Проблем - зелено ако

  • 4 556
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Дъщеричката ми е на ~ 3 месеца. От раждането е на кърма, като съм опитвала и  няколко дохранвания с Frisolac. От 2 седмици настъпи промяна в цвета на акото - от жълто кашесто стана зелено воднисто, примесено със слуз, като изхожданията се увеличиха до 5-6 пъти на денонощие (включително и по време на кърмене).

Педиатърката установи проблем с наддаването, а предписаните Smecta и Enterol не промениха ситуацията. Дадените за иследване копрокултури се оказаха стерилни, но проблема със зелените акита, продължи, като се появи и миризма на вкиснато кисело мляко + усилено куркане на червата.

След четене във форума по симптомите се усъмних в лактозна непоносимост и реших да пробвам с АМ Nestle AL110. След 4-кратен прием изхожданията се редуцираха до 1, по-гъсто но все още зелено. Страхувайки се да не отбия детето постъпихме в понеделник за изследване в Детска клиника, където прекарахме 4 доста неприятни дни (условията и отношението не ми се коментират сега). Накратко - изследванията на кръв, урина и копрокултури са добри. Проблемни бяха изпражнения /pH =5/ и кръв /HB=116/. Реално си бяхме на наблюдение (хранене, акане, теглене), като малката беше 2 дни на кърма и 2 на тяхно АМ Nutrilon Pepti MTC.

Отчете се тегловен прираст, но зеленото слузесто ако остана (като загуби мириса на вкиснато) докторите приеха че се касае за "вероятен" АБКМ и/или (!цитирам точно епикризата!) лактозна недостатъчност. В крайна сметка ни лепнаха етикета "цьолиакоподобен синдром, хронична диария, апергия към млечен протеин" и изписаха протокол за АМ Nutrilon Pepti Junior към ЗдрКаса.

След доста четене и обсъждане с таткото стигнахме до мнението, че поставената диагноза е прибързана и неточна. Ако се касае за АБКМ, защо когато детето е само на кърма проблема не изчезва? Ние мислим че става дума за вторичен лактозен дефицит, отключен вероятно от Frisolac-а или DTK/полио ваксината. Смятаме да пробваме няколко дни с Nestle AL110, а после с Nutrlion Soya.

Моля, включете се с Ваше мнение/опит - излишно е даказвма колко сме притеснени. Изцеждам се през времето когато й давам АМ, с надеждата че ще преодолеем проблем ио ще сия кърмя отново.

# 1
  • Мнения: 4 915
Според това, което съм чела и наблюдавала при дъщеря ми /тя беше само на кърма до 6ти месец и все още я кърмя/, цвета на акото може да варира и не е проблем, освен ако не стане черно. Зелено става при претопляне или преохлаждане. Изобщо не съм се сещала, че може да индикира алергия, но може би защото не съм давала добавка.

Честно казано, придобих впечатлението след изчетеното, че са ви подложили ненужно на толкова изследвания. Че нещата са се преекспонирали. АБКМ би трябвало да се проявява и с други симптоми, не само със зелено ако.

Най-логичното и най-разумното нещо е да направиш необходимото да преминете само на кърма, без да пробвате разни адаптирани млека.
Ако решиш да го направиш, тук ще срещнеш подкрепа и съвети, както ще откриеш и нужната информация как да го сториш.

# 2
  • Мнения: 7 106
А ти спазваш ли някаква диета ( без мляко и млечни произведения, какао, шоколод и производните им, телешко, колбаси, домати, мед, лайка и т.н.) Ако искаш пусни ЛС на tedi_b тя е доста запозната с диетата при АБКМ и ще ти даде съвет.
При лактозната недостатъчност, доколкото съм чела по въпроса, изпражненията са много редки и пенести, силно миришещи на вкиснато.

Виж тези теми !!!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=30104.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=36232.0

Искам само да ти споделя накрая, че когато моята дъщеря беше на около 3 масеца я водих на гастроентеролог заради ужасните колики. Препоръчаха ми да спра кърменето, защото имала лактозна непоносимост към млякото (по-специално кърмата). Много се двоумях тогава, удорих първо един здрав рев и след това се зарових в информация по въпроса. на своя глава не спрях кърменето исках да изчакам още малко преди да вземем соевото мляко, което ми бяха изписали и постепенно нещата започнаха да утихват. Накрая всичко се оправи от самосебе си. Кърмим се още и даже помен няма от онези проблеми.
Помисли добре, ако освен зелените акита, общото състояние на бебчето е добро, храни се нормално, наддава, спокойно е, видимо няма неразположения или болежки изчакай с формулата, като обърнеш внимание на факта да НЕ приема само предно мляко, а я дръж на една гърда максимално дълго за да достигне и изсуче и задното мляко. определи си примерно 1-2 седмици и ако нещата не се оправят или влошават, тогава опитайте и формулата.






# 3
  • Мнения: 2 531
И нашите стават такива от плодов сок и пюре и ги спрях , но все още понамирисват.Трябва ли да се притеснявам?

# 4
  • Мнения: 191
Хах, дори и не съм си помисляла, с подобни изпражнения сме, че имаме проблем.
 Вихрен е само на кърма досега и акото му варира от златисто жълто и със сладък мирис, до слузесто зелено миришешо на вкиснало през ден,два.
Говорих с педиатър и познати с бебета, които ми казаха, че е нормално и да не се притеснявам.

Не се притеснявай излишно, щом всичко друго и е наред. мое мнение.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 110
На единия ми син акото непрекъснато си зеленееше (говоря в минало време, защото започнах захранване със  зеленчуково пюре и вече самото ако е съвсем различно). Миризмата му доста варираше също, понякога е имало слуз, понякога е било доста редичко.
Мисля, че преди да започнеш да се притесняваш трябва да оцениш като цяло състоянието на детето. Ако е жизнено, наддава, спи, пълни памперсите редовно, мисля че не би трябвало да се притесняваш. Аз поне така постъпих. Надявам се, че не съм сбъркала, но мисля че "много баби (или доктори) - келаво бебе". В крайна сметка кърмата е най-доброто. Остави го само на кърма и следи състоянието му. Смяната на различни марки АМ може само да обърка нещата, не да ги оправи! Успех, дано всичко да мине без проблем!

# 6
  • Мнения: 6 390
Цитат
Мисля, че преди да започнеш да се притесняваш трябва да оцениш като цяло състоянието на детето. Ако е жизнено, наддава, спи, пълни памперсите редовно, мисля че не би трябвало да се притесняваш. Аз поне така постъпих. Надявам се, че не съм сбъркала, но мисля че "много баби (или доктори) - келаво бебе". В крайна сметка кърмата е най-доброто.
с това съм напълно съгласна  Wink

При нас като бяхме на кърма един педиатър ми обясни, че зеленото аки е от не добре преработената лактоза, тя оцветявала акито зелено при изцяло кърмените бебчета  Wink
тогава ме посъветва да увелича времето между кърменията, за да могат червата да обработят лактозата, при нас това помогна  Wink
но определено си мисля че доста излишни са ви притесненията, напълно нормално е, и мисля че всички деца са имали в вашата възраст зелени акита  Wink Hug

# 7
  • Мнения: 13
Честита Коледа на всички! Пожелавам Ви много здраве и късмет Simple Smile)

Благодаря на тези които ми писаха - наистина много ми помагате. За момента мисля, че сме на верен път -> беба след 2 дневен прием само на АМ AL100 намали акитата до 1-2 на 24 ч., като вече са кашести, без слуз  и по-жълти на цвят. Мисля да изчакам още 1-2 дни с кърменето, като през това време се въздържам от млечни продукти.

Колебанието ми е кога точно и как/по колко да започна да я кърмя - може би към изцедената кърма да добавя малко AL 110 (примерно 1/3 кърма към 2/3 AM) и постепенно да увеличавам количеството на кърмата докато стигна до 100%.

Ако се налага дохранване (тати ни купи ел. бебе везна на ТЕФАЛ) ще додавам АМ.

Пропуснах да уточня че сме от/в Пловдив - така че ако имате координати на свестен местен педиатър/GP моля да ми ги изпратите!!

# 8
  • Мнения: 32
При нас се появи този проблем със зеленото,слузесто аки с миризма на сяра.
От три седмици съм започнала постепенно захранване на бебо, и приех че това е вероятна ннепоносимост към някой от храните/напр.към праз лук/.В момента е само на кърма вече три дни, на проблемът все още е налице.
Възможно ли е проблемът да е в мойто хранене?
Трябва ли да огранича приема на млечни продукти?
Има ли вероятност да е от претопляне или изстудяване на стомахчето или реакция от растежа на зъбче?
Как да предотврятя проблема, като не знам причините?

# 9
  • Мнения: 13
Привет!

Първо да Ви се похваля, че проблема при нас се оказа временна лкатозна непоносимост и го преодоляхме успешно с 3 седмично даване само на AL110. През това време се изцеждах прилежно, но млякото ми спадна като количество.

В момента сме на смесено хранене - сутрин беба е само на кърма, а през деня първо й давам да суче от 2-те гърди и после до 100 мл NAN1. Опитвах лактогонен чай, но нямаше ефект. Започнах да взимам 4 пъти на ден по 5 гранули Рицинус Комунис 5 CH.

Въпросът ми е колко дълго мога да приемам хомеопатичното лекарство и по тази схема ли да продължавам ??

# 10
  • Свиленград
  • Мнения: 269
Вижте какво прочетох в Спок: "Няма никакво значение дали изпражненията са кафяви,жълти или зелени. Те могат да бъдат различни на цвят и това изобщо не е показателно за здравословното състояние на детето. Тревожно е само,ако изпражненията станат черни /това е признак за наличието на много кръв,която става черна и смолиста на вид,когато премине през червата/, червни или тебеширено бели,което може да е признак на проблем с жлъчката."

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Привет!

Първо да Ви се похваля, че проблема при нас се оказа временна лкатозна непоносимост и го преодоляхме успешно с 3 седмично даване само на AL110. През това време се изцеждах прилежно, но млякото ми спадна като количество.

В момента сме на смесено хранене - сутрин беба е само на кърма, а през деня първо й давам да суче от 2-те гърди и после до 100 мл NAN1. Опитвах лактогонен чай, но нямаше ефект. Започнах да взимам 4 пъти на ден по 5 гранули Рицинус Комунис 5 CH.

Въпросът ми е колко дълго мога да приемам хомеопатичното лекарство и по тази схема ли да продължавам ??
По принцип при хомеопатичното ефект трябва да има до 3 дена - не е препоръчително да се приема дълго време,защото се антидотира и спира да действа.При подобряване на нещата приемите се разреждат и спират в рамките на няколко дни.
Никое хомеопатично и чайчета няма да имат истински ефект,ако бебето не се кърми често,поне на 2ч през деня Wink
Когато е налице истинска лактозна непоносимост,кърменето се спира изцяло и категорично,защото бебето не е способно и никога няма да е способно да разгражда лактозата - просто не произвежда необходимите ензими.В случаите с кърмачета - както са го казали и другите мами - обикновено става въпрос не за лактозна непоносимост(не съществува такова нещо като временна лактозна непоносимост!!!),а за lactose overload - най-често се случва при майки с обилна кърма и силен рефлекс на потичане и се овладява много лесно с прости промени в начина на кърмене,без да се налага да се използват други млека...но е хубаво,че детенце е вече добре и вземаш мерки за възстановяване на кърмата.

Общи условия

Активация на акаунт