Спешен въпрос за нисък хемоглобин

  • 8 214
  • 21
  •   1
Отговори
Здравейте мами! Със сигурност се повтаря темата, но имаме явно проблеми с интернет. Малкия бебо навърши 6мес и днес му направиха пълна кръвна картинал Оказа се, че хемоглобина е 87 и има някаква "изразена" вид анемия. Педито ме праща още веднъж на изследвания само че на малкия този път трябва да му вземат кръв от вена. Захранваме се от 2 седмици, като точно преди това изкара някаква вирусна инфекция с температура и разстройство. Страх ме е да го боцкат по вената. Не е ли малък още? Трябва да отида утре сутринта, но се двуумя. Споделете и вашето мнение

# 1
  • Мнения: 7 640
никакъв проблем няма да го боднат венозно. Доста нисък е този хемоглобин, дано да е грешка.

# 2
ох, радвам се, че някой откликна. Благодаря ти  дано наистина е грешка. Сега малко повече успях да почета из форума

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Не бързай с венозните изследвания!Непременно повторете изследването с периферна кръв.Много често стават грешки.Направо е срамно колко често CloseА дори и да е толкова нисък, не е задължително да се взема венозна - консултирай се с детски хематолог.Венозната я искат, за да се види серумното желязо, но принципно и без него , само с натривка/за морфология на еритроцити/ е възможно да се види дали се касае за желязодефицитна анемия или не дай Боже нещо по-сериозно.
Успех Hug

# 4
  • Мнения: 115
При моята дъщеря още като бебе и правиха изследвания и също имаше нисък хемоглобин.Моята лекарка ме посъветва да въведа по рано месото и жълтъка..........И това като че ли помогна, защото след 2-3 месеца изследванията на детето бяха нормални!!!Успех ти желая........

# 5
  • Мнения: 574
Давай му сок от плод или зеленчук/гледай да са домашно производство / с малко сок от червено цвекло и лимон или друг кисел плод.Цвеклото се слага малко,защото има гаден вкус и може да откаже да пие. Киселият плод го освежава. Червеното цвекло бързо вдига хемоглобина и естественно жълтък и червено месо.

# 6
  • sofia
  • Мнения: 769
Пресен сок от червено цвекло и чай от плод на Бъз (във 250 мл вряща вода се слага 1,5 с.л. от сухия плод и се оставя да престои 2 часа. Приема се 3-4 пъти днесно по 2 с.л 15-20 мин преди хранене.) Слагай му по малко захар или мед, защото е леко трапчив.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 526
Дъщеря ми на 6 месеца имаше хемоглобин 93 и ни изписаха Малтофер. Слагах й по няколко капки в храната всеки ден за около 20 -25 дни и всичко се оправи. Не се притеснявай. Като започне бебо да яде месце, жълтък и по-разнообразна храна ще му се вдигне хемоглобина. Червеното цвекло наистина е много полезно, както са ти написали другите майки. Като направите изследванията след около месец пак вижте колко е хемоглобина. Успех и не се притеснявай. Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 1 014
В много теми, които съм чела по този въпрос доста мами споделят, че ниският хемоглобин се е оказал грешка. Дано и при вас да е така. Нищо не губиш, ако преди да предприемеш други мерки го заведеш да го боцнат пак по пръстчето, но в друга лаборатория.

# 9
# 10
Не се притеснявай-моето дете на 6м. беше с 77 хемоглобин.Взеха му венозна кръв и се оказа,че желязото е 4,5 /доста ниско/.Пи Малтофер 3 месеца и сега /вече на 1г.6м./ хемоглобина е 112.Педиатърът тогава ми се скара,че съм била кърмила-кърмата не съдържала достатъчно желязо-глупости.

# 11
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Съвета ми е да не бързаш да даваш на своя глава нещо което повишава желязото. Големия ми син и съпруга ми са с много нисък хемоглобин. На сина ми е около 100 а на мъжа ми 110. За сравнение на малкия ми син е 131. Имат таласимия минор. Това е вид анемия при която червените кръвни телца са по-малко на брой и по-некачествени. Клинично здрави са и не е нужно да се предприема нищо. Със същата талисимия свекърва ми е родила три деца и е жива и здрава вече 65 години. НЕ ТРЯБВА обаче да им се дава желязо в повече защото се натрупва в организма и не може да се преработи. Може и да не е това при вас, но няма лошо да му вземат венозно кръв и да установят. А ако не са сигурни лекарите и се опитват за всеки случай да му дадат желязо им спомени този вариант а не си тъпчи детето излишно с лекарства. Спомни си дали нямате в рода си човек роден около бяло море. Обикновено тези хора носят таласимичния ген в рода си.  Ако се установи това (дано да не е ) ми пиши на лични да си поговорим.
Успех!

# 12
  • Мнения: 8 585
Пресен сок от червено цвекло и чай от плод на Бъз (във 250 мл вряща вода се слага 1,5 с.л. от сухия плод и се оставя да престои 2 часа. Приема се 3-4 пъти днесно по 2 с.л 15-20 мин преди хранене.) Слагай му по малко захар или мед, защото е леко трапчив.
Нито една от храните, които препоръчвате не е подходяща за дете на възрастта, която коментираме тук. Пчелен мед не се дава до 18-20 месечна възраст! Захар-избягва се, особено ако детето е в началните стадии на захранване. Чай от бъз?? Абсурдно...на тази възраст.
Сори за коментара...

# 13
  • Мнения: 8 585
Съвета ми е да не бързаш да даваш на своя глава нещо което повишава желязото. Големия ми син и съпруга ми са с много нисък хемоглобин. На сина ми е около 100 а на мъжа ми 110. За сравнение на малкия ми син е 131. Имат таласимия минор.
Чудесен коментар!
Оценката на анемията при деца се прави след подробни и пълни изследвания на ВЕНОЗНА КРЪВ като се изследват задължително и:
*Ретикулоцити
*Общо серумно желязо.
*Феритин+Желязо-свързващ капацитет.
*Пълна кръвна картина с всички показатели.

На базата на резултатите и по формули (Mentzler, Fraser и ред други) се изчислява вероятността да се касае за таласемичен синдром. Ако такава има се прави допълнително електрофореза на хемоглобин. Ако такава няма, се започва с добавка на желязо за около 1.5 месеца (при посоченият от вас Хемоглобин).

# 14
Благодаря на всички за отговорите и съветите!Бяхме за 1 седмица извън София. Преди да заминем ходих до 22поликлиника, но там категорично отказаха да му вземат венозна кръв, което мен още повече ме изплаши. Най-вероятно в понеделник ще отида в друга лаборатория, за да повторя, а сетне ще се престраша за венозно. Пробвахи цвекло, но малкия не беше особено възхитен. А захар или мед избягвам дори и в малки количества - имим неприятни спомени. Мама без мое знание се е опитвала още след раждането да дава залъгалка на малкия като я нацапвала с "мъничко" мед, в следствие на което малкия се беше обринал "до уши" /както се казва/. Още веднъж огромно благодаря и ще се похваля, когато всичко се оправи .  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт