Давате ли флуор на бебето?

  • 1 985
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 271
Стоматоложката ми каза да и давам  по 4 капки Зимафлуор на ден против кариес,но в аптеката твьрдятыче е вредно!

# 1
  • Мнения: 1 613
Не съм давала.

# 2
  • Мнения: 2 732
Аз давах от 6 месец но после спрях

# 3
  • Мнения: 2 000
Никога не съм давала.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 057
По съвет на стоматолог, трябваше да давам "Зимафлуор" от втората седмица след раждането. Поисках мнението на нашата педиатърка и тя каза, че мога да го давам СЛЕД седми месец. Обясни, че при кърменето на бебето, калция от кърмата и флуора образуват съединение, което не може да се усвои ефективно от организма на бебето. Затова засега не давам капки "Зимафлуор".

# 5
  • Мнения: 2 220
Нашата педиатърка изписа такива капки още от 20-ия ден на сина ми и му ги давам, макар че тук чета различни мнения.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 181
Не,никога не съм давала

# 7
  • Мнения: 1 999
Досега не съм давала.

# 8
  • Мнения: 903
Не съм давала. Тук някъде из форумите четох, че било вредно, а и мисля, че здравината на зъбите зависи от гените.

# 9
  • Мнения: 5 299
Не съм давала. НИкой нищо не ми е казвал.

# 10
  • Мнения: 46 508
Не съм, но през бременността пих.

# 11
  • Мнения: 399
Не съм давала, а и педиатърката не е споменавала за тях.

# 12
  • Мнения: 148
Аз давах известно време по съвет на педиатърката, но изчетох доста информация в интернет, включително и тук във форума и след като свърши опаковката - не купих нова. Дори пастата за зъби гледам да е без флуор.

# 13
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
пусни една търсачка и ще видиш много мнения по въпроса може и в гугъла да пуснеш търсене сама прецени дали да даваш аз лично след като попрочетох се отказах да давам

# 14
  • на село
  • Мнения: 3 914
Не съм на давала и на двете.

# 15
  • Мнения: 3 356
Педито каза ако искам.
На по това му схванах ,че не е фен.
И не давам.

# 16
  • Мнения: 2 242
На мен педиатърката ми каза, че е добре за емайла, т.е. след като има поне един зъб. Ние вече сме с два, но още не съм дала и съм по-скоро против Naughty.

# 17
  • Мнения: 56
давам редовно от 6 месец, а в момента дъщеря ми е на 1 годинка

# 18
  • Мнения: 218
давам от време на време, но не постоянно - когато се сетя. Иначе съм му купила капки най-вече защото генетично е възможно да се окаже с крехък емайл на зъбите, но кой знае. Макар, че бях чела някъде, че не е хубаво ...

# 19
  • Мнения: 313
Много спорна тема. Ако се разровиш ще намериш коренно противоположни мнения. Аз лично предпочетох да не давам флуор на дъщеря си. По време на бременността аз самата пиех.

# 20
  • Мнения: 5 577
Не, не давам, но зъболекар каза 4е може.

Но аз не.

# 21
  • София
  • Мнения: 887
Днес питах моята зъболекарка и тя каза, че даването на флуор е нож с две остриета - хем е полезно, хем зъбите могат да потъмнеят и ако се предозира флуора може да е токсичен.
Каза, че ако детето се храни пълноценно, няма нужда от допълнителен флуор.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 765
На малката още не съм давала . На каката от 2 г. -за нея са на хапчета . На нея и ги изписаха защото едно от зъбчетата излезе черно и се счупи малко след това . Ефект има , но е по добре да се дават в мин. колкичество .
  Знам , че е препоръчително да се дават до 18 г. възраст .

# 23
  • Мнения: 1 370
Не съм давала, а даже и не съм чувала, че трябва да се дава

# 24
  • Мнения: 356
         И в момента давам по 2 капки зимафлуор дневно - това е по препоръка и на педиатърката ни, и мнение на стоматолог, синчето е на близо 2 г. и от 3 - седмична възраст му давам тази доза.

# 25
  • Мнения: 8 505
Не съм.Педиатъра ни даде доста инфо по въпроса с плюсове и минуси и каза да решим ние дали да и даваме.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 822
Аз давам когато се сетя. САмо че трябва да е между храненията, че се неутрализира от млечните продукти

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
И аз давам като се сетя,но това че не може по време на ядене ме ограничава и май се случва веднъж в седмицата.

# 28
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Никога не съм давала, педито не ми е казвала да давам, но имам познати майки на които педито е казало да дават, аз бая се зачудих нашата педиатърка ли е некомпетентна или тяхната, но сега като чета темата смятам че добре е постъпила че не ме е посъветвала да давам

# 29
  • Мнения: 8 769
Давах Зимафлуор (капки) на дъщеря си известно време. След това започна да си мие зъбите и приключихме. На сина си не давам...не знам защо...интуиция, може би. Пък и педиатърката не е споменавала за това...и аз не съм я питала.... Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 302
По съвет на педиатъра давам по 2 капки Зимафлуор през два-три дни, започнах от пети месец. През бременността не съм пила флуор.

# 31
  • Мнения: 7 640
давам и гледам да има 20тина мин. до млечното хранене.

# 32
  • софия
  • Мнения: 181
не давам

# 33
  • Мнения: 117
spored moqta stomatolojka tova e absoljutno bezmisleno.Kakvoto e potencialno ve4e zalojeno prez bremennostta e zalojeno.Taka 4e dokato bebeto nqma naoston zxbi e izlishno i neefektivno(a kakto 4eta tuk moje i da e vredno) das e dava...tq kaz 4e sled godinkata ve4e e mngoo polezno-provejda se 2-3 godini za po nqkolko meseca(mai 9) i samo togava ima efekt.kaza, 4e blagodarenie na tazi profilaktika na zapad ima dosta po-malko karies vxob6te, otkolkoto u nas...

# 34
# 35
  • Мнения: 382
Аз пиех още по време на бремеността 'Зимафлур',брат ми е стоматолог и ме посъветва още от тогава да започна.Не смятам че е вредно,просто трябва да се пие половин час преди или след млякото.На детето може би започнах от 2 месец да давам по4 капки.Напоследък му ги давам май когато се сетя,но не мисля да ги спирам Naughty

# 36
  • Мнения: 505
az davam ne znam za6to da e vreden. Dori mi kazaha da pia i prez bremennostta. Moge da se dava ot vtorata sedmica do 14 godi6naa vuzrast. No ne e zadulgitelno kakto iska6 vse pak fluora e polezen za zubite. zazdraviava emaila

# 37
  • Мнения: 7 640
spored moqta stomatolojka tova e absoljutno bezmisleno.Kakvoto e potencialno ve4e zalojeno prez bremennostta e zalojeno.Taka 4e dokato bebeto nqma naoston zxbi e izlishno i neefektivno(a kakto 4eta tuk moje i da e vredno) das e dava...tq kaz 4e sled godinkata ve4e e mngoo polezno-provejda se 2-3 godini za po nqkolko meseca(mai 9) i samo togava ima efekt.kaza, 4e blagodarenie na tazi profilaktika na zapad ima dosta po-malko karies vxob6te, otkolkoto u nas...
един друг е въпроса каква е пропускливостта на плацентата за флуор.
Странно ми звучи това за постоянните зъби, з-то техните зародиши са оформени доста по-рано.
Отдавна не е имало безсмислен скандал във форума, може да спретнем един smile3508

# 38
  • Мнения: 1 410
Не давам! Naughty

# 39
  • Мнения: 117
ama i az tova kazvam-prez bremennostta moje i da ima polza, no za bebeta, koito o6te nqmat zxbki e bezmislen-taka tvxrdi moqta stomatolojka...za6toto kakxv email bez zxbi? i kakvio kakvi kariesi bez zxbi? No az samo predavam neinoto mnenie-az ne davam taka ili ina4e...uspeh v skandal4eto Mr. Green

# 40
Нашият педиатър каза да давам по 4 капки след ядене, когато избие първото зъбче. И аз давам. Но май ще попрочета нещо, щом има спор...

# 41
  • Мнения: 191
на мен ми казха 1 път на ден и то вечер на последното кърмене

# 42
# 43
  • София
  • Мнения: 2 708
Не давам

# 44
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Никога не съм давала, а и не мисля, че е полезно да се дава на малки бебета каквато и да е химия Sick

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 383
Не съм давала, но аз пиех през бременностите и кърменето когато се сетя...

# 46
  • Мнения: 4 629
Не давам и не съм давала

# 47
  • Мнения: 243
По препоръка на моята педиатърка давам от 5м. възраст на бебето по 2 капки през ден!
Не трябва да се смесва с мляко.Добре е да се дават в лъжичка с малко вода м/у храненията.

# 48
  • Мнения: 10 758
Не съм давала и на двамата.Точно стоматолог ми каза да не давам.

# 49
  • Мнения: 255
Много спорна тема. Ако се разровиш ще намериш коренно противоположни мнения. Аз лично предпочетох да не давам флуор на дъщеря си. По време на бременността аз самата пиех.
При нас ситуацията е абсолютна същата, доста материали изчетох преди да реша, че флуор на детето си категорично няма да давам. Предиатърите, при които съм водила детето, също не препоръчват. През бременността епизодично вземах Зимафлуор, дано е било от полза.
Някои мами избягват и пасти за зъби и води с флуор, аз лично засега не смятам да стигам до такива крайности.

# 50
  • Мнения: 2 498
Доста материал изчетох и се консултирах със специалисти в тази област и категорично отказвам да давам....

# 51
  • Варна
  • Мнения: 389
По съвет на педиатъра не давам,но според стоматологът трябвало да се дава.Така ,че не знам какво да правя.

# 52
        По съвет на педиатърката ни давам по 2 капки всеки ден, но и зъболекар ни ги препоръча...

# 53
  • Мнения: 2 672
нито педиатъра , нито стоматолога ни е казвал такова нещо

# 54
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Аз давах от 6 месец но после спрях

И аз така, като свърших капките и не съм купувала. Не мисля, че е вредно, защото на нас в училище ни раздаваха таблетки "Зимафлор" и не сме умряли от тях.

# 55
  • Мнения: 1 014
След като попрочетох за вредата от флуора, реших да не давам. При голямото ми дете педиатри и зъболекари съветваха да се дава, но сега виждам,че и много от тях са си ревизирали становището и не препръчват.

# 56
  • Мнения: 730
Мислех да давам,но разбрах навреме,че освен,че не е полезен,ами и е вреден  Peace

# 57
  • Мнения: 516
Не съм давала такова нещо.

# 58
  • Мнения: 7 640
...za6toto kakxv email bez zxbi? i kakvio kakvi kariesi bez zxbi?
идеята е при формирането на емайла, да се образува в по-голям процент флуорапатит,  значително по-здрав от хидроксиапатита, който се образува без участи на флуора.
Дозата прави отровата-Хипократ,
вит.Д също е ужасно опасен при предозиране, както и редз други неща. Всеки си гледа децата както намери за добре Peace

Общи условия

Активация на акаунт