Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бизнес, работа, професии
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-280 от 280 отговора

Червен бряг

Здравей те!Имам проблем днес дочух от колеги че ще ме махат от работа от 1 февруари.Питах директно ръководителката си и тя ми каза че е така и от 1.02 ще ме освободят.Мястото вече е уредено за друг човек. Smile По принцип имаме планове да заминаваме за Италия,така че може би ще ми направят услуга.Н0 проблема ми е друг.Скъсвам се от работа,оставам извънредно и най накрая така да постъпят с мен. На постоянен тр.договор съм и ме осигуряват на 8 часа.Работя от 10.март 2011 във фирмата.
Имат ли право без предизвестие да ме махнат?И ако реша да не подписвам документите който ми дадат,какви са последствията за двете страни?Четох кодекса на труда и единственото което разбирам е че трябва да има предизвестия......!!!!!!!!!!
Цитирай

София

Могат да те освободят без предизвестие ако ти платят обезщетение за неспазеното такова според трудовия ви договор, което предполагам е 30 дни.
Най-вероятно разчитат, че ще се съгласиш на взаимно съгласие - тогава също не е необходимо предизвестие, но ако решиш да се регистрираш в Бюрото по труда ще получаваш минималното обещетение (7,30 лева на ден като пероида на обезщетение е в зависимост от стажа ти до момента).
Цитирай

предимно София

Извинявам се за въпросите, но:
A ако не се съгласиш и не подпишеш по взаимно съгласие? Тогава следва уволнение ли? Това не е ли по-лошо откъм трудова книжка и обезщетение?
А ако напуснеш ти, какво е обезщетението (има ли) от борсата?
Цитирай

София

На какво основание ще те освободят? При взаимно съгласие и дисциплинарно уволнение обезщетението на борсата е минималното към 150 лв. за 4 месеца.
Ако детето ти е толкова малко, както е подписа ти, уволняването без основателна причина е трудно.
Ама може и да са го измислили, щом са ти казали направо.
Цитирай

dudeslavka, на какво основание те уволняват? Могат да те съкратят/уволнят само с разрешение на ИТ  предвид възрастта на детето ти.
Член Чл. 333 от КТ.
Цитирай

Червен бряг

Утре ще питам на какво основание ще ме освободят от работа и веднага ще ви пиша....
Да детето ми е на 2 години....
Цитирай

Plovdiv

На никакво не могат без разрешение от инспекцията по труда. В Пловдив такъв случай до сега няма, в Плевен - едва ли... Докато детето ти не стане на три, условията ти на работа относно позиция, времетраене, трудово възнаграждение и т.н стават единствено и само с твое съгласие. Ако не си съгласна не подписваш. Изключвам разрешение от ИТ и фалит на фирмата.
Цитирай

Пловдив

Потърси съдействие от Инспекцията по труда. Аман от некоректни работодатели!
Цитирай

София

А ако напуснеш ти, какво е обезщетението (има ли) от борсата?
Има, за 4 месеца, по 7,20 лв. на работен ден.
Цитирай

Plovdiv

Потърси съдействие от Инспекцията по труда. Аман от некоректни работодатели!

Ами тя все още няма повод за съдействие, в смисъл, че все още не са й връчили заповед за освобождаване.

Към авторката - не се води от слухове, продължавай да си работиш както до сега. Ако някой ден ти връчат нещо за подпис я заповед, я допълнително споразумение, чети внимателно и ако те устройва подписвай, ако ли не - с документите право в ИТ.
Успех и дано историята се развие както на теб ти харесва
Цитирай

тук-там

По кой член от КТ ти е ТД? Да не си на срочен договор? През цялата година ли си работила или си била и в отпуск или болнични? Ако е със срок на изпитване, той не тече през това време. Peace
Цитирай

Ако те съкратят,нямат право да назначават друг човек на твоето място.
Цитирай

Червен бряг

По кой член от КТ ти е ТД? Да не си на срочен договор? През цялата година ли си работила или си била и в отпуск или болнични? Ако е със срок на изпитване, той не тече през това време. Peace

На постоянен тд съм.От целия ми стаж във фирмата съм била болничен 1 седмица заради детето че бе болно.Иначе си ходя редовно по 8 часа не броя извънредните часове,който не ми се плащат,но това е друга тема.
Цитирай

Не мога да съм полезна за съжаление на авторката, но се записвам да следя темата, понеже ме вълнува сходен казус.   Peace
Цитирай

защо искат да те махнат, щом си добра в работата си и работиш извънредно?
Цитирай

авторката е написала, че мястото е уредено за друг човек, явно някой връзкар
Цитирай

Искам да се включа с питане.
Ако си майка на дете до 3-годишна възраст и си на срочен трудов договор със срок на изпитване в полза на работодателя, ползваш ли се със закрила от уволнение до изтичане на срока за изпитване или работодателят може да го прекрати по всяко едно време без предизвестие?
Цитирай

Нямаш закрила в изпитателният срок.
Цитирай

Нямаш закрила в изпитателният срок.
Благодаря!  bouquet
Цитирай

Едно допълнение-В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
Цитирай

авторката е написала, че мястото е уредено за друг човек, явно някой връзкар

няма такова нещо в частния бизнес!
Ако си кадърен и работиш, то работодателят ти има нужда от теб, а не от някой нов, който тепърва ще навлиза в работа, сработва с колектив и я е добър, я не...

да не би пък работодателят да е разбрал, че тя смята да си бие камшика за Италия и е логично да потърси заместник?
Цитирай

София

Няма такова нещо ли?
Заповядай в бившата ми фирма.
Има да се дивиш, а и работодателят
обикновено изобщо не е в час, какво
се върши и как се назначават,
и освобождават служители.
Цитирай

София

Джули, да не сме били колежки?  Laughing
И аз се раззвеселих с категоричното "няма такова нещо в частния сектор".
Може и да няма в някоя малка фирмичка, където собственика познава всички поименно и е запознат с работата и качествата на всеки отделен служител, но в една голяма фирма масовия случай е дълбоко вкоренена шуро-баджанащина, връзкарство и некадърност. Примери колкото щеш - сетете се да сте правили рекламация на нещо примерно, или разправия с мобилен оператор, и ще разберете за какво говорим.
Цитирай

София

Ника, не знам дали сме били колежки,
но в нашата фирма са уволнявани и хора,
защото си вършат работата, както трябва  ooooh!
Мога да напиша роман и то в 2 части, но ще спра до тук.
Блажени са вярващите, че в частния сектор всичко е
по мед и масло.
И още нещо, много важно - ако са решили да направят нещо,
те ще го направят и ако не е законно, ще направят така,
че вие самите да го поискате.
Цитирай

Има частни фирми, които са бетер и от държавния сектор.
Цитирай

Кендрисос

Даам, явно с джулиана сме били колежки  Laughing. И при нас уволняваха кадърни. Назначаваха протежета на шефа на жената...С препоръки, учили в щатитеееее...ех, къде сме ние, просите завършили в БГ. Въпросната с хамериканското образование, не можеше да напише правилно "software dealer" вместо това пишеше "softwear dialer", беше назначена директно за спец.търговец и с региони, не знаеше как се работи с ексел, говоря за копиране от клетка в клета, не някакви хипер сложни формули..И аз капак се оказа, че е "завършила" в щатите - продавал сладолед на бензинджийница... Е, казвам ви нЕма такъв смех! След като й дадоха и заплата с 200 кинта над моята, а аз трябваше да я обучавам, поправям...и тн..напуснах скорострелно.

Та в същата фирма, същата шефка уволни една колежка с 2 деца, едното под 3г, от чисто незнание на закона-причина не я харесваше. И момето се върнал ос адвокат след 2 дни...и фирмата й плати едно 7000 лв. по споразумение, извънсъдебно, само и само да не сезира ИТ, защото глобата е 20 000 лв. А мацлката си напусна доброволно, беше си намерила друга работа ( за 1 седмица, докато се споразумяваха).

Дерзай и си търси правата. Успех! Каквото и да си решила, си има правила, по които се случва всичко.

« Последна редакция: пт, 06 яну 2012, 14:36 от ioli »
Цитирай

Варна

няма такова нещо в частния бизнес!
Ако си кадърен и работиш, то работодателят ти има нужда от теб, а не от някой нов, който тепърва ще навлиза в работа, сработва с колектив и я е добър, я не...

Има и то не на едно място.
Има частни фирми, които са бетер и от държавния сектор.
Права си argun.
Цитирай

Не знам.. може и да сте прави, но до сега, никога не съм попадала на такива.
Работещ, знаещ, можещ и да го разкарат за да си настани шефа племенника си /да речем/ някак не ми се вързва..

Само си представете, вие да имате фирма и да си настаните еди кой си защото го познавате, а да разкарате професионалиста..
Евентуално бихте открили нова длъжност, но работещия-знаещ ви е необходим и не бихте си позволили да го уволните!

Но не искам да влизам в спорове. Може и да сте прави...
Цитирай

В големите фирми нещата изобщо не са така (често и в малките, де). Шефът няма време да ходи по села и паланки, за да назначава всеки нов служител, за тази работа си има местен ръководител. И по някое време се оказва, че братовчеди, балдъзи и вуйни на местния кадър и на заместника му са наводнили фирмата. Обаче на братовчеда и балдъзата не върви да им се развикаш защо не са стигнали таргета или каквото там им е предвидено, и работата постепенно започва да се скапва.
А има и частни структури, които с одобрението на собствениците са изградени изцяло на роднинския принцип - при тях е по-важна лоялността, отколкото крупните икономически успехи. Нероднини се назначават на ниските нива и винаги имат стъклен таван над себе си.
Цитирай

Не знам.. може и да сте прави, но до сега, никога не съм попадала на такива.
Работещ, знаещ, можещ и да го разкарат за да си настани шефа племенника си /да речем/ някак не ми се вързва..

Само си представете, вие да имате фирма и да си настаните еди кой си защото го познавате, а да разкарате професионалиста..
Евентуално бихте открили нова длъжност, но работещия-знаещ ви е необходим и не бихте си позволили да го уволните!

Но не искам да влизам в спорове. Може и да сте прави...
Ами представи си едно огромно предприятие не фирма с до 100 служители.
Цитирай

София

Само си представете, вие да имате фирма
Ето тук е разликата.  Peace Ние ти пишем за сравнително големи фирми, където собственика е един, а шефовете на отдели са други хора.  Peace За собственика е важно работата да върви, печалби и т.н. без да се вглежда чак толкова в детайла "служител", след като служителя си има пряк ръководител. Е точно там се правят най-големите простотии, назначаване на лични познати некадърници или назначаване на некадърници, близки на другите "шефчета".  Peace И няколко души дърпат и влачат всичко в отдела, а накрая получават еднакво с връзкарите, чиято работа вършат. Very Happy
Цитирай

В.Търново

Щом детето ти не е навършило 3г. без съгласието на Инспекцията по труда не могат да те махнат,освен ако не фалирва фирмата или не закриват бройката.Но явно щом ще взимат друг човек ще искат да те махнат по взаимно съгласие и така ще се оттърват да ти плащат обезщетение.Имаш право да откажеш да разпишеш и щом няма и предизвестие ще настояваш да те съкратят по 328чл. от кодекса на труда,за да можеш да идеш на борсата за 1г. и ще е и по-платена,отколкото ако си 4 месеца.
Цитирай

В никакъв случай не подписвай по взаимно съгласие! Ако искат да те уволнят, ще ги съдиш и печелиш 100% делото с обезщетение и възстановяване на работа. Пък ти след като имаш други планове може и доброволно да напуснеш след възстановяването ти на работа. Вече другите ти казаха, че не могат да те пипнат. Успех!
Цитирай

нали отиваш в Итали, кво ти дреме newsm78
Цитирай

Аз не разбрах едно, защо работодателят ти не те уведоми от януари, като ще те освобождава през февруари?Нали така си има своите 30 дни да те предизвести, така и так ще ти плати и внесе осигуровките този месец.Не съм и яз много в час , но това ми направи впечатление?
Цитирай

София

работодателят може да прекратява договора с предизвестие (за разлика от работника) само при строго определени условия (чл. 328 от КТ)
Цитирай

Аз едно се чудя:защо тези неща  стават крито покрито?
Един не казва,че занимава,
друг не казва,че освобождава,
трети мълчи,че ще има дете,
четвърти,че си търси друга работа.
Защо са тези конспирации?толкова ли сме...гадни
Цитирай

Аз едно се чудя:защо тези неща  стават крито покрито?
Един не казва,че занимава,
друг не казва,че освобождава,
трети мълчи,че ще има дете,
четвърти,че си търси друга работа.
Защо са тези конспирации?толкова ли сме...гадни

Липса на лоялност и от двете страни. Причините за всеки са различни - един не смята за необходимо да е лоялен и коректен, друг се страхува да не го прецакат, трети - трето.
Цитирай

да, оправдания винаги се намират.
а, колко ни се усложнява по този начин живота...
Цитирай

Червен бряг

Не казвам за Италия защото не е на 100% сигурно.Ако се развият нещата не както трябва искам да си остана на работа.За това не казвам.По принцип съм коректна.Те не знаят за Италия.

Цитирай

Работодателят няма право да те освободи с едномесечно предизвестие, освен ако не те съкрати, а това няма как да стане, защото в момента в Инспекция по труда не дават такива разрешения. В противен случай има няколко възможности - да ти изплати минимум 4 брутни заплати обезщетение (което е малко вероятно). Ако са решили да те изработят, има начини да те махнат - примерно по чл. 327 - предлагат ти да работиш в Кюстендил примерно, ти не приемаш и те те освобождават (при освобождаване по този член обаче получаваш от борсата по-високо обезщетение, отколкото по взаимно съгласие).
Цитирай

Червен бряг

Това съм го копирала от една група,където си пиша с близки приятели.Копирам го тук за да се запознаете с проблема ми : "Ох,днес дойде регионалния и дойде с управителя и ми каза да се качвам в кабинета на управителя и да си пиша молбата...И аз насреща му се пуля умно и задавам въпроса "На какво основание?" А той,качвай се и пиши....Качвам се горе и ми бутат 2 празни листи да си пиша молбата и обяснение защо нямало извинителна табела на едно място че липсвало играчка.Аз се притесних разтрепериха ми се ръцете,а сърцето ми ще изскочи.Казах му че няма да пиша нищо,защото работния ми ден не е свършил и има време да поставя табелката.И той започна,ти какво си вършила цял ден..Изброявам всичко и той през цялото време ме прекъсваше и казваше това не е работа....Аз съм в отдел домашни потреби,да не ви казвам какви тежки кашони вдигаме всекидневно и как ни спукват със задачи.Написах накрая обяснение защо не съм поставила тъпите табели че съм имала работа и съм изброила всичко,и той накрая да съм си пишела молбата,но аз не написах нищо.Казах че няма да напусна.И така той ми отговори че щом иска да ме махне ще ме махне.Предстоят съкращения понеже паднал оборота и ще си заминем 10 човека.И понеже видя че аз няма да напусна сама той ме премести УСТНО в друг отдел на минусови температури.... Направо съм се скъсала да плача.....побърках се...... Кажете какво да правя?
Цитирай

Червен бряг

Аз не разбрах едно, защо работодателят ти не те уведоми от януари, като ще те освобождава през февруари?Нали така си има своите 30 дни да те предизвести, така и так ще ти плати и внесе осигуровките този месец.Не съм и яз много в час , но това ми направи впечатление?

Защото предстой инвентаризация на магазина и ще съм и нужна на края на месеца.
Цитирай

Червен бряг

Сега ми се обади ръководителката на отдела ми и каза утре в почивния си ден трябва да отида и да напиша обяснение защо има 30 етикета с променени цени,който не сме ги сменили.Нали уж съм ги сменила в петък.Направо се гаврят с нас.Добре че на самите етикети има дата на която са извадени и поставени.Утре сутрин ще отида и ще вдигна страшен скандал.Оххххх.Малкия си е в нас че си го гледам в почивните си дни и съм го отписала от яслата,баща му е на работа от 8.И реших да отида в 6 и в 7 да си тръгна,без да работя нещо,само отивам и казвам каквото имам да им казвам и си тръгвам.Били ми подготвили документите от 1 февруари "да се освободя" от работа....Полудяла
съм.....

Фукла не могат да ме преместят в друг град,защото детето ми е малко.
Командироване на бременни жени и майки с деца
Чл. 310. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Работодателят не може да командирова бременна жена и майка на дете до 3-годишна възраст без нейното писмено съгласие.
« Последна редакция: пн, 09 яну 2012, 22:17 от dudeslavka »
Цитирай

тук-там

Прегледай си длъжностната характеристика и виж дали не извършващ неща, които не са описани там. Викни инспекцията, за да проверят работните условия и ....те си знаят. Виж и чл327 - дали т.3 не ти върши работа. Ще взимаш обезщетение от борсата според стажа ти!
Цитирай

Plovdiv

Аз на твое място не бих отишла в почивния си ден на работа. Имаш си график, спазвай си го. Ще си смениш етикетите в работно време, ако трябва да стане утре - да го направи този, който е по график.
Всяка една промяна трябва да става с документ - допълнително споразумение, заповед от началник или там каквото друго има, но в писмена форма. Дори и викането ти на работа в извънработно време.
Или си пиши молбата и напускай, или влизай в битката, която вече са започнали с теб.
Работи на длъжност, място и време, които са описани в трудовия ти договор и длъжностната характеристика. Всичко допълнително - в писмена форма и то, ако те устройва.
А и си вкарай номера на инспекцията по труда в мобилния и не се чуди дали да го ползваш.
Успех
Цитирай

София

Тези си просят да идеш с адвокат и тогава да те карат да подписваш. Каквито и причини да имат да те махнат това тяхното си е тормоз. Не им се давай, имаш права, ако сама не си ги потърсиш и защитиш няма кой.
Много сили и успех ти пожелавам  , дано се пребориш в твой плюс Smile.
Цитирай

Моят съвет е също да не се занимаваш с тях през почивният си ден. Като отидеш на работа на следващият ден им кажи, че ти молба за напускане няма да подаваш, защото страната, която инициира напускането ти са те и като ще съкръщават 10 човека, да го направят както му е редът и според КТ.
Ако много ти се отварят или сплашват, ти пък ги заплаши с Инспекцията по труда, към която те съветвам наистина да се обърнеш, ако нещата загрубеят.

Не знам ти какво работиш и нужно ли е да стоиш на минусови температури, но в случай че не спазват предварително договорените условия и те карат да работиш на непоносими условия им цитирай този член от КТ:

при правомерен отказ на работника или служителя да изпълнява работата
Чл. 219. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работник или служител, който на законно основание е отказал изпълнението или е преустановил работа поради възникнала сериозна и непосредствена опасност за живота и здравето му, има право на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което не е работил.

« Последна редакция: пн, 09 яну 2012, 23:24 от Queen Klara »
Цитирай

Фукла не могат да ме преместят в друг град,защото детето ми е малко.
Командироване на бременни жени и майки с деца
Чл. 310. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Работодателят не може да командирова бременна жена и майка на дете до 3-годишна възраст без нейното писмено съгласие.

Нямам предвид да те командироват, а да преместят фиктивно позицията в друг град - за да те накарат да напуснеш, защото не те устройват условията.

С тези обяснения, които са те карали да пишеш, явно ти подготвят освобождаване поради несправяне или в най-лошия случай - дисциплинарно. Тогава трябва да имат писмени доказателства, че не си се справяла с работата - ти сама ги осигуряваш в случая. Ако ти дадат и Заповед за дисциплинарна забележка, работата не отива на добре.
Провери в бюрото по труда в кой случай ще взимаш по-високо обезщетение - ако си освободена по чл. 325 или 327, и настоявай работодателите да те освободят по 327, ако се стигне до там (мой колега твърдеше, че по 327 се получава много по-високо обезщетение, но не съм проверила лично и не мога да го твърдя със сигурност).
Цитирай

Червен бряг

По договор се водя "служител",нямам определена длъжност която изпълнявам. А за обяснението,то е на бял лист без вх.номер и не им служи за нищо....А и съм писала с краката си и единственото което могат да ми разберат е името.. Smile
Цитирай

София

Фукла е права за писмените доказателства.Не съм сигурна, но мисля, че ако съберат 3 такива, могат да те освободят дисциплинарно.
Във връзка с извънредния труд, който полагаш-нямате ли присъствена книга, в която се подписваш в колко часа приемаш и издаваш смяната?Не могат да  изискват да ходиш в почивния си ден, трябва да имате график със смените в магазина на видно място.По закон имаш право на определн брой извънредни часове.Ако ги надвишаваш-лошо за работодателя.
И още нещо се сетих.
Ако  подпише  предизвестие за съкращение, поради намалял обем на работа, може ли да си пусне болничен, който да удължава, докато може?И какво става в такава ситуация?
Цитирай

няма такава длъжност само "служител". Има "служител, ... /нещо си/". Прочети си добре договора.
Длъжностна характеристика дадоха ли ти при постъпването? Длъжни са и там също трябва да ти пише длъжността.
Цитирай

Фукла е права за писмените доказателства.Не съм сигурна, но мисля, че ако съберат 3 такива, могат да те освободят дисциплинарно.
Може и с 1.

Не искам в никакъв случай да `плаша` авторката  Confused, но:

КТ:
Чл. 193. (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен преди налагане на дисциплинарното наказание да изслуша работника или служителя или да приеме писмените му обяснения и да събере и оцени посочените доказателства.

Чл. 190. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 190 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Дисциплинарно уволнение може да се налага за:

1. три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час;

2. неявяване на работа в течение на два последователни работни дни;

3. системни нарушения на трудовата дисциплина;

4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяване на поверителни за него сведения;

5. ощетяване на гражданите от работници или служители в търговията и услугите чрез измама в цената, теглото, качеството на стоката или услугата;

6. (нова - ДВ, бр. 51 от 1999 г.) участие в хазартни игри чрез телекомуникационни средства на предприятието и се възстановяват направените разходи в пълен размер;

7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 51 от 1999 г.) други тежки нарушения на трудовата дисциплина.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Дисциплинарно уволнение по ал. 1 се налага при съобразяване с критериите по чл. 189, ал. 1.

Просто, да има едно наум, тези обяснения ми се виждат подозрителни защо й ги искат. newsm78

Цитирай

под мушмулата

Не може да нямаш длъжностна характеристика. В трудовият ти договор трябва да има длъжността ти - код към нея и съответната длъжностна характеристика.Изрично в договорите се упоменава че е връчена на работника и той е запознат с нея.Има два екземпляра от нея - подписани и подпечатани от работодател и подписани от работника.Единият се дава на работника, а другият отива в досието му.
С тази ревизия на края на месеца ще ви скроят шапката според мен.Ако има сериозни липси / а дори да няма - могат да ви ги осигурят - дано не съм права/ ще ви обвинят и ще ви изритат дисциплинарно. Факта, че те викат за това и онова и те обвиняват, че не си вършиш работата говори само по себе си. За три наказания също могат да те уволнят дисциплинарно. Моят съвет е да говориш с адвокат и ИТ. Задължително обаче работодателят трябва да е получил от теб писмени обяснения. това, че пред теб не са сложили вх.№, не означава, че не са го направили след това. Няма значение, че не си писала четливо обяснението - името ти се чете добре нали?
Цитирай

Ако нещата клонят към дисциплинарно уволнение, предпочитам да си подам сама предизвестието за напускане. Вярно, не живеем в комунизма, но дисциплинарното уволнение си е дисциплинарно уволнение. Иди, доказвай, че не ти си в грешка.
Цитирай

София

Не може да нямаш длъжностна характеристика. В трудовият ти договор трябва да има длъжността ти - код към нея и съответната длъжностна характеристика.Изрично в договорите се упоменава че е връчена на работника и той е запознат с нея.Има два екземпляра от нея - подписани и подпечатани от работодател и подписани от работника.Единият се дава на работника, а другият отива в досието му.

Може, може.
Цитирай

под мушмулата

Ако може - ето задача за ИТ. Ето в този форум има НКПД 2011-2012 - списък с всички длъжности.
http://www.kik-info.com/useful_info/nkpd2011/
 Ако се въведе  служител ще излезе един чаршаф със длъжности, но само служител няма.
Кой точно вид служител е dudeslavka . Договорът и трябва да е регистриран в НАП, а без код по НКПД уведомление по чл.62, ал.4 от КТ няма да бъде прието.
Цитирай

Аз пък ще ти кажа, че не трябва да се притесняваш за писмените обяснения, освен ако наистина не си сгафила. Като те карат да опишеш дадена ситуация, ти я обясни така, че да стане ясно, че това, което е зависило от теб – си го свършила. А ако те питат за нещо, което не са ти поставяли като задача или не си имала информация, непременно го отбележи в писмените доказателства.

Аз съм била от страната на работодателя и да ти кажа, хич не е лесно да те уволнят дисциплинарно. Винаги можеш да се оплачеш в Инспекцията по труда, но не подписвай нищо преди това, което работодателят ти дава, освен твоите писмени обяснения.
И пиши ги тези писмени обяснения, защото ако откажеш, двама свидетели ще се подпишат, че си отказала да ги дадеш и става по-кофти за теб.

Не слушай тук хората, че ще те уволнят лесно дисциплинарно. Който не се е сблъсквал с този проблем като работодател, той не знае, че е дооооста сложна тази процедура и в случая работодателят е уязвим.
Цитирай

София

Съветвам авторката да звънне на ИТ, имат гореща линия. Не нея хората са много любезни, дават съвети и консултации. Може да им обясни ситуацията, да подаде сигнал, след като нещата така или иначе отиват къмто раздяла.
Цитирай

Съветвам авторката да звънне на ИТ, имат гореща линия. Не нея хората са много любезни, дават съвети и консултации. Може да им обясни ситуацията, да подаде сигнал, след като нещата така или иначе отиват къмто раздяла.

абсолютно съм съгласна  Peace
Цитирай

При дисциплинарното уволнение на майка с дете под 3 г. също се иска предварителното разрешение на Инспекцията по труда. Така, че спокойно можеш да го обявиш пред работодателя ,  че ще  предизвикаш проверка по твоя случай, както и за оказване на натиск за напускане по взаимно съгласие. И го направи.  Но и си върши съвестно работа, за да не намират мотив да те карат всеки ден да пишеш обяснения.
Цитирай

София

.......
но в нашата фирма са уволнявани и хора,
защото си вършат работата, както трябва  ooooh!
Мога да напиша роман и то в 2 части, но ще спра до тук.
И още нещо, много важно - ако са решили да направят нещо,
те ще го направят и ако не е законно, ще направят така,
че вие самите да го поискате.
  В това и аз съм свидетел.  Трябва да си знаете правата и да се борите до последно. Но веднъж нарочат ли ви не е зле да се потърси нещо друго след време.
Цитирай

Червен бряг

Е днес,направо  ми разбиха нервната система.Направиха ме на луда.Пак регионалния дойде,пак дойде да ми се карал за неща случили се в деня,в който не съм била на работа.Уволни ме устно.Аз не издържах и му казах че не може така лесно даме махне,без да съм съгласна.Нали съм защитена по чл.333 и той ми се смее и ми вика че съм си научила урока.....Аз му казах че днес ще отида до ИТ и ще се консултирам,а той насреща с подигравка ми съобщава че директора на ИТ му е приятел и не мога да му направя нищо и ме изгони.Отидох довърших си раб.смяна,преоблякох се и директно отидох и подадох жалба в ИТ.Сега чакам развитие до 1 месец.И ако няма ефект не знам и аз към кой да се обърна.Държавата ни е такава че дори да си знаеш и да си търсиш правата пак си виновен...Ужас. Рева като магаре и главата ми ще се пръсне.Писна ми......
Цитирай

София

Обади се на горещия телефон, за да подадеш и чрез него сигнал. Така ще се подсигуриш, че няма да ти прескочат сигнала. Макар че доста са ги затегнали и не мисля, че някой би си позволил да не реагира на сигнал.
И не на последно място - успокой се, това е целта - да те изнервят, шантажират, за да разпишеш, каквото ти дадат. Не го прави.
Цитирай

Успокой се и наистина се обади на този горещ телефон .Като подаде жалбата спомена ли какво ти е казал регионалния за приятелството си с директора на ИТ?
Цитирай

София

милинка  Peace, ще допълня: не пропускай да се явиш на работа по график, да не те хлъзнат по тази линия...

Ти работиш явно в някаква голяма верига, защо не вземеш да пуснеш една жалба до централата?
Цитирай

Червен бряг

Да в жалбата написах за приятелството им(което малко ме съмнява де),но точно това може и да помогне.Утре съм на работа и не знам как да отида колегите са с мен,но началниците не.
Цитирай

Да в жалбата написах за приятелството им(което малко ме съмнява де),но точно това може и да помогне.Утре съм на работа и не знам как да отида колегите са с мен,но началниците не.
Именно  Peace
Цитирай

тук-там

Спри да ревеш вече!  Peace
Съсипваш си нервите, за нещо което не зависи от теб! Това вероятно личи и в поведението ти на работа. Не изглеждай като жертва... и вземи я изтипосай тая фирма и тук? Да не си в Била?
Цитирай

Червен бряг

.....
« Последна редакция: чт, 12 яну 2012, 19:41 от dudeslavka »
Цитирай

София

препоръчвам ти да си изтриеш поста, още не си приключила с тях  Peace
Цитирай

София

А това, че си писала за приятелствата може и да не помогне, а напротив.
Цитирай

Авторката да си ходи на нормално по график на работа, а когато й кажат да пише обяснения за нещо, по-добре е да ги напише четливо, като опише аргументите си, с които да защити своята теза. Щото може и `драсканиците` да стигнат до ИТ, и тогава работодателят ще си е `измил` ръцете, че си е спазил Кодекса на труда, и тя ще излезе виновна, че се е отнесла едва ли не `несериозно`. Confused
Цитирай

Не може работодателят да е спазил КТ, ако няма убедителни аргументи за пред Инспекцията по труда, че авторката сериозно се е провинила. А аргумента за сгрешени етикети или там, в каквото я обвиняваха – няма да мине.

Авторката, предполагам, че психически не ти е лесно в момента, но трябва българинът най-накрая да се научи да си търси правата, защото масово хората се примиряват и подписват „по взаимно съгласие”, за да не си създават главоболия. А нашия КТ изцяло защитава работниците. Тия приказки за „приятелите в ИТ” са редовният номер на всички незапознати със закона шефчета. И в моята екс фирма осъдиха едни такива шефчета, които ме молиха „след дъжд качулка” да „оправя положението”.

Аз очаквам тия дни в твоята фирма да влезе проверка от ИТ. А колко други нередовни неща ще изнамерят в твоята фирма.... хаха.

Продължавай да ходиш на работа, за да не кажат после, че самоинициативно си напуснала.
Цитирай

Не може работодателят да е спазил КТ.

В смисъл преди да наложи дисц. наказание, той е длъжен да я покани да даде писмени обяснения за провинението, от тази гл. точка. Peace
Цитирай

Червен бряг

Здравей те....
Днес си бях на нормалното си работно време и преди да си тръгна ме извикаха при управителя.Той ми връчи нареждане по чл.120 ал.1 да ме премести в друг отдел.Поглеждам аз кой отдел и той е отвън да съм на студа да пека кебапчета и кюфтета.Да ама аз не съм запозната напълно с КТ и им казах че ще се консултирам и тогава ще им отговоря.Отидох в ИТ и се консултирах и ме посъветваха да не подписвам .Така и направих върнах се и не подписах.Те следователно казаха че ако не дойда в определеното време за работа ще ме изгонят с причината че не съм се явила.Аз насреща им казвам че ще ходя в това работно време,но ще съм си в стария отдел.Ако не има харесва да ме освободят по закон.А той и администраторката(или там както се казва) ми заявяват че имало вратички за всичко и нищо не мога да им направя.А новото ми работно време е от 13:30 до 22:00,кажете ми как да си взимам детето от ясла при такова работно време.Започнах там с раб.време от 6:00 до 14:30 идеално е за да се прибереш да приготвиш да си вземеш детето....Те ме принуждават с това раб.време да напусна сама.В понеделник понеже съм от 13:00 сутринта ще отида отново в инспекцията и ще подам втора жалба.Кажете ми какво друго да направя......
Цитирай

София

Е то това е идеята - да те изнервят максимално и сама да напуснеш. Не им се давай! Щом си го докарала до тук, бори се до край. Аман от екземпляри, които се мислят най-умните. В крайна сметка, докато хората не започнат да си защитават правата, няма да престанат с попълзновенията такива "умници". Отиди по график на старото място. Промените на длъжностите и мястото на работа стават с анекс към трудовия договор, който е двустранно подписан, респ. ти трябва да са съгласна. Още повече, че и от ИТ са ти казали да не подписваш.
Цитирай

София

Авторката, на твое място бих с използвала отпуската за гледане на дете до 2 год. Ще спра детето от ясла и ще си го гледам 2-3 седмици у дома. После ще поискам да си ползвам натрупаните отпуски за стари години. Поне за 2010 и 2011 ти се полагат по 20 раб. дни. След това ще редувам болнични и неплатена отпуска за детето.
Цитирай

Червен бряг

малкия ми става на 28.01 на 2години,а старата отпуска съм си я взела.В това отношение са стриктни-отпуски и заплати малки но навреме.
Цитирай

А новото ми работно време е от 13:30 до 22:00,кажете ми как да си взимам детето от ясла при такова работно време.Започнах там с раб.време от 6:00 до 14:30 идеално е за да се прибереш да приготвиш да си вземеш детето....Те ме принуждават с това раб.време да напусна сама.В понеделник понеже съм от 13:00 сутринта ще отида отново в инспекцията и ще подам втора жалба.Кажете ми какво друго да направя......

Още преди няколко страници ти казах, че ще те изработят по този класически начин - променят ти условията, и ако не те устройват - прекратяване без предизвестие; ако се стигне до освобождаване, настоявай да е по чл. 327.
Цитирай

София

за този член (120, ал.1) питай в Инспекцията - не трябва ли да докажат "производствена необходимост", но трябва да стискаш зъби докато не се изнервят и не те уволнят - тогава ги съди (делата са безплатни за работника).
Цитирай

за този член (120, ал.1) питай в Инспекцията - не трябва ли да докажат "производствена необходимост", но трябва да стискаш зъби докато не се изнервят и не те уволнят - тогава ги съди (делата са безплатни за работника).

Делата са безплатни за работника, ама друг път. Не се плащат държавни такси, но адвокатски хонорар, което всъщност е големияг разход, се дължи.
Цитирай

София

На основание чл. 120 могат да ти изменят мястото и характера на работата, но трябва да докажат производствена необходимост и това може да е за период не по-дълъг от 45 дни в една календарна година.
Въпросът с работното време е малко по-друг и за съжаление май не е в твоя полза. Предполагам, че си на сумарно работно време по график, който се определя от работодателя. Ако това е записано в трудовия ти договор или в правилника за вътрешния трудов ред съответно той може да го променя както си иска и без твое съгласие.
Освен в ИТ бих те посъветвала и с адвокат да се срещнеш,  дори да им го представиш на ръководителите ти...
Цитирай

Дудеславка, не се притеснявай отново да се обърнеш към ИТ и да ги информираш за новото си работно време. Те ще ти кажат как да процедираш.
А на смотаните ти шефове можеш да кажеш, че фирмата трябва да има Правилник за вътрешен трудов ред, където да е описано работното време + редуването на смените на хората и всички служители трябва да са се подписали, че са запознати с това работно време. Ти имаш ли разписано някъде настоящото ти работно време? Ако – да, тогава пък съвсем ти се улесняват нещата.

Виж и този член от Наредбата за работното време, защото новата ти смяна обхваща и часове, които се водят към нощен труд:

Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Съгласието за полагане на нощен труд от майки с деца до 6-годишна възраст, от майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им, и от трудоустроени работници и служители се дава в писмена форма. Съгласието може да се оттегли писмено най-късно 3 дни преди датата, от която работникът и служителят иска да преустанови полагането на нощен труд, освен при основателни причини, които налагат това да стане веднага.

Успех в борбата! Аз те съветвам да им предложиш да ти изплатят 4 заплати, за да напуснеш, което е съгласно КТ /в момента ме мързи да погледна кой член беше/ и да се отървете взаимно от мъките, защото едва ли ще ти се работи занапред в такава обстановка.  
Цитирай

Авторке, как ли ви скалъпват присъствените форми за сумарното работно време. Лично ти не би трябвало да имаш документиран извънреден труд:

Недопустимост на извънредния труд

Чл. 147. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Не се разрешава полагане на извънреден труд от:

1. работници или служители, които не са навършили 18-годишна възраст;

2. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) бременни работнички или служителки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро;

3. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) майки с деца до 6-годишна възраст, както и майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им, освен с тяхно писмено съгласие;
Цитирай

София

Сигурна съм, че сумарното време им го издокарват точно (все пак са сериозно дружество).
Хонорар може да договори с адвоката да си го събере, когато осъди работодателя (доста адвокати го правят), разбира се, ако прецени, че има шанс едно дело.
Нощният труд е след 22,00 ч. и тук са светнати.
Цитирай

Peace

Първото не е мн.сигурно.

А жената по принцип иска ли да остане на работа, или предпочита да напусне, но по нормален н-н, а не да я изкарат нея виновна? Confused
Цитирай

София

Ако работи само през седмицата (без събота и неделя) и няма дни с повече от 8 часа може и работното време да е установено като сменен режим. Обикновено в ТД пише какво е установеното работно време и принципа на изчисление, а самите смени са описани в Правилника за вътрешния трудов ред. При постъпване най-вероятно са я накарали да подпише документ, че е запозната с него.   
Цитирай

.   

Не съм чела подробно темата , но останах с влечатление, че работи във верига хр.стоки - трудно ще почива събота и неделя, но не е невъзможно. Да ,интересно по ? часа дневно работи и кои и ? дни почива?
Цитирай

Вярно, че така беше  Peace

Но все пак най-добре ще я посъветват в ИТ за работното време  Peace
« Последна редакция: пт, 13 яну 2012, 21:47 от Queen Klara »
Цитирай

Ако жената държи да остане на въпросната работа, може и да "стисне" зъби за 45 дни и да потърси алтернатива за детенцето. Въпросът е има ли надежда да се нормализират нещата й на раб.място?
Цитирай

В сънищата...

Относно смяната на работното време - виж какво ти пише в договора и при упоменато в него работно време, продължаваш да си ходиш по него. Различно работно време се спазва след подписване на съответен анекс към ТД. Ако отидеш на работа в различно работно време от това, под което ти стои подписът, може да го запишат "самоотлъчка". В същото време не могат да изискват да дойдеш по различно време, с което не си изявила съгласието си.
Друг вариант да ти променят работното време е със заповед /подписана, изведена и т.н./, в която е указано от кога до кога има сила тази заповед.
Цитирай

Ако фирмата е голяма и има по-високостоящи шефове от тези, с които в момента комуникира, авторката може и към тях да се обърне с молба за преместване. Ако биг босовете са разбрани, може и да се оправят нещата. Пък като им дойде на проверка и ИТ, може и те сами да го предложат.

Азаф е много права. Само, че аз имам наблюдение, че много фирми изобщо не карат служителите си да се подписват на документ, че са запознати с работно време във фирмата или установеното такова в ПВТР. Но аз отдавна съм извън тези среди и може в момента нещата да стоят по друг начин.
Цитирай

Пък като им дойде на проверка и ИТ, може и те сами да го предложат.

особено , ако не са им изпипани нещата. Whistling Просто, ако иска да остане на работа, авторката трябва да им научи слабите места и да действа дипломатично, като им намекне, че ги знае тези слабости!
Цитирай

Червен бряг

Работя 8 часа 5 дена в седмицата.2 ми почивни ни са когато ми се паднат може и през седмицата да са.Никога обаче неделя,тогава се зареждат акционните артикули за понеделник.Нямам регламентирано работно време.Никъде не се разписвам на график или там каквото и да е.Те ни го променят когато си искат.И ако не си на работа сам трябва да си береш грижата.
Цитирай

Не познавам българското законодатество, но това което си мисля е не можеш ли да си вземеш болничен и личния ти лекар да напише диагноза стрес на работното място. симптомите са, че страдаш от безсъние, загуба на апетит, тегло, ако ти изкара и кръвното над нормата ще е още по добре.
Прочетох цялата тема и останах  Shocked
Аз работя като човешки ресурси, но таково нещо не съм виждала тук.
Цитирай

Работя 8 часа 5 дена в седмицата.2 ми почивни ни са когато ми се паднат може и през седмицата да са.Никога обаче неделя,тогава се зареждат акционните артикули за понеделник.Нямам регламентирано работно време.Никъде не се разписвам на график или там каквото и да е.Те ни го променят когато си искат.И ако не си на работа сам трябва да си береш грижата.

Значи сигурно изънреден труд нямаш, това отпада. А за сумарното р.време, сигурно го пише в Правилника за вътр.трудов ред, пуснали са една заповед, и правят графици общи за звеното.
А ти самата, искаш да останеш на работа, или да напуснеш ?

Цитирай

Червен бряг

Вече не искам да работя за тях....Такова отношение направо е непростимо.
Цитирай

По производствена необходимост/чл.120,ал.1 от КТ/ до 45 к.дни служителя не се договаря с работодателя. Защо да се доказва тази пр.необходимост. Достатъчно е един или двама от този сектор да са в отпуск или болничен и ето, има такава.  Аз лично бих си пуснала заявление за ползване на неплатеното майчинство след навършване на 2 г. на детето. Първо не могат да откажат този вид отпуск. Второ стажа и здравните осигуровки продължават и 3-то свободна съм да търся усилено нова работа, защото е видно, че в тази обстановка и отношения нещата ескалират. С намирането на работа ще напусна с предизвестие и няма да допусна да ме манипулират и изхвърлят когато те решат. Пък и след подедения сигнал до ИТ така или иначе ще има проверка.
Цитирай

Червен бряг

E,не.....в почивния ми ден ме тормозят.Сега дойде от "спиди" едно момче и ми даде пратка от "магазина". Наредба за преместване в другия отдел.И понеже съм отказала двама свидетеля са се разписали.Само че единия дори не е присъствал.Сега за лъжесвидетелстване какви са последствията. Ох писна ми..... вече...В понеделник отивам отново до ИТ и вече ще се свържа с медиите.
Цитирай

София

Проучи как стои въпросът с трудовата медицина във фирмата. Имате ли всички необходими предпазни средства, годишни прегледи, вътрешни правила за безопасност на труда, пожаробезопасност, хигиена и пр. Подписани ли са от служителите, че са запознати с тях?
ИТ гонят за тези неща и ако има пробойна, можеш да ги подпукаш по темата.
Цитирай

Нещата вече са загрубели. Confused Сега ,ако не отидеш на новото място два поредни дни, ще те изкарат в самоотлъчка, следва дисц. уволнение с разрешение на ИТ.
Идеята за непл.майчинство след 2-те години не е лоша за протакане.
В началото на темата пишеш, че работиш извънредно, обаче въпросът е дали може да се докаже пред ИТ. Сигурно си доста обидена, а и като изчетох внимателно, не е много вероятно помирение.
Знаеш ли кой персонално/длъжност/ е в основата на конфликта, за да му търсим законните косури?

НРВПО

Чл. 49. (Нов - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ  се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.
« Последна редакция: сб, 14 яну 2012, 13:54 от surela »
Цитирай

В сънищата...

На твое място веднага бих си написала молбата за неплатеното майчинство и ще изляза в такова веднага /длъжни са да ти подпишат молбата/. През последния месец от него ще им дам предизвестие и ще напусна. Така поне ще ти отпадне притеснението да не те уволнят дисциплинарно и ще си спестиш излишни нерви. Ще имаш и 6 месеца на разположение да прецениш дали да си търсиш друга работа или да се подготвяш за заминаване в Италия. Ще имаш право и на няколко месеца на борсата /не съм сигурна колко са в момента/.
Желая ти късмет. bouquet
Цитирай

София

Как ще те пращат да печеш кюфтета и пр., имаш ли необходими изследвания, а здравна книжка? Нека се включи някой вещ по тази линия, но нямаше ли някакви специални изисквания за работа с неопакована храна?

Цитирай

Как ще те пращат да печеш кюфтета и пр., имаш ли необходими изследвания, а здравна книжка? Нека се включи някой вещ по тази линия, но няше ли някакви специални изисквания за работа с неопакована храна?
Не съм запозната, но сигур и за това са помислили. Според мен да си върне платеното м-во до 2г., после неплатено и  Сбогом. Peace
Цитирай

София

Ами то за нея е по-изгодно да се навие да я махнат с обезщетение от тях по чл. 331, поне ще вземе някакви пари (платено й майчинство изтича), но има ли изобщо такова предложение?
Цитирай

Червен бряг

Аз не съм работила там преди да забременея... Никои нищо не дава,искат сама да си тръгна и да не получа нищо.
Цитирай

София

Гадна работа  Sad, но ти знаеш най-добре, дали можеш да издържиш. Все пак щом колегите са готини и те подкрепят, би ли могла да стискаш още зъби?
А за работа на хранителен щанд не се ли изикват документи (че си здрава и т.н.)? Можеш да пуснеш и един сигнал до РИОКОЗ.
Цитирай

То че платеното изтича ясно, но ако вече не може да ги трае, и това е вариант. Иначе трябва да работи отвън и да стиска зъби, щото иначе и дисц. могат да я уволнят. Разбира се на някои последното не им пука, ама защо като не е виновна, да има такова петно в тр.си книжка.
Цитирай

Червен бряг

Те са изрядни в отношението със здравните книжки.Моята е от март 2011.Но ако са до края на годината значи е нередовна.Но ако е от дата до дата тогава са редовни.В понеделник ще се консултирам в ИТ и ще ви напиша какво е станало,когато не съм разписала какви са последствията.
Цитирай

Червен бряг

Колко време е в давност здр.книжка -  изследванията???
Цитирай

В понеделник ще се консултирам в ИТ и ще ви напиша какво е станало,когато не съм разписала какви са последствията.

Ако питането е за промяната на раб. място - щом са се разписали 2 свидетеля : доказва, че работодателят те е информирал, и ако не си в някакъв отпуск или болничен, трябва да отидеш на новото място, иначе 2 дни неявяване самоволно и следва д. уволн.
Цитирай

Червен бряг

Да,но свидетелите не са присъствали!
Цитирай

Да,но свидетелите не са присъствали!

Ще бъде твоята дума с/у тяхната, а те са двама. Плюс това мисля, че истинността може в съда да се докаже, но не твърдя на 100%, че само там.
Цитирай

Пловдив

Колко време е в давност здр.книжка -  изследванията???
1 година
Цитирай

Ако правилно съм разбрала , работодателя ти предлага - нова длъжност, с нов пряк ръководител и ново работно място. Ако е така , НЕ СИ длъжна да я приемеш. Преназначаване на друга длъжност може да стане само с допълнително споразумение по чл.119 от КТ, т.е. изисква се Твоето съгласие.

В случай, че откажеш предложението на работодателя за новата длъжност, то той следва да те допусне на работа на досегашната ти длъжност.

А и с чл.120 (1) работодателя струва ми се ( ако се наложи- ИТ,съд) трябва да докаже "производствената необходимост" и защо именно теб(която се ползва с особена закрила)  премества - квалификация,качества . Thinking

Цитирай

Географския център

Предлагат й друга длъжност и като приеме, след 2 дена могат да я освободят на осн. чл. 71 от КТ.
За да те преместят на друга длъжност, трябва да имат от твоя страна заявление, че искаш да те преназначат. Едва тогава ще ти пуснат доп.споразумение и договора ти от безсрочен става срочен и така могат спокойно да те освободят - по този начин отиваш на борсата с право на обезщетение 60 % от бруто-възнаграждението и период според стажа.
По взаимно съгласие не препоръчвам - това означава на борсата по 7,20 лв. на работен ден за 4 месеца.

Цитирай

аз така и не разбрах каква е длъжността по договор?
Цитирай

Червен бряг

Служител в отдел"дом. потреби"
Цитирай

София

Абе то е ясно, че там няма да те бъде... ще ти намерят цаката рано или късно, а през това време ще те тормозят колкото намерят за добре. Поне гледай да те освободят по възможно най-изгодният начин за теб, от гледна точка на обезщетението после.
Цитирай

не знам да има такава длъжност - кодове по НКПД в договора пише ли? /някакъв ред с 8 цифри/
Цитирай

Мила, щом е толкова затормозяващо за теб, и няма изгледи за + промяна, ами върни си м-вото до 28.01.12, после неплатено м-во и си търси активно нова работа. Но ако решиш подобно нещо , искай входящ № на заявленията. Hug
Цитирай

София

Е защо да седи в неплатено майчинство, като може да получава нещо от БТ и пак да и се зачете периода за стаж при пенсиониране.  Peace Най-добре да я съкратят.
Цитирай

Е защо да седи в неплатено майчинство, като може да получава нещо от БТ и пак да и се зачете периода за стаж при пенсиониране.  Peace Най-добре да я съкратят.

Не могат да я съкратят без разрешение на Инспекция по труда.
Цитирай

Безспорно! Но както са се заяли с нея, а пък и тя е подала сигнал в ИТ, не вярвам да направят такъв жест. Confused

Не могат да я съкратят без разрешение на Инспекция по труда.
+ това
Цитирай

Червен бряг

не знам да има такава длъжност - кодове по НКПД в договора пише ли? /някакъв ред с 8 цифри/
Не нищо не пише..Само служител
Цитирай

E,не.....в почивния ми ден ме тормозят.Сега дойде от "спиди" едно момче и ми даде пратка от "магазина". Наредба за преместване в другия отдел.И понеже съм отказала двама свидетеля са се разписали.Само че единия дори не е присъствал.Сега за лъжесвидетелстване какви са последствията. Ох писна ми..... вече...В понеделник отивам отново до ИТ и вече ще се свържа с медиите.

Каква е тази Наредба за преместване в друг отдел? Или искаш да кажеш заповед? Ако в договорът/дл.характеристика е записано, че си в отдел Домашни потреби и работиш на закрито, изобщо нямат право да те преместят навън да продаваш кебапчета, ако ти не си съгласна, пък дори и 10 свидетеля да се разпишат.

Отиди в ИТ и подробно ги разпитай как да процедираш. Те ще те посъветват най-добре.
Аз пак ще спомена, че за мен, най-удачният вариант е да им предложиш да се разделите по чл.331 като получиш от тях обезщетение от 4 работни заплати  Peace

П.П. Пък и свидетели се подписват, когато си отказала да дадеш писмени обяснения за дадено нарушение  Crazy Там изобщо имате ли отдел Човешки ресурси или юристи?
Цитирай

София

Имат право, разбира се.Работодателят определя условията.
Цитирай

Условията са определени с договорът и дл.характеристика в началото. Изобщо нямат право да променят едностранно договорът. Справка - КТ.

А, ти - от къде черпиш тази информация? Хайде като се изказвате, посочете и източниците на инфо.  Peace
Цитирай

не ми се отваря сега, но имам спомен, че има член, по който могат да и сменят длъжността за около 40 работни дни, и без да е нужно нейното съгласие.

Но по-важен за мен стои въпросът - каква е настоящата длъжност, защото такава длъжност "служител"  не съществува.

Отиваш в НАП и си поръчваш да ти издадат персонален код /ПИК/ за достъп до твоя лична информация - след като получиш кода можеш да провериш какво всъщност са декларирали когато си започнала работа. Защото може и да се окаже, че не е това, което ти знаеш и имаш черно на бяло.

http://nap.bg/page?id=288

До колкото знам го издават веднага. Не е нужно да се чака. След като го имаш, провери в системата до колко съвпада с договора в теб - часове заетост, длъжност, осигурителен доход...  всичко по договора.

Цитирай

И на мен не ми се отваря сега КТ, но при временна промяна трябва да има производствена необходимост за това, а такава нужда от работодателя не е представена на авторката.
Цитирай

София

Условията са определени с договорът и дл.характеристика в началото. Изобщо нямат право да променят едностранно договорът. Справка - КТ.

А, ти - от къде черпиш тази информация? Хайде като се изказвате, посочете и източниците на инфо.  Peace

От опит я черпя, и КТ.
Предлагат й нова длъжност или нов отдел, едностранно няма как да стане, естествено.Но ако тя им откаже, могат да я освободят-законно.

Цитирай

А, ти - от къде черпиш тази информация? Хайде като се изказвате, посочете и източниците на инфо.  Peace

От опит я черпя, и КТ.
Предлагат й нова длъжност или нов отдел, едностранно няма как да стане, естествено.Но ако тя им откаже, могат да я освободят-законно.

Няма да коментирам опитът ти, но поне цитирай членът от КТ, според който освобождаването, за което говориш може да стане. И тогава може и да ти повярвам.
Цитирай

И на мен не ми се отваря сега КТ, но при временна промяна трябва да има производствена необходимост за това, а такава нужда от работодателя не е представена на авторката.

нали разбираш, че необходимостта винаги може да се обоснове. И работодателя не е длъжен да я обосновава пред работника, но ако му поискат от ИТ, то винаги може да се намери отговор на въпросите.
Цитирай

София

Няма да споря с теб-не съм счетоводител, нито пък адвокат, но искам да те попитам нещо:
Ако се наложи да преместя някой служител от един в друг отдел, да му сменя длъжността или ако щех дори- възнаграждението, но той не е съгласен, какво следва да направя аз?
Да си го отглеждам, докато той прецени ли?
Цитирай

Бо, имали сме подобни казуси в миналото и от ИТ са ни искали документ, с който да докажем, че икономически за фирмата е неизгодно да продължи по стария начин. А такъв не може просто ей така да се скалъпи за два дни. Ние сме представяли документи пред ИТ, но при нас нещата се случваха законно и наистина при необходимост. Този работодател като гледам стреля на посоки и лично мнение, но мисля, че ще му е трудно да докаже правотата на действията си. Още повече, че не е представил обоснование за преместването на самата авторка, затова се съмнявам, че ще е подготвен и пред ИТ. Но мисля, че прекалено задълбаваме, това си е работа на ИТ и въпросната фирма.

Авторката просто си действа според нейните си права и задължения. Не я плашете, защото е редно да си търси правата, след като не се зачитат.
Цитирай

...
Авторката просто си действа според нейните си права и задължения. Не я плашете, защото е редно да си търси правата, след като не се зачитат.

ти пък...

не виждаш ли, че и помагам със съвет как да разбере истината и да си търси правата...
Цитирай

Няма да споря с теб-не съм счетоводител, нито пък адвокат, но искам да те попитам нещо:
Ако се наложи да преместя някой служител от един в друг отдел, да му сменя длъжността или ако щех дори- възнаграждението, но той не е съгласен, какво следва да направя аз?
Да си го отглеждам, докато той прецени ли?

В практиката ми се е случвало много случаи на преместване на човек в друг отдел, но със съгласието на служителя. А как става - сега няма да сядам да те уча.
И естествено, не сме му/й предлагали работа навън в студа.

Цитирай

...

ти пък...

не виждаш ли, че и помагам със съвет как да разбере истината и да си търси правата...

Бо, извинявай. Наистина се опитваш да помогнеш  bouquet
Цитирай

Ако авторката иска да напусне , може да се договори с работодателя да я освободи напр. по чл.328 т.12 "обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор" .
В този случай работодателя не дължи обезщетение , а работника има право на обезщетение от борсата според стажа.

Но .... предполагам, че работодателя ще поиска от работника да подпише собственоръчно декларация , че няма да предявява финасови и други претенции.

С една дума по закон ( до навършването на 3 години на детето ) не могат нищо да направят без нейно съгласие или съгласието на ИТ   ... стига авторката да има психиката да издържи.   

Бо , може би имаш впредвид :
"Чл. 120. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година, а в случаи на престой - докато той продължава.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Промяната по предходната алинея се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може да възложи на работника или служителя работа от друг характер, макар и да не съответствува на неговата квалификация, когато това се налага по непреодолими причини" ... но какви са тези непреодолими причини  newsm78.

Чудо на чудесата , в случая става въпрос за особена категория служители ( често недолюбвани от работодателите ) , но пък добре защитени от закона.
И добре , че има закони ... а още по-добре ще бъде и да се спазват , защото четейки твоите въпроси не ми се мисли какво ли може да му хрумне на работодателя . Thinking
Цитирай

А не може ли авторката да иде един ден да продава кебапчета и след това да легне болна, да си поболедува седмица-две и да донесе медицинско, с което й се забранява да работи навън поради не знам какви причини? Или пък въобще да не ходи, ако има някакво хронично заболяване (респираторно, например), което да й пречи да виси с часове навън на студа, но да не й пречи да работи в домашни потреби (да не вземем да извадим очи, вместо да изпишем вежди)...
Цитирай

Червен бряг

Утре ще се консултирам в ИТ и след това ще знам какво да правя......И после ще ви пиша....
Цитирай

Не съм компетентна по темата и не мога да бъда от помощ, само искам да кажа на авторката:
Браво мацка, само така! Няма да се даваш и няма да се отказваш! Имаш права, търси ги, разкатай им фамилията, никой няма право да се подиграва с теб!

Преди години поради незнание (макар няколко пъти да бях питала) изпуснах един срок, от който ме ощетиха от една институция за дълъг период от време с голяма сума пари. Стигна се до съд, спечелих и така - получих ги всичките на един път.
Тичане, разправия и нерви е, но си струва заради удовлетворението накрая.
Цитирай

Червен бряг

Аз няма да се откажа.Хванала съм се на хорото и ще го играя до край.Дори да не спечеля нищо,аз нямам какво да губя.Но искам да е справедливо всичко.Аз съм човек,както всички останали и трябва да получаваме човешко отношение.Не сме животни да ни ритат и гонят когато те решат.Ще стигна и до медиите съвсем скоро време и на съд ще отидем,ако се наложи.Но нещата няма да ги оставя така.
Цитирай

София

Авторката, на твое място бих си взела болничен от утре. Едва ли ще ти откаже личната, може и за детето. След това бих си пуснала заявление за неплатената отпуска за дете над 2 год.
После бих се разходила до ИТ да им разкажа за последните събития. Но не бих залагала много на помощ от тях. Търговската верига, в която работиш по документи е изрядна законово. Сигурна съм за управлението в София, предполагам и  по градовете е същото. Също не бих разчитала на колеги - все пак получават заплата и не биха се опълчили срещу даващият. А в малките градове работа трудно се намира. Та ще твърдят, че са били свидетели на каквото им наредят.

Цитирай

После бих се разходила до ИТ да им разкажа за последните събития. Но не бих залагала много на помощ от тях. Търговската верига, в която работиш по документи е изрядна законово. Сигурна съм за управлението в София, предполагам и  по градовете е същото. Също не бих разчитала на колеги - все пак получават заплата и не биха се опълчили срещу даващият. А в малките градове работа трудно се намира. Та ще твърдят, че са били свидетели на каквото им наредят.

Peace

За съжеление в повечето случаи това е реалността. Confused
Цитирай

София

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може да възложи на работника или служителя работа от друг характер, макар и да не съответствува на неговата квалификация, когато това се налага по непреодолими причини" ... но какви са тези непреодолими причини  newsm78.

Непреодолими причини или форсмажорни обстоятелства са буря, наводнение, земетресение, изригване на вулкан, война и др, които не зависят от нормалните хора и се дължат на непредвидими фактори.
Цитирай

Дали е изрядна въпросната фирма /не знам коя е/, може да констатира единствено ИТ. Както разбрахме – нито в договорът е записано точното наименование на длъжността, не стана ясно дали има дл. характеристика, авторката и на работно време не се е разписвала и прочие. Пратили са й по пощата някакъв странен документ, който предлагам на авторката утре да го занесе в ИТ. Карат я да напусне по нейна инициатива, сменят й работното време, сменят й работното място при други физически условия.

Аз се радвам, че авторката ще се бори докрай, защото за съжаление повечето от нас предпочитат да преглътнат обидата, да се примирят и да не си търсят правата. И как ще се научат тия работодатели, че и служителите имат права, които трябва да се спазват  Thinking
Цитирай

Ямбол

Изобщо не ́и правите услуга със съветите за фалшиви болнични. В момента работодателите ́и я следят под лупа и от нейна страна всичко трябва да е изрядно и законно, ако иска да не я хванат в издънка. А едни фалшиви болнични не много трудно се хващат.
Правилно е тръгнала с ИТ.
И аз пожелавам успех и да си отстоява правата до край!
Цитирай

София

Какво фалшиво има в болничен, издаден за дете с кашлица и температура?
Все пак яслите и градините са развъдник на вируси, сезона предполага болести.
И кой да гледа бебето, ако не е майката.
Или пък тя да поработи 1 ден на външната скара и да се разболее - също е съвсем реално.
Не говоря за сложни  диагнози, но така печели време за да си изясни възможностите за защита.

Цитирай

София

И кой да гледа бебето, ако не е майката.
Или пък тя да поработи 1 ден на външната скара и да се разболее - също е съвсем реално.
Не говоря за сложни  диагнози, но така печели време за да си изясни възможностите за защита.

Много съмнително е да си вземеш болничен точно когато яко те е стегнала шапката на работа.
Цитирай

София

Не разбрах дали dudeslavka се е подписала, че е получила пратката от куриера.Защото ако се е, това не означавали, че е уведомена за новите обстоятелства и по този начин се съгласява с тях?
Респективно трябва да се яви на работа в новия отдел.
Цитирай

София

Заповедта вече й е "връчена" със "свидетели" (макар реално тя вече се е запознала със съдържанието й), тъй че куриера е само формалност ...
Цитирай

Ямбол

...
Kак какво - фалшивото е, ако детето не е с кашлица, особено и ако през това време не е спряно о т яслата. А ако го спре, не виждам как свободно би се занимавала с ИТ и т.н. да си урежда нещата, както ти предлагаш - "спокойно".

..
...
Достатъчни са му на шефа ́и само свидетели, които да са я видели, че е някъде навън(например отскочила до ИТ) и ето ти го оспорвания болничен, в който пише къде трябва да е служителя, обикновено вкъщи или в болница.
Може да е реално възможността да се разболее, но и съвсем реално работодателят има възможност да оспори болничния и тогава ще стане неприятно, ако и той реално успее да докаже, че тя го мами.

Затова апелирах към момента да се внимава много със законните неща, всичко да е добре обмислено.
А и фалшивите болнични не са за да "печели време за да си изясни възможностите за защита", те бъркат и в нашите джобове.
Цитирай

dudeslavka не мога да ти дам съвет защото не съм компетентна,но искрено ти желая успех в тази битка,която те принуждават да водиш. За съжаление това е бг работодателят-е има и изключения де,но са са в рамките на статистическата грешка. Момичетата са ти дали добри съвети,но защо не се консултираш и с адвокат? Не мисля,че си заслужава да работиш за такива некоректни хора,камо ли да стоиш на студа и да си жертваш здравето заради тъпите им кебапчета и кюфтета. Ако можеш си ползвай майчинството докрай,за да не губиш трудовия си стаж и стягай багажа за Италия. Успех!я
Цитирай

Заповедта вече й е "връчена" със "свидетели" (макар реално тя вече се е запознала със съдържанието й), тъй че куриера е само формалност ...

Да. Явно гледат "двойно" да си подсигурят документите. Не могат да не са се светнали, че ще им предстои битка в ИТ. Но това не значи, че са безупречни, може и да имат пропуски.
Цитирай

София

За съжаление това е бг работодателят-
В случая работодателя  се води крупен чуждестранен инвеститор. Явно и те се побългаряват тук.
Цитирай

Да за съжаление бързо е усвоил нашенските мурафети. То пък и едни инвеститори ще дойдат в бг да не повярвашя
Цитирай

побългаряват се защото управителите им са българи!

каквото сами си направим, никой друг не може да ни направи!
Цитирай

София

не, че не сте прави и не се побългаряват, но ниските и средни управленски нива се заемат от българи, и тук шефчето е наше момче със сигурност
Цитирай

Червен бряг

Утре ще отида за втората смяна,колкото и късна да е.Но ще съм си в стария отдел.Да не си мислят че ще изляза на вън.Пък писах писмо до директора на веригата и получих отговор,че ще се запозная със случая и ще ми пише отново.Това се случи в събота.Днес вече се знаеше в работата че съм писала до самия директор и бяха омекнали малко.Явно утре ще се появи и ще има събрание.Защото той е последния човек който разбира какво става в самия магазин,а аз не му спестих истината и за много други неща.Споделих му че ако не обърне внимание на проблема ще се стигне до медии те и до други институции.А никой не го иска това.Така че утре е решаващ ден.
Цитирай

Червен бряг

А за консултация с адвокат трябват средства,в момента точно нямам никакви.....Няма смисъл да обяснявам на всеки се е случвало да чакат заплата и да имат 20 лв в джоба....за кое по напред.За това първо отидох в ИТ и докато се задействат те ще имам вече заплата и ще се консултирам с него.
Цитирай

София

браво, момиче  Hug
Цитирай

Правилно си направила и действаш до момента. Поздравявам те за куража. Много хора биха се отказали още на старта, за да си спестят унижението и тормоза. Щом от ИТ дават информация, то те в даден момент стават и безплатен адвокат (преносно казано). Аз лично не бих се надявала много на директора. Те винаги защитават по висшите си служители, независимо дали са прави или не. Политика на фирмата е. Друг е въпросът дали този служител (който те е набелязал) няма на по късен етап да си понесе последствията. При директорите въпросът е принципен, ако един служител успее да се пребори със системата, то тогава и други ще се опитат. Предполагам директорът ще се опита да спре нещата в зародиш, макар вече да си подала жалба в ИТ. Важното е нещата да се наредят добре и за двете страни.
Пиша това, понеже в момента и аз се осведомявам активно за положение подобно на твоето. И мен ме чака същото, само че като ми свърши майчинството ще ме притиснат да напусна просто защото не съм симпатична на новият си началник, който пък направи всичко възможно да ми срине авторитета пред собственика (да не говорим че ми сви и последните заплати, законно естествено). Най лесният вариант за тях е по взаимно съгласие, което в никакъв случай не е най - добрият вариант за нас.
Цитирай

Червен бряг

Ще се борим до край,няма да ги оставя така...Кодекса е написан, точно за такива като нас.......
Цитирай

Бори се ! Браво момиче ! От цялата ситуация може само да спечелиш ! Успех и пиши !
Нека да се знае, че има правила, те трябва да се знаят и отстояват. bouquet
Цитирай

Червен бряг

Сега се връщам от ИТ - те нищо не могат да направят.Дори по жалбата не могат да реагират,понеже не била за тях,а за полицията.За тормоз и за насилствено принуждаване за напускане не било за тях.Трябва да изкарам тези 45 дена и после да ме върнат на старата си длъжност.Те са 45 календарни,от тези дни имам 20-25 работни.Ще поработя 1 седмица и другото болничен,но пак няма да се предам.Ще им докажа че няма да е тяхната.Сега възнамерявам да напиша писмо до медиите и да го препратя към всички предавания и телевизии.

По добре да изгубя битка и да спечеля войната......
Цитирай

Полицията ще се занимава с това ?
Бяха дали един горещ телефон в темата ,обажда ли се на него?
Цитирай

Червен бряг

Не съм се обаждала.Понеже нали ходих лично в ИТ....Но ясно наистина в България няма закони......
Цитирай

Не съм се обаждала.Понеже нали ходих лично в ИТ....Но ясно наистина в България няма закони......
Обади се да питаш дали проблемите ти са за полиция или за ИТ.
Цитирай

И аз не мисля, че това е за полицията. В крайна сметка тормоза е за служебните задължения,а  не личне тормоз. Незнам дали правилно се изразих, дано сте ме разбрали. Има ли вероятност "приятелят" от ИТ да е реагирал?
Цитирай

София

И аз не мисля, че това е за полицията. В крайна сметка тормоза е за служебните задължения,а  не личне тормоз. Незнам дали правилно се изразих, дано сте ме разбрали. Има ли вероятност "приятелят" от ИТ да е реагирал?

Така изглежда според написаното  Thinking.
Цитирай

Червен бряг

На горещия телефон никой не вдига....
Цитирай

ИТ може и да не могат да направят нищо , но съда - може ..... погледни това http://www.odit.info/?s=6&i=251932&f=668 ..... консултирай се с адвокат .
Звъни и на 0700 17 670 - ИА „Главна инспекция по труда”.... ще вдигнат.

Когато пускаш жалба , пусни с копие и до ИА „Главна инспекция по труда":

Поща – София 1000, бул. „Дондуков” 3, ИА „ГИТ”;

Горещ телефон – 0700 17 670

По електронна поща – secr-idirector@gli.government.bg
Цитирай

Червен бряг

На горещия телефон ми отговориха,че правилно са ме насочили,че не е по тяхната компетентност.Щом не съм уволнена или освободена нищо не могат да направят.След това вече мога да се обърна към тях.....
Цитирай

София

A аз междувременно попрегледах НКПД 2011 и такава длъжност просто служител няма. А според едни промени що се отнася до НКПД, считано от 01.07.2011 длъжността на всеки трудов договор трябва да отговоря точно на НКПД като под точно имам предвид дословно... По НКПД 2011 това, което ми звучи най-близко до това, което правиш е служител, информация (4225-1001) или служител, запитвания (4225-1001). Информацията ми е актуална и за НКПД 2012 към 01.01.2012, а последващи промени няма. Провери каква ти е длъжността по договор и към 30.06.2011 подписвала ли си допълнително споразумение за промяна на длъжността и кода спрямо новото НКПД и съответните указания. Ако не си за това със сигурност можеш да подадеш жалба в ИТ, защото това е неспазване на трудовото законодателство.
В никакъв случай не те съветвам да си взимаш болничен... Ще си вкараш голям таралеж в гащите и ще им се поднесеш на тепсия.
Цитирай

Ег...ти  ooooh!
Представям си как ще реагират в полицията като отидеш и искаш да пуснеш жалба срещу работодателя си ,че иска да те уволни или да ти смени длъжностната характеристика  Very Happy и че те вика извънредно на работа
Цитирай

София

Жалбата до ИТ трябва да е изключително конкретна и наистина да има нарушение на трудовото законодателство, за да се задейства проверка. Колкото и да не ми се иска да го призная към момента единственото, което наистина ми изглежда нарушено е тази работа с длъжността спрямо новото НКПД. Добре е такива жалби да се пишат от адвокат, за да не стига до това ИТ да кажат това не е в нашите правомощия.
dudeslavka, на първо време не можеш ли да се консултираш с някой приятел адвокат?
Цитирай

от където си искам

То излиза ,че не можеш да се защитиш по никой си начин ooooh! Къде е правдата се пита в загадката, ако това се случва в правова държава,синдикатите и ИТ ще ги разсипят направо. За пропусната почивка от 15 минути какви неща правят ,а за това.... думи нямам.
Цитирай

Червен бряг

Ами утре ще ходя при адвокат и ще се консултирам......Сега отивам на работа....
Цитирай

Варна

Късмет и от мен! Дано развитието по случая да е благоприятно за теб!
Цитирай

Знам, че някои от вас ще кажат, че съм параноична, но съм 100% убедена, че "шпиони" на работодателите на дудеславка четат тук  Peace Плевен не е кой знае колко голям град, момичето си е сложило снимка на аватара, всички разбрахме кой е работодателят... Не че тя трябва се крие или да се срамува от това, което прави - НАПРОТИВ, тя е в правото си и очевидно всички ние я подкрепяме  Peace Peace Peace
Мисълта ми е по-скоро, по-специфичните съвети да ги давате на лични, защото нали се сещате, че сега като нищо към договора ще се прикачи "неотменна част" - длъжностна характеристика с надлежно упоменат номер по НКПД, и отново ще е нейната дума, че за пръв път вижда този документ срещу тяхната, че си го е получила заедно с договора, защото е неотменна част от него  Tired

Затова моят съвет е - максимално коректно изпълнение на ангажиментите в момента, за да няма и прашинка, за която да се заловят, и задължителна спешна консултация с адвокат, може и с двама, за да се изключи вероятността единия да е близък с работодателя (пак казвам - по причина размера на града, това не е никак изключено!)  Peace

И като казвам "работодателя" имам предвид средните мениджъри на местно ниво, най-много от централата в София, да не си помислите сега, че някой Ханс с помощта на Гугъл Транслейтър шпионира бг-мамма  Wink
Цитирай

Ами утре ще ходя при адвокат и ще се консултирам......Сега отивам на работа....
Това е най правилното решение. Наеми си адвокат работническо право/ незнам дали така се казва на БГ/.
Нека той да те консултира в конкретната ситуация и ако се наложи той да контактува с фирмата, но само чрез писма.
Цитирай

Мисълта ми е по-скоро, по-специфичните съвети да ги давате на лични, защото нали се сещате, че сега като нищо към договора ще се прикачи "неотменна част" - длъжностна характеристика с надлежно упоменат номер по НКПД, и отново ще е нейната дума, че за пръв път вижда този документ срещу тяхната, че си го е получила заедно с договора, защото е неотменна част от него  Tired

Затова моят съвет е - максимално коректно изпълнение на ангажиментите в момента, за да няма и прашинка, за която да се заловят, и задължителна спешна консултация с адвокат, може и с двама, за да се изключи вероятността единия да е близък с работодателя (пак казвам - по причина размера на града, това не е никак изключено!)  Peace

И като казвам "работодателя" имам предвид средните мениджъри на местно ниво, най-много от централата в София, да не си помислите сега, че някой Ханс с помощта на Гугъл Транслейтър шпионира бг-мамма  Wink

Съгласна съм с горното. Но неразделната част от договора не трябва ли да е подписана и от двете страни? че то иначе сума ти неразделни части могат да се добавят  Confused

Но предвид това, че със сигурност някой чете и докладва на работодателя, никакви болнични и максимална точност и изпълнение на всички задължения по договора.
Цитирай

dudeslavka,
BirdsFlu е права. спри да пишеш тук. Така ги информираш за десйтвията си. Очевадно е, че четат. Действията им станаха по последователни и груби.
Цитирай

под мушмулата

Имаш ли копие от договора си? Пази го като съкровище, договора е еднакъв и за двете страни, дори и да направят промени и да добавят нещо щом в твоя договор го няма то тогава трябва да обяснят защо твоят договор е тъй, а техният иначе. При мен договорите са по една страница - след условията следва кой е изготвил договора, подписи на работодател, личен състав, счетоводител и лицето.Няма никаква възможност за вмъкване и така трябва да бъде. За всяка промяна в договора се пише допълнително споразумение от което също трябва да имаш копие. Много хора не си пазят копия от договори, длъжностни характеристики, допълнителни споразумения, фишове от заплатата, че и заповедите за отпуск, а трябва -  когато има некоректен работодател това помага.Така, че пазете си хартийките и си направете лично досие, което да си стои във вас.Стискам палци, а това от страна на ИТ направо е несериозно. И аз и други съфорумки те питахме кой е 8 цифреният код по НКПД в твоя договор. Не може да нямаш такъв. Как си била назначена първоначално - на срочен или на изпитателен срок, как е станало прехвърлянето ти на постоянен трудов договор - с допълнително споразумение или с прекратяване на изтеклият договор и сключване на нов по чл67, ал.1, т.1?Ако имаш документи - събери си ги и говори с адвокат.
Цитирай

Жалбата до ИТ трябва да е изключително конкретна и наистина да има нарушение на трудовото законодателство, за да се задейства проверка.

Peace И всички нарушения да са документирани- това е доказателство. Другото на думи няма доказателствена стойност- заплахи, изв. труд и пр. - трябва да могат да се докажат. Confused
Успех в борбата! Peace
Цитирай

София

Тя едно, че си уведомява работодателя относно всяка бъдеща стъпка, но второто е, че ние имахме клауза в договора, относно разпространение на информация или подронване авторитета на фирмата. Ей такава клауза ако има и в нейния договор /не знам дали е стандартна, че много години изкарах при един работодател/, направо сама ще се довърши с писането по форумите.
Цитирай

За пореден път се убеждавам, че КТ е просто приятно написана книга с утопичен характер.
Цитирай

Тя едно, че си уведомява работодателя относно всяка бъдеща стъпка, но второто е, че ние имахме клауза в договора, относно разпространение на информация или подронване авторитета на фирмата...

По принцип, разпространение на информация в нета се доказва трудно, поради причината, че електронната информация лесно се манипулира без да се оставят следи.

Проблем ще възникне и с доказването кой стои зад определен псевдоним - това няма как да се разбере по безспорен начин, без данни от админа на сайта. А личните данни няма да бъдат дадени без съдебно удостоверение, а съдебно удостоверение не се дава, ако няма дело...

Така че, не виждам причина да се притеснява авторката. В нейн интерес е обаче да не прави достояние на форума името на работодателите си.
« Последна редакция: пн, 16 яну 2012, 20:29 от krem-karamel »
Цитирай

София

Не би било лошо да чете някой от тази фирма, та да чуем и другата гледна точка.
Цитирай

Попита ли ИТ относно договора и това, че нямаш вписана реална длъжност в него?

естествено, че няма за какво друго да се намесят ИТ, щом като ония си действат по закон, а по-скоро оказват тормоз...

Цитирай

Червен бряг

Ох....Днес бях и цяла седмица ще съм до 22:00...Направо ужас....Няма тролей,студено и само кучета по улиците...... Пробирам се и всички спят.Аз кога ще си видя детето.Сега какво да избирам детето или работата ли?

Някой да знае как стой въпроса с 6-те месеца неплатен отпуск за гледане на дете.Имат ли право да ми я откажат?
Цитирай

Нямат такова право. Но мисля, че има законв срок, в който да си подадеш предизвестие за отпуската. Мисля някой беше публикувал 7 или 10 дни бяха.
Цитирай

Червен бряг

Отивам да спя.....утре сутрин ще пиша...Лека нощ
Цитирай

София

10 дни предварително се иска отпуската.
После винаги можеш да я прекратиш, ако нещата се изменят.
А през тези 10 дни можеш да си ползваш отпуската за отглеждане до 2 год. Просто не трябва детето да е на ясла докато си в такава отпуска. Като минеш в неплатена пак може да ходи на ясла.
Дано се оправят нещата, ама нещо не ми се вярва.
Развалят ли се веднъж отношенията, нарочат ли те ....
Цитирай

Канада

Аз пък ти се чудя защо се натискаш да стоиш на тази скапана работа за смешни пари и при толкова тормоз. Дори и да спечелиш след години ходене по мъките,скъсани нерви и толкова стрес - това дали наистина ще е печалба? Гледай да не си докараш и някоя болест. Тегли им една майна и започни да си търсиш активно работа. Успех!
"Здравейте " се пише слято!
Цитирай

Червен бряг

Аз щях да си напусна сама...Имаме планове различни от тези....Но се запънах не че съм за тези стотинки който дават,а за човешкото отношение.....днес регионалния щял да идва да се занимава с моя проблем.Интересно ми е какво ще стане.....Нали за това има закони за да се спазват,а не когато решат да освободят някой и да го правят.Ами ако мъж ми бе без работа и ако чаках на тази заплата,тогава какво щеше да е???? Не е честно...Поне вдъхнах кураж на колегите си за напред....
Цитирай

dudeslavka правилно постъпваш.Дано регионалния ви реагира адекватно . Peace
Цитирай

dudeslavka , така е  Peace ... въпроса е за човешкото отношение, спазването на законите и правилното им и адекватно приложение .

За съжаление в България, за да имаш права ( които , по презумция ти се полагат) , трябва да се "воюва"  .
В по-преден пост писах :"ако имаш психиката да издържиш..." е това е, но пък ако всички имат психиката - кой знае  Very Happy ,  може би и в България ще се променят нещата.

Преди време и аз като тебе тръгнах да си търся "правото" с един мобилен оператор ....въпроса бе принципен ,  но просто се ядосах .Бях в правото си , а те бяха силните ,на които всичко им е позволено ( дори и да не зачитат законите).
Да , ама не.
Цели два месеца писах жалби до централата им , КЗП ,  Омбудсман , къде ли не  Wink .... и накрая им доказах правотата си Laughing.

Успех ти желая , каквото и да решиш  Hug
Цитирай

и отиде ли до НАП за ПИК кода за да си провериш декларираните данни?

за това пари не се изискват
Цитирай

dudeslavka, само искам да вмъкна нещо прясно и некоректно от страна на работодателите.
Позната, майка на дете до 3 години, работеше в телекомуникационна компания. След връщане от майчинство и предложиха да я съкратят и да и дадат 3 заплати, тя отказа, правиха и разни номера, жената геройски ги понесе, докато накрая не и предложиха най-приятелски преместване в друг отдел, на хубава длъжност, всичко ок, и нейната грешка, подписа нов временен договор, уж само формалност. На следващият ден я съкратиха ....
Така че внимавай, дори и да ти предложат преместване не подписвай временен договор, защото след това ....
Успех, захванала си се да се бориш срещу вятърни мелници, но и аз бих направила така. Стискам палци при теб всичко да се развие по най-добрият начин!
Цитирай

София

dudeslavka, само искам да вмъкна нещо прясно и некоректно от страна на работодателите.
Позната, майка на дете до 3 години, работеше в телекомуникационна компания. След връщане от майчинство и предложиха да я съкратят и да и дадат 3 заплати, тя отказа, правиха и разни номера, жената геройски ги понесе, докато накрая не и предложиха най-приятелски преместване в друг отдел, на хубава длъжност, всичко ок, и нейната грешка, подписа нов временен договор, уж само формалност. На следващият ден я съкратиха ....
Така че внимавай, дори и да ти предложат преместване не подписвай временен договор, защото след това ....
Успех, захванала си се да се бориш срещу вятърни мелници, но и аз бих направила така. Стискам палци при теб всичко да се развие по най-добрият начин!

Това е стар номер...още се прилага  ooooh!. Каква е ползата от неплатения отпуск...нали не взимаш пари?
Цитирай

Не вземаш пари, но ти се вди стаж и ти се плащат здравните осигуровки. По добър вариант е отколкото да стоиш в къщи търсейки работа и плащайки си сама осигуровките без стаж. Така хем всичко си ти върви, хем си и търсиш работа.
Цитирай

Исках само да ти пожелая успех.Много малко хора биха издържали и просто биха се махнали, за да не си трошат нервите.Поздравления, че се бориш bouquet
Цитирай

Червен бряг

На фиша който ми дават всеки месец имам номер отгоре индивидуален,но не трябва да го споделям с никой.Не знам защо???В НАП ще ходя в понеделник сутринта,че сега физически не смогвам....
Цитирай

София

Номера, който е на фиша за заплата е вътрешен номер във комп. система на фирмата. Не трябва да го споделяш, защото ако някой го знае и влезе в програмата на фирмата ще види всички твои данни и размера на начислените заплати и осигуровки. А пък нали има и тайна на заплатата и не трябва да си я казвате един на друг.
Той няма нищо общо с осигуровките в НАП и НОИ.
Цитирай

Червен бряг

Аха ами в понеделник ще ходя до НАП и ще си искам кодчето.... Smile
Цитирай

София

Не вземаш пари, но ти се вди стаж и ти се плащат здравните осигуровки. По добър вариант е отколкото да стоиш в къщи търсейки работа и плащайки си сама осигуровките без стаж. Така хем всичко си ти върви, хем си и търсиш работа.

Не знаех, благодаря  Peace.
Цитирай

София

Кодът на длъжността ти по НКПД, за който говорим е задължителен реквизит за всеки трудов договор, съответно там и трябва да го търсиш. Обикновено се изписва в скоби след самата длъжност.
Цитирай

На фиша който ми дават всеки месец имам номер отгоре индивидуален,но не трябва да го споделям с никой.Не знам защо???В НАП ще ходя в понеделник сутринта,че сега физически не смогвам....

ок, а попита ли ИТ относно договора и това, че не фигурира длъжността ти в него?
това също е от тяхната компетенция...

А уведомление по чл. 62 не са ли ти дали да подпишеш при постъпване и после да ти дадат копие?

Ако имаш такова - там също трябва да пише длъжността ти...

Ако отговора е - не, то като отидеш в НАП за кода и си вземи договора. Като си там помоли да те упътят с кого да говориш относно този проблем - липса на длъжност в самия договор + това липса на уведомление по чл.62. Договора го пази и ако ти го изискат от нАП, то направи копие и им даваш копието, а оригнала остава за теб. 

Кода ще си го вземеш каквото и да говориш там с тях. Той си е твой и ако не сега, то може за в бъдеще да ти потрябва.   

Цитирай

София

Здравейте,
извинявам се,че се намесвам в темата, но така или иначе е за некоректни работодатели, та да представя и аз един случай:
Съпругът ми започна работа през лятото, като е осигуряван на 300 и нещо лв, като реално получава друга сума. От Коледа насам шефовете му също започнаха да се държат кофти, с цел той да напусне сам, но той удържа фронта. Вчера му казаха, че ще му пуснат предизвестие за освобождаване заради съкращаване на щата, но днес шефката му е предложила доста по- ниска заплата на същото дълго работно време, а ако не е съгласен, да подписват освобождаване по взаимно съгласие. Това ест. е неизгодно за него. Новата предложена заплата е отново по-висока от парите, на които е осигуряван. Той се е подписавал по ведомост през цялото време в-у ниската сума.
Как би било най- добре да процедира в този случай?
Цитирай

Здравейте,
извинявам се,че се намесвам в темата, но така или иначе е за некоректни работодатели, та да представя и аз един случай:
Съпругът ми започна работа през лятото, като е осигуряван на 300 и нещо лв, като реално получава друга сума. От Коледа насам шефовете му също започнаха да се държат кофти, с цел той да напусне сам, но той удържа фронта. Вчера му казаха, че ще му пуснат предизвестие за освобождаване заради съкращаване на щата, но днес шефката му е предложила доста по- ниска заплата на същото дълго работно време, а ако не е съгласен, да подписват освобождаване по взаимно съгласие. Това ест. е неизгодно за него. Новата предложена заплата е отново по-висока от парите, на които е осигуряван. Той се е подписавал по ведомост през цялото време в-у ниската сума.
Как би било най- добре да процедира в този случай?
Не знам дали не приеха ,че при осигуряване на по-ниска заплата то и работника дължи някаква глоба.
Цитирай

Не са го приели все още, не дължи глоба
Най- добре е да не подписва по взаимно, разбира се, а от там насетне зависи какво иска- да продължи да работи там, или да се махне...
Претенции за суми над това, което пише в договора и ведомостта няма как да има, предполагам това ви е ясно...
Цитирай

София

Да, да, ясно е, той всъщнос няма за какво да претендира, защото на практика си е взимал парите, но и да остане да работи там, за това работно време предлаганите пари са смешни...
Какво освобождаване е най-изгодно в случая, за регистрация на борсата и вземане на по-добро обезщетение? Кога работодателят дължи обезщетение при съкращение?
Цитирай

Дължи му за незиползван отпуск по чл.224 при всички случаи на освобождаване
Дължи му за неспазено предизвестие, ако не се спази такова...ако има предизвестие и се спази, не го дължи
Ако го съкратят по 328, т 1 ще му дължи за оставане без работа по чл 222 за един месец след съкращението
На борсата - при всички положения може да отиде, но ако е съкратен ще получава 60% от заплатата си (на която се е разписвал) за по-дълго време (в зависимост от стажа между 4 месеца и 1 година), а ако е по взаимно съгласие по чл 325- ще взима минималния размер на обезщетението
Така че най- добре е да го съкратят...макар че фирми, които не си правят труда да осигуряват работниците на реалния доход, рядко го правят...
Цитирай

София

Номера, който е на фиша за заплата е вътрешен номер във комп. система на фирмата. Не трябва да го споделяш, защото ако някой го знае и влезе в програмата на фирмата ще види всички твои данни и размера на начислените заплати и осигуровки. А пък нали има и тайна на заплатата и не трябва да си я казвате един на друг.
Той няма нищо общо с осигуровките в НАП и НОИ.
Mr. Green Може ли да ти задам няколко въпроса:
1. Кой има достъп до "програмата на фирмата"? Всички?
2. Ако допуснем, че аз имам достъп, не знам този "секретен" вътрешен номер, но пък знам имената на лицето, дали ще мога да видя "всички данни"?
Цитирай

какво става с авторката на темата?

... а попита ли ИТ относно договора и това, че не фигурира длъжността ти в него?
това също е от тяхната компетенция...

А уведомление по чл. 62 не са ли ти дали да подпишеш при постъпване и после да ти дадат копие?

Ако имаш такова - там също трябва да пише длъжността ти...

Ако отговора е - не, то като отидеш в НАП за кода и си вземи договора. Като си там помоли да те упътят с кого да говориш относно този проблем - липса на длъжност в самия договор + това липса на уведомление по чл.62. Договора го пази и ако ти го изискат от нАП, то направи копие и им даваш копието, а оригнала остава за теб. 

Кода ще си го вземеш каквото и да говориш там с тях. Той си е твой и ако не сега, то може за в бъдеще да ти потрябва.   
Цитирай

София, Пазарджик

Към авторката на темата -имаш моите адмирации, бори се до край. Не се скатавай а си работи на новото работно време -само с упоритост ще ми покажеш че няма да им се дадеш.
Приготви си трудовият договор +анекси, трудова характеристика и т.н.
А ИТ може и да не иска да разгледа твоят случай, но според мен има достатъчно неща за които може да се съзира проверка - как глобяват за 15 минути почивка.

Моя приятелка скоро се опитаха да я издокарат от една голяма хранителна верига да напусне сама защото на нейната длъжност има друг човек  и за нея няма работа(тя се  връщаше от майчинство). Опитаха се да и предложат и друга длъжност но тя така и не подписа - беше се консултирала с адвокат и той и казваше как да постъпи. След като видяха че няма да отстъпи я освободиха пак по взаимно съгласие но по инициатива на работодателя(не знам по кой член) и все пак имаше по голямо обезщетение на борсата.

Търпение и успех.
Цитирай

Червен бряг

Сега съм болничен от 10 дни и утре се връщам на работа.
Изпратиха ме отвън да работя без униформа (яке)...И утре ще имаме разправии ако за 10 дена не са ми осигурили нужната униформа....
Цитирай

Пловдив

Не се отказвай ,аз се борих  за правата си с моя работодател и се споразумяхме така както е по закон и ме устройства.
Минахме през фазата със заплахи,отказ да комуникират с мен и като видяха ,че не се отказвам се споразумяхме.
Успех!
Цитирай

София

Съвет и аз не мога да дам, но  bouquet и успех момиче ! Ясно, че може би в тази фирма нещата няма да се оправят за теб, много натегнати отношения има вече. Но давай...покажи им, че не сме мишки. И аз се надявам  ако /когато/ нещата при мен стигнат до там да имам твоята смелост !
Цитирай

София

Само се включвам да ти пожелая успех и здрави нерви! Не се отказвай.
Цитирай

глупости... нищо от съществените съвети не е направено!
Цитирай

Червен бряг

Бо_,а кое е правилно????
Цитирай

Ямбол

Как се развиват нещата?
Това с болничните не е много правилен ход, но ако не е ход, а действителен, тогава няма как.
Цитирай

Червен бряг

Izvinqvam se za latinicita,no vse o6te ne sym slojila.

Neshtata se razviha dobre za men.Napusnah varposnata firma za 1 den stana vsi4ko...i v momenta sym v Italia-daje i rabotq....

Kazah im 4e napuskam za6toto az sym re6ila i 4e mi se otvori po dobre platena rabota,a ne za6toto te sa iskali......Popitaha me za6to togava sym se dyrpala,a az im otg.,4e moje6e da me osvobodqt po rano po po civilizovan na4in....Dokazah im 4e ne moje da pravqt kakvoto si iskat s nas.Radvam se 4e poslujih za primer na mnogo kolegi i im vduhnah koraj.Sega ve4e i te znaqt kak da procedirat.Za6toto vuv firmata osvobojdavat bez da davat obqsnenie i te ostavqt bez rabota...

Usmeh momi4eta i ne se pradavaite.Zakonite sa napisani za da se spazvat...I nai ve4e maikite sme za6titeni i ne mogat i s prast da ni pipnat....

Цитирай

Кендрисос

Браво, Дуде!

Много се радвам! Пожелавам ти много щастие в Италия и успех с новата работа!
Цитирай

Дудеславка,поздравления! Браво на теб-ти си мъжко момиче. Успех и много щастие и късмет на новото място. Hug
Цитирай

Ямбол

И как напусна за един ден? По взаимно съгласие или по твое желание без предизвестие, за което им дължиш 1 заплата?
Цитирай

И цялата тази драма за какво беше, не разбрах?
Цитирай

Сигурно защото някои не са свикнали да ги тъпчат... други, които са свикнали - за тях няма такива драми.  Всеки с дерта си.
Цитирай

Да, сигурно си права, дори и да седиш.
Цитирай

Да, сигурно си права, дори и да седиш.

Ами лежа... някакво средно положение  Smile
Цитирай

София

Авторката пишете много/в началото/ и не правеше нищо по въпроса.Изработи си предизвестието на външния щанд и си траеше.То не бяха закани, БТ и т.н.
Добре, че си се преместила, иначе щеше да се впишеш в редиците на безработните.
Цитирай

И как напусна за един ден? По взаимно съгласие или по твое желание без предизвестие, за което им дължиш 1 заплата?

цялата история ми се струва скалъпена..
нищо от конкретните съвети не беше направено. Не каза каква е длъжността И, не отиде до НАП за персонален код, както я посъветвах.. или поне не писа тук.. , не говори с Инспекцията по труда за други неща, които писаха тук момичетата..имаше толкова конкретни съвети, които И бяха дадени, но накрая не знам за какво беше всичко това, след като тя наистина е смятала да напусне и просто си е заминала..
Защо тогава да е виновен работодателят И, че искал да я махне? Нормално е след като знае, че тя ще си бие камшика да и търси заместник...
И между другото до сега не съм чула някой да работи съвестно и да искат да го махнат. Сигурно е имало защо..

(ако въобще историята е вярна)
Цитирай

София

цялата история ми се струва скалъпена..

нищо скалъпено няма - провинцията е пълна с подобни селски пръчки - продавачки.
Авторката беше в Кауфланд. Не и се работеше, но нямаше смелост да си тръгне сама преди да се е уредила да слугува в Италия. А шефовете бяха подразбрали, че ще се маха  и искаха да я изпъдят, за да си вземат друг служител.
Дано сега на новото място в друга държава да е разбрала, вече няма как само да маркира работа и да се оправдава с колеги.
Цитирай

Еййй добре, че се появи една "Софиянка" че да обясни за селските пръчки от провинцията. Никой на никого не дава право да обижда. Настоявам да се извиниш на момичето. Каквато ще да е не заслужава такова отношение от някой, който не я познава дори.

И има ли нещо лошо в това да си продавачка, чистачка или таскиджийка примерно? Всеки сам знае себе си и изкарва пари както може.

Не искам да започвам излишни спорове. За мен тази тема е приключила, но наистина невероятно грубо отношение към съвсем непознат човек.
Цитирай

Варна

Дали Софийска или селска - пръчката си е пръчка. Може да изкараш човека от селото, но селото от човека - не.
А по темата въпреки че вече е късно, отговора е даден още на първа страница Smile
Цитирай

Стига де, съветите бяха хубави и може да помогнат на някой друг, което не е малко
На авторката- само успех мога да й пожелая, останалото няма да коментирам...
Цитирай

Бургас

Здравейте!Има нужда от съвет!Вчера/петък в 17.30,т.е. след приключване на работното време  ми бе съобщено да си подам молба за напускане по взаимно съгласие.Работя в частна детска градина и децата значително намаляха.Въпреки че от мен няма нито едно оплакване от родител и всички са много доволни,са решили мен да съкратят ,за да оцелеят.Другата колежка,която е с английски,но няма преподавателска квалификация и с многобройни оплаквания от нея остава за моя сметка.Аз отказах да подпиша молба за напускане по взаимно съгласие,а те ме заплашват,че можели да ми измислят нарушения и да ме уволнят дисциплинарно.Това възможно ли е и другият ми въпрос е-не са ли длъжни да спазят поне предизвестието от 30дни.Смятам да не разпиша.Ако някой може да ми даде компетентен съвет ще съм му много задължена.Трябва да обмисля всичко и да се изправя срещу тях в понеделник.Моля за съвет!
Цитирай

мисля за теб

На изпитателен трудов договор ли си? Ако отговора ти е ДА - могат да те махнат без предизвестие.

Цитат
Трудовият договор със срок за изпитване е неокончателен договор. Съгласно чл. 71, ал.1 от КТ до изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. Всъщност въпросът не е само за предизвестието. По-важно и по-съществено в случая е това, че прекратяването на договора е възможно по свободна преценка на работодателя, без да е необходимо да е налице някакво основание за прекратяване на договора, каквото се изисква за прекратяване на окончателните трудови договори. Освен това, при прекратяване на договора по чл. 71, ал.1 от КТ работникът или служителят не се ползва от специалната закрила при прекратяване на окончателните трудови договори по чл. 333 от КТ.
http://milovanov.bg/article-10.html

Цитирай

Бургас

Не,на трудов договор със срок на изпитание 6месеца,,който е минал.Договора е сключен на 21.06.2013г
Цитирай

тук-там

Настоявай да те съкратят. Ако не са съгласни им предложи да ти променят длъжността с допълнително споразумение пак с изпитателен срок и да те прекратят в този срок на изпитване - след седмица примерно. Так поне ще можеш да ползваш пълна борса, ако отговаряш и на останалите условия.
Много малко работодатели прибягват до дисциплинарно уволнение, защото процедурата е сложна и почти винаги пада в съда. Peace
Цитирай

Бургас

Благодаря за отговора!Няма как да ми променят длъжността.За борсата не ми стигат 18 дена.А може ли да настоявам да спазят предизвестието?
Цитирай

тук-там

Била ли си предишните три години на борсата - ако да - ще получаваш минимума и най-добре да се разберете да те водят още 18 дни -може и в неплатен със стаж - и тогава по взаимно съгласие.
Ако не си била - настоявай за съкращаване. Ще си наваксаш с липсващите дни и ще получаваш пълна борса. Ако не ви превеждат заплатите по банка, подпиши ведомостта за обезщетението.
Но от бюрото - чак един месец след напускане ще започне плащането.
Малко лаически обяснявам, но не мисля, че чл. на Кодекса ще ти помогнат.
Цитирай

Бургас

Благодаря!
Цитирай

Бургас

Не разбрах какво точно е подпиши ведомостта за обезщетение.Заплатите не ни ги превеждат по банков път, и не ни осигуряват на реалните заплати.
Цитирай

тук-там

Ако те съкратят, ще трябва да ти платят обезщетение за оставане без работа - една месечна заплата. Която реално може да си изискваш. Ако се подпишеш, че си я получила, предполагам няма да ти правят проблем. Лошото е, че един месец оставаш без доходи.

Съкращават те от утре, например. След един месец подаваш декларация, че не си си намерила работа - плащат ти това обезщетение от една заплата и чак тогава от бюрото по труда започва да ти тече обезщетението.

Толкова ли няма на каква друга длъжност да те прехвърлят за една седмица - чистачка, адм. персонал...
Цитирай

Бургас

Много благодаря!Знаех за тази заплата и точно заради нея ме карат да подпиша по взаимно съгласие.
А на друга длъжност няма как ,защото в момента сме 4 души персонал.Ще настоявам да ме съкратят и да си спазят предизвестието-записано е в договора.Поне това ми дължат.Въпреки ,че се съмнявам-за тях най-важното е,да нямат никакви разходи.
Благодаря ти!За пореден път се убедих и да работиш добре не е от значение,по важно е да си "плетеш кошничката".Няма защита на служителя реална,само по документи.Не искам да оставя нещата така,защото буквално си играят с нас.Но започвам да се чувствам безсилна.За всеки случай ще се обадя и в инспекцията по труда.
Цитирай

Пловдив

Много благодаря!Знаех за тази заплата и точно заради нея ме карат да подпиша по взаимно съгласие.
А на друга длъжност няма как ,защото в момента сме 4 души персонал.Ще настоявам да ме съкратят и да си спазят предизвестието-записано е в договора.Поне това ми дължат.Въпреки ,че се съмнявам-за тях най-важното е,да нямат никакви разходи.
Благодаря ти!За пореден път се убедих и да работиш добре не е от значение,по важно е да си "плетеш кошничката".Няма защита на служителя реална,само по документи.Не искам да оставя нещата така,защото буквално си играят с нас.Но започвам да се чувствам безсилна.За всеки случай ще се обадя и в инспекцията по труда.
А ако си вземеш  болничен 10 -14 дни ,стажа ще се увеличи и тогава да те съкратят.....
щом си на редовен договор би трябвало да може.Проблем е ако си в изпитателен срок.
Цитирай

Бургас

и аз мисля за това.
Цитирай

тук-там

Над 7 дни болнични - с ЛКК.
Просто поговори с тях нормално - обясни им за тези 18 дни - всички сме хора - ще те разберат. Peace До 30 дни неплатен на година също се зачита за стаж - без осигуровки е, само ще си платиш здравните - 16.80 на месец.
Цитирай

Пловдив

Над 7 дни болнични - с ЛКК.

Мисля,че не си права-зависи от диагнозата.
Надали ще може да проведе  нормален разговор,щом те са предложили по взаимно,ако не се съгласи  да и търсят  причина
Цитирай

тук-там

".......Лекарят установява по правило временна неработоспособност, която продължава еднократно до 7 дни или с прекъсване до 40 дни....."

Както и да е, едва ли е решение в нейния случай. Peace
Цитирай

В слуачая няма значение какво искат те, а какви са твоите интереси. Очеизвадно е, че те пазят техните, като се опитват да си спестят дължимите обезщетения.
Вариант 1: ако те освободят по взаимно съгласие след 18 дни (чл. 325) отиваш на борсата с минимално обезщетение.
Вариант 2: реално не искаш да напускаш, те търсят варианти да те махнат
- дисциплинарно - процедурата е сложна и ако реално нямат основания, лесно се оспорва в Съда
- съкращение по чл. 328, което и най-справедливо и изгодно за теб. Тук работодателят  може да спази предизвестието (обикновено е 30 дни, виж какво пише  в договора ти), през което време ще си изработила 18-те дни, за които говориш. Ако не спази предизвестието, ти дължи
обезщетение по реда на чл.220 КТ - в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието, но едва ли ще избере този вариант, защото така или иначе ще ги дава тези пари, би предпочел да си ги заработиш. Ако в рамките на 1 месец не започнеш нова работа, работодателят е  длъжен да ти изплати обезщетение по чл.222 КТ, което също е в размер на брутното трудово възнаграждение.
От всичко това става ясно, че за теб най-добрият вариант е освобождаване по чл. 328, всичко друго е доброволно отказване от полагащо ти се обезщетение.
А, да не пропусна, че трябва да ти изплатят и неползвания годишен отпуск.
Цитирай

Бургас

Много благодаря на всички ,които се включиха.Смятам да постъпя по вариант 2 на krasimilio.Ще се опитам да отстоя правата си.Реални основания за уволнения няма.
Цитирай

Абсурдистан

Болничен лист за временна нетрудоспособност може да се издаде еднолично еднократно до 14 дни. Категорична съм. Справка - наредбата за неработоспособността.
Цитирай

Ямбол

Болничен лист за временна нетрудоспособност може да се издаде еднолично еднократно до 14 дни. Категорична съм. Справка - наредбата за неработоспособността.
И аз си го мислех това, но не посмях да се обадя, понеже не бях сигурна.
Забелязвам, че Wild_rabbit не за първи път пуска подвеждаща и невярна информация, а в такива случаи е доста неприятно, ако някой се довери.

На въпроса на vania_m_r, мисля, че правилно решение взе, въпреки препоръките на Wild_rabbit, които са неизгодни. Бих добавила, като те плашат с дисциплинарно, да им кажеш, че ще ги съдиш и да си проверят колко ще им струва, ако не успеят да докажат вина.
Цитирай

Абсурдистан

И аз си го мислех това, но не посмях да се обадя, понеже не бях сигурна.
Забелязвам, че Wild_rabbit не за първи път пуска подвеждаща и невярна информация, а в такива случаи е доста неприятно, ако някой се довери.

На въпроса на vania_m_r, мисля, че правилно решение взе, въпреки препоръките на Wild_rabbit, които са неизгодни. Бих добавила, като те плашат с дисциплинарно, да им кажеш, че ще ги съдиш и да си проверят колко ще им струва, ако не успеят да докажат вина.

Лиляна то беше 7 дни, но преди доста години - 4 или 5 не си спомням точно. Веднага след като промениха драстично наредбата. Една година след това ги увеличиха на 14 дни. Може да не  е чела новостите от преди 3 години или пък да е подведена от някой лекар.
Цитирай

Бургас

Благодаря ви!Утре вечер ще кажа дали съм успяла да защитя правата си.
Цитирай

Peace
Цитирай

Бургас

Здравейте!
Благодаря много за съветите на  krasimilo.Днес изложих всичко така ,както той ме посъветва и решиха да ме съкратят по чл.328 и от днес тече предизвестието ми за един месец.
Благодаря още веднъж.Лошо е,че оставам без работа,но това е по-добрият вариант.
Цитирай

Ямбол

И сега като си с предизвестие, имаш право да си тръгваш от работа един час по-рано, в който час да си търсиш друга работа.
Успех пожелавам.
Цитирай

Радваме се, че сме помогнали  bouquet. Забележката на Лиляна е много правилна, малко работници знаят за това си право.
Успех в намирането на нова работа, а до тогава, използвай времето да си почиваш пълноценно.
Цитирай

Бургас

Благодаря Ви!Наистина не знаех за правото да си тръгвам 1час по-рано,което сигурно няма да се осъществи,но ще се пробвам.И без това съм набрала инерция. Very Happy
Цитирай

София

Ваня, ако не те пускат 1 час по-рано може да идваш 1 час по-късно сутрин.  Wink
Дано си спазят решението.

Цитирай

Здравейте!
Искам и аз да попитам нещо, за да не отварям нова тема.
Как става напускането на работа поради преместване в друг град? Аз ще се местя да живея в друг град на 300 км от местоработата ми. Как да се разбера с работодателя? Доколкото разбрах ако ме съкратят, нямат право да наемат друг на моята позиция, а ще им трябва човек със сигурност. И какво обезщетение ми се полага от Бюрото по труда в зависимост от това по кой член напусна работа?
Благодаря предварително!
Цитирай

Sugar.n.Spice , подаваш си молба за напускане , принципно си длъжна да спазваш срока, който е в договора , но можеш да се разбереш с работодателя да те освободи по-рано "по взаимно съгласие ". На борса имаш право без значение по кой член си съкратена , ако имаш 9 месеца за година и половина назад.140 лв. 4 месеца
Цитирай

Размера и времето на обезщетението не зависи ли и от това дали е съкратена или е напуснала?
Цитирай

Зависи, да
Ако е по взаимно съгласие или дисциплинарно, й се полага минималното обезщетение (  7 лева на ден или нещо подобно)
Ако е по друг член, има право на 60 % от  заплатата си ( грубо, защото е 60 % от средномесечния за последните 12 или 24 месеца, не се сещам точно броя на месеците)
http://www.noi.bg/forusers/faq/191-faqbgunemplkso
Цитирай

Размера и времето на обезщетението не зависи ли и от това дали е съкратена или е напуснала?

Има значение най-вече осигурителния стаж , ако не се лъжа и дали е вземала обезщетение последните 3 години. Също по спомен говоря , ако я съкрати или по вина на работодателя май е в негов ущърб .Щом тя сама се маха не вярвам да и се подпише по друг начин , но не съм много запозната .
Цитирай

Здравейте!
Благодаря много за съветите на  krasimilo.Днес изложих всичко така ,както той ме посъветва и решиха да ме съкратят по чл.328 и от днес тече предизвестието ми за един месец.
Благодаря още веднъж.Лошо е,че оставам без работа,но това е по-добрият вариант.

Може би сте го обсъждали по-назад в темата, четох само последната страница, но да си кажа - след като ти изтече предизвестието, ако до 1 месец не си намериш работа, ти дължат още една брутна заплата, а ако започнеш на по-ниска заплата - разликата между старата и новата заплата.
Цитирай

Благодаря за отговорите!
Някъде мернах нещо като напускане на работа поради невъзможност за изпълнение на служебните задължения или подобно. Има ли такова нещо?
Цитирай

Това мисля се води уволнение. Имаше си член точен, но не го знам  Embarassed Поне на времето моя колежка я уволниха точно така. От днес за утре след 1,5г стаж на тази длъжност. Дадоха и заплата вместо предизвестие.
Цитирай

Бургас

Здравейте!Имам един въпрос.Ако след съкращаване по чл.328 в рамките на едни месец се ползва болничен и до един месец не си намеря работа този  болничен отразява ли се върху заплатата,която работодателя е длъжен да ти даде.Дано да съм го обяснила ясно.
Цитирай

София

Виж това /ал.2/:

Кодекс за социално осигуряване:
Чл. 42. (1) Паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни. В тези случаи паричното обезщетение не се изплаща на лица, които получават пенсия или обезщетение за оставане без работа, определено съгласно нормативен акт. Изплатените парични обезщетения за временна неработоспособност се възстановяват от лицата за периода, за който им е отпусната пенсия, или им е изплатено обезщетение за оставане без работа.
Цитирай

На постоянен тд съм.От целия ми стаж във фирмата съм била болничен 1 седмица заради детето че бе болно.Иначе си ходя редовно по 8 часа не броя извънредните часове,който не ми се плащат,но това е друга тема.

Файда от изнвънредните часове... поне ако не са ти заплащани допълнително.
Ако ли не друго, поне няма да ти навреди да идеш до съответните "органи" и да разгледате случая.
Цитирай

Бургас

Здравейте!След съкращаването ми по чл.328 вече месец съм без работа ,но работодателя отказва да ми плати обезщетението по чл.222.Обърнах се към адвокат и той ме посъветва да започнем дело.Не знам как да постъпя..А работодателя в последствие от края на месец май закрива детската градина,в която работих.
Цитирай

тук-там

Започни от Инспекцията по труда.
Цитирай

Бургас

Ходих,но там ми казаха,че не могат да предприемат нищо,защото вече не сме били в трудово правни взаимоотношения.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-280 от 280 отговора