Имат ли право без предизвестие да ме махнат от работа

  • 48 170
  • 280
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 127
Ако жената държи да остане на въпросната работа, може и да "стисне" зъби за 45 дни и да потърси алтернатива за детенцето. Въпросът е има ли надежда да се нормализират нещата й на раб.място?

# 91
  • Мнения: 4 965
Относно смяната на работното време - виж какво ти пише в договора и при упоменато в него работно време, продължаваш да си ходиш по него. Различно работно време се спазва след подписване на съответен анекс към ТД. Ако отидеш на работа в различно работно време от това, под което ти стои подписът, може да го запишат "самоотлъчка". В същото време не могат да изискват да дойдеш по различно време, с което не си изявила съгласието си.
Друг вариант да ти променят работното време е със заповед /подписана, изведена и т.н./, в която е указано от кога до кога има сила тази заповед.

# 92
  • Мнения: 350
Ако фирмата е голяма и има по-високостоящи шефове от тези, с които в момента комуникира, авторката може и към тях да се обърне с молба за преместване. Ако биг босовете са разбрани, може и да се оправят нещата. Пък като им дойде на проверка и ИТ, може и те сами да го предложат.

Азаф е много права. Само, че аз имам наблюдение, че много фирми изобщо не карат служителите си да се подписват на документ, че са запознати с работно време във фирмата или установеното такова в ПВТР. Но аз отдавна съм извън тези среди и може в момента нещата да стоят по друг начин.

# 93
  • Мнения: 1 127
Пък като им дойде на проверка и ИТ, може и те сами да го предложат.

особено , ако не са им изпипани нещата. Whistling Просто, ако иска да остане на работа, авторката трябва да им научи слабите места и да действа дипломатично, като им намекне, че ги знае тези слабости!

# 94
  • Мнения: 60
Работя 8 часа 5 дена в седмицата.2 ми почивни ни са когато ми се паднат може и през седмицата да са.Никога обаче неделя,тогава се зареждат акционните артикули за понеделник.Нямам регламентирано работно време.Никъде не се разписвам на график или там каквото и да е.Те ни го променят когато си искат.И ако не си на работа сам трябва да си береш грижата.

# 95
  • Мнения: 1 378
Не познавам българското законодатество, но това което си мисля е не можеш ли да си вземеш болничен и личния ти лекар да напише диагноза стрес на работното място. симптомите са, че страдаш от безсъние, загуба на апетит, тегло, ако ти изкара и кръвното над нормата ще е още по добре.
Прочетох цялата тема и останах  Shocked
Аз работя като човешки ресурси, но таково нещо не съм виждала тук.

# 96
  • Мнения: 1 127
Работя 8 часа 5 дена в седмицата.2 ми почивни ни са когато ми се паднат може и през седмицата да са.Никога обаче неделя,тогава се зареждат акционните артикули за понеделник.Нямам регламентирано работно време.Никъде не се разписвам на график или там каквото и да е.Те ни го променят когато си искат.И ако не си на работа сам трябва да си береш грижата.

Значи сигурно изънреден труд нямаш, това отпада. А за сумарното р.време, сигурно го пише в Правилника за вътр.трудов ред, пуснали са една заповед, и правят графици общи за звеното.
А ти самата, искаш да останеш на работа, или да напуснеш ?






# 97
  • Мнения: 60
Вече не искам да работя за тях....Такова отношение направо е непростимо.

# 98
  • Мнения: 130
По производствена необходимост/чл.120,ал.1 от КТ/ до 45 к.дни служителя не се договаря с работодателя. Защо да се доказва тази пр.необходимост. Достатъчно е един или двама от този сектор да са в отпуск или болничен и ето, има такава.  Аз лично бих си пуснала заявление за ползване на неплатеното майчинство след навършване на 2 г. на детето. Първо не могат да откажат този вид отпуск. Второ стажа и здравните осигуровки продължават и 3-то свободна съм да търся усилено нова работа, защото е видно, че в тази обстановка и отношения нещата ескалират. С намирането на работа ще напусна с предизвестие и няма да допусна да ме манипулират и изхвърлят когато те решат. Пък и след подедения сигнал до ИТ така или иначе ще има проверка.

# 99
  • Мнения: 60
E,не.....в почивния ми ден ме тормозят.Сега дойде от "спиди" едно момче и ми даде пратка от "магазина". Наредба за преместване в другия отдел.И понеже съм отказала двама свидетеля са се разписали.Само че единия дори не е присъствал.Сега за лъжесвидетелстване какви са последствията. Ох писна ми..... вече...В понеделник отивам отново до ИТ и вече ще се свържа с медиите.

# 100
  • София
  • Мнения: 7 990
Проучи как стои въпросът с трудовата медицина във фирмата. Имате ли всички необходими предпазни средства, годишни прегледи, вътрешни правила за безопасност на труда, пожаробезопасност, хигиена и пр. Подписани ли са от служителите, че са запознати с тях?
ИТ гонят за тези неща и ако има пробойна, можеш да ги подпукаш по темата.

# 101
  • Мнения: 1 127
Нещата вече са загрубели. Confused Сега ,ако не отидеш на новото място два поредни дни, ще те изкарат в самоотлъчка, следва дисц. уволнение с разрешение на ИТ.
Идеята за непл.майчинство след 2-те години не е лоша за протакане.
В началото на темата пишеш, че работиш извънредно, обаче въпросът е дали може да се докаже пред ИТ. Сигурно си доста обидена, а и като изчетох внимателно, не е много вероятно помирение.
Знаеш ли кой персонално/длъжност/ е в основата на конфликта, за да му търсим законните косури?

НРВПО

Чл. 49. (Нов - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ  се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.

Последна редакция: сб, 14 яну 2012, 13:54 от surela

# 102
  • Мнения: 4 965
На твое място веднага бих си написала молбата за неплатеното майчинство и ще изляза в такова веднага /длъжни са да ти подпишат молбата/. През последния месец от него ще им дам предизвестие и ще напусна. Така поне ще ти отпадне притеснението да не те уволнят дисциплинарно и ще си спестиш излишни нерви. Ще имаш и 6 месеца на разположение да прецениш дали да си търсиш друга работа или да се подготвяш за заминаване в Италия. Ще имаш право и на няколко месеца на борсата /не съм сигурна колко са в момента/.
Желая ти късмет.  bouquet

# 103
  • София
  • Мнения: 679
Как ще те пращат да печеш кюфтета и пр., имаш ли необходими изследвания, а здравна книжка? Нека се включи някой вещ по тази линия, но нямаше ли някакви специални изисквания за работа с неопакована храна?

# 104
  • Мнения: 1 127
Как ще те пращат да печеш кюфтета и пр., имаш ли необходими изследвания, а здравна книжка? Нека се включи някой вещ по тази линия, но няше ли някакви специални изисквания за работа с неопакована храна?
Не съм запозната, но сигур и за това са помислили. Според мен да си върне платеното м-во до 2г., после неплатено и  Сбогом. Peace

Общи условия

Активация на акаунт