народната медицина във вашата страна

  • 518
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 390
Здравейте момичета Grinning
питанката ми е за рецепти от народната медицина в страната която живеете, всъщност не само народна, но и бабина медицина също а и не само от вашата но и от други страни може  Wink

В момента бебата ми е болна, и темата ми дойде от добрите идей в отчетната седмичка, но все пак си мисля че е по добре да са в отделна тема, защото най редовно има болни, хремави и тн бременни, бебчета и дечица, и не всякакви лекарства са подходящи.

Подобна тема четох и в здравния, но си мисля че по различните крайща на света има различни домашни рецепти за лекуване Wink

Та идеята ми е да напишете рецепти за кашлица, хрема, температура, разтройство, запек, повръщане...и т.н.
каквото ви дойде на идея  Wink ако имате опит да споделите с останалите  Wink Grinning

# 1
  • Мнения: 6 390
Билкови рецепти при хрема
За Деца и Възрастни
Лайка с мед
1 с.л. чай от лайка
1 с.л. мед
1 ампула витамин С
Всички съставки се смесват и се слага по 1 капкомер във всяка ноздра 3 пъти дневно в легнало положение.
Инхалация със лайка
2 с.л. лайка се слага във 500 гр врящаа вода с 1 с.л. сода бикарбонат. Прави се инхалация.
Сок от лук
Изстисква се сока на глава лук. Напояват се малки памучета и се слагат по едно във всяка ноздра. За малко дете се използват клечки за уши. Напояват се и се намазват ноздрите отвътре.
Смес от чесън
Счукват се няколко скилидки чесън. От получената смес се напояват две памучета и се слагат във двете ноздри. За малко дете се използва клечка за уши за намазване.

това са бг рецепти де  Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 1 097

Та идеята ми е да напишете рецепти за кашлица, хрема, температура, разтройство, запек, повръщане...и т.н.
каквото ви дойде на идея  Wink ако имате опит да споделите с останалите  Wink Grinning

Мисля, си такива неща сме писали по различни запитвания. Може би трябва да се съберат и обобщят в едно място. Може да се допълват от време на време.   bouquet

Аз поне знам десетина - двадесетина нещица, прилагани от баба ми върху нас, които ползувам за децата и за себе си. Част от тях съм ги написала, друга част - може би не. Вече не си спомням кое съм споделила. Например за кашлица - 5-6 рецепти, за повръщане също 1-2, за температура - 2-3 и т.н.
 newsm78 Наистина ще трябва да си помислиш и да си колкото се може по-изчерпателен.

Може да се направи и като справочник, по азбучен ред. И всеки да си казва това, което знае. Ако някой го е изпревари - ОК! Не се повтаряме. Така и по-лесно ще се търси.

Общо взето подкрепям идеята.


# 3
  • Мнения: 1 072
ели, по-кьсно ще помисля, сега само да кажа , 4е Лайката тука я пият и гьргарят за всякакви болежки. Grinning

# 4
  • Мнения: 2 032
А пък аз, таковата, мнооого мразя т.нар "народна медицина", може би покрай свеки дето е ужасен пенкилер горката... ами тъй де, като са болни децата ми не ща да го мажа с лук/мас/спирт/чесън, не ща да им вра мед в носа и индрише в дупетата (да бе, сериозно) а ако има нужда от лекарства, с две ръце гласувам за съвременната медицина. Друг е въпросът, че за много дребни неща лекраства просто не са нужни.
Та така, кво ме питат, пък аз кво отговарям... Ама все пак в Англия само преди 2 поколения са смятали за "народно лечение" да дадеш на плачещо бебе хляб, напоен с уиски!

# 5
  • Мнения: 6 390
аз въобще не държа да се убеждаваме или разубеждаваме колко е полезна или вредна алтернативната или традиционната медицина.
Идеята ми дойде от там, че на малки деца, кърмачки и бременни почти никакви лекарства не може да им се дават, а е напълно нормално да хванат някой вирус или да настинат  Wink

Вчера четох цял ден такива теми  Grinning
в една се дочетох че в Канада до 2г. възраст не предписват сиропи за кашлица Thinking

харесаха ми някой мнения и рецепти, и за това ще ги копирам тук

рецепти за кашлица
сок от кромид 100гр., сок от 1 лимон и мед.
Смесва се да се получи по-течно разтворче и се дава когато се сетиш. Аз давам по 1-2 супени лъжици 5-6 пъти на ден.

Една глава лук /нарязана на дребно/, 3 с.л. захар и 1/8 л вода. Вари се около 10 мин. Престоява няколко часа и се изстисква през кърпа. Дават се няколко пъти на ден по 1-2 ч.л.

рецепта със сушени смокини. 5-6 смокини се нарязват и се слагат във вода. пъхат се в микровълновата, докато водата заври. Престояват още един час. И отварата се пие по малко като чай.

Външно приложение: Надупчва се с игла вестник. Намазва се с тънък слой мед и се залепва да гърдичките и гръбчето. Спи се така нощно време. Преди това кожичката е добре да се намаже с малко свинска мас. Малко цапа, но е ефикасно.

компрес с настърган лук.

1.Настъргвам средна глава лук, леко я изстисквам.
2. Отрязвам правоъгълно парче мека хартия (но не тоалетна;)) колкото да покрие шийката. Отрязвам също толкова голямо найлонче и памучно парче плат.
3. Подреждам ги в следния ред: плата, върху него найлона, върху него хартията и върху хартията настъргания лук.
4. Намазвам много хубаво шията с мазен крем. В противен случай, както казваш, кожата ще се зачерви и дори изгори.
5. Слагам компреса и омотавам с ластичен бинт, като внимавам да не е стегнато (може и с кърпа).
 Гледам компреса да стои поне 6 часа, давам му някаква почивка и пак слагам.
Обикновено гледам да преспи с него.
Последния път, като беше с лаещата кашлица, му слагах 3 дни.

Взимаш 1 средно голяма глава лук. Обелваш я и я издълбаваш като чашка като подрязваш основата, но да си остане дъно - точно на чашка да прилича. Напълваш "чашката" със захар и оставяш в една чашка да престои 1 нощ.
На сутринта на дъното има около 1 к.лъжичка сироп. Даваш го веднага след събуждане - на гладно.

Нарязваш една средно голяма главичка лук вечерта с 3 чаени льжички мед. Престоява цялата нощ и на сутринта му давай по 2, 3 лъжички да си пийва. Не изхвърляй лука защото той си пуска постоянно сок. За три дена ни отмина кашлицата защото тази смес освобождава чудесно патищата и втечнява секрета. На вкус е много приятно и моя малкия го хапва с удоволствие.

4-5 ореха, 1 гл. лук, 1 ябълка или дюля. Орехите ги измиваш и ги оставяш заедно с черупките, само трябва да ги пукнеш. На лука му отрязваш "брадата" и само толкова. Ябълката я срязваш на две, без да я почистваш. Всичко това го вариш в 0,5л. вода за около 15мин. Похлупваш и оставяш да изстине. това е една доза и трябва да се изпие за един ден. Можеш да го подсладиш (ако е с боров мед, още по - добре), защото е много гадно.

за инхалациите срязвам една глава на четири, слагам в съд с вода на котлона и като заври ги държа десетина минути до котлона, ако склонят да се наведат над парата още по-добре. даниел като по-малък естествено не можех да го вържа до парата, та затварях вратите на кухнята и го заигравах в нея двайсетина минути докато ври лука. слагала съм и кипящата купичка с лук в стаята му докато спи да го диша.

за лука. Отдавна известно, не само на бабите;), че лукът съдържа фитонциди -естествен антибиотик, действащ върху бактерии, гъбички, вируси и протозои.
Смокините също са едни от естествените природни антибиотици.


още един път шояснявам че съм копирала рецептите от отговорите на много майки Wink  bouquet




Общи условия

Активация на акаунт