Имат ли право без предизвестие да ме махнат от работа

  • 48 179
  • 280
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 60
Здравей те....
Днес си бях на нормалното си работно време и преди да си тръгна ме извикаха при управителя.Той ми връчи нареждане по чл.120 ал.1 да ме премести в друг отдел.Поглеждам аз кой отдел и той е отвън да съм на студа да пека кебапчета и кюфтета.Да ама аз не съм запозната напълно с КТ и им казах че ще се консултирам и тогава ще им отговоря.Отидох в ИТ и се консултирах и ме посъветваха да не подписвам .Така и направих върнах се и не подписах.Те следователно казаха че ако не дойда в определеното време за работа ще ме изгонят с причината че не съм се явила.Аз насреща им казвам че ще ходя в това работно време,но ще съм си в стария отдел.Ако не има харесва да ме освободят по закон.А той и администраторката(или там както се казва) ми заявяват че имало вратички за всичко и нищо не мога да им направя.А новото ми работно време е от 13:30 до 22:00,кажете ми как да си взимам детето от ясла при такова работно време.Започнах там с раб.време от 6:00 до 14:30 идеално е за да се прибереш да приготвиш да си вземеш детето....Те ме принуждават с това раб.време да напусна сама.В понеделник понеже съм от 13:00 сутринта ще отида отново в инспекцията и ще подам втора жалба.Кажете ми какво друго да направя......

# 76
  • София
  • Мнения: 7 990
Е то това е идеята - да те изнервят максимално и сама да напуснеш. Не им се давай! Щом си го докарала до тук, бори се до край. Аман от екземпляри, които се мислят най-умните. В крайна сметка, докато хората не започнат да си защитават правата, няма да престанат с попълзновенията такива "умници". Отиди по график на старото място. Промените на длъжностите и мястото на работа стават с анекс към трудовия договор, който е двустранно подписан, респ. ти трябва да са съгласна. Още повече, че и от ИТ са ти казали да не подписваш.

# 77
  • София
  • Мнения: 16 024
Авторката, на твое място бих с използвала отпуската за гледане на дете до 2 год. Ще спра детето от ясла и ще си го гледам 2-3 седмици у дома. После ще поискам да си ползвам натрупаните отпуски за стари години. Поне за 2010 и 2011 ти се полагат по 20 раб. дни. След това ще редувам болнични и неплатена отпуска за детето.

# 78
  • Мнения: 60
малкия ми става на 28.01 на 2години,а старата отпуска съм си я взела.В това отношение са стриктни-отпуски и заплати малки но навреме.

# 79
  • Мнения: 5 228
А новото ми работно време е от 13:30 до 22:00,кажете ми как да си взимам детето от ясла при такова работно време.Започнах там с раб.време от 6:00 до 14:30 идеално е за да се прибереш да приготвиш да си вземеш детето....Те ме принуждават с това раб.време да напусна сама.В понеделник понеже съм от 13:00 сутринта ще отида отново в инспекцията и ще подам втора жалба.Кажете ми какво друго да направя......

Още преди няколко страници ти казах, че ще те изработят по този класически начин - променят ти условията, и ако не те устройват - прекратяване без предизвестие; ако се стигне до освобождаване, настоявай да е по чл. 327.

# 80
  • София
  • Мнения: 679
за този член (120, ал.1) питай в Инспекцията - не трябва ли да докажат "производствена необходимост", но трябва да стискаш зъби докато не се изнервят и не те уволнят - тогава ги съди (делата са безплатни за работника).

# 81
  • Мнения: 5 228
за този член (120, ал.1) питай в Инспекцията - не трябва ли да докажат "производствена необходимост", но трябва да стискаш зъби докато не се изнервят и не те уволнят - тогава ги съди (делата са безплатни за работника).

Делата са безплатни за работника, ама друг път. Не се плащат държавни такси, но адвокатски хонорар, което всъщност е големияг разход, се дължи.

# 82
  • София
  • Мнения: 3 561
На основание чл. 120 могат да ти изменят мястото и характера на работата, но трябва да докажат производствена необходимост и това може да е за период не по-дълъг от 45 дни в една календарна година.
Въпросът с работното време е малко по-друг и за съжаление май не е в твоя полза. Предполагам, че си на сумарно работно време по график, който се определя от работодателя. Ако това е записано в трудовия ти договор или в правилника за вътрешния трудов ред съответно той може да го променя както си иска и без твое съгласие.
Освен в ИТ бих те посъветвала и с адвокат да се срещнеш,  дори да им го представиш на ръководителите ти...

# 83
  • Мнения: 351
Дудеславка, не се притеснявай отново да се обърнеш към ИТ и да ги информираш за новото си работно време. Те ще ти кажат как да процедираш.
А на смотаните ти шефове можеш да кажеш, че фирмата трябва да има Правилник за вътрешен трудов ред, където да е описано работното време + редуването на смените на хората и всички служители трябва да са се подписали, че са запознати с това работно време. Ти имаш ли разписано някъде настоящото ти работно време? Ако – да, тогава пък съвсем ти се улесняват нещата.

Виж и този член от Наредбата за работното време, защото новата ти смяна обхваща и часове, които се водят към нощен труд:

Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Съгласието за полагане на нощен труд от майки с деца до 6-годишна възраст, от майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им, и от трудоустроени работници и служители се дава в писмена форма. Съгласието може да се оттегли писмено най-късно 3 дни преди датата, от която работникът и служителят иска да преустанови полагането на нощен труд, освен при основателни причини, които налагат това да стане веднага.

Успех в борбата! Аз те съветвам да им предложиш да ти изплатят 4 заплати, за да напуснеш, което е съгласно КТ /в момента ме мързи да погледна кой член беше/ и да се отървете взаимно от мъките, защото едва ли ще ти се работи занапред в такава обстановка.  

# 84
  • Мнения: 1 127
Авторке, как ли ви скалъпват присъствените форми за сумарното работно време. Лично ти не би трябвало да имаш документиран извънреден труд:

Недопустимост на извънредния труд


Чл. 147. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Не се разрешава полагане на извънреден труд от:

1. работници или служители, които не са навършили 18-годишна възраст;

2. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) бременни работнички или служителки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро;

3. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) майки с деца до 6-годишна възраст, както и майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им, освен с тяхно писмено съгласие;

# 85
  • София
  • Мнения: 679
Сигурна съм, че сумарното време им го издокарват точно (все пак са сериозно дружество).
Хонорар може да договори с адвоката да си го събере, когато осъди работодателя (доста адвокати го правят), разбира се, ако прецени, че има шанс едно дело.
Нощният труд е след 22,00 ч. и тук са светнати.

# 86
  • Мнения: 1 127

Нощният труд е след 22,00 ч. и тук са светнати.
Peace

Първото не е мн.сигурно.

А жената по принцип иска ли да остане на работа, или предпочита да напусне, но по нормален н-н, а не да я изкарат нея виновна? Confused

# 87
  • София
  • Мнения: 3 561
Ако работи само през седмицата (без събота и неделя) и няма дни с повече от 8 часа може и работното време да е установено като сменен режим. Обикновено в ТД пише какво е установеното работно време и принципа на изчисление, а самите смени са описани в Правилника за вътрешния трудов ред. При постъпване най-вероятно са я накарали да подпише документ, че е запозната с него.   

# 88
  • Мнения: 1 127

Не съм чела подробно темата , но останах с влечатление, че работи във верига хр.стоки - трудно ще почива събота и неделя, но не е невъзможно. Да ,интересно по ? часа дневно работи и кои и ? дни почива?

# 89
  • Мнения: 351
Нощният труд е след 22,00 ч. и тук са светнати.

Вярно, че така беше  Peace

Но все пак най-добре ще я посъветват в ИТ за работното време  Peace

Последна редакция: пт, 13 яну 2012, 21:47 от Queen Klara

Общи условия

Активация на акаунт