как да се справя с безсънието

  • 37 337
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 111
мъчи ме вече повече от месеци, като се редуват периоди през които след като легна заспивам,но се будя след 2 часа сън и будувам до сутринта и такива, при които с лягането не мога да заспя, а когато това се случи след часове будуване - спя на пресекулки...Така ми се събират 3-4 часа непълноценен сън за нощта Cry
Имам дъщеричка на година  и половина,която се будеше нощем в продължение на 3 седмици и си мислех ,че организмът ми е привикнал да будува през нощта заради това...
Правих си изследвания,здрава съм.Ходих на невролог,но лекарствата,които ми изписа -не са за мен...
Миналият месец ,в продължение на 20-ина вечери заспивах след прием на приспивателно,но не ми се ще да опирам до него пак...
Факт е,че се чувствам адски изморена и  изтощена и незнам как да си "върна" добрият и здрав сън Tired

# 1
  • Мнения: 2 480
Какво Ви изписаха и защо не е за Вас?
В такива случаи се смята, че спортуването улеснява заспиването. Чаша прясно мляко вечер, както и валериан, глог, мента, маточина-също. Дормиплант, виватонин или мелатонин-също. Всички тези изброени неща не са сериозни приспивателни и не вредят с нищо. Обаче в моя случай не помагат. В момента съм на стилнокс. Доскоро бях на геродорм. Предишните години вземах зопиклон-най-противното от всичките. Независимо, че тези изброените на мен не ми помагат, аз Ви ги препоръчвам, защото са помогнали на доста хора с по-леко безсъние. Дано Вашето да е такова. Каквото и да изберете и да Ви помогне, трябва да направите с него курс поне няколко седмици, а не броени дни.

Последна редакция: пт, 11 ное 2011, 12:48 от vl

# 2
  • Мнения: 1 111
ами личната ми лекарка ме насочи към зопиклон-а, който пих 20-ина дни и се притесних да не се пристрастя към него....После ходих на невролог,който ми изписа два вида хапчета - Ленуксин и ривотрил, но след като  прочетох за тях  отзиви в нет-а и се отказах да ги пия. Confused
Сега от време на време взимам зопиклон /наистина адски горчиво хапче,което изменя вкуса ми за дни напред/, обаче нали на листовката пише,че трябва да си осигуриш непрекъснат сън, а при мен не става,т.к. малката се будеше нощем и няма как.
Незнам защо и как се стигна до това безсъние и дали ще може да се оправят нещата и да спя нормално както преди, а не да се въртя по цели нощи и да разчитам на хапчета Cry

# 3
  • Мнения: 2 480
ами личната ми лекарка ме насочи към зопиклон-а, който пих 20-ина дни и се притесних да не се пристрастя към него....После ходих на невролог,който ми изписа два вида хапчета - Ленуксин и ривотрил, но след като  прочетох за тях  отзиви в нет-а и се отказах да ги пия. Confused
Сега от време на време взимам зопиклон /наистина адски горчиво хапче,което изменя вкуса ми за дни напред/, обаче нали на листовката пише,че трябва да си осигуриш непрекъснат сън, а при мен не става,т.к. малката се будеше нощем и няма как.
Незнам защо и как се стигна до това безсъние и дали ще може да се оправят нещата и да спя нормално както преди, а не да се въртя по цели нощи и да разчитам на хапчета Cry

О, не! Това е прекалено! Зопиклон, че и ривотрил!
Вярно, че зопиклонът горчи, но само това да му беше кусурът! Трудно се откачаме от него. Много трудно! Освен това сме като замаяни и не можем да мислим. На всичко отгоре се проявява остатъчен ефект-след 30 и повече часа заспивах на волана! Вземах го, за да спя добре и другата вечер да карам. Никое друго приспивателно не е имало такъв ефект при мен.
А ривотрилът се изписва за гърчове при епилепсия и в някои случаи за успокоение.  И него вземах преди няколко години.
Не познавам ленуксин и не мога да го коментирам. Можете да опитате с изброените от мен и дано да Ви действат, защото и това е съмнително при положение, че сте стигнали до зопиклон и ривотрил. Неправилно е да се отива директно към тях.
Можете и геродорм да опитате, но сега е изчезнал от аптечната мрежа. Очаква се пак да се появи.
Дормиплант се взема по 2-3табл., мелатонин и виватонин по 3-4 и дори 5-6. Докато геродорм по половин или 1табл.
Има и друго. Ако сме доста нервни, това може да предизвика и безсъние. В такива случаи изписват лексотан, ксанакс, транксен. Те обаче са със зелена рецепта.

Последна редакция: пт, 11 ное 2011, 14:10 от vl

# 4
  • Мнения: 1 111
благодаря за отговорът, наистина сте права за ефектът на описаните лекарства, като за Зопиклон мога да кажа, че лекарката ми каза,че действал чрез натрупване и явно затова при вас действа така и през следващите дни....Ленуксин се изписва при разни безпокойства,страхове и подобни, и на мен ми действаше доста замайващо, което пречеше да си върша работата през деня и да се грижа за децата си, затова не го и пих дълго...Ривотрил е със зелена рецепта, но него така и не го пих,след като прочетох коментари в нет-а. Невроложката ми ги изписа след като установи, че имам Тревожно-депресивен синдром или нещо от сорта беше...аз не съм лекар,но не смятам,че съм чак за такива лекарства Rolling Eyes
затова и не искам да се "осланям" на лекарства, а търся други начини - опитвах с хапчета мента -глог и валериан ,както и с едно сиропче за безсъние - Алора, което съдържа екстракт от някаква билка Пасифлора...но не видях кой знае какъв ефект. Ефект нямат и топлите душове преди сън, млякото с мед, успокоителните чайчета, както и алкохолът напр.
   Относно нервността-права сте,доста съм изнервена напоследък, реагирам остро на всичко около себе си. Денят ми,смятам, е достатъчно натоварен- грижи за децата, готвене, домакинстване, разходки,вечер се чувствам достатъчно изморена, което обаче не оказва ефект върху съня ми...и така ден след ден  и вече близо 3 месеца Rolling Eyes  Кафе пия по едно на ден,  и то сутрин, през деня не спя, за да мога уж вечерта да го направя,но уви...
   Та въпросът ми "как да се справя с безсънието" е насочен към тези, които са имали такова, както разбирам и при вас  е същото положение, и се надявам да "открия" някакъв метод - билки ли, медитация ли, нещо,което да върне нормалния ми сън,такъв какъвто беше преди, но не и лекарства...

Последна редакция: пт, 11 ное 2011, 18:44 от tuly

# 5
  • Мнения: 3 112
Абсолютно същия проблем ме мъчи и мен от няколко месеца.
Препоръчват ми йога и медитация, които смятам да започна, но записването става предварително и най-рано мога да започна класовете от януари. Междувременно започнах иглотерапия и започнах да спя още след първия ден. Не спя достатъчно но е много по-добре от преди. От иглотерапията определено има напредък. Вечер също кисна краката в гореща вода и сол за 15 минути. Понякога помагам и с валериан.
Аз съм много против хапчета за сън, защото от тях пак не заспивам, просто получавам халюцинации.

# 6
  • Мнения: 3 112
Също си изследвай щитовидната жлеза. Част от безсънието ми се оказа от проблеми със щитовидната жлеза. Иглотерапията помага и за нея.

# 7
  • Мнения: 24
Цитат
Невроложката ми ги изписа след като установи, че имам Тревожно-депресивен синдром
Направи ми впечатление, че невроложка ви е поставила диагноза тревожно депресивно разстройство, добре е да се консултирате с психиатър, не е много коректно невролог да лекува пациент с такъв проблем. Хапчетата вероятно са предписани за това разстройство, а не толкова за проблемите със съня, които е само един от симптомите.

# 8
  • Във въображаемия ми свят
  • Мнения: 107
Здравейте,

Преди и аз доста често имах проблеми с безсънието! И пиех билков сироп с глог, мента и валериан!
На мен ми помагаше или може би беше внушение...

# 9
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Какво му лошото на Ривотрила? Пих го и така и не разбрах. А някои хора го пият цял живот.
Пила съм различни успокоителни и антидепресанти (с цел лекуване на главоболие, но без резултат), но от Ривотрила спях като бебе. След това продължих да пия по половинка вечер когато влизах във фаза на безсъние- ако не мога да спя няколко нощи подред, две-три вечери пия Ривотрил за да ми се възстанови ритъма на бодърстване и сън. От около 2 год. не съм пила Ривотрил- нямам, замествам го с Ксанакс или Лексотан, но ефектът не е толкова добър.
Най-добре спя когато съм изморена, но не и преуморена. Преумората ми пречи да спя. Откакто ходя на танци и йога, не съм имала особени проблеми с безсънието. А също и откакто си смених работата с по-спокойна и ненатоварваща.

# 10
  • София
  • Мнения: 486
Консултирайте се с читав психиатър.

# 11
  • Мнения: 1 111
Също си изследвай щитовидната жлеза. Част от безсънието ми се оказа от проблеми със щитовидната жлеза. Иглотерапията помага и за нея.
както казах по-горе,правих си изследвания,всевъзможни, всичко е ок, правих си и изследвания на щитовидната,всичко е оки там...Нямаме специалисти по иглотерапия тук, в коя част на тялото те "боцкат" ?

РЕНИ, не съм пробвала този Ривотрил,просто се уплаших от коментарите в нета,че към него се привиква,че не можеш да го спреш когато трябва, че ако не се пие и се изпада в разни кризи... Rolling Eyes   За преумората - съгласна съм с теб, именно тогава очакваме,че ще "спим като къпани", но уви...

а относно психолози,психиатри...все си мислех,че всичко това - безсъние и некачествен сън, са периоди, които надявах се да отшумят бързо и да не се повтарят

Последна редакция: нд, 13 ное 2011, 16:01 от tuly

# 12
  • Мнения: 2 480
Какво му лошото на Ривотрила? Пих го и така и не разбрах. А някои хора го пият цял живот.
Пила съм различни успокоителни и антидепресанти (с цел лекуване на главоболие, но без резултат), но от Ривотрила спях като бебе. След това продължих да пия по половинка вечер когато влизах във фаза на безсъние- ако не мога да спя няколко нощи подред, две-три вечери пия Ривотрил за да ми се възстанови ритъма на бодърстване и сън. От около 2 год. не съм пила Ривотрил- нямам, замествам го с Ксанакс или Лексотан, но ефектът не е толкова добър.
Най-добре спя когато съм изморена, но не и преуморена. Преумората ми пречи да спя. Откакто ходя на танци и йога, не съм имала особени проблеми с безсънието. А също и откакто си смених работата с по-спокойна и ненатоварваща.

Той е сериозно лекарство и не би трябвало да се използва дълго. Е, ако имаме епилепсия не зная. Но в случая не е така. Аз пък не мога да кажа, че той ме приспиваше сериозно.
Неслучайно е със зелена рецепта. Всички лекарства, които са със зелена рецепта не би трбявало да се вземат дълго време. Иначе ставаме наркомани.

# 13
  • Мнения: 4 199
И аз не мога да спя от над месец, изчерпах всички варианти, но уви, без резултат. Не знам вече какво да опитам, предвид бременността почти всичко ми е забранено Rolling Eyes

# 14
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Julia_21, безсънието не е нещо необичайно за периода на бременността.
Аз ти препоръчвам йога за бременни.

Ривотрила не съм го пила дълго, но пък дозата не беше малка (20 дни по едно хапче вечер; неврлогът, който ми го изписа ме предупреди да не чета нищо и така и направих). Но съм пила други лекарства със зелена рецепта дълго време, без да привикна. И през ум не ми е минало, че мога да се пристрастя. За това си мисля, че всичко е в главата.

Общи условия

Активация на акаунт