университет „Св. Кл. Охридски“
5. Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“
6. Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“
7. Русенски университет „Ангел Кънчев“
8. Национална художествена академия
9. Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“
10. Стопанска академия „Д.А.Ценов“ – Свищов

Ако СУ вече се сравнява с Варненския свободен университет (прекръстванe три пъти !) означава че някой в близко бъдеще ще трябва да плаща за панахидата на безумното време. Cry  И незнанието си има своя цена !

PS. Напълно съм съгласен с TDI. Обикновено столичния/най стария университет си държи лидерската позиция. особенно в посткомунистическите  държави (Чехия, Словакия, Полша, Унгария).
Като знам какви хора влизат и завършват свободния университет Cry 

Последна редакция: ср, 07 дек 2011, 16:21 от plamenhk

# 154
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
първо търсим направлението, което ни интересува.

Съгласна съм с теб. Сега се сещам, че тези агенции, които са за изпращане на деца в чужбина правят точно такива интервюта и насочват децата според интересите им  Thinking
Не бях се сетила за това  Thinking

# 155
  • Мнения: 69
Аз също съм "ЗА" фирмите посредници. Насочват детето спрямо интересите и помагат в избора му на учебно заведение, второ следят всички срокове и оправят цялата бумащина около кандидатсването и заминаването.Никак не малко, според мен  Rolling Eyes

# 156
  • Мнения: 3 200
Аз също съм "ЗА" фирмите посредници. Насочват детето спрямо интересите и помагат в избора му на учебно заведение, второ следят всички срокове и оправят цялата бумащина около кандидатсването и заминаването.Никак не малко, според мен  Rolling Eyes

 Joy Това от опит ли?
На 18 години, ако фирма те насочва... Ама и те трябва да изкарват пари, все пак.
За протокола - бумащината=0, разходи=21 евро, срокове не се следят. Това за UK чрез UCAS.
За Холандия и Швеция разходите са по-малко, не ги помня, че така и не разбрах защо кандидатства там. 
Разбира се, ако 18-годишното "дете" има мнение за бъдещето си и категорично подценява фирмите.

# 157
  • Мнения: 25 597

К Л А С А Ц И Я на висшите училища в Р България за периода юни 2010 год.-юни 2011 год.
....

По какви критерии е създадена въпросната класация?  newsm78
Все си мислех, че класациите се правят по специалности или по някакви други, конкретни критерии - например като най-добра реализация на завършилите. Там лидер е... Изненадаааа! Американският университет.  Laughing

Един друг пример: класация на университетите по показател "Информатика и компютърни науки". Я, пак изненада! (Забележете, ТУ - София липсва там...  Joy)

Та, за коя класация говорим?  Laughing

# 158
  • Мнения: 3 200
...
Един друг пример: класация на университетите по показател "Информатика и компютърни науки". Я, пак изненада! (Забележете, ТУ - София липсва там...  Joy)

Та, за коя класация говорим?  Laughing

A за направление "Архитектура, строителство и геодезия" с най-висок рейтинг е... Академията на МВР.  Joy

Последна редакция: чт, 08 дек 2011, 21:26 от cool_witch

# 159
  • Мнения: 1 479
Та, за коя класация говорим?  Laughing

Излезе втори рейтинг на висшите училища
Този път направен не от просветното министерство, а от Института за национална политика   Grinning
http://news.expert.bg/n349180

Готова е нова система за оценка на висшите училища. Класация на висши училища в Р България
http://www.eurochicago.com/2011/06/gotova-e-nova-sistema-za-otse … ta-v-r-balgariya/

В България всички са "специалисти" по всичко, Simple Smile но главният критерий ("реализацията е бил най-важният критерий при подредбата на списъка") ми се вижда доста обективен. Н
Аз лично нямам претенции за "обективност".  Grinning

# 160
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 372

К Л А С А Ц И Я на висшите училища в Р България за периода юни 2010 год.-юни 2011 год.
....

По какви критерии е създадена въпросната класация?  newsm78
Все си мислех, че класациите се правят по специалности или по някакви други, конкретни критерии - например като най-добра реализация на завършилите. Там лидер е... Изненадаааа! Американският университет.  Laughing

Един друг пример: класация на университетите по показател "Информатика и компютърни науки". Я, пак изненада! (Забележете, ТУ - София липсва там...  Joy)

Та, за коя класация говорим?  Laughing

Ако продължите напред с класациите, стигате и до списък с "Висши училища, които не са включени в класацията, поради липса на достатъчно данни, които да позволяват тяхното класиране." Там ТУ-София го има. Но продължават да липсват другите технически университети - Варна, Русе ...

# 161
  • Мнения: 69
Joy Това от опит ли?
На 18 години, ако фирма те насочва... Ама и те трябва да изкарват пари, все пак.
За протокола - бумащината=0, разходи=21 евро, срокове не се следят. Това за UK чрез UCAS.
За Холандия и Швеция разходите са по-малко, не ги помня, че така и не разбрах защо кандидатства там. 
Разбира се, ако 18-годишното "дете" има мнение за бъдещето си и категорично подценява фирмите.

По- скоро опитът ми е от дъщерята на близка приятелка, която е на 14 и замина да учи средно в Германия.Ползава усугите на фирма, от която беше страшно довлна, защото първо им помогна да изберат учебно заведение, второ не им взеха никакви пари и трето детето се наглежда от специален настойник, който следи дали всичко е ок. Незнам , но ми се струва, че и аз бих била по-спокойна, ако нещата минат през фирма, дори когато говорим за висше образование.Това е мое мнеие разбира се Peace

# 162
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998

Joy Това от опит ли?
На 18 години, ако фирма те насочва... Ама и те трябва да изкарват пари, все пак.
За протокола - бумащината=0, разходи=21 евро, срокове не се следят. Това за UK чрез UCAS.
За Холандия и Швеция разходите са по-малко, не ги помня, че така и не разбрах защо кандидатства там. 
Разбира се, ако 18-годишното "дете" има мнение за бъдещето си и категорично подценява фирмите.

Да ти кажа 18годишните не са за вярване много- много, а и повечето имат нужда от насочване. Аз съм живия пример  Peace Записах медицина, учих 1 година а до ден днешен повръщам само при вида на кръв, а при вида на собствената си кръв припадам  Crazy Да не говорим, че като лежах в АГ-то си изревах очните ябълки заради една жена, която беше много зле  Cry  Изобщо...колкото и 6-ци да имах от мен доктор нямаше да стане  Crazy
Една приятелка на майка ми ме насочи да работя това, което правя в момента. Жената беше ей така  Shocked че само с 2 разговора й уредих работа в рамките на 30 секунди  Laughing  Идеята ми е, че ако някой на времето беше забелязал колко съм общителна и колко обичам да ходя по всякакъв вид и род коктейли, откривания, партита, награждавания и т.н..... щях да спестя една година от живота си, много безсънни нощи прекарани в учене, изолация от съучениците си (вечно учех) и много негативни емоции...  Rolling Eyes 
Така че ДА, 18- годишните имат нужда от фирма, която да ги насочи  Peace

# 163
  • Мнения: 3 200
... Да ти кажа 18годишните не са за вярване много- много, а и повечето имат нужда от насочване.
...
Така че ДА, 18- годишните имат нужда от фирма, която да ги насочи  Peace

Да ти кажа, това че ти си такъв пример, не значи, че всички са такива.
Аз пък не познавам такива 18-годишни.
Но не ми се спори тази сутрин с майки на бебета по въпроса.
И по-късно няма да ми се спори, така че - ДА, права си, ВСИЧКИ 18-годишни имат нужда от ФИРМА, за да им даде тон в живота. Признавам!

# 164
  • Мнения: 1 479
Да ти кажа, това че ти си такъв пример, не значи, че всички са такива.
Аз пък не познавам такива 18-годишни.
Но не ми се спори тази сутрин с майки на бебета по въпроса.
И по-късно няма да ми се спори, така че - ДА, права си, ВСИЧКИ 18-годишни имат нужда от ФИРМА, за да им даде тон в живота. Признавам!
Не знам на колко години си, но в тебе виждам един концентриран образ на  принцеса Вейхайвей от руските приказки.  Mr. Green Този луд пуберитет не свърши ли най сетне?  
Кой твърди че "ВСИЧКИ са такива" деца?  TDI много точно е формулирала израза си -  "ПОВЕЧЕТО имат нужда от насочване".  Хайде стига с тoзи "горски" хумор и с тези болни тинейджерски въображения !  

PS. 1. За споренето са необходими знания ! Naughty
      2. Твоят "спор" много ми прилича на вица за полулегалният, който се криел ама никой не го търсел.  Laughing

Последна редакция: вт, 13 дек 2011, 11:42 от plamenhk

Общи условия

Активация на акаунт