Шотландия – мъгла и мистика

  • 9 897
  • 51
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 3 354
Взехме автомобил от Arnold Clark  https://www.arnoldclarkrental.com/ , запазихме предварително в сайта им , имаха някаква промоция  и беше по-евтино, от колкото на място. Незнам дали имат офис на летището в Единбург, но мисля, че да.  Освен наема на колата , платихме и някаква пълна застраховка  + депозит от 100 паунда , иначе трябваше да имаме някаква много голяма сума пари в картата , която те да блокират за известно време . . 100 те паунда ги върнаха по сметката на картата долу горе след месец. Понеже бяхме планирали всичко от България , мъжът ми си носеше навигацията от нашата кола и нямаше никакви проблеми с ориентацията с нея, заведе ни навсякъде ,където бяхме планирали. Малко му беше некомфортно първият ден, докато свикне с обратното движение, но шотландците са много толератни шофьори, даваха път при подаден мигач всеки път и пътната маркировка е безупречна ,няма как да влезеш в кръговото в обратна посока например  Joy А,  синът ни си ползваше и телефона понякога, да се ориентираме, къде е даден обект, но ние търсихме доста природни забележителности на Скай, чиито оригинални имена са на шотландски / галски /  Simple Smile

# 46
  • Мнения: 958
Queen L - мен, като цяло, много неща не ми допадат в Шотландия и не се връщам там и с пръчка да ме биеш.

Но конкретно за Глазгоу не ми допада това, че е the murder capital of the UK (по официална статистика); по неофициална отвори гугъл мапс и се 'разходи' произволно из който и да е от кварталите му. По улиците ще видиш 90% ходещи чаршафи и халал дюкянчета. Просто не е безопасно. А ако умирам за ориенталска култура и нрави, ще се вдигна до Истанбул  Rolling Eyes благодаря ще кажа аз...

отделно е толкова запуснат, че е направо тъжно да гледаш останките от една разпадаща се империя. всъщност то и Единбург е адски западнал - особено след Leith Walk надолу, но то цяла страна само с пари от емирствата и нищонепризвеждне не се крепи...както и да е..
По принцип, всеки има право на мнение и също така да го изрази, но аз не съм съгласна с изказаното мнение, което цитирам. Нека мненията от този тип да са подкрепени от някакви факти все пак. Глазгоу беше murder capital of UK, може би през 2001 година. За 2016 може да се види тук например:
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/murder-capital-britain-revealed-its-7225784
Също така, могат да се видят в гугъл и други статистики, за най-опасен град в Европа, за града с най-много кражби и пр., вижте ги тези статистики и преценете сами (аз поне засега не засичам Глазгоу в тези класации).
А що се отнася до така напречените от пишещата "ходещи чаршафи"(думи нямам за това определение, това е все едно нас българите да ни наричат "бял боклук" или нещо такова) пък и цели 90%...Тази статистика, измислена на по чашка Tennent's, жалвайки се от трудният емигрантски живот, въобще да не заблуждава никой. Предполагам, че госпожата е посещавала Париж, Лондон, дори Брюксел и би трябвало да знае как е там с "чаршафите" по нейни думи. Идеята ми е, че това изобщо не е вярно, камо ли 90-те процента. Има си официална статистика, всеки може да я провери, но и с просто око се вижда, че не е вярно.
А сега, копирам една статия с по-професионално журналистическо наблюдение върху Глазгоу (статията е на Жулиен Бриго):
http://bg.mondediplo.com/article618.html
Като допълнение, отбелязвам, че Глазгоу е град пълен със студенти, които носят много приятна енергия на мястото. Също така е и музикален център, повечето големи музиканти, задължително минават от тук. Така, че ако някой се интересува от "музикален" туризъм, мястото е чудесно. Миналата седмица бях на Депеш Мод, които пяха на BBC Radio 6 фестивала....
А госпожата, живяла в Единбург, предполагам, че е виждала нефтените платформи в морето, това доста говори за икономиката на страната, отделно желанието на Шотландците да искат независимост (според нейното мнение икономиката се крепи на нищопроизвеждане), а също така, ако Шотландия влезе в ЕU, ще е от донорите, т.е. плащащите страни, а не от взимащите, госпожата може би, не си дава сметка, че това не е точно от нищопроизвеждане...Както и да е, това спокойно може да бъде проучено, изкаванията в стил български бакшиш са малко далече от истината...

# 47
  • Мнения: 1 456
Сребърна паричка, благодаря отново! Разгледах сайта на Arnold Clark - имат офиси на много места, включително на летище Единбург  Peace 
Програмата започна да се заформя в детайли   Mr. Green 

# 48
  • EU
  • Мнения: 393
Здравейте на всички! Вече имаме билети и от 1 до 5 ноември ще сме в Шотландия. Райън каца в Глазгоу, където ще сме първата и последната вечер, другите две ще спим в Единбург. Вече имаме резервирани хотели. Придвижването от Глазгоу до Единбург с автобус или влак да бъде? Хотела ни в Глазгоу е на 15 минути от гарата. В Единбург смятам, че също ще се оправим пешеходно. Обичаме да вървим пеша.Централната им автогара до гарата ли е?Има ли място на гарата или автогарата за съхранение на багажа или можем да влезем в музей в куфар? Ще имам още много въпроси до ноември Wink Благодаря за търпението!

# 49
  • Мнения: 1 456
Здравей! Ние се завърнахме преди по-малко от седмица и съм възхитена от Шотландия. Прекрасно е! Нашата програма включваше Глазгоу, Инвърнес, Кулоден, Форт Джордж, Лох Нес, замъка Дънробин, Пърт, замъка Гламис с Хайленд геймс, Единбург. По пътя до Инвърнес пресякохме Cairngorms National Park, където се нагледахме на муфлони и стада елени...
По въпросите ти - ние ползвахме 2 пъти автобусите на Megabus. През останалото време бяхме с автомобил. Влак или автобус - провери цените и времето за път и прецени. Има редовни линии както на влаковете, така и на автобусите.
За багажа - пробвай да си оставите чантите в хотела. На нас ни се наложи да си оставим чантите единствено в Kelvingrove Art Gallery and Museum, така че за там гарантирам, че има такава услуга. По принцип в сайтовете на забележителностите, гарите и автогарите пише дали има възможност за оставяне на багаж - ще трябва да провериш.
Препоръчвам да си вземете билети /ако смятате да ходите/ за замъка в Единбург предварително. Ние прекарахме там 5-6 часа, така че изборът ни на часови интервал за влизането 9.30-11.00 беше много удачно. Опашките там са големи - ще си спестите време, ако си купите билетите от тук.
Питай спокойно - с каквото мога ще помагам!
  Peace

# 50
  • Варна
  • Мнения: 3 354
Queen L , чудех се кога ще пътувате , а вие вече сте се върнали  Simple Smile Като имаш време поразкажи малко повече за пътешествието ви , много интересна програма  Peace

Здравейте на всички! Вече имаме билети и от 1 до 5 ноември ще сме в Шотландия. Райън каца в Глазгоу, където ще сме първата и последната вечер, другите две ще спим в Единбург. Вече имаме резервирани хотели. Придвижването от Глазгоу до Единбург с автобус или влак да бъде? Хотела ни в Глазгоу е на 15 минути от гарата. В Единбург смятам, че също ще се оправим пешеходно. Обичаме да вървим пеша.Централната им автогара до гарата ли е?Има ли място на гарата или автогарата за съхранение на багажа или можем да влезем в музей в куфар? Ще имам още много въпроси до ноември Wink Благодаря за търпението!

didito_pz, както Queen L , ти е писала в УК по гарите и в музеите има обособени места за багаж. Проверих на 2 места, че нямам възможност в момента да огледам и другите . На гарата има , ето тук : https://www.thetrainline.com/stations/edinburgh-waverley, виж на секция luggage, името на гарата в Единбург е " Waverley station ".  Автогарата и гарата са на различни места, автогарата е малко по-далеч от центъра, Уевърли е точно на центъра, дори е разположена в нещо като малък търговски център. В Глазгоу има няколко гари, мисля 3 броя , трябва да проверите от коя точно тръгват влаковете за Единбург, долу горе и 3-те са в централната градска част. Автобуси от Глазгоу за Единбург има на всеки 10-тина минути, хващат се от автогарата и пътуват около 1 час и 20 мин. , по-бавно става пътуването, като влезе автобуса в Единбург. На автогарата в Глазгоу също има клетки за багаж. Ето в този музей също пише ,че има стая за багаж, но е сравнително далеч от гарата и няма да е удобно да се мъкнат куфарите до там http://www.nms.ac.uk/national-museum-of-scotland/plan-your-visit/#cloakroom, виж секция "Cloakroom". Опитай се да си провериш и за автогарата в Единбург, ако изберете автобус. Другият по-голям музей в Единбург е Националната галерия, тя е по-близо до гарата , дава и там ,че има шкафчета за багаж , но без подробности за размера https://www.nationalgalleries.org/visit/scottish-national-gallery.

# 51
  • EU
  • Мнения: 393
Благодаря за отговорите Hug! Нощувките в Глазгоу са в близост до Sentral Station -централна гара Wink. На нас само за последния ден евентуално ще ни трябва клетка за багажа, но прочетох, че на гарата има. Близо ще сме и до Buchanan Bus Station, от където видях, че тръгват автобусите на Мегабус до Единбург. От автогарата в Единбург хотела ни е на около километър пешеходно.  Благодаря за съветите - ще си купим билети за замъка в Единбург предварително.

Общи условия

Активация на акаунт