Коледни пости 2011

  • 38 559
  • 537
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 343
firelady, ябълковият тарт наистина е страхотен. Ще го правя и след постите, само че с друг блат, този е леко трошлив. Simple Smile

Днес ще приготвя паста със скариди и зелена салата. За десерт харесах едни кексчета, пак с ябълки, ще ви кажа после как са се получили. Simple Smile

# 361
  • София
  • Мнения: 1 456
 Аз да се отчета за тези дни- грах с картофки, салата цвекло с орехи. Тези дни имахме гости приготвих няколко нови за мен ястия.
Млечна салата- соева майонеза, прясна краставичка и орехи, стана много вкусно. След като хвърлих соевите кюфтета, бях скептична, но майонезата много ни хареса, вкуса й е нещо средно между крема сирене и лека майонеза.
Пюре от червена леща на  Герган-а,без чесън. Сервирах го върху резени домат и краставичка.
Фалафел - шницели на дядо Хаджия , без чесъна и царевицата. Станаха фантастични, по желание се гарнираха с пюрето то леща.
Спаначена баница- задуших спанака, добавих ориза, сложиш джоджен по идея на simpatikonia. Вчера по обед я направих днес тавата е празна.
Постните палачинки на brazilka, които промених малко-
2 чаша брашно
200 мл. вода и 300 мл. кокосово мляко
5 с.л. олио
1 – 2 ч.л. захар
1 щ. сол
1 щ. сода бикарбонат
Станаха невероятни, и те свършиха още същата вечер, дори след като ги претоплях бяха много бкусни, с мед и домашно сладко.
 Днес ще хапваме навън. Хубав и усмихнат ден. Излезте на вън, днес според прогнозата е последния слънчев ден   bouquet

# 362
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Момичета, днес е денят на Св. Варвара - правела се питка с мед. http://www.bnews.bg/article-39746 

# 363
  • Мнения: 297
Днес направих морковения кекс мисля, че се получи страхотно, сложих 150 гр. захар, защото не пише колко точно, но може би и с по-малко щеше да мине.
Благодаря на    Djia Gia за рецептата!

Утре ще пробвам палачинките   bouquet

# 364
  • Мнения: 2 545
Днес ми беше един доста постен ден. Бях непрекъсното в движение, което доведе до следното гастрономическо изпълнение -  сандвич с хайвер за през деня и една обикновена крем-супа за бърза вечеря. След ревизия на хладилника - морков, картоф, червена чушка, карфиол, броколи, стрък праз - резултатът се оказа изнанадващо вкусен.  И добре че е така, защото с нея ще трябва да прекарам до Никулден.

Май е време да обявим за открита темата за шарана, че иде празник newsm78
Предлагам само да включим и други риби. Защото имам замразен хек и това някак предрешава нещата. Поне за мен. Laughing

# 365
  • София
  • Мнения: 7 863
Днес ми беше един доста постен ден. Бях непрекъсното в движение, което доведе до следното гастрономическо изпълнение -  сандвич с хайвер за през деня и една обикновена крем-супа за бърза вечеря. След ревизия на хладилника - морков, картоф, червена чушка, карфиол, броколи, стрък праз - резултатът се оказа изнанадващо вкусен.  И добре че е така, защото с нея ще трябва да прекарам до Никулден.

Май е време да обявим за открита темата за шарана, че иде празник newsm78
Предлагам само да включим и други риби. Защото имам замразен хек и това някак предрешава нещата. Поне за мен. Laughing

Значи като те гледам си имаш точно за всичко за хека във фурна както го прави моята съпруга (даже и червена чушка). А пък аз си го правя с много зеленчуци в ... плик и ... пак на фурна.

Отдавна сме се отказали на Никулден да готвим точно и само шаран. Рибата си я има, ама не точно шаран и не е точно пълен или пък не е точно в тесто, ами например върху зеле с ориз на фурна, както го правят в Панагюрския край или пък само изпечен с арабски подправки и дори по горните два начина, които ви описах.

# 366
  • София
  • Мнения: 478
fio, каква прекрасна новина и какво хубаво име сте дали на детенцето ви Hug Да ви е живо и здраво и много да ви радва  bouquet

Мишанка,  Hug

Ех, какви сте подстрекатели с тази нутела Heart Eyes Няма как ще я пробвам. danilu, благодаря за рецептата  bouquet Мисля да правя бутерки или един голям бутерсладкиш с шоколад и банани, та май ще използвам тази нутела за него newsm78

Дес, благодаря ти за рецептата за хляб Hug Мисля тези дни да я изпробвам под формата на лучник. Тези дни правих един с праз и обикновено тесто. Майонезата в туба наистина е ужасна, аз бях писала, че освен за минимално количество в сандвич, за друго не става. Соевата обаче е много хубава.

Тук е моментът да попитам как правите соевата, че аз купувам само готова newsm78

лулу!, каква приятна изненада в темата Grinning Точно тези дни четох блога ти и фотографските ти съвети. Много са полезни. Радвам се, че ще обогатиш темата с хубави предложения.

дядо хаджия, пълен си с чудесни идеи и рецепти Crazy Толкова обичам да чета постовете ти Grinning Все се каня да опитам идеите ти за хумус с добавки.

Надето Simple Smile, много ми допадна идеята ти да сипеш олио в дупчица на фалафелите. Ще се възползвам от нея Hug

tais, бях пълнила канелони, но гледам, че не сън качила рецептата. Срам не срам, трябва да си призная, че не помня с какво бяха, трябва да погледна в архивите и да видя снимката, за да се сетя Embarassed Embarassed Embarassed Погледни тези за лазаня, може да ти хрумне нещо newsm78

За подуването на корема – бобовите съвсем не са основен причинител на него. Покрай секциото открих много храни, за които и не съм подозирала, че причиняват такъв дискомфорт, като бананите например. Винаги съм си мислела, че те успокояват стомаха. Мишанка е дала прекрасни идеи за балансирано меню. Като цяло всички салати от този сезон са проблемни за стомаха – сурови кореноплодни (ряпа, червено цвекло и т.н.), зеле, кръстоцветни, фъстъци и т.н.. На мен лично соята ми действа много зле и съм я ограничила до майонеза и мляко, но пак много рядко. Бобовите обаче не са ми проблемни, освен, че ги изкисвам, обирам пяната при варенето. Сестра ми наскоро ми каза, че чела, че ако ядеш редовно бобови се справяш по – лесно с обработването им, благодарение на някакъв ензим, колкото по – рядко се консумирали, толкова по – трудно се обработвали, пак заради ензима нещо, ама не слушах внимателно, трябва пак да я разпитам. Лично аз намирам логика. И за финал да кажа, че ни дадоха такъв вкусен домашен боб. Един маслен, страхотен, че оттук до края мога да изкарам само на него.

За сметаните – Хопла, Халта и т.н. НЕ СА  ПОСТНИ! Халта имаше подвеждащ  двоен етикет на български – един залепен допълнително на кутията, на които са спестили пълния състав и един на самата кутия, пак на български, които е подробен и където е обявена лактозата. На пазара няма друга растителна сметана освен тази, за която писахме в началото, но тя е предимно за кафе. По разните здравословни магазини се срещат разни на соева основа и други подобни, които са постни.

Леле, какъв дълъг пост написах, ще вземат да ме баннат Mr. Green Много ми се спи и за това ще се включа утре с това какво готвих и какво мисля да готвя за Никулден и за напред Joy

# 367
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Здравейте банда  Grinning

Най-накрая успях да изчета темата, страхотни рецепти сте публикували!   bouquet  

Моите пости са от началото на месеца, понеже просто нямаше как да почна от 13 Ноември. Тези дни съм на фасул със зеле, тиквеник и импровизирани сандвичи със соева майонеза и маслини  Simple Smile

Миналата година в темата за пости, страшно много ми харесаха сладките с вино ! Горещо ги препоръчвам, стават невероятни ! Ето я рецептата (от Кливия)

ЛЮБИМИ ПОСТНИ СЛАДКИ
1 част бяло вино се смесва с 2 части олио и се замесва меко тесто с бяло брашно. Разточва се и се правят локумки в каквито форми искате. Който не иска да точи, може като топченца да ги оформи.Тънкостите тук са две: тестото да не е твърдо и да не се пекат много дълго във фурната-само лекичко да порозовеят. Още горещи се овалват в пудра захар с ванилия.
  От същото тесто бихте могли да направите и соленки като поръсите отгоре със сол, ким, червен пипер, мак или друго.

Ще направя и фалафелите, имам суров нахут, който се чудех какво и как да приготвя, много благодаря за идеите  Hug

И не на последно място, Честито бебче на fio - да ви е жив и здрав юнакът и много да ви радва!

Последна редакция: пн, 05 дек 2011, 05:12 от Roya

# 368
  • Мнения: 343
Добро утро и от мен!   bouquet

Аз също приготвих снощи една супа "Минестроне", с каквото намерих в хладилника. Стана вкусна, но малко прекалих с пастата.  Embarassed
Ябълковите кексчета също станаха чудесни, но сега не мога да намеря рецептата. Беше в линковете в началото на темата...
Относно Никулден, не обичам шаран и винаги приготвям друга риба. После ще напиша някоя рецепта.   chef

# 369
  • София
  • Мнения: 864
привет и от мене.
аз малко попрекъснах поста но от днес се връщам в редиците.
за никулден- принципно не съм фен на шарана. много обичаме в нас сьомга и пъстърва.
и се правят уникално лесно: овкусяваш рибата с каквото ти харесва. слагаш я в тавичка. сипваш водица и завиваш с фолио. за около 30тина минути е готова. накрая отвиваш рибката и я запичаш лекинко въпреки че ние кожата я махаме и не я ядеме. става вълшебна и много лесно. мисля да я гарнирам със свежа салата и спаначено пюренце. освен това се очертава че ще имаме доста гости и ще е забавно и шумно покрай всичките дечурлига.

# 370
  • Мнения: 324
Още веднъж много много благодаря на всички за милите пожелания!  Hug Hug Hug

brazilka, соевата майнеза правя по тази рецепта  МАЙОНЕЗА БЕЗ ЯЙЦА
Просто вместо прясно мляко, използвам соево мляко  Peace

Моето меню е доста скучно напоследък, но какво да се прави малкият човек е най-важен в момента и за готвене все не остава време. Готвя все неща, които стават бързичко – салата от варени картофи, копривена супичка, елда със зеленчуци.

# 371
  • Мнения: 355
За протокола - салата от миди с червен лук(готова от рибарските магазини) и картофена салата с праз и копър,
топлопушена скумрия, салата от леща, салата хумус и една постна картофена яхния, която
беше чудесна за стомаха ми.
Вчера моята приятелка ме почерпи с постен щолен - много добър, а сега чакам да ми прати рецептата.
Бразилке,  Hug, моля те, откъде е тоя "зехтинов маргарин", за който чета в блога ти? Не обичам маргарини, а съм на път да приключа една опаковка обикновен и да започна втора. Поне името да ми навява за нещо здравословно.  Hug
Дядо Хаджия, не се измъквай само със снимката - дай рецептата за туй царевично нЯщо.  Simple Smile
Днес сутринта имах приключение с...кофа за боклук  Laughing - поредната пушеща, пластмасова кофа пред блока. Точно като един Батман в рокля помолих за вода от един съседен магазин и полях обилно боклуците. Сега ако не ми тръгне по вода, не зная кога ще е... Grinning

# 372
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Момичета (и дядо хаджия), може ли такова нещо - всеки път като отворя темата и си харесвам нещо ново за правене  Crazy Пък и тази боза на дядо хаджия не ми излиза от главата. Та се сетих да питам - дядо хаджия при закваската за бозата брашното препечено ли е или не?

А освен това като си направя нещо постно (уж само за мен си, защото другите вкъщи не постят) то свършва преди всичко останало, услажда се на домочадието. От чушките с булгур и стафиди за мен останаха точно две, а бях направила прилично количество  Mr. Green

Снощи правих питката на Селма - за първи път меся питка и вече липсва половината. Страхотна рецепта.   bouquet

# 373
  • Мнения: 324
Пък и тази боза на дядо хаджия не ми излиза от главата. Та се сетих да питам - дядо хаджия при закваската за бозата брашното препечено ли е или не?


Ох, дано да не е препечено, че трябва да ходя да се застрелям  Crazy

От 3 дни я чакам тази закваска. Днес най-после сварих бозата и точно преди малко сипах и закваската в нея! Дано се получи нещо прилично.
Не че съм голям фен на бозата, но нещо ми е малко кърмата и правя всичко възможно да я увелича, че цял мъж имам да изхранвам  Mr. Green


Преди малко направих тези Сладки със сусамов тахан, овесени ядки, орехи и стафиди
Само стафидите пропуснах, че не ги обичам в сладкиши! Вместо тях сложих малко кокосови стърготини.
Невероятен аромат се носи из цялата къща и са страшно вкусни!

# 374
  • София
  • Мнения: 7 863
Всяко година на празника на свети Сава аз меся погача. Ето това е днешната:


Изцяло постна с добавка на соево пълнозърнесто брашно, мед и сусамов тахан. Месена е по двуфазната технология.

Сега за бозата. Закваската става и с препечено и с непрепечено брашно. Правил съм го и по двата начина и не съм забелязал някаква съществена разлика. За съжаление в София вече трудно може да уловиш бактерии за да направиш закваска и затова аз прибавям две щипки кимион и до четвърт лъжичка суха мая. Първо прибавям към разтвора кимион и си играя като взимам с лъжица част от сместа и я изсипвам обратно от високо в съда където е закваската. Така се стремя ако има някакви дрожди из въздуха да ги привлека (това го правя няколко пъти през няколко часа). След около 12 часа добавям две три шипки суха мая. И оставям закваската да узрее. Много бързо узрява по този начин - предупреждавам.

Другия по ускорен начин е да си сварите бозата, след това да вземете една чаша от нея да я оставите да се охлади до телесна температура, да добавите 2 чаени лъжици захар и една чаена лъжица суха мая и да оставите закваската да узрее (дето се вика буквално за часове). После тази узряла закваска се връща към останалата боза. Този експресен начин обаче си има недостатъци, при него бозата „прокисва“ много по бързо.

Аз съм правил опити и с бирена мая и се е получавал страхотен резултат.

Общи условия

Активация на акаунт