!! АБКМ или лактозна недостатъчност ??

  • 3 490
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Дъщеричката ми е на ~ 3 месеца. От раждането е на кърма, като съм опитвала и  няколко дохранвания с Frisolac. От 2 седмици настъпи промяна в цвета на акото - от жълто кашесто стана зелено воднисто, примесено със слуз, като изхожданията се увеличиха до 5-6 пъти на денонощие (включително и по време на кърмене).

Педиатърката установи проблем с наддаването, а предписаните Smecta и Enterol не промениха ситуацията. Дадените за иследване копрокултури се оказаха стерилни, но проблема със зелените акита, продължи, като се появи и миризма на вкиснато кисело мляко + усилено куркане на червата.

След четене във форума по симптомите се усъмних в лактозна непоносимост и реших да пробвам с АМ Nestle AL110. След 4-кратен прием изхожданията се редуцираха до 1, по-гъсто но все още зелено. Страхувайки се да не отбия детето постъпихме в понеделник за изследване в Детска клиника, където прекарахме 4 доста неприятни дни (условията и отношението не ми се коментират сега). Накратко - изследванията на кръв, урина и копрокултури са добри. Проблемни бяха изпражнения /pH =5/ и кръв /HB=116/. Реално си бяхме на наблюдение (хранене, акане, теглене), като малката беше 2 дни на кърма и 2 на тяхно АМ Nutrilon Pepti MTC.

Отчете се тегловен прираст, но зеленото слузесто ако остана (като загуби мириса на вкиснато) докторите приеха че се касае за "вероятен" АБКМ и/или (!цитирам точно епикризата!) лактозна недостатъчност. В крайна сметка ни лепнаха етикета "цьолиакоподобен синдром, хронична диария, апергия към млечен протеин" и изписаха протокол за АМ Nutrilon Pepti Junior към ЗдрКаса.

След доста четене и обсъждане с таткото стигнахме до мнението, че поставената диагноза е прибързана и неточна. Ако се касае за АБКМ, защо когато детето е само на кърма проблема не изчезва? Ние мислим че става дума за вторичен лактозен дефицит, отключен вероятно от Frisolac-а или DTK/полио ваксината. Смятаме да пробваме няколко дни с Nestle AL110, а после с Nutrlion Soya.

Моля, включете се с Ваше мнение/опит - излишно е даказвма колко сме притеснени. Изцеждам се през времето когато й давам АМ, с надеждата че ще преодолеем проблем ио ще сия кърмя отново.

# 1
  • по Пътеката
  • Мнения: 180
Zdravei..Nie sme s ABKM -i tai kato karmia sam na dieta .Ne konsumiram mle4ni produkti,bobovi hrani,citrusi,iadki,gorski plodove!Prepora4vam ti doc.Marinova v Detska pediatri4na klinika..s

# 2
  • Мнения: 8 585
Дъщеричката ми е на ~ 3 месеца. От раждането е на кърма, като съм опитвала и  няколко дохранвания с Frisolac. От 2 седмици настъпи промяна в цвета на акото - от жълто кашесто стана зелено воднисто, примесено със слуз, като изхожданията се увеличиха до 5-6 пъти на денонощие (включително и по време на кърмене).

Педиатърката установи проблем с наддаването, а предписаните Smecta и Enterol не промениха ситуацията. Дадените за иследване копрокултури се оказаха стерилни, но проблема със зелените акита, продължи, като се появи и миризма на вкиснато кисело мляко + усилено куркане на червата.

След четене във форума по симптомите се усъмних в лактозна непоносимост и реших да пробвам с АМ Nestle AL110. След 4-кратен прием изхожданията се редуцираха до 1, по-гъсто но все още зелено. Страхувайки се да не отбия детето постъпихме в понеделник за изследване в Детска клиника, където прекарахме 4 доста неприятни дни (условията и отношението не ми се коментират сега). Накратко - изследванията на кръв, урина и копрокултури са добри. Проблемни бяха изпражнения /pH =5/ и кръв /HB=116/. Реално си бяхме на наблюдение (хранене, акане, теглене), като малката беше 2 дни на кърма и 2 на тяхно АМ Nutrilon Pepti MTC.

Отчете се тегловен прираст, но зеленото слузесто ако остана (като загуби мириса на вкиснато) докторите приеха че се касае за "вероятен" АБКМ и/или (!цитирам точно епикризата!) лактозна недостатъчност. В крайна сметка ни лепнаха етикета "цьолиакоподобен синдром, хронична диария, апергия към млечен протеин" и изписаха протокол за АМ Nutrilon Pepti Junior към ЗдрКаса.

След доста четене и обсъждане с таткото стигнахме до мнението, че поставената диагноза е прибързана и неточна. Ако се касае за АБКМ, защо когато детето е само на кърма проблема не изчезва? Ние мислим че става дума за вторичен лактозен дефицит, отключен вероятно от Frisolac-а или DTK/полио ваксината. Смятаме да пробваме няколко дни с Nestle AL110, а после с Nutrlion Soya.

Моля, включете се с Ваше мнение/опит - излишно е даказвма колко сме притеснени. Изцеждам се през времето когато й давам АМ, с надеждата че ще преодолеем проблем ио ще сия кърмя отново.

Ще Ви пиша на лични съобщения...

# 3
  • София
  • Мнения: 486
Моят син беше на 5мес. със същите симптоми като вашите и ни поставиха диагноза временна непоносимост към лактозата. Изписаха ни ALL110, но аз му давах млякото на Нитролон с ниско съдържание на лактоза и бях много доволна,ката изпражненията му се регулираха.На това мляко бяхме 3мес. и след това постепенно минахме към обикновенно.Но в болницата в която лежахме заради този проблем имаше майка,която кърмеше и на нея и казаха да пази строга диета,но да продължи да кърми.Така че незнам какво да ви посъветвам,просто споделям моя опит.Дано да съм ви помогнала.

# 4
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Ако сте на кърма, то трябва да спазваш диета самата ти, както е написано по- горе. Заведете я при доцент Маринова- ул. Найден Геров 2- до Била Славия.

# 5
  • Мнения: 8 585
Ако сте на кърма, то трябва да спазваш диета самата ти, както е написано по- горе. Заведете я при доцент Маринова- ул. Найден Геров 2- до Била Славия.
Далеч от "алерголози". Случаят е за педиатър. И само...

# 6
  • Мнения: 596
Дъщеричката ми беше на същ.възраст,когато и се появиха и почти същите симптоми като на твоята,Не помогнаха нито диетичната хумана,нито някакви други млека от аптеката,1 мес.беше така и накрая я заведохме по съвет и с направление от лич.лек.  на гастроентеролог на ул.  НайденГеров2,при д-рЯнева,тя и предписа от здр.каса същ. мляко Пепти джуниър за 6 мес,после още за 6,но аз давах само до годинката и после минахме на кис. мляко.Това го пиша от опит,аз съм доволна,АБКМ се израства,поне при нас така стана,но нека и по-компетентни се изкажат.

# 7
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Просто я заведете при някой специалист да я види.
 
Далеч от "алерголози". Случаят е за педиатър. И само...

Маринова специално не  е  алерголог- тя е на първо място педиатър, на второ гастроентеролог и после вече алерголог, а  и не е тя единствения специалист в областта. Лично аз съм доволна от нея  и затова я препоръчвам. Всичко се израства с времето, но е важно да се почне някакво лечение. Peace

# 8
  • Мнения: 13
Честита Коледа на всички! Пожелавам Ви много здраве и късмет Simple Smile)

Благодаря на тези които ми писаха - наистина много ми помагате. За момента мисля, че сме на верен път -> беба след 2 дневен прием само на АМ AL100 намали акитата до 1-2 на 24 ч., като вече са кашести, без слуз  и по-жълти на цвят. Мисля да изчакам още 1-2 дни с кърменето, като през това време се въздържам от млечни продукти.

Колебанието ми е кога точно и как/по колко да започна да я кърмя - може би към изцедената кърма да добавя малко AL 110 (примерно 1/3 кърма към 2/3 AM) и постепенно да увеличавам количеството на кърмата докато стигна до 100%.

Ако се налага дохранване (тати ни купи ел. бебе везна на ТЕФАЛ) ще додавам АМ.

Пропуснах да уточня че сме от/в Пловдив - така че ако имате координати на свестен местен педиатър/GP моля да ми ги изпратите!!

# 9
  • София
  • Мнения: 13 200
Моята дъщеря беше с непоносимост към лактазата от раждането си... Беше на кърма до 40 ден и с постоянна диария, точно както я описваш. Дохранвах я с АМ, но тя не искаше да го помирише даже. Когато започнах да й давам Нутрилон соя всичко се нормализира (след 2 хранения буквално). Освен това явно доста й се услади отвратителното на вкус соево мляко  Rolling Eyes Педиатърката каза да й давам кърма и да дохрнавам със соя (още не беше сигурна, че става дума за лактазна непоносимост). В момента, в който започнах да кърмя - пак същата картинка. Тогава си спрях кърмата и започнах само соева формула... Детето ми не е имало никакви проблеми, захранена е рано. Няма никакви алергии (чук-чук). изобщо лактазната непоносимост не е алергия. Всеки човек с раздразнен стомах реагира на млечната захар. Затова и като сме с разстройство не трябва да ядем прясно мляко  Wink

Определено щом имате проблем и с кърмата по-скоро става дума за лактазна непоносимост.... това си е характерно, та нали млечна захар има в кърмата. Няма значение дали пиеш или не пиеш прясно мляко, захар ще си има....

П.С. Не съм я водила на никакви алерголози... всичко моята педиатърка прецени чрез смяна на хранителнителния режим... Не ми се сърдете, но ми се струва, че в БГ малко се пресилват нещата с този белтък или ако не е така излиза, че децата са станли много "кекави". Е, как всяко второ дете е с диагноза АБКМ.... Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 27 дек 2005, 11:54 от Vache

Общи условия

Активация на акаунт