Трудова борса и обезщетение

  • 244 084
  • 1 706
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 8 111
Навсякъде едно и също. Не мога да повярвам в какъв свят живеем, много ги е страх работодателите от бременни жени  ooooh! Аз също загубих работата си, заради ин витрото, което правих.

# 301
  • Мнения: 3 893
Ако съкращават фирмата, обезщетението е 1 заплата. Ако съкращават щата - също е една заплата. Зависи по кой член ще прекратят договора ти.

То е ясно, че зависи по кой член. Аз именно затова питам.

А какво означава "съкращават фирмата"? Фирмата си остава като производствени единици, но административно ще се обслужва от център в Европа.

Но все пак те разбрах де. Винаги имат опция да минат с една заплата вместо с 4

# 302
  • Варна
  • Мнения: 79
Здравейте. Прочетох назад в темата, че за да получаваш обезщетение за безработица,  трябва да се регистрираш в бюро по труда по адрес в 7-дневен срок. След това и в НОИ. Въпросът ми е какви документи искат на двете места? Благодаря.
В Бюрото по труда искат - лична карта, копие от дипломата за последно завършено образование, трудова книжка и заповед за прекратяване. В НОИ - лична карта, заповед за прекратяване, служебна бележка, ако тр. договор е прекратен по чл.331 за изплатена сума, трудова книжка и документ от банка за наличие на банкова сметка

Благодаря за отговора. Но не ми е ясно заповед за прекратяване от работодателя си ли вземам, то от кой друг? И в трудовата книжка трябва ли да е писано от последната месторабота, тъй като за една седмица те няма как да обработят книжката??? На Бт трябва ли им е стажа от последната фирма (който е 3 години)? Нали трябва да е регистриран в системата.

# 303
  • Мнения: 3 330
Трудовата книжка трябва да я обработят за 7 дни. Не виждам нищо сложно, освен в логистиката. Права си ,че имат данните в електронния си регистър, но искат тр. книжка.

# 304
  • Варна
  • Мнения: 79
Да, проблемът е, че трудовата книжка трябва с куриер да я изпратят от Варна от София, после служителката да благоволи максимално бързо да я обработи и да я върнат обратно с куриер  smile3516

# 305
  • Мнения: 3 330
Да, проблемът е, че трудовата книжка трябва с куриер да я изпратят от Варна от София, после служителката да благоволи максимално бързо да я обработи и да я върнат обратно с куриер  smile3516
При мен трудовата книжка винаги е пристигала вече приключена със заповедта за прекратяване на ТД. Как е прекратен договорът ти без да имаш заповед?

# 306
  • Мнения: 3 893
beba2, понеже така или иначе даваш отговор... отново да те попитам... Какво означава съкращават фирмата? Какъв е този термин?

# 307
  • Мнения: 3 330
beba2, понеже така или иначе даваш отговор... отново да те попитам... Какво означава съкращават фирмата? Какъв е този термин?
Прекратяване на дейността на предприятието или част от него. Могат да те съкратят по този член и обезщетението е 1 заплата.

# 308
  • Пловдив
  • Мнения: 449
beba2, понеже така или иначе даваш отговор... отново да те попитам... Какво означава съкращават фирмата? Какъв е този термин?
Прекратяване на дейността на предприятието или част от него. Могат да те съкратят по този член и обезщетението е 1 заплата.
beba2 а кой беше този член за който пишеш ???

# 309
  • Мнения: 3 893
Само дето предприятието като дейност няма да бъде съкратено (доколкото този термин е удачен в случая). Просто повечето административни дейности ще бъдат изнесени в чужбина (снабдяване, счетоводство, ТРЗ и т.н.)

# 310
  • Мнения: 3 330
beba2, понеже така или иначе даваш отговор... отново да те попитам... Какво означава съкращават фирмата? Какъв е този термин?
Прекратяване на дейността на предприятието или част от него. Могат да те съкратят по този член и обезщетението е 1 заплата.
beba2 а кой беше този член за който пишеш ???
327 или 328 , не си спомням в момента.

# 311
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Чл. 328  - предизвестие 1 м, ако не го спазят - 1 БТВ. Ако до един месец след прекратяване не си намериш работа - още едно БТВ.
ТК - до 7 дни - съобразено е със срока за регистрация в БТ. Техен си проблем как ще я придвижат - има си куриери.
В БТ - с ТК и заповедта за прекратяване. Ще започнат изплащане на обезщетението, обаче след 1м. - т.е след като работодателя ти "впише" в ТК това изплащане - следователно, след месец пак ще трябва да ги търсиш! Peace

# 312
  • Мнения: 107
Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява трудова дейност – основание за задължително осигуряване, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяване период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.

(чл. 54д, ал. 5 КСО)


Ще помоля за коментар по този казус
Мъжът ми е регистриран на БТ с обезщетение от 9.2014 до 05.2015
Ако сега в края на октомври започне работа на Тд и не се" разберат " с  новия работодател и Тд бъде прекратен  , в кои случаи има право да ползва остатъка от борсата :
-има ли значение на постоянен или друг Тд е бил назначен -дали временен или на
-ако отработи един месец и  работодателя  сам го съкрати пак ли дължи  обезщетение за един месец и чакат работодателя  да го  изплати и тогава започват плащанията от Нои
- ако отработи примерно един месец по новия Тд - после този месец приспада ли се от месеците от борсата -или ако е бил два месеца на борсата, работи по малко  от 9м -например един ,после ползва останалите 7м борса или се намалят с отработените -т.е остават 6
Извинете за въпросите ,но два пъти питаме до Нои и указанията им бяха различни или не им се занимава Neutral Face
Ситуацията е ,че има  предложение за работа ,но  има резерви и не знае ще се разберат ли с работодателя.Евентуално един/два  месеца  работа ще са достатъчни да се преценят .

-

Последна редакция: ср, 22 окт 2014, 16:27 от cveti.stoeva

# 313
  • Мнения: 1 127

Ако лицето започне работа през този период, за който има отпуснато обезщетение за безработица, но се случи че договорът се прекрати по-рано от 9 месеца от започването му, то същото ще има право да получи остатъка си като месеци / и средства/ от НОИ, стига да си поднови регистрацията като безработен в рамките на тези 7 дни./ Иначе за периода на закъснението повече от 7 дни по неув.причини няма да му се плати./
Т.е условието е да  са минали по-малко от 9 месеца от започването на работа, и прекратяването на договора, и своевременна регистрация наново.

# 314
  • Мнения: 217
Здравейте, имам нужда от помощ! В случай, че вие не можете да ми отговорите, ще съм ви благодарна, поне ако ме насочите къде да питам, понеже на работодателя ми, му е все тая.... Имам момченце на 2г. 2м. Във фирмата която работя настъпиха промени и за мен сега няма работа....
Да започна от начало.... Терминът ми беше за 5,09,12г, а аз родих на 13,08,2012г. Излязох в майчинство , но декември 2012 ликвидираха фирмата (взимах си майчинството от НОИ). На 5,09,2013
г. старият ми работодател ме назначи на една от другите си фирми и до сега договора ми не е прекъснат. От 14,09,2014г съм ползвала платената си отпуска и съм работила 1 месец. В момента съм в болничен, понеже малкото съкровище беше болно от пневмония (но както и да е), няма да е за дълго този болничен. Бих искала да се запиша на борсата, за да мога да имам някакъв доход, знаете как е, трудно е в тия времена... Исках да попитам конкретно, имам ли право на максимален размер 60 % (от заплата) да получавам от БТ, и по какъв член трябва да ме освободи работодателя, за да взимам макс. обезщетение от БТ? Ще съм ви много благодарна, ако ми отговорите  Hug

Общи условия

Активация на акаунт