Автоимунен тиреоидит на Хашимото (Тема 23)

  • 93 959
  • 759
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 229
desdemona намерих нещо доста интересно в един сайт надявам се да съм полезен тук във форума със тази статия но доста ме озадачи ето я и нея


Субституцията на заболяването на Хашимото с тиреоидния хормон тироксин е неправилен подход в истинското изкуство на медицината. Това е така, защото изкуствено синтезираният хормон тироксин блокира естествената автогенна продукция на тиреоидни хормони от запазения паренхим на жлезата. По този начин физиологично се унищожава автогенната секреция на хормоните и се достига до пълна зависимост на организма от екзогенния внос на синтетичен хормон. Нужно е да се знае, че нормалното физиологично място на тироксина не е в червата, а в кръвта. Част от него не се резорбира, друга част от него се разрушава заради first pass ефекта на метаболизация на екзогенните вещества в черния дроб. В резултат на това дозата за тироксина с течение на времето и с напредване на заболяването до пълната резорбция и лиза на жлезата се увеличава.
Пациентите със запазен остатъчен паренхим на жлезата имат нужда и от субституция с йод, за да може жлезата да синтезира автогенен тироксин и трийодтиронин. Ако обаче жлезата не е лекувана "леге артис", тоест по правилата на изкуството, вкарания неорганичен йод като силен химичен агент би увеличил оксидативния стрес и би довел до допълнително увреждане на жлезата.
Лечението леге артис на тиреодията страдаща от болестта или още тиреоидита на Хашимото включва:
1.Мероприятия по лечение на възпалението до трайната му ремисия.
2. Избягване на цитостатиците, които водят до ускорената лиза на жлезата. Дори в процеса на базедовификация, може да се опита с други терапевтични средства, освен цитостатиците, например бета-блокерите.
3. Мероприятия по лечение на отклоненията в кръвните показатели с подходящи хематологично активни средства, целящи намаляване активираането на лимфоцитната пролиферация.
4. Антиоксидантно лечение за превенция на тежкия оксидативен стрес в кръвта и тиреоидеята.
5. Минерална субституция на териодеята включваща магнезий, цинк, селен и разбира се йод, но след като е приключило лечението на възпалението и след като е преустановена лимфоцитната имфилтрация и пролиферация в жлезата.  
6. Обикновено съществува пряка зависимост при която намаляването на СУЕ, води до постепенно намаляване титъра на имунологичните показатели като ТАТ и МАТ.
7. Лечение на обезитета и превенция по намаляване на телесната повърхност.
Цели се запазване на жлезата от разрушаване. Задължително се санират входните врати на хроничните тонзилопатии без да се стига до тонзилектомия.  
Напомням, че тези постулати в лечението на заболяването не присъстват в съвременните български гайдлайни за лечение на заболяването.

Последна редакция: ср, 14 мар 2012, 22:44 от Donchev12

# 46
  • Русе
  • Мнения: 571
Гугито, стиснати палчета и от мен.  Praynig Flowers Four Leaf Clover fingerscrossed
Десдемона, какво става с теб???

# 47
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Ех, Петя, ти ни завиждаш за дозите .... Ако ще и 500 да ми направят дозата, само и само да съм в твоето положение, ех, мечти нереални....

ГугиHug Praynig

# 48
  • София
  • Мнения: 10 698
Ей ме,завърнах се от Начев...имах 2 варианта-да остана на доза 75 или да я променим, реших да я променим и сега ще съм ден на 75,ден на 100. След 45 дни ново изследване ,а и минавам на лека диета заради холестерола и триглицеридите.
За мамите и   бъдещите такива да споделя ако им се случи, значи,бебето ми е на 9 месеца,а аз още имам  кърма,като не го кърмя вече,даже я цедя на 2 дни,но пусто има,не спира, та Начев ми каза,че до година-от раждането на детето трябва да спре,щом бебето не е на кърма основно вече,ако не спре се проследява Пролактина.
Питах го и за ваксините-противогрипните-той каза,че са ок,може да се слагат на хора като нас.
Питах и за Имуностимулаторите-той ги отрече 100%. Каза,че може да се пият витамини при нужда от повишаване на имунитета по-добре отколкото да се използват имуностимулатори.
Питах го за Омега3-каза,че няма нужда от това! Simple Smile

Donchev12 Еутирокс няма да ти смъкне ТАТ и МАТ! Приема на хормон е за ТСХ Peace Остави ги ТАТ и МАТ,най-добре забрави за тях! Grinning Йод може да си консумираш, не  се препоръчва при хипер функция на жлезата. Не е нужно да пиеш Магнезии или Селен,няма смисъл,излишно да се тъпчеш с хапчета.Въобще няма смисъл да се ограничаваш от каквото и да е. Въобще не вярвай на статий,слушай си лекаря. Ние сме лаици,не можем да правиме връзка както трябва,не познаваме ендокринологията,не всичко написано е миродавно за всеки,не във всички случаи написаното в интернет трябва да се прилага при дадено заболяване/състояние.

teri_sun -знаеш моето мнение! Simple Smile

Последна редакция: чт, 15 мар 2012, 10:02 от magnet_for_happiness

# 49
  • Мнения: 229
magnet_for_happiness пожелавам ти успех с новата дозировка и късмет на следващите изледвания, да и реших вече се спрях на един доктор почнах му терапията да видим ами моето ТСХ е 3,9 при граници 0.35-4.94  уж е в норма а ми дават Еутирокс и казват че е високо и клоняло към горната граница, иначе МАТ 44 и ТАТ 296 доста хора тук от форума казват че им влизали в норма от селена ли от самия организъм ли от хормона ли незнам но трябва по някакъв начин и те да се регулират иначе при вас жените гледам някой са с пет пъти по високи стойности и даже не ви се усеща докато при нас мъжете понеже с още един мъж говорих симптомите ни са еднакви и то мн силно изразени има разлика при 2 та пола и то голяма....а и споделете за така наречената ремисия какво представлява в случая и трайна ли е или временна ?

Последна редакция: чт, 15 мар 2012, 11:18 от Donchev12

# 50
  • Мнения: 775
Ей ме и мен с кофти резултат- 8,62 Sad
Последно се изследвах ноември, като бебчо беше на 2 месеца и всичко беше железно. Сега обаче нещо откачи тоз хормон. В сряда съм при Начев, сигурно и на мен ще се кара Simple Smile
Аз още кърмя, но бях досега на доза 25. Ще вдигаме, то е ясно.
Късмет на всички!

# 51
  • София
  • Мнения: 10 698
ЕЕЕЕЕЕЕ anssi излагация сме новите мами Mr. Green бъдещи такива мами еййййй не правете като нас! Naughty

# 52
  • Мнения: 7
Здравейте и от мен, аз от днес съм с диагноза Хипотиреоидизъм при тиреоидит на Хашимото, изписаха ми Л-тироксин  0.50мг по 1/2табл. 4дни и след това по 1табл. и Селен 100мг.Ендокринологът ми каза, че цял живот ще съм на хапчета ,наистина ли е така,направо се стресирах?Имате ли странични ефекти от Л-тироксина, напълняване....?В момента съм с доста високи стойности на ТСХ-13, анти ТПО - 290, тъй като е нова темата пак ги пиша.

# 53
  • Мнения: 229
kleopatra83 и аз съм така на само че на 25мг и 1 таблетка селеногин на ден и доколкото разбрах най добрия вариант да се стигне до ремисия която да доведе до намаляване или спиране на лекарствата. Peace

# 54
  • Мнения: 7
Donchev12
дай Боже на всекиму някой ден да ги спре, моята лекарка беше категорична, че цял живот ще се пият, дори не ми каза , че може да дойде ден да не се пият, никаква надежда не ми да даде.  Sad
Решила съм, че и друго мнение ще търся в близките месеци.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 966
И аз да се отчета с резултати от днес - ТСХ 1.77, FT4 15.37
FT4 ми беше над 16 предишния път, въпреки че сега ТСХ е доста по-ниско, ще се отбия за всеки случай при ендото да видим дали ще ми вдига още дозата.

# 56
  • Мнения: 229
kleopatra83 на мен докторите не са ми казвали цял живот ама доколкото ви чета отговорите и също из нета така изглежда, макар че моята комшийка имала 7 възела и я оперирали и сега е до живот на Л-тироксин 75мг а никак не ми изглежда зле даже незнаех че имало такова нещо при нея, мисля че след редовен прием на лекарствата трябва да има някакво стопиране на този процес, а пък ние не сме като нея без жлеза все още незнам  Rolling Eyes

# 57
  • Мнения: 1 045
Donchev12, тъй като питаше за Селена. При мен ми го изписаха в доза 2х100 заради висок ТАТ - 460 при норма 115. Не знам дали ще влезе в норма и най-странното е, че за контрола ендокринолога ме кара да пусна само ТСХ, но не и ТАТ. ТСХ ми е 3,09, въпреки че съм на доза 25 мкг Еутирокс и сега ми я завиши. Никога досега не съм имала високи ТАТ и МАТ.

# 58
  • Мнения: 229
*peony* надявам се да влезат в норма ТАТ и МАТ  и аз съм на Еутирокс 25 макар че тука тези в Брюксел ми казаха по 50 да пия че 25 било малко незнам а аз едва вчера стартирах 2 дена пия а и селен и аз пия по 1 таблетка на ден от 100 и немога да разбера този ТСХ в излседването пише ТСХ е 3,9 при граници 0.35-4.94 аз ли съм тъп или незнам нали е в граници а всички ми казват завишен е, е колко трябва да е?А когато попитах доктора няма ли да ми изледваш ФТ3 И ФТ4 той ми вика на тоя етап не те интересуват а тук в белгия ми казаха следващия път да си направя пълна хормонална картина,иначе кога да очаквам резултат от еутирокса и дали да пия като начало 25 или направо 50 както ми казаха тук дайте съвет?

Последна редакция: чт, 15 мар 2012, 18:05 от Donchev12

# 59
  • Мнения: 11 737
ТАТ и МАТ изобщо не ги гледайте, важно е другите хормони да са в желаните граници. Не се изследват на всяка контрола.
По мое мнение, ТАТ и МАТ не се свалят с медикаменти, а с непукизъм и спокойствие.

Общи условия

Активация на акаунт