Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 5 ян. 2006, 17:00 ч.

народната медицина във вашата страна

• 426
  • 5
  •   1
Отговори
Здравейте момичета Grinning
питанката ми е за рецепти от народната медицина в страната която живеете, всъщност не само народна, но и бабина медицина също а и не само от вашата но и от други страни може  Wink

В момента бебата ми е болна, и темата ми дойде от добрите идей в отчетната седмичка, но все пак си мисля че е по добре да са в отделна тема, защото най редовно има болни, хремави и тн бременни, бебчета и дечица, и не всякакви лекарства са подходящи.

Подобна тема четох и в здравния, но си мисля че по различните крайща на света има различни домашни рецепти за лекуване Wink

Та идеята ми е да напишете рецепти за кашлица, хрема, температура, разтройство, запек, повръщане...и т.н.
каквото ви дойде на идея  Wink ако имате опит да споделите с останалите  Wink Grinning

# 1
Билкови рецепти при хрема
За Деца и Възрастни
Лайка с мед
1 с.л. чай от лайка
1 с.л. мед
1 ампула витамин С
Всички съставки се смесват и се слага по 1 капкомер във всяка ноздра 3 пъти дневно в легнало положение.
Инхалация със лайка
2 с.л. лайка се слага във 500 гр врящаа вода с 1 с.л. сода бикарбонат. Прави се инхалация.
Сок от лук
Изстисква се сока на глава лук. Напояват се малки памучета и се слагат по едно във всяка ноздра. За малко дете се използват клечки за уши. Напояват се и се намазват ноздрите отвътре.
Смес от чесън
Счукват се няколко скилидки чесън. От получената смес се напояват две памучета и се слагат във двете ноздри. За малко дете се използва клечка за уши за намазване.

това са бг рецепти де  Wink

# 2
  • София

Та идеята ми е да напишете рецепти за кашлица, хрема, температура, разтройство, запек, повръщане...и т.н.
каквото ви дойде на идея  Wink ако имате опит да споделите с останалите  Wink Grinning

Мисля, си такива неща сме писали по различни запитвания. Може би трябва да се съберат и обобщят в едно място. Може да се допълват от време на време.   bouquet

Аз поне знам десетина - двадесетина нещица, прилагани от баба ми върху нас, които ползувам за децата и за себе си. Част от тях съм ги написала, друга част - може би не. Вече не си спомням кое съм споделила. Например за кашлица - 5-6 рецепти, за повръщане също 1-2, за температура - 2-3 и т.н.
 newsm78 Наистина ще трябва да си помислиш и да си колкото се може по-изчерпателен.

Може да се направи и като справочник, по азбучен ред. И всеки да си казва това, което знае. Ако някой го е изпревари - ОК! Не се повтаряме. Така и по-лесно ще се търси.

Общо взето подкрепям идеята.

# 3
  • Видин; Италия
ели, по-кьсно ще помисля, сега само да кажа , 4е Лайката тука я пият и гьргарят за всякакви болежки. Grinning

# 4
А пък аз, таковата, мнооого мразя т.нар "народна медицина", може би покрай свеки дето е ужасен пенкилер горката... ами тъй де, като са болни децата ми не ща да го мажа с лук/мас/спирт/чесън, не ща да им вра мед в носа и индрише в дупетата (да бе, сериозно) а ако има нужда от лекарства, с две ръце гласувам за съвременната медицина. Друг е въпросът, че за много дребни неща лекраства просто не са нужни.
Та така, кво ме питат, пък аз кво отговарям... Ама все пак в Англия само преди 2 поколения са смятали за "народно лечение" да дадеш на плачещо бебе хляб, напоен с уиски!

# 5
аз въобще не държа да се убеждаваме или разубеждаваме колко е полезна или вредна алтернативната или традиционната медицина.
Идеята ми дойде от там, че на малки деца, кърмачки и бременни почти никакви лекарства не може да им се дават, а е напълно нормално да хванат някой вирус или да настинат  Wink

Вчера четох цял ден такива теми  Grinning
в една се дочетох че в Канада до 2г. възраст не предписват сиропи за кашлица Thinking

харесаха ми някой мнения и рецепти, и за това ще ги копирам тук

рецепти за кашлица
сок от кромид 100гр., сок от 1 лимон и мед.
Смесва се да се получи по-течно разтворче и се дава когато се сетиш. Аз давам по 1-2 супени лъжици 5-6 пъти на ден.

Една глава лук /нарязана на дребно/, 3 с.л. захар и 1/8 л вода. Вари се около 10 мин. Престоява няколко часа и се изстисква през кърпа. Дават се няколко пъти на ден по 1-2 ч.л.

рецепта със сушени смокини. 5-6 смокини се нарязват и се слагат във вода. пъхат се в микровълновата, докато водата заври. Престояват още един час. И отварата се пие по малко като чай.

Външно приложение: Надупчва се с игла вестник. Намазва се с тънък слой мед и се залепва да гърдичките и гръбчето. Спи се така нощно време. Преди това кожичката е добре да се намаже с малко свинска мас. Малко цапа, но е ефикасно.

компрес с настърган лук.

1.Настъргвам средна глава лук, леко я изстисквам.
2. Отрязвам правоъгълно парче мека хартия (но не тоалетна;)) колкото да покрие шийката. Отрязвам също толкова голямо найлонче и памучно парче плат.
3. Подреждам ги в следния ред: плата, върху него найлона, върху него хартията и върху хартията настъргания лук.
4. Намазвам много хубаво шията с мазен крем. В противен случай, както казваш, кожата ще се зачерви и дори изгори.
5. Слагам компреса и омотавам с ластичен бинт, като внимавам да не е стегнато (може и с кърпа).
 Гледам компреса да стои поне 6 часа, давам му някаква почивка и пак слагам.
Обикновено гледам да преспи с него.
Последния път, като беше с лаещата кашлица, му слагах 3 дни.

Взимаш 1 средно голяма глава лук. Обелваш я и я издълбаваш като чашка като подрязваш основата, но да си остане дъно - точно на чашка да прилича. Напълваш "чашката" със захар и оставяш в една чашка да престои 1 нощ.
На сутринта на дъното има около 1 к.лъжичка сироп. Даваш го веднага след събуждане - на гладно.

Нарязваш една средно голяма главичка лук вечерта с 3 чаени льжички мед. Престоява цялата нощ и на сутринта му давай по 2, 3 лъжички да си пийва. Не изхвърляй лука защото той си пуска постоянно сок. За три дена ни отмина кашлицата защото тази смес освобождава чудесно патищата и втечнява секрета. На вкус е много приятно и моя малкия го хапва с удоволствие.

4-5 ореха, 1 гл. лук, 1 ябълка или дюля. Орехите ги измиваш и ги оставяш заедно с черупките, само трябва да ги пукнеш. На лука му отрязваш "брадата" и само толкова. Ябълката я срязваш на две, без да я почистваш. Всичко това го вариш в 0,5л. вода за около 15мин. Похлупваш и оставяш да изстине. това е една доза и трябва да се изпие за един ден. Можеш да го подсладиш (ако е с боров мед, още по - добре), защото е много гадно.

за инхалациите срязвам една глава на четири, слагам в съд с вода на котлона и като заври ги държа десетина минути до котлона, ако склонят да се наведат над парата още по-добре. даниел като по-малък естествено не можех да го вържа до парата, та затварях вратите на кухнята и го заигравах в нея двайсетина минути докато ври лука. слагала съм и кипящата купичка с лук в стаята му докато спи да го диша.

за лука. Отдавна известно, не само на бабите;), че лукът съдържа фитонциди -естествен антибиотик, действащ върху бактерии, гъбички, вируси и протозои.
Смокините също са едни от естествените природни антибиотици.

още един път шояснявам че съм копирала рецептите от отговорите на много майки Wink  bouquet

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт