Кошмар с фондан

  • 666
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 446
Да ви се оплача - не можах да сборя фондана. Снощи реших да залея една торта, беше се стегнала вече, обаче фонданът стана на баирчета и реших да ясгрея на грила на фурната, за да се разтопи пак и да го загладя. Обаче кремът на тортата пусна течност и тортата заприлича на тундра - хълмче, блато, хълмче, блато. Затова рожденият ден на работа днес ще мине без торта, а домашните не са придирчиви - ще я ометат довечера.
За нататък обаче чакам съвети как да го употребя без да ужасявам с външния вид.

# 1
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не виждам нищи страшно- наслагай разни жабки по тортата и кажи, че е нарочно такава- блато със жаби. Grinning Това в кръга на майтапа.Сетих се затова,зашото английския ми коледен кекс стана неравен по краищата, а ми казаха- браво,как си докарала преспите на снега, навяванията от сняг...Laughing Laughing Laughing
 А иначе може като се разтапя вондана да се капне малко вода, за да не е толкова гъст, нали той си е дефакто захарен сироп не съм сигурна обаче. Аз моя още не съм го ползвала, утре ще измайсторя нещо и ще кажа как се е бържал моя фондан
 

# 2
  • Мнения: 3 251
До колкото си спомням , аз го заглаждах май със  загрят нож . Но ако има някоя мама наскоро майсторила нещо със фондан , нека ти даде "по - пресен" съвет .  Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 4 146
Не го махай от котлона докато работиш с него. Аз си пренесох тортата на печката и слагах фондан с лъжица. Той се беше растопил като течен мед. От него сложиш за сняг на покрива на медената къщичка и се получи. Оставях го сам да се разтече и само доливах нов топъл фондан.
Доста си е трудно с него. Определено. Със сметана или крем е много по-лесно. Затова нашата новогодишна торта ще е лека и сметанова.

# 4
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ето резултатът, направих еклери:
http://www.7ya.ru/photos/private-showphoto.aspx?RubrID=108125&PhotoID=993678

http://www.7ya.ru/photos/private-showphoto.aspx?RubrID=108125&PhotoID=993670

Значи нормален си е фонданът, но той си е такъв- бързо застива, консистенцията е добра. Сега се сетих, че в учебниците по сладкарство съм чела, че може да се разреди със захарен сироп, а не вода ако е прекалено гъст.

# 5
  • Мнения: 446
Да ти кажа, Джема, проблемът не е във фондана. Аз го изсипвах върху тортата направо от съдинката, която седеше на печката. Работих с пластмасови прибори, заглаждах с мокър нож. Обаче явно не е трябвало под фондана да предвиждам блата да е намазан и с крем патисиер - може би от това, че не е сух последния пласт под фондана ми излезе проблема??? Както и да е - догодина отново ще опитам.
Весели празници на всички кулинарки, здраве и късмет и топла кухня, миришеща на вкусно.  ;-  chef

Общи условия

Активация на акаунт