Кое е по-добре за соковете

  • 1 280
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 959
Трябвя дя започна да и давам вече сокчета , но незнам кое ще бъде по-добре: купените или домашно приготвените. Моля ви дайте ми съвет!

# 1
  • Мнения: 248
Домашно приготвените, разбира се. В тях няма да има консерванти, а пък се правят много лесно. Просто взимаш един морков или ябълка, обелваш и слагаш в сокоизтисквачката. Прецеждаш, ако има нужда и даваш на бебето. Това е. Морковът и ябълката са най-подходящите първи сокове. Първоначално ще ти трябват по 10-20 мл, което става от 1 плод, даже ще остава и за теб  Wink Успех!

# 2
  • софия
  • Мнения: 757
Аз също съм за домашно приготвените-в началото и аз правих от ябълка и морков.Може и круша.А от началото на 8 месец започнахме и от цитрусови плодове.
В сокоизтисквачката-после минават през цедка и е готово.

# 3
  • Мнения: 1 489
В началото започнах с прясно изцедени.Но след годинката започнах и да й купувам и разбира се и да изцеждам.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 743
Прясно изцедените са много по-удачния вариант.Аз започнах да давам готови сокове след 7 ми месец  Hug

# 5
  • Мнения: 7 640
и от финансова страна ти е по-добре да даваш прясно изцедени Sunglasses. Аз като много запозната да ти кажа-От една средноголяма ябълка излиза около 80мл сок. От 1 кг-средно 300мл, по книга.

# 6
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Като за начало домашен прясно изцеден сок Peace
Аз изцеждах сок горе-долу до към 6ти месец, после започнах с Хипските сокове и сега давам Ганчевите, както давам и плодове или цитруси и в прясно състояние.Сокове давам понеже не пие вода, а все пак трябва да приема и някаква течност

# 7
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Домашни прясно изцедени.Купени започнах да давам към 7-8 месеца

# 8
  • Мнения: 4 668
От самото начало давам сокчета на HIPP и не съм имала никакви проблеми . Удобно е , не губиш време , разнообразието е голямо и бебоците ги харесват. Моят син примерно изобщо не иска сок от ябълка , а той е основен при домашно правените  . Аз предпочитам да купувам соковете и пюретата .  smile3521

# 9
  • София
  • Мнения: 3 688
домашен:))

# 10
  • Мнения: 8 505
Купени.Във фрешовете има много повече соли,които натоварват бъбреците.

# 11
  • Мнения: 46 510
Въобще не давам сокове, само настъргвам плодовете.

# 12
  • Мнения: 1 645
Аз започнах с прясно изцедени сокове,но по - касно преминах на купешки.

# 13
  • Мнения: 1 410
Прясно изцедени!

# 14
Педиатърът ми препоръчва купени, защото продукцията на фирмите, които произвеждат детски храни имат изключително строг контрол.  Плодовете и зеленчуците, които купуваш от пазара не се знае как са отглеждани, с какво са торени, от къде са, нитрати и т.н. Докато доказаните марки, купуват продукция, която при отглеждането е контролирана и е доказано чиста от вредни вещества. Излиза по-скъпо, но си заслужава да купиш най-доброто за детето си. Освен, ако нямаш възможност да си взимаш плодове и зеленчуци от някое чисто и екологично местенце Simple Smile. Но за съжаление се съмнявам в България да има такова.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 298
Педиатърът ми препоръчва купени, защото продукцията на фирмите, които произвеждат детски храни имат изключително строг контрол.  Плодовете и зеленчуците, които купуваш от пазара не се знае как са отглеждани, с какво са торени, от къде са, нитрати и т.н. Докато доказаните марки, купуват продукция, която при отглеждането е контролирана и е доказано чиста от вредни вещества. Излиза по-скъпо, но си заслужава да купиш най-доброто за детето си. Освен, ако нямаш възможност да си взимаш плодове и зеленчуци от някое чисто и екологично местенце Simple Smile. Но за съжаление се съмнявам в България да има такова.
Нашият за соковете препоръча точно обратното - прясно изцедени. Предполагам по следните причини: консерванти и липса на естествени витамини в купешките, в плодовете няма нитрати...
Виж, за зеленчуковите пюрета обаче препоръча купешки, именно заради контрола на нитратното съдържание.

# 16
Естествено, че в плодовете има нитрати! И плодовете и зеленчуците растат в почвата, а нитратите идват от искуствените торове, с които торят почвите.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 298
Естествено, че в плодовете има нитрати! И плодовете и зеленчуците растат в почвата, а нитратите идват от искуствените торове, с които торят почвите.

??? !!!

1. Нитратите са съединения, необходими за растежа на растенията и се образуват по естествен начин в тях, количеството им зависи от различни фактори: използването на естествени и изкуствени торове, влажност,  температура и проветривост на почвата, светлина по време на растежа, начин на опаковане и съхранение на събраната продукция ... Нитрати има не само в растенията.

2. От значение е концетрацията на нитрати, само концентрация над определени нива може да бъде опасна. И тъй като нитратите се натрупват основно в листата на растенията и грудките на кореноплодните растения, точно тези растения са най-опасни, а това са част от зеленчуците (изброени са по-долу в цитатите). Листни и грудкови плодове аз лично не съм срещала, затова и не ме притеснява нитратното съдържание на плодовете.

До горните изводи се стига при прочитане на която и да е популярна, предназначена за непрофесионалисти статия на тема нитрати и бебешки храни. В българското законодателство също има регламентиран контрол върху нитратното съдържание и в списъка на храните, подлежащи на такъв контрол са изброени само зеленчуци - причината е ясна.

Ето ти някои цитати от статии:

...Nitrates are naturally occurring nitrogen/oxygen "chemicals" found in almost every vegetable that we eat. Nitrates are also laboratory formulated and used in fertilizers. Nitrates are ingested either from vegetables or drinking water.
...The highest concentration of nitrates occurs in water, root vegetables and leafy vegetables such as spinach, lettuce and other greens. Root vegetables such as carrots, beets and potatoes all contain nitrates though at a much lower level than do the leafys.
...Nitrate enters the soil from human or animal waste and nitrogen-containing fertilizers. Seepage into groundwater causes contamination.
...Nitrates—a commonly occurring group of substances found in foods, medications, drinking water and cigarette smoke
...Nitrates are also found in processed meats.
...Cigarette smoke contains a nitrate by-product, N-nitrosamines
...Don't give beets, spinach, collards or turnip greens to babies under one year of age due to high concentrations of naturally-occurring nitrates which can reduce the baby's hemoglobin.
...Do not use processed foods such as hot dogs, sausage, luncheon meats, or cured pork because of the sodium content as well as nitrates and nitrites.
...Caution: Some vegetables (even if they're organic) — particularly beets and spinach, but also turnips, carrots, and collard greens — can be high in nitrates. Babies who ingest a high level of these chemicals can develop a type of anemia. The level of nitrates in your vegetables depends on the soil and water in which the vegetables were grown. To be on the safe side, you may not want to use any of the vegetables mentioned above when making your own baby food, or you may choose to use them sparingly as your baby gets bigger. If you do serve them occasionally, don't save any for leftovers because the nitrate level can increase during storage.

# 18
  • Мнения: 5 299
Аз рядко давам сокове - но преобладават купените.

# 19
Нати, това което ти си написала не противоречи на това, което аз съм написала, затова препинателните знаци се пресилени. Но след като си толкова подготвена по темата, можеш ли да ме убедиш, че всички плодове са безвредни и добри за бебета? Не се заяждам, питам сериозно, защото моето бебе се втриса от гадост от ябълката на Hipp.

# 20
  • Мнения: 1 031
Аз също съм твърдо за домашно приготвените. Нито е трудоемко, нито е сложно. Ако нямаш сокоизтисквачка - настъргваш и прецеждаш през тензух и воала Grinning

# 21
  • Мнения: 1 031
Забравих да кажа за нитратите - не съм много компетентна, но за следното съм сигурна - нитратите ги има във всеки един плод. Опасно е когато нитратите се превърнат в нитрити - което става при продължително стоене на сока примерно на стайна Т. Важното е да се даде сока прясно изцеден, а ако се съхранява да е в хладилник и не повече от 10-12 часа след като е приготвен.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 298
Нати, това което ти си написала не противоречи на това, което аз съм написала, затова препинателните знаци се пресилени. Но след като си толкова подготвена по темата, можеш ли да ме убедиш, че всички плодове са безвредни и добри за бебета? Не се заяждам, питам сериозно, защото моето бебе се втриса от гадост от ябълката на Hipp.

Ами, чак пък подготвена ... просто гледам да чета от различни източници за да имам някаква представа, защото знам, че българската педиатрия действа основно по система за захранване, отдавна отречена по света. За щастие нашия педиатър не споделя тази система, но това не пречи аз да си формирам моя представа ограмотявайки се ...

Та за да приключим темата за нитратите: Наистина те сами по себе си не са опасни, опасни са нитритите, в които се превръщат. Превръщането им в нитрити може да стане още преди поемането на храната, при неправилното й съхранение, или после в организма. В организма на бебетата липсва една бактерия, която при възрастните възпрепятства този процес, т.е. самото превръщане на нитратите в нитрити. Опасно е те да поемат нитратни храни, защото се получава синдрома на "синята бебешка кръв" (не съм сигурна, че точно така се превежда на български) и последиците могат да са много опасни. Но - пак се повтарям - става дума за храни с по-високо съдържание на нитрати, към които спадат листните и грудкови зеленчуци, вече изброени в моите цитати. Затова е добре да се избягва даването на такива зеленчуци в началото, и най-добре е да се дават готови пюрета, именно заради контрола върху нитратното съдържание. След 6 месечна възраст храносмилателната система на бебетата се развива и нитратите вече не са така опасни, но на много места съм срещала препоръки известните с нитратното си съдържание зеленчуци да се използват в домашна бебешка кухня след 1 година, най-вече за листните, защото те акумулират повече нитрати от грудковите.

Плодовете не съдържат опасни концентрации на нитрати, но не всички са добри за бебетата - някои са алергени, други съдържат витамини в концентрация, която не е препоръчителна за бебешкия организъм. Имам у дома списък с препоръчителните плодове според възрастта на бебето и довечера ще се опитам да го намеря (аз сега съм на работа) и да ти го пусна.
Конкретно за ябълката: въпреки, че я препоръчват като най-подходяща за бебета, на моята дъщеря също не й понесе. Аз реших в началото да й давам от сокчетата на Хип (храним я по принцип с Хип и Семпер), въпреки препоръката на педиатъра да не давам готови сокове. Като й слагах по 1-2 лъжички в млякото, после пищеше неистово. Признах си на педиатъра, че й давам такива сокове защото мисля, че в тях е намалено киселинното съдържание на плодовете и той съответно пак ме предупреди да давам само прясно изцедени сокове. На моя мъж братовчед му е лекар и също твърди, че в тези сокове има химия, иначе как ще се съхраняват толкова дълго време, а няма естествени витамини, защото те не могат да се запазят, някои са доста летливи, например вит.С "изчезва" за броени минути след приготвянето на сока; затова прясно приготвени сокове се консумират веднага, докато витамините са в тях. Спрях тези сокове, детето се успокои, после опитах с домашно приготвен сок от ябълка - коликите пак се възстановиха. Ябълката смених с морков, от селска градина, защото той е в "оня" списък, но не давах всеки ден, именно защото в моркова се натрупват нитрати дори и да не е използвана изкуствена тор.  След няколко дни  пак ябълка - пак колики. И така стана ясно, че на нея ябълката не й понася, та си останахме на моркови от време на време, после минахме на череши, а ябълка започна да пие едва след като навърши 5 месеца. По принцип соковете в ранна бебешка възраст не се срещат в европейската система за захранване, имаме приятели с бебета и в Швеция и във Франция и те са захранвали по една съща система, в която храните се въвеждат така: зеленчуково пюре; плодово пюре и едва след 6 месечна възраст сурови плодове и сокове, преди това сокове не се дават.

Да спирам, че стана цяла лекция, като намеря списъка с плодовете ще ти го пусна.

# 23
  • Мнения: 3 663
nati_nat, поздравления за по-горните постинги  smile3501

иначе по темата - прясно изцеден сок винаги е за препочитане

# 24
  • Мнения: 81
за начало прясно изцедени. Около 6ти месец започнах да давам и купени

# 25
  • Мнения: 2 672
ДОМАШНИ

# 26
Нати, благодаря!  202uu
Моето бебе е на 5 м. и половина. Досега е бил само на кърма и на Фризопеп, защото е много алергичен. Чак сега започвам захранване. Първо сокчета, после пюрета и т.н. Имам право да му давам само по един нов продукт на седмица. Избрах сок от ябълка за първи, пробвах HIPP и GERBER, но на него му се гади. Само стиска устните и плаче. Иначе мисля, че засега няма колики. От пазара ли да му купя  ябълки?! Струва ми се ужасно.

# 27
  • Мнения: 1 555
Аз му давам прясно изцедени сокове от ябълка и морков за сега и съм за прясно изцедения, макар че постоянно питам на пазара : "нали са български ....?" и те ми отговарят : Даааа !!! Дори веднъж заплаших една баба  Blush че ако ме лъже ще се върна  #2gunfire
Не ми пречи да му купувам и готови сокчета, но според мен в прясно изцедения се съдържат истинските витамини! Иначе съм му купувала сок от грозде и да ти кажа честно не бях очарована от вкуса му Confused,но все пак му го дадох !

# 28
  • София
  • Мнения: 2 298
Нати, благодаря!  202uu
Моето бебе е на 5 м. и половина. Досега е бил само на кърма и на Фризопеп, защото е много алергичен. Чак сега започвам захранване. Първо сокчета, после пюрета и т.н. Имам право да му давам само по един нов продукт на седмица. Избрах сок от ябълка за първи, пробвах HIPP и GERBER, но на него му се гади. Само стиска устните и плаче. Иначе мисля, че засега няма колики. От пазара ли да му купя  ябълки?! Струва ми се ужасно.

По-долу ти пускам списъка, който имам, но сега виждам, че вие сте по-назад със захранването и имате проблем. Не съм педиатър, но в такъв случай мисля, че е по-добре да започнеш със зеленчукови пюрета. Аз вече ти казах за наши приятели в чужбина, където се захранва със зеленчукови, после с плодови, където плодовете са топлинно обработени, а сурови плодове и соковете са едва след това. Така съм чела и по чуждите сайтове. Струва ми се добра идея хипоалергенните пюрета на Хип, хем са за алергични дечица, хем са Био производство.
Явно педиатъра ви е препоръчал сокове, ти беше писла купешки, но аз не виждам какво полезно има в тях. Защо не се консултирате с още някой доктор за това захранване?

Следва информацията:
Сурови плодове се дават след 6-ти (някъде съм чела след 8-ми) месец, преди това са топлинно обработени, с изключение на авокадото и бананите.
След 4-ти месец: авокадо, ябълки, банани, круши. Заб. В един сайт четох за ябълките да се дават след 8-ми месец, кето ми се видя странно;
След 6-ти месец: праскови, череша, кайсии, нектарини, сливи;
След 8-ми месец: пъпеши, манго, папая, боровинки, киви;
След 10-ти месец: грозде, ягоди, малини, цитруси, фурми (за ягоди, малини и цитруси съм чела и за по-късно, след 12-ти месец) .

При вас обаче ако имате алергии мисля, че с изключение на авокадо, круши, череши, манго, всичко останало трябва да даваш поне с 2-3 месеца по-късно.
 

# 29
Ааа, мерси за списъка, преписвам си го. Относно пюретата - и при нас първо са зеленчуковите, но преди тях имам една седмица сок. Педито каза, че няма значение какъв ще бъде сокът, но било прието де се захранва с морков. Аз избрах ябълката на Hipp точно заради буквата А на етикета и защото морковът бил запичащ. Ще пробвам и прясно изцеден... дано го хареса и дано са добри ябълките.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 298
Ааа, мерси за списъка, преписвам си го. Относно пюретата - и при нас първо са зеленчуковите, но преди тях имам една седмица сок. Педито каза, че няма значение какъв ще бъде сокът, но било прието де се захранва с морков. Аз избрах ябълката на Hipp точно заради буквата А на етикета и защото морковът бил запичащ. Ще пробвам и прясно изцеден... дано го хареса и дано са добри ябълките.
Дано, не взимай обаче от вносните ябълки, както и да не са от най-големите. Може да пробваш с тези зеленикаво-жълтите, че са по-сладички.
И ако не иска, не го насилвай, ами след седмица си започвай пюретата.
Хайде успехи и да се похвалиш!

# 31
  • Мнения: 1 737
На Красно село на пазара имаше един много беден старец, дето продава едни ситни червиви ябълки и круши. Такива ще взимам за бебо, мисля че са най - подходящи! Grinning

# 32
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
На Красно село на пазара имаше един много беден старец, дето продава едни ситни червиви ябълки и круши. Такива ще взимам за бебо, мисля че са най - подходящи! Grinning

Откъде знаеш, че не са расли край околовръстното..........

# 33
  • Мнения: 139
Давам само домашно приготвени сокове ,но имам плодове лично производство и съм спокойна по отношение на нитратите. Hug

# 34
  • Мнения: 1 737
На Красно село на пазара имаше един много беден старец, дето продава едни ситни червиви ябълки и круши. Такива ще взимам за бебо, мисля че са най - подходящи! Grinning

Откъде знаеш, че не са расли край околовръстното..........

Нямаше да оживеят червейчетата вътре, ако бяха расли там! Joy

# 35
  • Мнения: 5 577
Домашните са по-добре и според мен, но когато нямам време давам купени на Ганчев.

По-добре от нищо.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт