Имат ли право без предизвестие да ме махнат от работа

  • 48 169
  • 280
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 47 972
Зависи, да
Ако е по взаимно съгласие или дисциплинарно, й се полага минималното обезщетение (  7 лева на ден или нещо подобно)
Ако е по друг член, има право на 60 % от  заплатата си ( грубо, защото е 60 % от средномесечния за последните 12 или 24 месеца, не се сещам точно броя на месеците)
http://www.noi.bg/forusers/faq/191-faqbgunemplkso

# 271
  • Мнения: 9 991
Размера и времето на обезщетението не зависи ли и от това дали е съкратена или е напуснала?

Има значение най-вече осигурителния стаж , ако не се лъжа и дали е вземала обезщетение последните 3 години. Също по спомен говоря , ако я съкрати или по вина на работодателя май е в негов ущърб .Щом тя сама се маха не вярвам да и се подпише по друг начин , но не съм много запозната .

# 272
  • Мнения: 5 228
Здравейте!
Благодаря много за съветите на  krasimilo.Днес изложих всичко така ,както той ме посъветва и решиха да ме съкратят по чл.328 и от днес тече предизвестието ми за един месец.
Благодаря още веднъж.Лошо е,че оставам без работа,но това е по-добрият вариант.

Може би сте го обсъждали по-назад в темата, четох само последната страница, но да си кажа - след като ти изтече предизвестието, ако до 1 месец не си намериш работа, ти дължат още една брутна заплата, а ако започнеш на по-ниска заплата - разликата между старата и новата заплата.

# 273
  • Мнения: 177
Благодаря за отговорите!
Някъде мернах нещо като напускане на работа поради невъзможност за изпълнение на служебните задължения или подобно. Има ли такова нещо?

# 274
  • Мнения: 4 841
Това мисля се води уволнение. Имаше си член точен, но не го знам  Embarassed Поне на времето моя колежка я уволниха точно така. От днес за утре след 1,5г стаж на тази длъжност. Дадоха и заплата вместо предизвестие.

# 275
  • Мнения: 9
Здравейте!Имам един въпрос.Ако след съкращаване по чл.328 в рамките на едни месец се ползва болничен и до един месец не си намеря работа този  болничен отразява ли се върху заплатата,която работодателя е длъжен да ти даде.Дано да съм го обяснила ясно.

# 276
  • София
  • Мнения: 679
Виж това /ал.2/:

Кодекс за социално осигуряване:
Чл. 42. (1) Паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни. В тези случаи паричното обезщетение не се изплаща на лица, които получават пенсия или обезщетение за оставане без работа, определено съгласно нормативен акт. Изплатените парични обезщетения за временна неработоспособност се възстановяват от лицата за периода, за който им е отпусната пенсия, или им е изплатено обезщетение за оставане без работа.

# 277
  • Мнения: 6
По кой член от КТ ти е ТД? Да не си на срочен договор? През цялата година ли си работила или си била и в отпуск или болнични? Ако е със срок на изпитване, той не тече през това време. Peace

На постоянен тд съм.От целия ми стаж във фирмата съм била болничен 1 седмица заради детето че бе болно.Иначе си ходя редовно по 8 часа не броя извънредните часове,който не ми се плащат,но това е друга тема.

Файда от изнвънредните часове... поне ако не са ти заплащани допълнително.
Ако ли не друго, поне няма да ти навреди да идеш до съответните "органи" и да разгледате случая.

# 278
  • Мнения: 9
Здравейте!След съкращаването ми по чл.328 вече месец съм без работа ,но работодателя отказва да ми плати обезщетението по чл.222.Обърнах се към адвокат и той ме посъветва да започнем дело.Не знам как да постъпя..А работодателя в последствие от края на месец май закрива детската градина,в която работих.

# 279
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Започни от Инспекцията по труда.

# 280
  • Мнения: 9
Ходих,но там ми казаха,че не могат да предприемат нищо,защото вече не сме били в трудово правни взаимоотношения.

Общи условия

Активация на акаунт