Имат ли право без предизвестие да ме махнат от работа

  • 48 171
  • 280
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 018
Попита ли ИТ относно договора и това, че нямаш вписана реална длъжност в него?



и отиде ли до НАП за ПИК кода за да си провериш декларираните данни?

за това пари не се изискват

На фиша който ми дават всеки месец имам номер отгоре индивидуален,но не трябва да го споделям с никой.Не знам защо???В НАП ще ходя в понеделник сутринта,че сега физически не смогвам....

ок, а попита ли ИТ относно договора и това, че не фигурира длъжността ти в него?
това също е от тяхната компетенция...

А уведомление по чл. 62 не са ли ти дали да подпишеш при постъпване и после да ти дадат копие?

Ако имаш такова - там също трябва да пише длъжността ти...

Ако отговора е - не, то като отидеш в НАП за кода и си вземи договора. Като си там помоли да те упътят с кого да говориш относно този проблем - липса на длъжност в самия договор + това липса на уведомление по чл.62. Договора го пази и ако ти го изискат от нАП, то направи копие и им даваш копието, а оригнала остава за теб. 

Кода ще си го вземеш каквото и да говориш там с тях. Той си е твой и ако не сега, то може за в бъдеще да ти потрябва.   

# 211
  • София
  • Мнения: 2 734
Здравейте,
извинявам се,че се намесвам в темата, но така или иначе е за некоректни работодатели, та да представя и аз един случай:
Съпругът ми започна работа през лятото, като е осигуряван на 300 и нещо лв, като реално получава друга сума. От Коледа насам шефовете му също започнаха да се държат кофти, с цел той да напусне сам, но той удържа фронта. Вчера му казаха, че ще му пуснат предизвестие за освобождаване заради съкращаване на щата, но днес шефката му е предложила доста по- ниска заплата на същото дълго работно време, а ако не е съгласен, да подписват освобождаване по взаимно съгласие. Това ест. е неизгодно за него. Новата предложена заплата е отново по-висока от парите, на които е осигуряван. Той се е подписавал по ведомост през цялото време в-у ниската сума.
Как би било най- добре да процедира в този случай?

# 212
  • Мнения: 6 618
Здравейте,
извинявам се,че се намесвам в темата, но така или иначе е за некоректни работодатели, та да представя и аз един случай:
Съпругът ми започна работа през лятото, като е осигуряван на 300 и нещо лв, като реално получава друга сума. От Коледа насам шефовете му също започнаха да се държат кофти, с цел той да напусне сам, но той удържа фронта. Вчера му казаха, че ще му пуснат предизвестие за освобождаване заради съкращаване на щата, но днес шефката му е предложила доста по- ниска заплата на същото дълго работно време, а ако не е съгласен, да подписват освобождаване по взаимно съгласие. Това ест. е неизгодно за него. Новата предложена заплата е отново по-висока от парите, на които е осигуряван. Той се е подписавал по ведомост през цялото време в-у ниската сума.
Как би било най- добре да процедира в този случай?
Не знам дали не приеха ,че при осигуряване на по-ниска заплата то и работника дължи някаква глоба.

# 213
  • Мнения: 47 973
Не са го приели все още, не дължи глоба
Най- добре е да не подписва по взаимно, разбира се, а от там насетне зависи какво иска- да продължи да работи там, или да се махне...
Претенции за суми над това, което пише в договора и ведомостта няма как да има, предполагам това ви е ясно...

# 214
  • София
  • Мнения: 2 734
Да, да, ясно е, той всъщнос няма за какво да претендира, защото на практика си е взимал парите, но и да остане да работи там, за това работно време предлаганите пари са смешни...
Какво освобождаване е най-изгодно в случая, за регистрация на борсата и вземане на по-добро обезщетение? Кога работодателят дължи обезщетение при съкращение?

# 215
  • Мнения: 47 973
Дължи му за незиползван отпуск по чл.224 при всички случаи на освобождаване
Дължи му за неспазено предизвестие, ако не се спази такова...ако има предизвестие и се спази, не го дължи
Ако го съкратят по 328, т 1 ще му дължи за оставане без работа по чл 222 за един месец след съкращението
На борсата - при всички положения може да отиде, но ако е съкратен ще получава 60% от заплатата си (на която се е разписвал) за по-дълго време (в зависимост от стажа между 4 месеца и 1 година), а ако е по взаимно съгласие по чл 325- ще взима минималния размер на обезщетението
Така че най- добре е да го съкратят...макар че фирми, които не си правят труда да осигуряват работниците на реалния доход, рядко го правят...

# 216
  • Мнения: 13
Номера, който е на фиша за заплата е вътрешен номер във комп. система на фирмата. Не трябва да го споделяш, защото ако някой го знае и влезе в програмата на фирмата ще види всички твои данни и размера на начислените заплати и осигуровки. А пък нали има и тайна на заплатата и не трябва да си я казвате един на друг.
Той няма нищо общо с осигуровките в НАП и НОИ.
Mr. Green Може ли да ти задам няколко въпроса:
1. Кой има достъп до "програмата на фирмата"? Всички?
2. Ако допуснем, че аз имам достъп, не знам този "секретен" вътрешен номер, но пък знам имената на лицето, дали ще мога да видя "всички данни"?

# 217
  • Мнения: 2 018
какво става с авторката на темата?



... а попита ли ИТ относно договора и това, че не фигурира длъжността ти в него?
това също е от тяхната компетенция...

А уведомление по чл. 62 не са ли ти дали да подпишеш при постъпване и после да ти дадат копие?

Ако имаш такова - там също трябва да пише длъжността ти...

Ако отговора е - не, то като отидеш в НАП за кода и си вземи договора. Като си там помоли да те упътят с кого да говориш относно този проблем - липса на длъжност в самия договор + това липса на уведомление по чл.62. Договора го пази и ако ти го изискат от нАП, то направи копие и им даваш копието, а оригнала остава за теб. 

Кода ще си го вземеш каквото и да говориш там с тях. Той си е твой и ако не сега, то може за в бъдеще да ти потрябва.   

# 218
  • София
  • Мнения: 174
Към авторката на темата -имаш моите адмирации, бори се до край. Не се скатавай а си работи на новото работно време -само с упоритост ще ми покажеш че няма да им се дадеш.
Приготви си трудовият договор +анекси, трудова характеристика и т.н.
А ИТ може и да не иска да разгледа твоят случай, но според мен има достатъчно неща за които може да се съзира проверка - как глобяват за 15 минути почивка.

Моя приятелка скоро се опитаха да я издокарат от една голяма хранителна верига да напусне сама защото на нейната длъжност има друг човек  и за нея няма работа(тя се  връщаше от майчинство). Опитаха се да и предложат и друга длъжност но тя така и не подписа - беше се консултирала с адвокат и той и казваше как да постъпи. След като видяха че няма да отстъпи я освободиха пак по взаимно съгласие но по инициатива на работодателя(не знам по кой член) и все пак имаше по голямо обезщетение на борсата.

Търпение и успех.

# 219
  • Мнения: 60
Сега съм болничен от 10 дни и утре се връщам на работа.
Изпратиха ме отвън да работя без униформа (яке)...И утре ще имаме разправии ако за 10 дена не са ми осигурили нужната униформа....

# 220
  • Пловдив
  • Мнения: 1 149
Не се отказвай ,аз се борих  за правата си с моя работодател и се споразумяхме така както е по закон и ме устройства.
Минахме през фазата със заплахи,отказ да комуникират с мен и като видяха ,че не се отказвам се споразумяхме.
Успех!

# 221
  • Мнения: 5
Съвет и аз не мога да дам, но   bouquet и успех момиче ! Ясно, че може би в тази фирма нещата няма да се оправят за теб, много натегнати отношения има вече. Но давай...покажи им, че не сме мишки. И аз се надявам  ако /когато/ нещата при мен стигнат до там да имам твоята смелост !

# 222
  • София
  • Мнения: 491
Само се включвам да ти пожелая успех и здрави нерви! Не се отказвай.

# 223
  • Мнения: 2 018
глупости... нищо от съществените съвети не е направено!

# 224
  • Мнения: 60
Бо_,а кое е правилно????

Общи условия

Активация на акаунт