Коледни пости 2011

  • 38 556
  • 537
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 7 852
Аз съм за печени ябълки заляти с меден дресинг с карамфил и канела. Който е съгласен да хареса поста. Ъъъъъъ то пък не съм във фейса. Бе няма значение, на който му хареса да пробва.

# 136
  • Мнения: 2 545
При споменаването на печени ябълки се сетих за тази рецепта - http://colourmagicp.blogspot.com/2010/02/blog-post_22.html . Изглеждат фантастично и много вкусно... Смятам да ги пробвам и аз.

# 137
  • Мнения: 305
tais,как правиш фалафел?

Аз съм на спаначен режим. Супичка, с ориз, на салатка.... много обичам. Утре мисля за десерт  печени ябълки да завъртя, че ми изостават пък и има подстрекатели тук  Wink

# 138
  • Пловдив
  • Мнения: 351
Здравейте! И аз тази година реших да постя за пръв път. От повече от месец не съм яла месо. Случайно чух по телевизията, че започват постите и реших, че мога да опитам. Надявам се при вас да намеря подкрепа и идеи за ястия.

Имам един въпрос - има ли сред вас хора с някакви заболявания и ако да, да споделят как се отразяват постите на това. Аз съм с Хашимото и се чудя дали е подходящо за мен постенето. Но пък не пречи да опитам, ако се чувствам зле, ще прекратя. Ако не друго, се надявам да убия високото кръвно с пост.
Извинявам се за отклонението в темата, но после може да се включа и с рецепти.

# 139
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 292
Запис за да  държа темата под око, макар че не започнах поста, когато му беше времето. Но ще го направя макар и за по-кратък период надявам се от следващата седмица, дали ще е пълен или с млечни продукти още не знам.

При толкова страхотни рецепти кулинарния момент няма да е труден, но другия.... Thinking

# 140
  • На острова
  • Мнения: 1 271
Благодаря на всички за подкрепата   bouquet
Убедих се какъв кръговрат е живота за пореден път: аз загубих работа, но сестра ми вчера е била на интервю и са я взели за много хубава позиция. Радостта от нейното намиране на работа е много по-голяма и значима, защото тя сама си гледа детенцето. Докато ние сме двамата с мъжа ми ще се справим по-лесно.


tais, аз правя овесените кюфтенца по рецептата  на labrex - Овесени кюфтенца


И аз ги правя по същата рецепта. За мен са ужасно вкусни. Само, че следващият път мисля да ги изпека във фурната, че нещо ми мазнеят пържени. Снощи за гарнитура им направих картофена салата с гъби. Сложих и една лъжица соева майонеза. Направих и една макаронена салата с маслини да има в хладилника.

За фалафел съм купувала готова смес, пак стават добре.

Ябълките изглеждат много апетитно, досега не съм правила печени. Как обаче да ги издълбая така хубаво, се чудя?

Баницата с ориз звучи страхотно, само че аз хич не обичам спанак, праз и подобни зеленилки, за съжаление. С какъв друг зеленчук бих могла да заменя, не знам.

За довечера, може би, китайски спагети със зеленчуци и тофу. Замислила съм и една бисквитена торта, стига да намеря най-обикновени бисквити тук. Да може и малчо да се включва в поста. Отивам да гледам рецепти.

Последна редакция: сб, 19 ное 2011, 09:00 от MiaGia

# 141
  • Мнения: 0
MiaGia не се тревожи,нали знаеш ,че когато една врата се затваря,друга по хубава ще се отвори Simple Smile всичко ще се подреди и когато започне да ти става лошо какво си повтарямееее.....и то минава  Simple Smileа относно разнообразието,наистина е голямо и мисля днес да си направя кокосово кремче с кокосово мляко и нишесте и бисквитка ревю на дъното,доматки с песто поръсени с орехи и малко чесънче и пълнозърнеста паста с скариди ,спанак и запечени кедрови ядки....ммммм

Последна редакция: сб, 19 ное 2011, 10:27 от Djia Gia

# 142
  • София
  • Мнения: 790
 Здравейте:)
 Ще ви споделя какво се хареса на моя малък капризен син и на вуйчо ми, който признава зеленчуци само на кокал! Лично аз нямам време да готвя по две манджи, на малкия слагам по мъничко кисело мляко към постното, което готвя за мен, мъжът ми също си слага добавки.
 Сваряват се по 500гр. картофи и моркови и няколко скилидки чесън (аз ги варих на пара). Когато са готви се намчкват с вилица. Добавят се зехтин, кокосово масло или друга растителна мазнина (може и маргарин) и сол на вкус. Подправят се с кимион и евентуално черен пипер.
 В, ръководи се от календарчето на първата страница.
 MiaGia, не се тревожи, имай вяра и късметът отново ще ти се усмихне:)
 Много искам да направя овесени кюфтенца, но съм чувала, че най-хубави ставали с кимион. Кюфтето е единственото месо, което консумирам и само то ми липсва по време на поста. Моля да споделите изпитани рецепти! Благодаря Simple Smile

# 143
  • На острова
  • Мнения: 1 271
*Elle*, аз им слагам кимион на кюфтенцата. По-точно си бях донесла от БГ една подправка за кайма и сложих от нея. Вътре има кимион, черен пипер, магданоз или чубрица. Доста добре се получава вкусът. Можеш да пробваш да си направиш и кюфтета със соева кайма (въпреки, че нали уж не я препоръчват много, много). Лично аз не съм пробвала.

Другата идея ми е за кюфтета от боб, обаче не знам къде гледах рецептата, май в сайта на Бразилка.

Иначе и аз така - слагам кисело мляко към постното на детето.

# 144
  • Мнения: 5 228
MiaGia, всичко ще се нареди, ще видиш, не се притеснявай.

Вчера правих картофена салата с червен лук и кисели краставички. За днес още нямам идеи, но си купих една кисела зелка и нещо сх нея ще измисля.

# 145
  • Мнения: 1 744
Като си говорите за десерти - Smiley* е дала линк към Постен сладкиш с ябълки и какао в миналогодишната тема, но нещо не зарежда това, тя, ако идва насам, ще се радвам да сподели рецептата, изглежда страхотно на снимката.

А дядо Хаджия, нашият вдъхновител в темата, един от тях, де Hug, да го питам - чипс направи ли от земна ябълка и как се получи и майстори?

Все набързо наминавам и не съм дала кой знае какви идеи, но вие чудесно вървите с предложенията в духа на да не повтаряме ястията.  Peace

Като цяло аз се стремя и към някаква нагласа на ограничение и смирение, да не прекалявам с вкусното и угощаването, в това виждам смисъла на поста и затова внимавам да не залитам натам, а все ми идва и на мен желанието и хрумките за разнообразие в менюто.

За картофените кюфтенца, щом стават и постнички, със сигурност ще правя, обичам и аз да добавям различни подправки - кимиона много го обичаме, ще го пробвам и при тях.  bouquet

 

Последна редакция: сб, 19 ное 2011, 19:34 от Be Light

# 146
  • София
  • Мнения: 7 852
...

А дядо Хаджия, нашият вдъхновител в темата, един от тях, де Hug, да го питам - чипс направи ли от земна ябълка и как се получа и майстори?
...
 


Ооооо ми то мнооогооооо отдавна го правих на микровълновата даже. Обаче искат много подправки.

# 147
  • Мнения: 355
Я една Мальовска манджа по бай Данчо за днес:
Продукти за 10 порции:
картофи 2 кг.
консервирани домати 200 гр.
кромид лук 400 гр, праз лук 2 стръка
ориз 300 гр.
олио 200 мл.
чубрица 1 ч.л.
магданоз 1 връзка
сушен джоджен 1/2 ч.л.
червен пипер 10 гр.
сол на вкус
Лукът се задушава в олиото около 10 мин. поръсва се с червения пипер и се разрежда с 1.5-2 л. гореща вода. Щом течността кипне се прибавят нарязаните на кръгчета картофи и се задушават около 15 мин. Добавя се изчистения и измит ориз, заедно с чубрицата и джоджена, и накълцаните на ситно домати. Ястието се изважда от фурната, разбърква се и се връща за още около 20 мин.
Преди сервиране се поръсва обилно с магданоз.

Сега, рецептатат е дадена за 10 порции - вие си редуцирайте продуктите. За всеки случай дръжте под око пропорциите.
Печенето на фурна си е печене на професионален конвектомат - аз си варя в тенджера отначало, а после прехвърлям в тава и запичам.

Последна редакция: сб, 19 ное 2011, 15:29 от Мишанка

# 148
  • Мнения: 355
Гледах, гледах - не видях точно такава, та и
салата Винегрет
Продукти за 10 порции:
червено цвекло - 4 бр.
картофи - 500 гр.
кромид лук - 2 глави (200 гр.)
зехтин - 100 мл.
оцет - 50 мл.
захар - 30 гр.
магданоз - 1 връзка
горчица - 30 гр.
сол на вкус
Червеното цвекло се сварява и щом изстине са обелва и нарязва на едър жулиен. Картофите също се сваряват цели и небелени, като при варенето се овкусяват с 1/2 ч.л. сол. Когато изстинат се обелват и заедно с лука се нарязват на полукръгчета. От оцета, зехтина, захарта, горчицата  и солта се приготвя сос, с който се заливат нарязаните зеленчуци. Оставят се да престоят около 30 минути и се сервират поръсени с магданоз.

Изпробвала съм някои от рецептите на бай Данчо и смело мога да кажа, че са вкусни и представителни. Човекът е професионалист и умее невероятно да борави с подправките.

Дядо Хаджия, ти направи много хубаво предложение за тематична кухня. Разбрахте ли се каква ще бъде темата за следващата седмица?

За менюто за Бъдни вечер отсега се точа. Намислила съм да правя постна питка, обаче страхотна.
Търся си отсега идеи.

Последна редакция: сб, 19 ное 2011, 15:32 от Мишанка

# 149
  • София
  • Мнения: 864
hotpepper аз съм с ревматоиден артрит и мог да кажа че на мене лично не яденето на месо и  млечни ми се отразпва невероятно! но аз наблягам на суровите плоове и зеленчуци и ядки, избягвам захар, бяло брашно и въобще тестените неща. мисля че на тебе също би ти се отразило прекрасно. една идея-направи си изследвания преди да почнеш да постиш и след постите и сравни.

Общи условия

Активация на акаунт