Сушено свинско филе за мезе - как?

  • 66 918
  • 9
  •   1
Отговори
  • Монреал
  • Мнения: 631
Мамчета, помагайте, имаме няколко рибици и мислим да ги изсушим за мезе. Знам, че се осоляват, натриват се с подправки и се сушат на проветриво и студено място. Обаче само дотам.
Кажете колко сол се слага, какви подправки, колко дни престоява и т.н. Знам, че си има особености. Пък и вие сте най-добрите майки - кулинарни всезнайки. smile3521
После мезето и виното от мен  Drunk

# 1
  • ново
  • Мнения: 5 884
У нас мъжът ми е майстор на пастърмите и суджуците. Рибиците ги прави така:
На дъното на съда слага морска сол, после реди месото, ред морска сол и така, но месото трябва да е добре покрито със солта. Така престоява 24 ч. След това ги изважда, измива ги и ги накисва в студена вода за около 12 ч. След това се отцеждат хубаво, поръсва ги хубаво с подправки, и ги окачва на сухо и проветриво място.  chef
Ако има още нещо питай  bouquet
П.П Той ти е градски и каза, че с удоволствие ще помогне Wink

# 2
А ето и моята рецепта за рибица:
Прави се наситен разтвор на сол / прибавя се толкова сол към водата, докато едно сурово яйце не излезе на повърхността/. В него поставям рибицата за 24 часа. След това притискам месото за около 24 часа може и повече/ зависи колко е дебело парчето/ за да се отцеди водата. След това овалвам в различни подправки, но задалжително едната е чубрица и закачам да се суши. Това продалжава около 3-4 седмици.
Да ви е сладко  bouquet

# 3
  • Мнения: 25 447
Друг вариант: Wink
Рибиците престояват в морска сол 24 часа, след това се почистват от солта, попарват се във вряща вода за 2-3-4 минути (докато побелее месото) и се вадят. Оставят се малко да се изцедят, натепват се с подправки на вкус (аз слагам чубрица, червен и черен пипер, кимион), завиват се в хартия и се слагат в хладилника да съхнат (хартията е, за да не се ръсят подправките по другите продукти). Предимството на този метод е, че по-бързо стават готови за ядене, особено, ако са срязани на по-тесни парчета.

# 4
  • Мнения: 1 113
Моята рецепта за рибица за мезе не се суши, но е много хубава.
На 1 литър вода се слага 100 гр. сол. Рибицата се поставя в тенджера или съд с капак и се залива със соления разтвор, докато се покрие. Ако не стигне разтворът се прави допълнителен. Съдът се затваря и се оставя на студуно (не в хладилник) за една седмица. На 8-мият ден се изважда, измива се с вода и се слага в тавичка. Пече се във фурната докато получи отгоре червеникава коричка. Изважда се от фурната и като поизстине малко е овалва в подправки смесени върху вестник - червен, черен пипер и чубрица. След като е добре изстинала, рибицата се слага в найлонава кесийка и се прибира в хладилника. Консумацията може да започне веднага.
Гарантирам, че е страхотно мезе за вино!

# 5
  • София
  • Мнения: 3 847
Друг вариант: Wink
... и се слагат в хладилника да съхнат ...

Само, ако хладилника е с вътрешна камера. Иначе рискуваш вместо месото да исъхне, да се накисне допълнително.

# 6
  • Мнения: 3 927
Вече никой не прави такова нещо у дома, но едно време, когато дядо гледаше по един Рудолф за Коледа, филетата се изсушаваха, намазани с подправки , увити с чорапогащник и закчени на проветриво място.
Това, което ме е впечатлило е, че много важна подправка в случая е чумена - има червен вид като червения пипер. Може да има и друго име, но не го знам. От него филетата заприличват на онова едновремешното филе Елена Simple Smile

Ако намериш такава подправка ще сътвориш голяма вкусотия Simple Smile

# 7
  • ново
  • Мнения: 5 884
Аз знам, че червения пипер се слага, за да не го кацат мухите. Незнам колко е вярно newsm78, но така съм чувала от свекъра.

# 8
  • Монреал
  • Мнения: 631
Момичета, благодаря ви за рецептите, всички са много хубави. Вече започнах да ти правя по рецептата на  Весела 77. Но ще направя и една рибица ала Safo. Laughing

П.П Весела 77, поздрави половинката от мен Simple Smile

# 9
  • Мнения: 1 113
... Но ще направя и една рибица ала Safo. Laughing
Няма да сбъркаш!
Пък аз ще чакам с винце да почерпиш!  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт