Питане за традицията за 40-тия ден

  • 4 018
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 15 215
Цитат на: Vache
Погачата - в неделята преди 40 ден, а църквата точно на 40 ден  Grinning . Така знам аз и така направих.

И аз така.

# 16
  • Мнения: 6 155
Цитат на: agneshka
сега пак ще те объркаме, но аз знам, че е след или на самия ден. на 40-ия ден се ходи на църква...майката получава чиста молитва, преди да влезе в църквата...на бебето се чете за здраве...това е, за да го пази от зли сили, докато го кръстят...после се прави погачата и се канят "орисниците" Wink
това е, което аз знам...може би има различни обичаи..така че както си решиш Laughing
п.п. можеш да попиташ в църквата - те най-добре знаят


И аз така знам и така направих.

# 17
  • Мнения: 966
Цитат на: Vache
Погачата - в неделята преди 40 ден, а църквата точно на 40 ден  Grinning .



Da taka e i po nashia krai i taka napravix Grinning .

# 18
  • Мнения: 5 228
А вярно ли е, че когато на 40-тия ден се ходи на църква, попа чете молитвата в преддверието на църквата, защото бебето не трябвало да влиза в църква преди кръщенето - бебето на моя приятелка скоро навърши 40 дни и тя ми обясни, че така трябвало да бъде, а аз за първи път чувам подобвно нещо.

# 19
  • Мнения: 278
Цитат на: Sim
А вярно ли е, че когато на 40-тия ден се ходи на църква, попа чете молитвата в преддверието на църквата, защото бебето не трябвало да влиза в църква преди кръщенето - бебето на моя приятелка скоро навърши 40 дни и тя ми обясни, че така трябвало да бъде, а аз за първи път чувам подобвно нещо.


Така е, на 40-тия ден водих Георги и не ни пуснаха вътре, а ми дадоха един стол и ми четоха молитвата в предверието. После в къщи дойдоха "орисниците", много беше хубаво!
Аз научих за този обичай от този форум и много ми хареса Grinning
Изпълнихме всичко - и питата чупихме над главата на бебчо и кърпа вързахме с парички - да ви питам, какво да правя с кърпата, докога ще стои вдигната високо?

# 20
  • Мнения: 7 821
Здравей,
Направи така както се прави в твоето семейство. Питай бабите и каквото ти кажат  Grinning . В различните краища на България си има различни традиции, избери тази която ти допада най-много и готово. Важното е да се чувстваш комфортно с решението си  Grinning . Весело изкарване на празника, когато и да го направиш.
Един съвет от мен - не позволявай на женорята да гушкат и досаждат много на бебето. Едно на ръка, че сезона предполага вируси всякакви, а и прекаленото внимание превъзбужда и уморява ненужно бебчо.
Успех с представянето и първото гости  Grinning на малкия човек.

# 21
  • Мнения: 4 062
Погачата се прави преди 40я ден, а на църква се ходи точно на 40я. По бабините суеверия по-добре е погачата да се направи преди 40 ден, за да не останело бебето стар ерген/стара мома:)Simple SmileSimple Smile Също така кърпата са хвърляла нависоко, за да порасне бебето високо:)Simple SmileSimple Smile Също така, трябвало да не я връзваш нито много стегнато, нито много хлабаво, за да не станело бебето стиснат чивек или пък разсипник:)Simple SmileSimple Smile Все такива хубави и мноооого логични работи:)Simple SmileSimple Smile А пък аз не знам за орисници след църквата, в нашия род след църквата се ходи на гости последователно у три семейства, по възможност или с малки деца, или просто млади хора (горкото бебе, какво трябва да изтърпи!). Така че наистина най-добре според мен е да го направиш така, както го правят близките ти, защото традиции (а и измишльотини:)) - много.

# 22
  • Мнения: 597
Има много мнения по въпроса,защото има много обичаи в зависимост кой от кой край на България е.На 40 ден се отслужва литургия за здраве на бебето и родилката в църква.А за да си по-спокойна кога да е самата погача се консултирай със свещенник,той ще ти даде най-добрите съвети.Успех!

# 23
  • София
  • Мнения: 13 203
Цитат на: Sim
А вярно ли е, че когато на 40-тия ден се ходи на църква, попа чете молитвата в преддверието на църквата, защото бебето не трябвало да влиза в църква преди кръщенето - бебето на моя приятелка скоро навърши 40 дни и тя ми обясни, че така трябвало да бъде, а аз за първи път чувам подобвно нещо.


Не знам дали е вярно, само че тази година на Богородица като ходихме на църквата в Копривщица попа каза, че Александра може да влезе в църквата, нищо че не е кръствна, защото децата били "Ангелчета пред бога" Grinning

# 24
  • София
  • Мнения: 13 203
Цитат на: Graciela
После в къщи дойдоха "орисниците", много беше хубаво!


Само да уточня, че според българските поверия орисниците идват през втората нощ от раждането на детето Grinning  Grinning  Grinning

# 25
  • София
  • Мнения: 13 203
Цитат на: anidimova
Има много мнения по въпроса,защото има много обичаи в зависимост кой от кой край на България е.На 40 ден се отслужва литургия за здраве на бебето и родилката в църква.А за да си по-спокойна кога да е самата погача се консултирай със свещенник,той ще ти даде най-добрите съвети.Успех!


Честно казано се съмнявам "погачата" да е християнски обичай  Embarassed , ама може и да бъркам Sunglasses

# 26
  • Мнения: 4 414
Цитат на: Vache
Цитат на: Graciela
После в къщи дойдоха "орисниците", много беше хубаво!


Само да уточня, че според българските поверия орисниците идват през втората нощ от раждането на детето Grinning  Grinning  Grinning


така е Laughing  Laughing  аз "кръстих" жените, които идват на гости "орисници", защото ми харесва думата, а и нали пожелават разни неща нa бебето Wink
а ето тук пише повече за обичая:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=155

# 27
  • sofia
  • Мнения: 482
Много отговори, много мнения. Според мен този обичай, трябва да се направи както майката пожелае! Преди - след 40я ден, в неделя, пред седмица, с църква , без църква. Както тя си реши.

НО, нека и аз да кажа ние какво направихме.  Grinning
Аз питах в църквата /тук в София/. Там ми  казаха , че питата се прави ДО 40я ден, а на самия 40ти ден се ходи на църква.
И ние така направихме, в неделя питата, някъде около 37 или 38 ден от раждането на детето.
А на самия 40ти ден , сутринта отидохме в църквата, там попа ни чакаше. Първо ни чете молитва /очистителна на мен/ в предверието на църквата, а след това отидохме пред олтара и там чете другата молитва - за здраве и т.н.
Аз така го "почувствах" за най-добре, така и направих и бях много доволна.

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: agneshka
сега пак ще те объркаме, но аз знам, че е след или на самия ден. на 40-ия ден се ходи на църква...майката получава чиста молитва, преди да влезе в църквата...на бебето се чете за здраве...това е, за да го пази от зли сили, докато го кръстят...после се прави погачата и се канят "орисниците" Wink
това е, което аз знам...може би има различни обичаи..така че както си решиш Laughing
п.п. можеш да попиташ в църквата - те най-добре знаят


и аз така  Grinning !

# 29
  • Мнения: 3 334
И аз се ръководих по тази страница http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=155-направих всичко както пише тук,тъй като всеки ми даваше различна информация,та направо се обърках.На нас обаче ни четаха чистата молитва не в предверието, а в самата църква.То на моята дъщеря 40-ят ден и се падна на Богородица,та определено в църквата беше интересно.

Поздрави

Общи условия

Активация на акаунт