Какво мислите за днешната образователна система?

  • 2 204
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 400
Силно се надявам някой ден нещата в тази сфера да се оправят!
Но на този етап имам доста противоречиви мисли относно образователната система. В момента малката ми дъщаря ( 3-та група в детската градина) учи неща, които каката учеше в предучилищна . Тя пък - каквото учиха в предучилищната го повториха в първи клас. Какво излиза - малката две години подред ще учи почти едни и същи неща?! Сега голямата вече е 2-ри клас. Учим таблицата за умножение (аз лично съм я учила в 4-ти клас, ама нищо ми няма), пишем по английски( то българският щото са го оправили...), за домашните да не говорим...
По принцип искам (както и всички предполагам) децата ми да са добре образовани и т.н., но искам също да си изживеят и детството. А днешните деца като че ли нямат време да са деца. После какво се получава - сърдити, агресивни, бързо "порастнали" младежи, които нямат почти никакви интереси и идеали... Ами то си е ясно, че всяко наложено нещо е омразно! И би трябвало, според мен, всяка материя, която изучават да е съобразена с възрастта им. Те и без това са заринати с информация... Не знам...
Примерно - ако на едно дете му се отдава езика повече от математиката - ами има си начини да си обогатява знанията и извън училище. Защо трябва да се натоварват в училище? Нека се образоват - спор да няма, но да е  в някакви приемливи граници. На много деца им е трудно да се справят с материала, от втори клас вече с двойките в бележниците.
Те ли са виновни(децата)? Родителите ли? Или просто им идва в повече?
Какво мислите вие по въпроса?

# 1
  • Мнения: 8 769
Днешната образователна система е вкриза. Отразява се на децата ни и то не положително.
П.П. Аз учих таблицата за умножение във втори клас. Wink Но не в това е проблема.

# 2
  • София
  • Мнения: 488
Системата е под всякаква критика. Нищо не се изучава като хората, а се препуска по материала и се акцентира върху всевъзможни глупости, докато в същото време се пропускат основите на  учебните предметите. Дъщеря ми е в първи клас и слава богу, че сме се занимавали доста у дома. Умишлено я пратих на 6 години и половина в 1-ви клас, а не на предучилищна по простата причина, че двете години се повтарят и вместо да се затвърдят познания се получава апатия към заниманията в час. Нямам нищо против да учи английски от 1-ви клас/ вкл. и писмено/, но имам против препускането по материала. Взеха азбуката без да я упражнят и един ден им казали -КОНТРОЛНО!!!! Само дето не ми висна ченето на мен- учителката даже не си беше направила труда да им я издиктува цялата или поне да им я даде предварително да я свържат. Пълно безумие... Но важното е да се попадне на преподавател, а не на мацка с гол пъп и къса пола/ и такива съм виждала/. Не ме разбирайте погрешно, че оценявам човек по външния му вид- НЕ. Но все си мисля, че би трябвало поне да са прилично облечени учителите и да вдъхват доверие и уважение. Отделно от всичко това би трябвало/ поне така мисля/ да се обърне повече внимание на децата и върху спорт и морал в отношенията м/у тях, а не да им се пълнят главите със семейния бюджет / урок 2 или 3 от родинознание 1-ви клас/- това минава границите на разумното... Не бих желала дъщеря ми да ми става счетоводител и то на 6-7 години. Абе темата е безкрайна..........

# 3
  • Мнения: 2 755
Убедена съм, че в тази тема, няма да има нито едно мнение, че образователната ни система е ОК. Според мен реформите, които са правят, не са адекватни. Винаги се работи на "парче". Всеки нов министър се заема с реформите и достига отново до......задънена улица. Чудя се, как може да има по няколко учебници по един предмет и всеки от преподавателите да преподава по този учебник, който той си е избрал? Ама нали има разни "творчески колективи" от много "умни" глави, които всяка година се надпреварват какви нови учебници да измислят, защото старите били недоизмислени, а истината е, че постоянно искат пари... Money  Ох, хайде да спра дотук, че се ядосвам. Дано по-скоро някой успее да направи нещо по въпроса, че като гледам как се увеличава броя на неграмотните и полуграмотните, направо ми се плаче. Sad

# 4
  • Мнения: 7 474
Аз мисля, че децата се пренатоварват с излишна информация. В желанието си да знаят повече те не научават нищо. Не може да учат в 1-2 кл. по 2-3 езика. Първо да научат българския. Не е трудно да се забележи, че последните години младите хора са все по -необразовани. Другото ,което не ми харесва е липсата на дисциплина и разпуснатост  в училищата. Няма го някогаштото уважение и респект към учителя - няма мотивация. За да знае детето ти нещо трябва да взима частни уроци . ПО- ДОБРЕ ДА УЧАТ ПО-МАЛКО НЕЩА , НО ДА ГИ НАУЧАВАТ КАЧЕСТВЕНО. Peace

# 5
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Само 2 думи ще кажа "ГОРКИТЕ ДЕЦА".  Sad То и в наше време беше зле, ама сега се гаврят с децата ни и техните способности.  newsm11

# 6
  • Мнения: 1 400
Нищо не се изучава като хората, а се препуска по материала и се акцентира върху всевъзможни глупости, докато в същото време се пропускат основите на учебните предметите.  ....
Ето и още един пример - наложи се госпожата да прескочи 3 урока, за да преподава за видовете триъгълници, после се върнаха назад с три урока?! Ще попитате защо? Ами защото така е написан учебника - уроци със задачи, в чието условие има видове триъгълници, без преди това децата да са чували, че има различни видове. #Cussing out
Слава богу, нашата госпожа е отличен педагог и човек. На своя глава им е спестявала много ненужни неща и набляга на основните и важни . Както зачеркна от списъка на прочитни книги за ваканцията м/у 1 и 2 клас - басните на Езоп Confused
Ако сте ги чели - знаете, че са трудно четиво за тази възраст....

# 7
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Оооо, образователната ни система е просто "чудесна"!
От всичко което се опитват да набият в главите на децата
в крайна сметка нищо не научават.

# 8
  • Мнения: 811
Надали някой ще се изкаже положително за образованието.
Натоварват ги с глупости. И изобщо системата не иска децата да са умни и любознателни, а да са изпълнителни, да наизустяват без да разбират.
Аз много-много не се впечатлявам. Щерката е първи клас - за мен е важно четенето и правописа. Е, не пише красиво, но не мога да приема за правилно да я карам да пише по 5 страници докато стане "добре".
Затова не смятам, че е парадокс любознателно дете, което с удоволствие гледа научнопопулярни филми и трови майка си с ровене в енциклопедии, да не е сред "първенците" в класа.
В трети или четвърти клас основна част от заниманията по математика е събирането на четирицифрени числа. И не да знаят как да го правят и да пробват няколко пъти. Не. С това се занимават цял месец  Joy

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не знам дали е лоша днешната образователна система, но няма време за губене.
Отворете който и да е вестник и прочетете внимателно изискванията за работници: "2 езика плюс руски и компютри" са вече минимума.
Ами кога Вие виждате това време, мили мами...Значи за 10-14г. човешкото същество трябва да ги е усволила тези изисквания и да се насочи и към нещо по-конкретно.

П.П:противник съм на "лъжливите" 6-ци. Те не само, че не повдигат самочувствието на детето, но го заблуждават в огромна степен. Close

# 10
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
О, аз едва ли имам по-различно мнение от мамите, които са писали по-долу. Образованието на децата ни е под всякаква критика, абе, гола-вода са днешните младежи - преди няколко месеца бях свидетелка на една случка с младо момиче, в 10 клас на "елитна" гимназия. Та това момиче не можеше да покаже на картата къде е Стара планина. И дори не се засрами от невежеството си, напротив, вдигна главата си и отговори: "К`во ме занимавате с те`я глупости?!?" Останах като  #Crazy, а после и  Sick. А учителите - стачки, заплати, а образованието го няма никакво?

# 11
  • Мнения: 2 241
Образователната система ВСЕ ПАК РАБОТИ. Не с помощта на всички, а напук на всички, въпреки всички.
Не знам какво може да се иска от огромна и бедна система, която всички политици сочат като приоритет в предизборните си обещания, но за която после никога не намират пари. Това е положението.
Така или иначе образованието и здравеопазването са области, от които винаги всички са недоволни, но всички ги ползват по необходимост, рано или късно.  

# 12
  • Мнения: 2 755
Не знам дали е лоша днешната образователна система, но няма време за губене.
Отворете който и да е вестник и прочетете внимателно изискванията за работници: "2 езика плюс руски и компютри" са вече минимума....
...а в същото време, децата престанали да посещават училище или пък такива, които въобще не тръгват на училище, се увеличават. Е, какво ще стане с тях след 10-тина години, например? Тези хора, ще искат пари за да могат да живеят, а от къде ще ги изкарат? Кой въобще ще ги наеме на работа? Просто не ми се мисли. ooooh!

# 13
  • Мнения: 3 371
О, аз едва ли имам по-различно мнение от мамите, които са писали по-долу. Образованието на децата ни е под всякаква критика, абе, гола-вода са днешните младежи - преди няколко месеца бях свидетелка на една случка с младо момиче, в 10 клас на "елитна" гимназия. Та това момиче не можеше да покаже на картата къде е Стара планина. И дори не се засрами от невежеството си, напротив, вдигна главата си и отговори: "К`во ме занимавате с те`я глупости?!?" Останах като  #Crazy, а после и  Sick. А учителите - стачки, заплати, а образованието го няма никакво?
Мира, за съжаление , не учителите правят образователната система , не те изработват Държавните Образователни Изисквания, както и не учители списват голяма част от учебниците.Затова  и стачкуват -за да се промени и реорганизира изцяло системата, която от година на година е все по-тромава и все по-комерсиализирана!Ако учители пишеха учебниците, вярвай ми, че щяха да са много по-грамотно и достъпно написани , а не на  "академичен " стил, ако се взимаха под внимание препоръките на учителите по повод ДОИ, децата далеч нямаше да са така натоварени с толкова тежки уроци, от които нищо не запомнят и нищо не научават!За съжаление днес децата много повече учат, а много по-малко знаят!И това ще продължава ,докато не изгоним "...търговците от храма"!

# 14
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
О, аз едва ли имам по-различно мнение от мамите, които са писали по-долу. Образованието на децата ни е под всякаква критика, абе, гола-вода са днешните младежи - преди няколко месеца бях свидетелка на една случка с младо момиче, в 10 клас на "елитна" гимназия. Та това момиче не можеше да покаже на картата къде е Стара планина. И дори не се засрами от невежеството си, напротив, вдигна главата си и отговори: "К`во ме занимавате с те`я глупости?!?" Останах като  #Crazy, а после и  Sick. А учителите - стачки, заплати, а образованието го няма никакво?
Мира, за съжаление , не учителите правят образователната система , не те изработват Държавните Образователни Изисквания, както и не учители списват голяма част от учебниците.Затова и стачкуват -за да се промени и реорганизира изцяло системата, която от година на година е все по-тромава и все по-комерсиализирана!Ако учители пишеха учебниците, вярвай ми, че щяха да са много по-грамотно и достъпно написани , а не на "академичен " стил, ако се взимаха под внимание препоръките на учителите по повод ДОИ, децата далеч нямаше да са така натоварени с толкова тежки уроци, от които нищо не запомнят и нищо не научават!За съжаление днес децата много повече учат, а много по-малко знаят!И това ще продължава ,докато не изгоним "...търговците от храма"!
Благодаря ти за мнението, Госпожа! Права си, че не учителите правят учебниците, но и учителите не си дават много ЗОР да научат на нещо учениците си. Изход има - един учител с 20 години стаж, който си познава предмета и умее да си разкаже на учениците урока с думи прости, разбираеми, дори ако трябва да не се ползват учебници /колко ли пък се е променила да кажем историята от създаването на Българската държава/, а да се водят записки /става дума за по-горните класове/. Ако имаш желание, ще намериш и начин, както е казал народът. Ами грамотността?!? Днешните младежи грамотни ли са? Ами не са, разбира се, и това не зависи от учебниците, а от учителите!!! Но според мен всичко е комплексно. А, и между другото един ден направих груба сметка колко дни работят учителите на година. Ами, познайте, някъде около 80 дни.

Не искам да споря с никой, просто изразявам мнение. И със сигурност ТВОЕТО мнение е различно, но "НЕ СТРЕЛЯЙТЕ СРЕЩУ ПИЯНИСТА"

Общи условия

Активация на акаунт