Кога да започна да слагам бебо седнала?

  • 2 179
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 245
Вяра е на 3 месеца и незнам дали няма да и навреди,ако я слагам от сега седнала.Бихте ли ми казали и от кога трябва да и правя активна гимнастика?

# 1
  • Мнения: 1 410
Седнала може да я слагаш след 6 месеца, защото сега още е опасно за гръбначния й стълб. Гимнастика може да й правиш.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 708
Седнала след 6 месец, а полуседнала (на 30 градуса, най - много 45) след 4.5 месеца. Гимнастика си правете, бебоците много се радват и я харесват (в повечето случай  Mr. Green )

# 3
  • Мнения: 46 504
Естествено, че ще навреди! Ортопеда и педиатъра ви не са ли ви обяснили, че е изключено да се слага седнало толкова малко дете?
Не бързай да порасне, ще дойде и това време   bouquet

# 4
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Еми мойта пикла вече се дърпа да седи. И много се дразни, ако я оставяме легнала- отдавна й е омръзнало. От около 2- месечна я слагам в шезлонг- на около 30 градуса, а откакто почна да се дърпа нагоре- и седнала в скута ми за около 3-4 минути- то не че я свърта на едно място за по- дълго време. И педито каза, че щом сама вече иска да сяда, да я държа за по няколко минутки.
Моето мнение, че детето само си показва, когато му дойде времето за нещо ново за него.

# 5
  • Мнения: 245
Естествено, че ще навреди! Ортопеда и педиатъра ви не са ли ви обяснили, че е изключено да се слага седнало толкова малко дете?
Не бързай да порасне, ще дойде и това време   bouquet
Ами те не ни бяха дали талон за ортопед, а и аз откъде да знам, че се води още първия месец.Затова утре ще ходим.И то по мое настояване.

# 6
  • Мнения: 46 504
... .Затова утре ще ходим.И то по мое настояване.

Един съвет за посещението при ортопеда, седни и си запиши въпросите, които те вълнуват на лист, защото като отидеш ще ти изхвръкне всичко от главата и ще пропуснеш сума ти неща  Grinning

# 7
  • Мнения: 245
Еми мойта пикла вече се дърпа да седи. И много се дразни, ако я оставяме легнала- отдавна й е омръзнало. От около 2- месечна я слагам в шезлонг- на около 30 градуса, а откакто почна да се дърпа нагоре- и седнала в скута ми за около 3-4 минути- то не че я свърта на едно място за по- дълго време. И педито каза, че щом сама вече иска да сяда, да я държа за по няколко минутки.
Моето мнение, че детето само си показва, когато му дойде времето за нещо ново за него.
Именно за това и аз се обърнах към вас.Постоянно се надига от шезлонга, и все се иска да я разхождаш и все си вири главата.Като умалея и аз така в скута ми я слагам и за това предположих, че може би е време.Дали не съм и навредила?

# 8
  • Мнения: 245
... .Затова утре ще ходим.И то по мое настояване.

Един съвет за посещението при ортопеда, седни и си запиши въпросите, които те вълнуват на лист, защото като отидеш ще ти изхвръкне всичко от главата и ще пропуснеш сума ти неща  Grinning
Много вярно,ама де да се сетя да си пиша и въпросите,иначе всичко пиша,ама а де....Мерси много

# 9
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026

Моето мнение, че детето само си показва, когато му дойде времето за нещо ново за него.
newsm10
И ние вече седим,постоянно се надига да сяда,слагам я или в мен или в столчето за хранене.

# 10
  • Мнения: 4 915
А моето убеждение е, че родителят е този, който трябва да прецени въз основа на информация от специалисти кога детето ще започне да седи/да се слага в проходилка или изобщо да не се ползва такава/да се учи да ходи/да се захранва с определени храни и т.н.

Казвам го във връзка с това, че дъщеря ми от около 3,5 месеца почна да напира да сяда и пищеше, ако е легнала, но започнахме да я слагаме за малко в седнало положение в скута ми на 5,5 месеца за по 3-4 минути, а седнала на диван - след 6ти навършен месец.

Много дечица са любопитни и много активни и искат да гледат на света от вертикална позиция, и този интерес се проявява от много рано - това не значи, че детето трябва да се слага седнало но 4 месеца например.

Посъветвайте се с ортопед. Което аз съм чела и зная от специалисти е - до 3ти месец вкл. - само в хоризонтално положение, 3-5 може на 30-40 градуса наклон, седене за кратко - след навършен 5ти, седнало да се упражнява само - след 6ти навършен месец. Колкото по-късно, толкова по-добре.
Същото важи и за прохождането.

# 11
  • Мнения: 2 271
Активна гимнастика можеш да започнеш,но не я слагай да сяда!Моята е на 4м и сьщо се опитва от 3м,но само за секунди я придьржам седнала!

# 12
  • Мнения: 1 629
Подкрепям горното мнение, активната гимнастика е добра алтернатива на интереса към сядането. Своето бебе започнах да държа по малко седнало след като навърши шест месеца.

# 13
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Остави я сама да си седне. Можеш да я слагаш в кошница за кола или шезлонг ако имате за да е полулегнала и да гледа света наоколо. Можеш и в теб да я слагаш за малко, но не я подпирай с възглавници.

# 14
  • Мнения: 1 464
Всяко бебе се развива различно,ако ти покаже че на 4 месеца например е готово да го задържаш помалко седнало,след консултация с ортопед не виждам проблем PeaceМоята дъщеря седна на 4 .5месеца придържах я само за едната ръчичка.На 6.5-7 вече седеше сама Hug

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
И при нас е вече проблем.Голям рев е да лежим.Все исла да я носим изправена с лице напред и постоянно се свива и набира да става.Сигурна съм че неволно съм я слагала и седнала за секунди и се притеснявам за това.

# 16
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Нека детето само да си покаже - ние седнахме самостоятелно към 7-мия месец.

# 17
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
ние сме малки но ортопед ми каза никакво насилствено сядане до 6 навършен месец тоес аз да я слагам да седи ако проявява интерес да седи след навършен 5 месец да я оставя да се опитва самичка без мое усилие но при навършен 6 месец дори и да не проявява интерес да я слагам да седи подпряна на възглавници

# 18
  • София
  • Мнения: 2 271
За сега седнала не може да я слагаш! Много е мъничка. Ти ще забележиш, кога мускулите на гърба укрепват и могат да я придържат. Виж, в шезлонг може - някъде до 30 градуса наклон, за да не натоварваш гръбначния и стълб с тежестта на тялото.
Гимнастиката винаги е добре дошла и в повечето случаи е добре приемана от бебчовците. Но, не прекалявай и с нея, особено, ако бебо не иска в момента да играе - може да му навреди!

# 19
  • София
  • Мнения: 1 457
Ами и аз имам едно въпросче. Моето бебче е на 6, 1/2  месеца, слагам го да седи,но подпряно на възглавница, та се чудя може ли да седи в количката или още е малко? Все пак количката е твърда и не е като меката възглавница  newsm78
А за бебчовци под 6 месеца знам че не трябва да седят, може само в полулегнало положение

# 20
  • Мнения: 2 767
Още е малко раничко. Слагането в седнало положение за малко едва ли му е навредило, но просто трябва да изчакате още месец-два.
Аз започнах да слагам сина ми да седи в мен за малко някъде през втората половина на петия месец.

# 21
  • Мнения: 98
Da sedi sama  za sekundi zapochna na  5,5 meseca kato se nabirashe sama ot polulegnalo polojenie v kolichkata naprimer. Na 6, 5 veche si sedeshe stabilno sama. Nikoga ne sym ia podpirala s vyzglavnici ili neshto podobno za da sedi. Tia go napravi sama. No tova za naklon ot 30-40 gradusa ne go razbiram. Oste ot rodilnia dom si trygnahme v koshnica za kola /koeto e zadyljitelno v niakoi zapadni strani/. V kyshti prekarvashe oshte ot rajdaneto si mnogo vreme v koshnicata-mnogo i haresvashe. Sled kato grybcheto e pravo, ne vijdam problem-ot glavata do dupeto tialoto e v  prava linia. malko sym shokirana da razbera , che i dvete si deca sym gledala nepravilno v tova otnoshenie.-do 3 navyrsheni meseca- samo v horizontalno polojenie. I chak sled tova- naklon ot 30-40 gradusa. I dvamata sym slagala v shezlong i koshnica syotvetno oshte ot rajdaneto. Nikoga ne sym "pomagala" da sediat ili da hodiat. I dvamata prohodiha samichki na 9 meseca. Iavno vseki si reshava sam.

# 22
  • Русе
  • Мнения: 271
Моето мнение, че детето само си показва, когато му дойде времето за нещо ново за него.
моята бебка сама прояви желание да сяда някъде след петия месец. казваха ми че и било рано да я слагам седнала, ама тя сама го искaше.

# 23
  • Мнения: 2 534
Моята шушонка , защото бързаше , та затова си докара пъпна херния

# 24
  • Мнения: 2 672
на вашата възраст го слагах полу легнал върху мен , към 4-5 мес - подпрян полулегнал и към 5-6  - седеше сам

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 822
Хубаво е да почнеш с гимнастиката. Ние правим по тази книжка и определено има резултат. Упражненията са сходни с тези които препоръчват физиотерапефтите. За седене ви е рано, но бебчето най- добре ще ти покаже.

# 26
  • Мнения: 245
И при нас е вече проблем.Голям рев е да лежим.Все исла да я носим изправена с лице напред и постоянно се свива и набира да става.Сигурна съм че неволно съм я слагала и седнала за секунди и се притеснявам за това.
По същия начин и Вяра.Разбрах,че не е редно,ами сега се притеснявям,че като я държа права с лице навън, подпряна на хълбука ми,то не е ли същото?Да не говорим,че ми се налага през повечето време да я държа с една ръка......Незнам,дали съм и навредила и дали Ще и навредя?

# 27
  • Мнения: 373
Moeto bebe e na 3 i polovina meseca i vyob6te ne iska da stoi legnala i prosto nqmam izbor trqbva pone za malko da q sloja da sedi v men, a pedito kaza 4e ve4e moje da q slagam na 45%.

# 28
  • Мнения: 247
Седнала може да я слагаш след 6 месеца, защото сега още е опасно за гръбначния й стълб. Гимнастика може да й правиш.
newsm10

# 29
  • Мнения: 1 427
Йоана искаше да седи още от 5 месец.Но педито беше категорична , че трябва да навърши 6.След това вече я оставях спокойно.Не съм я подпирала с възглавници, тя сама си седна.Моят съвет е да не избързваш Peace

# 30
  • Мнения: 1 215
Ами въпреки всичко на което се наслушах в България аз слагах Емма седнала за по няколко минути от третия месец. Проблеми с това не съм имала а тя самата искаше да седи седнала. Да не говорим че до петия- шестия месец тя прекарваше почти цялото време в кошницата за кола, защото категорично отказваше да лежи. КОгато говорих с ортопеда, който е специализирал в Англия и САЩ той ми каза да не се притеснявам; след като тя иска да седи значи от това има нужда.

# 31
  • Мнения: 245
Ами въпреки всичко на което се наслушах в България аз слагах Емма седнала за по няколко минути от третия месец. Проблеми с това не съм имала а тя самата искаше да седи седнала. Да не говорим че до петия- шестия месец тя прекарваше почти цялото време в кошницата за кола, защото категорично отказваше да лежи. КОгато говорих с ортопеда, който е специализирал в Англия и САЩ той ми каза да не се притеснявам; след като тя иска да седи значи от това има нужда.
Ама това не и е навредило нали?! И Вяра не иска лекнала,вече останах без ръце и ако държането е равносилно на седенето, то значи и аз мога да я подпирам поне на 45-50градуса и ще взема да и купя столче за кола,че от шезлонга не може да гледа отвисоко,което явно е голям проблем за нея.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 1 241
Мънички сте още за сядане. Най-много да я слагаш от време на време полуседнала, подпряна на възглавничка за 10-15 минути. Не бързай.
Като навърши 6 месеца, позволявай й да седи, но постепенно като увеличаваш времето на "престоя".
За момченцата възрастта за седене е 7 месеца.

Активната гимнастика може да се почне след първия месец, ако е здраво детето. В началото не е чак толкова активна, карай постепенно.

# 33
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Раничко е да седи, можеш да я слагаш полулегнала в шезлонг или количката. А гимнастика можеш да й правиш.

# 34
  • Мнения: 485
Говорих за това с нашата педиатърка и тя каза, че няма проблем да седи в скута ми, ако добре го придържам под мишниците. (Тогава той беше на 4-4.5 месеца). Всъщност, май няма особено голяма разлика дали седи по този начин или го носиш на ръце в изправено положение, тежестта се разпределя по същия начин. Поправете ме ако греша.
Сега вече на 5 месеца често го слагам да седи в скута ми, но сам не бих го оставила, дори и подпрян с възглавници. Раничко е още.

# 35
  • Мнения: 245
Всъщност, май няма особено голяма разлика дали седи по този начин или го носиш на ръце в изправено положение, тежестта се разпределя по същия начин.
Значи да не се притеснявам,че съм му навредила или,че ще му навредя като го държа.А за сядането няма да бързам както ме съветвате.

# 36
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
След 6ти месец, а сега може в полулегнало

# 37
  • Мнения: 69
Мойта бебка надигаше главичка още на 3месеца.Тогава попитах педиатъра,защото се притеснявах че е още малка.Тои ми каза че всяко дете само си показва какво може да прави.Някои бебета искат да седят на 4 а други и н а 6 им е рано.Каза ми да я слагам по малко с възглавници и като заклюма да я слагам да лежи.Аз не го направих,стори ми се малка,но я държах полуседнала в скута ми,а сега вече и седнала,в мен отново.Но сама да седи не я слагам.Пробвах 1 2пъти с възглавница,но реших че е по-добре да изчакам още малко.А тя иначе е много жилаво дете и сама се изправя и стои като струна! Grinning

# 38
  • Мнения: 4 629
Аз си спомням кога започнах да слагам сина ми седнал. Но полуседнал го държахме отначалото. Така полуседнал започна да се храни ( беше на 4 месеца)

# 39
  • Мнения: 9 903
добре де, синът ми е на 2,5 месеца. Давам му сокче с лъжичка. Как иначе, ако не е полуседнал-полулегнал в скута ми?
кърменето същата работа - вече не му се лежи, рита. Гъне се в какви ли не пози.
Оригването изисква или да го хвана под мишниците и да го изправя, или да го полу-изправя в скута ми, облегнат на мен.
В колата няма начин да е легнал - никое столче за кола няма абсолютно легнало положение.
А тук чета, че като е момче, трябва да седне след 7 месец?
Нещо не виждам как ще стане.

# 40
  • Мнения: 2 672
добре де, синът ми е на 2,5 месеца. Давам му сокче с лъжичка. Как иначе, ако не е полуседнал-полулегнал в скута ми?
кърменето същата работа - вече не му се лежи, рита. Гъне се в какви ли не пози.
Оригването изисква или да го хвана под мишниците и да го изправя, или да го полу-изправя в скута ми, облегнат на мен.
В колата няма начин да е легнал - никое столче за кола няма абсолютно легнало положение.
А тук чета, че като е момче, трябва да седне след 7 месец?
Нещо не виждам как ще стане.

и при мен беше така Wink споко! когато му дойде времето ще седне , преди след 7-я той ще си покаже сам Wink

# 41
  • Мнения: 1 215
Ами въпреки всичко на което се наслушах в България аз слагах Емма седнала за по няколко минути от третия месец. Проблеми с това не съм имала а тя самата искаше да седи седнала. Да не говорим че до петия- шестия месец тя прекарваше почти цялото време в кошницата за кола, защото категорично отказваше да лежи. КОгато говорих с ортопеда, който е специализирал в Англия и САЩ той ми каза да не се притеснявам; след като тя иска да седи значи от това има нужда.
Ама това не и е навредило нали?! И Вяра не иска лекнала,вече останах без ръце и ако държането е равносилно на седенето, то значи и аз мога да я подпирам поне на 45-50градуса и ще взема да и купя столче за кола,че от шезлонга не може да гледа отвисоко,което явно е голям проблем за нея.

Не, определено не й е навредило. Изобщо не съм слушала какво ми се говори в България, защото тук всичко се прави по възможно най- сложния начин. Беба знае най- добре как иска да седи. АМи тя като иска права, ако слушам лекарите тук, какво да направя- да я натискам надолу ли да лежи newsm78 Според мен бебето си знае най-добре кога за какво е готово

# 42
  • Мнения: 56
Категорично след като навърши 6мес.  NaughtyМиналата седмица бяхме на ортопед с малката, така че съм прясна, прясна на тая тема Flutter След 3мес. каза, че може да ползваме всякакви столчета, в които естетвено е полулегнала Grinning

Общи условия

Активация на акаунт