Кърмене и боледуване на бебето?

  • 1 709
  • 23
  •   1
Отговори
  • СОФИЯ
  • Мнения: 397
Не знам как е при вас , мами, ама аз влязох в лют спор с една моя приятелка, дето ми обяснява, че през зимата - кърмено , некърмено бебето все си боледува . newsm78. И като ми заирежда примери на кърмени бебета, дето все пиели антибиотици, косата ми се изправи.  Twisted Evil
Моята Дени от две седмици е с хрема, но не мисля, че е нещо сериозно, даже и преминава и все си мисля, че е по-здрава от децата на другите ми познати, защото я кърмя. Споделете как е при вас? Често ли боледуват вашите деца?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ох,този спор е вечен Rolling Eyes И дано да не се разрастне както става обикновено Rolling Eyes
Много пъти сме казвали - дали едно дете ще боледува зависи от съвкупност от фактори,а не само от кърменето - зависи от възраст,от това дали има по-големи деца в семейството,които да ходят на градина и да влачат вируси,къде се гледа - в града или на чист въздух,закаляване,начин на хранене на бебето и на семейството и т.н.,и т.н.
За протокола - понеже ние сме класически случай - баткото до тази възраст беше правил няколко отита с много висока температура и беше изпил поне 3-4 антибиотика,като беше успял и алергия към тях да направи.Дребната - макар че той носи всеки модерен вирус от градината - досега минава основно с хремички.Антибиотик е пила - защото лятото кашля повече от месец без никакви други симптоми и докторката накрая ме натисна да го дам (кашлицата спря след това,явно наистина е имало нужда).Температура не е вдигала никога досега (да не чуе дявола,пупупу) и изобщо всяко нещо при нея си минава и заминава съвсем леко.
За мен ефект от кърменето има Grinning

# 2
  • Мнения: 643
Правилен отговор няма, всяка майка защитава собствената си позиция, и според мен спора е безпредметен. Да знае се че децата с определени проблеми, като алергии, недоносени бебета и др. имат огромна нужда от кърма. Но доколко кармата действа като един вид ваксина и спомага за по - малкото боледуване на детето, нито е доказано, нито ще бъде доказана, защото както беше написала Хедра това зависи от много фактори. Споровете от този род обикновенно се разиграват между кърмещите и некърмещите майки, затова аз съм на принципа, че подобни спорове само биха увеличила чувството на съмнение на  една майка която не кърми, а и колкото майки има толкова и мнения. Колкото до конкретния въпрос, да детето ми е боледувало един път и е пило антибиотик, макар че е кърмено.

# 3
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Тук май не ставаше дума да се спори, а само да се събере статистическа информация Simple Smile
Моето дете не е боледувало сериозно докато го кърмех. Вдигало е Т, имало е хрема и не е пило лекарства. Първото й наистина сериозно разболяване и пиене на АБ Sad стана сега, точно 6 м. след отбиването (точно колкото е "гаранционният срок" за дълго кърмените деца) Може да е случайно съвпадение, но за мен е странно съвпадение.

# 4
  • Мнения: 854
Досега само настинки при нас Simple Smile Само един път май беше вирус, Борко беше мъничък още, на 2 месеца, лекарката изписа АБ, но той смъкна Т за по-малко от 30 часа и така и не го взехме. Иначе хрема няколко пъти, кашлица - не(да чукна на дърво, че на мен това ми е слабо място), общо взето е доста здрав, ама аз се старая да го закалявам, пие си Витамини детето, цока си кърма и дано и занапред да нямаме проблеми Praynig

# 5
  • Мнения: 2 220
Аз знам, че като тръгне детето на ясла или градина (когато има досег с много хора) неминуемо се разболява. Това е от опита на познатите ми. Иначе искрено се надявам кърмата да помогне всичко да минава в по-лека форма!

# 6
  • Мнения: 694
И аз съм изпадала в такива спорове.Доколкото съм чела по време на кърмене бебето не може например да боледува от варицела,морбили,ако майката ги е преболедувала.А също при евентуална настинка на майката,предавайки чрез кърмата антителата,с които се бори организма, бебето дори и да преболедува го кара по-леко.Аз кърмя сина си-още на 40-я ден се разболя-не беше нищо сериозно-хрема-ама можете да си представите хрема за кърмаче на 40 дни какъв проблем е .Но в сравнение с мен той изкара като песен.
Децата на мои познати,които не са кърмени се разболяха от варицела още на 3-4 месеца.А в повечето случаи толкова малки бебета не карат тази болест.
Случвало ми се е в спор по този въпрос събеседникът ми така да избухне,че направо ми се разкрещя-е добре като кърмиш-мислеш ,че бебето ти няма да се разболее никога от рак,спин или нещо по-страшно ли?Мисля че никой не е гарантиран от такова нещо ,но също мисля че хората ,които знаят повече от нас казват,че никое адаптирано мляко,никоя химия не може да замести така важните антитела ,които организмът на майката призвежда и предава на детето чрез кърмата.

# 7
  • Мнения: 3 506
... дали едно дете ще боледува зависи от съвкупност от фактори...

Абсолютно. За статистиката: и двете ми кърмени, закалявани и растящи на чист въздух деца си боледуват на общо основание -ако няма болни около тях, са здрави, НО само някой да кихне и прихващат. И двамата бяха пили по два антибиотика преди да навършат годинка (като имаш предвид, че аз съм против рутинното прилагане на антибиотици и се противя до последно). Та това ми е малко болна тема и често си мисля по въпроса. Изводът, до който съм стигнала за себе си, е, че съм благодарна за възможността да кърмя, защото иначе кой знае колко по-лошо щеше да е положението - можеше и по 5 антибиотика да са изпили примерно...

# 8
  • Варна
  • Мнения: 5 529
И двете ми деца са кърмени. Малкият продължавам и сега.
Когато беше бебе дъщерята почти не е боледувала. първият си антибиотик го изпи на година и 7-8 месеца. Отдавах го на кърменето, въпреки че беше захранена по българската схема на 40 дни.
Сега с малкият, въпреки че до 6 месеца беше изцяло на кърма вече два пъти е пил антибиотик и в момента също кашля. Заради тези болести и лекарства вече на 8 месеца е почти изцяло на кърма и въпреки това болестите не го напускат.
Така че за мене няма връзка между кърменето и болестите. Аз поне не можах да го опазя с кърмене от вирусите, които сестра му донесе от детската градина.

# 9
  • Мнения: 5 228
Дъщеря ми вече няколко пъти е боледувала и си мислех, че няма зависимост между кърмене и боледуване. Да, обаче ок. 2 седмици след като се отби се разболя от някакъв особено гаден стомашен вирус и го изкара много тежко. Колко пъти съжалих, че не направих нещо, за да не се отбие, не е истина. Сигурна съм, че ако още я кърмех, щеше да го изкара много по-леко. И преди е боледувала, за 3 дни й минаваше. Като спряхме кърменето - 10 дни повръщане и разстройство.

# 10
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
... дали едно дете ще боледува зависи от съвкупност от фактори...

Абсолютно. За статистиката: и двете ми кърмени, закалявани и растящи на чист въздух деца си боледуват на общо основание -ако няма болни около тях, са здрави, НО само някой да кихне и прихващат. И двамата бяха пили по два антибиотика преди да навършат годинка (като имаш предвид, че аз съм против рутинното прилагане на антибиотици и се противя до последно). Та това ми е малко болна тема и често си мисля по въпроса. Изводът, до който съм стигнала за себе си, е, че съм благодарна за възможността да кърмя, защото иначе кой знае колко по-лошо щеше да е положението - можеше и по 5 антибиотика да са изпили примерно...

Мда, при нас положението е абсолютно същото, до годинката с два антибиотика, единият от които беше по грешка, но това е друга история. Разболява се, ако около нея има болни, посленият път от едно кашлящо до нас дете си хванахме пневмония и пак антибиотик. Но пък пневмонията мина точно за 4-5 дни и нямаше и помен от нея, а при други деца съм чела че си има симптоми и до месец..... Ами и аз си мисля, че сигурно щеше да е много по-зле, ако не беше кърменето. А също и вече я забелязвам, че като има контакт със сополиви деца, не прихваща (да чукна на дърво).

# 11
  • Мнения: 1 586
Това колко пъти е пило антибиотик едно кърмено бебе никак не е показател за това колко е здраво. Въпросът опира до здравната култура на майката и до привичките на педиатъра. Не е тайна, че у нас антибиотици се пият на поразия без реално да са необходими в повечето случаи. А тази педиатърска практика може в известна степен да се ограничи от самите майки, например като не бързат да водят детето на лекар при всеки лек признак на настинка, през първите часове на вдигната Т и пр.

Важно е също да изясним и понятието "боледуващо дете". Дете, каращо чести и бързи насинки никак не бих го нарекла боледуващо, напротив - то гради имунитет и го гради леко и успешно. Изобщо въпросът е доста обширен и едва ли можем да го изчерпим с личния си опит. Научно доказан факт са обаче имунните свойства на кърмата и помощната й функция за здравето на кърмачето  Peace

# 12
  • Мнения: 219
Тъй, тъй - съгласна съм 100 % с Андрея за даването на антибиотици. Моят опит с антибиотиците и кърменето е следният: синът ми изкара ужасен стомашен вирус месец след отбиването и така пи първият си антибиотик преди годинката точно. Алина още не е пила и то не защото не разболява покрай Тома, напротив, само дето при нея минава по-леко и безпроблемно пък и аз определено не бързам с антибиотиците. Правила е по 3 дни с висока температура - наз 38.5 - 39 имам предвид и пак удържаме фронта, да чукна на дърво.
Кърменето е безспорен плюс за мен.

# 13
  • Мнения: 3 506

Ти сега нещо за мойта здравна култура ли искаш да кажеш, ааааа Laughing При нас баш са си показател антибиотиците, ама вЕрно, че в общия случай не е така. И аз си мислех, че трябва да изясним понятието боледуване и здраво дете, ама реших, че много ще задълбаем. Пък и май не съм достатъчно информирана - тия деца например, дето изобщо не се заразяват, те какво - не изграждат имунитет ли newsm78 И ако си права, значи да не се сърдя на родата, че само ми заразяват децата, а?

Някой писа по-горе за стомашните вируси - наистина това лято за пръв път видях "черно на бяло" "кърмата в действие" (ама как се изразих само)  Laughing Малките изкараха гадния вирус с повръщането и диарията - синът ми, който само от време на време пийваше няколко глътки изцедена кърма, направо се стопи. Ако не бяхме на село, сигурно щяха да ме убедят да му сложат системи. Месец след това залиташе. Дъщеря ми, която е по-малка от него и сучеше често, преболедува за няколко дена, в които просто не ядеше твърда храна.

Та така - че са доказани имунните свойства на кърмата, в това спор няма, само дето за съжаление не винаги е толкова очевидно.

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Андреа,  smile3501
Този постинг изчерпва всичко по темата.

Общи условия

Активация на акаунт