Детето ми е много пълно...

  • 3 958
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 2 217
Здравейте мамчета,
Имам огромен проблем с големия ми син. Страшно е пълен - на 13 г. е, висок е към 1.65см. и е 78 кг. Направо започва да затлъстява. Какво ли не опитвахме  - диета да пази, крием от него храната, пари не му даваме много, за да не си купува вафли и кроасани по улиците, говориме му, човешки и с любов, че е много опасно за здравето му да е така пълен - нищо не помага. Нито откъм самочувствие, нито откъм здраве можем да го заинтригуваме да спре да се тъпче. Много е лаком. Иначе е изключително подвижен - чак да не повярваш за такъв дебеланко. Ходили сме и на лекар - ендокринолог, каза, че не било от обмяната, но изследвания не са му правили освен ПКК и урина и някакво натоварване с глюкоза, и то беше преди 3 год. Родителите ми живеят с надеждата, че щял да израсте и да се оправи, но аз много не го вярвам.
Ако някой може да ме посъветва нещо, ще съм безкрайно благодарна - с всеки изминал ден ми се свива сърцето все повече за момчето ми... Не мога да гледам как буквално загива.
Благодаря ви предварително.

# 1
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Братът на моята приятелка също е много пълен (е, около два пъти по-голям е, но от тази възраст започна). Много го гонеха, на дебелариум го пращаха и пари не му даваха, дори се опитваха да го обиждат. Само дето...
Може да звуча грубо, а и не ви познавам като хора (слава богу, вие също не ме познавате  Mr. Green Peace), затова ще коментирам горния пример. Семейството не му даваше личен пример-1 канта за сладолед е вредно да се яде от трима за една седмица. Готвят много тежко и като цяло нездравословно, не се движат, освен с автомобил и като цяло няма среда за предоляване на проблема, а по-скоро го подхранват.
Може би редовни разходки с цялото семейство и смяна на кухнята, разбирай диета за всички, защото си мисля, че ако сам трябва да спазва диета, ще я чувства като наказание.
Отделно, съпругът ми (с подобни мерки на тази възраст) ги е свалил с народни танци, но той е искал да ги свали.
Късмет.

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз бях същият случай! В 8 клас на ръст178 бях 108кг ShockedСъщо бях много подвижна, щом ходих на спортни състезания Confused, никога не съм се тъпчела и не обичам сладко.Като опитах някоя диета отслабвах с 2-3 кг и след като я свършех качвах +4.В един момент започнах разделно хранене, отслабнах 45кг и сега си ги подържам.Ако може това да му помогне ще е страхотно, там не се гладува! Успех!

# 3
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Защо не поговорите с психолог и специалист по хранене- първо вие само без детето за да не го травмирате. На тази възраст апетита е обусловен от пубертета, и не мисля че на тази височина тези килограми са чак толкова много- тепърва ще се издължава и ще расте. Може би обаче е добре да го заинтригувате със някакъв спорт- плуването доста добре регулира теглото.
Успех!!  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 2 217
По въпроса за общия режим в семейството - никой от нас не се тъпче с цяла канта сладолед Laughing Храним се съвсем нормално - от всичко, но без прекаляване. Незнам на кого прилича. Може би баба  и дядо му позволяват твърде много... Но и те не са бездънни ями за манджи... Знам ли вече... Thinking

# 5
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Аз бях същият случай! В 8 клас на ръст178 бях 108кг ShockedСъщо бях много подвижна, щом ходих на спортни състезания Confused, никога не съм се тъпчела и не обичам сладко.Като опитах някоя диета отслабвах с 2-3 кг и след като я свършех качвах +4.В един момент започнах разделно хранене, отслабнах 45кг и сега си ги подържам.Ако може това да му помогне ще е страхотно, там не се гладува! Успех!
е ти ме разби #Crazy
Я се виж каква си готина на аватара Peace

# 6
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Алекса,
аз затова дадох пример от моите наблюдения. За съжаление моите наблюдения са, че ако не се касае за някакво нарушение или болест, такива проблеми има в семейства, където просто се яде тежко и много. Това може да са баби или родители.
Някакъв спорт или танци, въобще нещо, свързано с движение, не са ли му интересни  newsm78

# 7
  • Мнения: 8 769
Алекса, детето на братовчед на съпруга ми има сходен проблем. Сега е на 15г, висок е повече от 1.7 м, и тежи 100 кг. #Crazy До голяма степен при него явно е наследствено-дядо му и баща му са доволно дебели. Пробваха го с най-различни спортове-каратета, волейбол и прочие. Стегнато е момчето, но тежичко. И коремче си има. Носи на баща си панталоните Crazy Не знам дали са му правили изследвания, но може би, ти, щом си се хванала сериозно, трябва да направиш. И да мине на разделно хранене, например. В най-строгия му вариант. Освен че е полезно, е и лечебно. Така че, ако има проблеми с обмяната на веществата, вместо да се тъпче с лекарства, може да опитате първо това.
Успех!

Последна редакция: чт, 05 яну 2006, 11:13 от Аурелия

# 8
  • София
  • Мнения: 2 217
Абе детето спортува - баскетбол, водна топка, навън много ритат с приятелчета...
Просто незнам при такова движение как е възможно да е такъв шишко? Rolling Eyes
На мен ми се струва, че нещо с метаболизма не е наред. Това с разделното хранене е добра идея, но първо трябва да се консултирам с детски диетолог или някакъв детски спец. в областта.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Имам позната, чието дете също беше много пълно, но при тях  определено е наследствено. Всички са с наднормено тегло като се почне от бабата и дядото, мине се през бащата и се стигне до детето. Опитваха с плуване, стандартни диети, но не помогна особено, а килограмите определено започваха да му вредят на здравето. Скоро ги срешнах и направо не можах да ги позная, бяха намалили теглото драстично. Оказа се, че им е помогнало разделното хранене, но в него се е включило цялото семейство - майка, баща и дете, но и детето ходеше да плува.

# 10
  • Мнения: 8 769
На мен ми се струва, че нещо с метаболизма не е наред. Това с разделното хранене е добра идея, но първо трябва да се консултирам с детски диетолог или някакъв детски спец. в областта.
Може би наистина е въпрос на метаболизъм. Разбира се, че първо трябва да се консултираш с диетолог или ендокринолог, или някакъв подобен специалист. Но разделното хранене не е вредно. Хубаво е, че на първо време сте му спряли сладките неща и кроасаните.
А какво в същност яде детето?

# 11
  • Мнения: 319
Мила, разделно хранене му е майката, там няма ограничения на количеството, само се внимава с комбинациите на храните. Има тук много мами, които са практикували този режим на хранене (това дори не е диета, ще споделят надявам се опита си!) и са постигнали блестящи резултати. Така хем детето няма да се травмира, хем няма да е гладно, хем ще се постига ефект. Щото как ти звучи пилешка пържолка на скара със салатка? Хем засищащо, хем подпомагащо отслабването! Успех!

# 12
  • София
  • Мнения: 2 217
А как да разбера кои храни не се съчетават? Някакви книги или под формата на таблица в сайт или нещо друго?

# 13
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Алекса, имах същия проблем със сина си точно на тази възраст. Аз също го водих на прегледи, какви ли не, ендокринолог, рентген правиха, ехохрафии и аз не помня вече на какво. Всичко от медицинска гледна точка беше о.к. което естествено беше много хубаво!
Сега е на 16, едър е, има още доста какво да се желае по тялото му, но вече не е дебел. Израстна много на височина, намали малко теглото си, от няколко месеца пък ходи на фитнес, 1-2 пъти в седмицата играят футбол по няколко часа. Определено съм по-спокойна вече по този въпрос. Вейка няма да стане, но до едни по-здравословни пропорции ще го докара.
Успех и на твоя син и бъди внимателан, тази тема им е много болезнена.

# 14
  • Мнения: 446
Алекса, моят син има същия проблем, макар и в по-малка степен - на 12 е, висок 155 см, в момента 55 кг. Вече повече от една година го наблюдаваме заради високата кръвна захар, и от опит знам едно - всичко е въпрос на съотношение между храната и движението. През ноември 2004 беше 150 см. 58 кг. Много е важно да го заведеш на ДЕТСКИ ендокринолог и да не отлагаш дълго. Да установи дали не е от обмяната и ако е добър специалист - да види и да коригира хранителния му режим. Има хранителни навици /напр. закусването със сладки неща, много честото "прихапване" по малко/, които създават големи проблеми, заради постоянно вариране на инсулина в кръвта, което пък води до създаване на големи "резерви". Добре е поне една седмица преди прегледа да си води хранителен дневник, в който честно да отрази какво и как е похапвал с количества и часове. Обяснете му, че не е за да го санкционирате, а в помощ на лекаря. Ако имате апарат за кръвно, проследете и него поне веднъж дневно при покой. Колкото по-рано разрешите заедно проблема, толкова по-малко вреди на здравето си ще нанесе. А пък възможните вреди са много сериозни. За общия хранителен режим мамите вече са ти казали /криенето на храната не помага - аз просто не купувам неподходящи неща и държа в къщи малки количества от подходящите, за покупките в училище е по-сложно и се налага миене на мозък - насочване на паричките към спестяване за нещо желано, а пък сандвич с полезни неща от къщи.../ Ендокринологът ще ти даде идея разделното хранене дали е подходящо, и евентуално някаква лекарствена подкрепа за намаляване на апетита или ако има обменен проблем/ но внимавай - не отивай на общ ендокринолог, а на детски - той ще прецени и степента на пубертетното му развитие и доколко проблемът е свързан с това, както и с наследствеността. Приготви и детските ви картони на вас с таткото, както и евентуално инфо за баби и дядовци. /наследствени болести на обмяната и др.под./

# 15
  • Мнения: 8 769
А как да разбера кои храни не се съчетават? Някакви книги или под формата на таблица в сайт или нещо друго?
Имам една схема, обаче е на хартия. Ако имаш факс-ще ти я пратя. Ако не-ще почакаш да я сканирам.

# 16
  • Мнения: 319
Има на книжния пазар доста книги, които касаят разделното хранене. Сега ми идва на ум само тази на Владимир Леви (казва се точно Разделно хранене), където са описани принципите на разделното хранене и са дадени таблици на храните, които се съчетават добре една с друга и на тези, които не вървят заедно, както и кои са заместителите на "любимите" ни, но неправилно съчетани храни. Потърси по сергиите с книги и книжарниците или пусни тема за разделното хранене тук - ще се обадят много мами, сигурна съм. Консултацията с лекар е задължителна, но това е нещото, което можеш да правиш в домашни условия, без да стресираш детето и без дори да е необходимо да му даваш дълги обяснения - просто готвиш и сервираш правилно съчетани храни и така. Всички в семейството можете да сте солидарни с детето при консумацията на такава храна, без да умирате от глад или да ограничавате количествата драстично.

# 17
  • Мнения: 1 234
Сесра ми също е пълна,и при някой хора това е просто въпрос на ген.А да пази диети дете на 13 години,май не става.Според мен трябва да се обърнете към диетолиг,който да му направи индивидуална програма,защото всички диети имат различен резултат при всеки,а не е добре да се мъчи детето,докат открие коя действа и коя не.Успех   bouquet

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Alexa,  моят приятел като малък е имал същия проблем-бил е много пълно момче за годините си, на 12-13 години е тежал, ако не се лъжа, около 100 кг. Това естествено много му е пречело в самочувствието, и той от 14-15 си година нататък почнал як режим- бягане, като постепенно увеличавал дистанциите, и умерено хранене( не да гладува). И свалил доста килограми. И така, поддържа ги през годините с бягане. И междувременно бягането толкова му харесва и го разтоварва като спорт, че сега( на 30 години) като е свободен, ходи да бяга дори понякога всеки ден минимум 8 километра и се възхищава как този спорт му помага да не пълнее и разказва, че първия път, като бягал като юноша, след първия километър паднал от умора, а днес ги навърта толкова километри наведнъж Simple Smile Може би спортът ще помогне на детето, повече, отколкото диетите.

# 19
  • София
  • Мнения: 64
Може да се обърнете към Доц.Байкова, диетолог - 944 3677, 0888 370 922. Консултацията и е 30лв, при нейните режими на хранене не се гладува, а се следва определена схема на редуване на храни. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт