Питане за традицията за 40-тия ден

  • 4 015
  • 34
  •   1
Отговори
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
Момичета, простете ми , че пак се връщам на тази тема, която знам че е разисквана, но не мога да я намеря Confused: . Бихте ли ми помогнали. Благодаря ви предварително  Grinning

# 1
  • София
  • Мнения: 2 157
Ние скоро минахме по този път - преди десетина дена.
Ходи се на църква и попът чете молитва. В нашата църква нищо не трябваше да носим. Само свещички се купуват на място. Докато тук - във форума - бях чела, че другаде искали да се носи питка, китка здравец и т.н. Затова питайте в конкретната църква.  Но майката не може да стъпва в църква преди 40 ден, затова друг да свърше тази работа, а не ти.
След църквата, ако е момиче, се ходи на гости без да се връщате до вкъщи, за да не остане неженена момата.
Това е!

# 2
# 3
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
Момичета  благодаря ви!!!   Grinning

# 4
  • Мнения: 172
А ако не се отиде на гости след църквата,защото гостите Ви чакат в къщи значи ли,че момата няма да се ожени Embarassed ?

# 5
  • Мнения: 189
o LILLI,  за пръв път го чувам това но като гледам какво бонбонче си имаш няма начин да и се случи Laughing

# 6
  • Мнения: 172
Благодаря ти cucy Simple Smile Просто се чудех дали има нещовярно в това,защото ние не успяхме да отидем на гости,те ни чакаха в къщи за празненството.Дано да не е вярно това все пак Sad .

# 7
  • Мнения: 5 255
Нашите 40 съвпаднаха с големия християнски празник Богородица, та в църквата беше "лудница".Аз ходих в църквата предварително да запиша час за молитвата.Там ме държаха на прага, защото не са минали 40 дни Embarassed .Попитах какво трява да носим.Казаха ми пита,вино,свеща от там си купихме(голяма).Аз занесох дрешки да ги освети попа и вечерта Лора преспа с тях.За църквата занесох дар - хавлия, а след молитвата попитахме какво дължим  Embarassed Попа каза, че може да оставим пари в кутия, като дарение за църквата.Това беше  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 192
Цитат на: LILI11
А ако не се отиде на гости след църквата,защото гостите Ви чакат в къщи значи ли,че момата няма да се ожени Embarassed ?
Лили не вярвай мила на такива неща,за да ти е по лек живота Wink

# 9
  • Мнения: 3 153
Здравейте,
Знам, че е обсъждано вече, но за пореден път не можах да се справя с търсачката! Чувам противоречиви мнения за това кога се прави погача на бебето-преди или след 40-ия ден. В сайта на bg-mamma пише, че е след, но и аз вече незнам. Моля кажете кога трябва да се случи това събитие????

# 10
  • Мнения: 922
Ако е в църква се прави преди 40.

# 11
  • Мнения: 3 153
Цитат на: didoni
Ако е в църква се прави преди 40.


Не, не в църкава. Става дума за тази погача, която се прави в къщи и се канят само жени?

# 12
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Преди 40-ия ден се прави... или на самия 40-ти ден.

# 13
  • Мнения: 4 414
сега пак ще те объркаме, но аз знам, че е след или на самия ден. на 40-ия ден се ходи на църква...майката получава чиста молитва, преди да влезе в църквата...на бебето се чете за здраве...това е, за да го пази от зли сили, докато го кръстят...после се прави погачата и се канят "орисниците" Wink
това е, което аз знам...може би има различни обичаи..така че както си решиш Laughing
п.п. можеш да попиташ в църквата - те най-добре знаят

# 14
  • София
  • Мнения: 13 200
Погачата - в неделята преди 40 ден, а църквата точно на 40 ден  Grinning . Така знам аз и така направих. В "Етнография на България" пише, че се прави погачата (втората пита) няколко дни след раждането.
На църква не ходихме, защото сме атеисти!

Общи условия

Активация на акаунт