Демографска криза

  • 1 897
  • 24
  •   1
Отговори
Чудя се как е възможно такова лицемерие от страна на всички политици по въпроса за демографската криза в България. Постоянно говорят колко сме зле и как трябва да се стимулира раждаемостта, а ногато една двойка има здравословни проблеми и трябва лечение на никой не му пука. Като започнеш от изследванията и всичко останало се заплаща от нас.  #Cussing outИ на всичкото отгоре претендират, че правят нещо за репродуктивността! Никой всъщност не го е грижа колко са бездетните семейства, на които може да се помогне! Явно на България деца не й трябват - особено българчета. Много жалко!!!!!!!!!!!!! Thinking

# 1
Е спор за лицемерието няма, аз лично се чудя кое е истинското им лице Wink. В тази връзка аз  все още нямам информация как стои положението с рамковия договор за 2006 г. и по точно: инвитро-НЗОК, май че са позабравили. Close

# 2
  • Мнения: 1 951
Аz пък се ядосвам като слуШам zа какви ниЩожни суми става въпрос zа детските и майчинството... Това ли е то пооЩряването?

# 3
Човек да се чуди как оживяваме? Но не може някой постоянно да претендира, че прави нещо, а в същото време да не се отпускат никакви средства за безбожно скъпите процедури, лекарства и т.н. Да не говорим за отпускане на нисколихвени кредити за жилища на млади семейства и т.н. А после казва: РАЖДАЙТЕ!!!!!!!!!!!! И как да стане????????????????????????????????? newsm78

# 4
  • Мнения: 479
Положението е по-зле отколкото 2005г. Орязали са парите за родилки.
Преди се е плащало от ЗК по около 300лв. за раждане и горе долу толкова за грижи по здраво бебе /ако е болно си минава по други клинични пътеки/. И така за раждане се е плащало общо околко 6000лв. от ЗК. Сега са обединили майката и бебето - и сумата, изплащана от ЗК е 400лв, което е с 200лв. по-малко от досега изплащаните. А за ин-витро и НЗОК никой не говори. Каква демографска криза.... Само приказки... Никой не го интересува. Тези политици, които говорят за този проблем, само си чешат езиците...
Ето и рамковия договор на НЗОК за 2006г:
 http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1024&h=768

# 5
  • Мнения: 1 320
Ами не сте съвсем прави...
Да, наистина са орязани парите за родилките, но това са парите, които здравната каса плаща на болниците. Здравноосигурените жени това орязване не ги касае пряко, проблемът е за болниците, които не могат да си покриват разходите.
За инвитро програмата-и тази година я има, даже ще бъдат отпуснати повече пари от миналата. Това, че програмата я има, го пише в алгоритмите на клиничните пътеки. Не клинична пътека, а програма за безплодието /така мисля, че се казва/, което означава, че отново ще се покриват разходите за лекарствата за стимулация, но не и самата процедура.
Колкото до други видове изследвания-лапароскопията се поема от касата, кръвните изследвания също, хормоните, цитонамазките.
Разбира се, не казвам, че това е върха на сладоледа, но пък не е съвсем без хич.

# 6
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Аз пък се сещам за друго, ще го споделя тук!
Синът ми често е хремав, ама много се притеснявам да искам от личната лекарка на детето си направление за спецалист- уши-нос-гърло. Поради простата причина, че знам как стоят нещата с тези направления. Все няма, правят се разни физономии, четат се лекции /от лекаря/, абе страшна работа. И сега - лекувам детето си с лекарствата, които ми е изписала педиатърката, въпреки че е очеВАДНО, че синът ми се нуждае спешно от специалист. И сега чакам само да получа авансът си, за да го заведа на ЧАСТНО при специализиран доктор. И това ако е ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ЗДРАВЕ МУ КАЖИ!!! Да се молиш на лекар за направление  #2gunfire #2gunfire

# 7
  • София
  • Мнения: 6 360
Мира, доколкото съм чела в пресата, от тази година за бременни и малки деца не е нужно направление, за да идат при специалист!

# 8
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Мира, доколкото съм чела в пресата, от тази година за бременни и малки деца не е нужно направление, за да идат при специалист!

БЛАГОДАРЯ ТИ, jam!   bouquet
Дано е истина, още утре ще заведа Ивайло при специалистка, че пак имаме проблем с това носле!?! Sick

# 9
  • Мнения: 479
Ами не сте съвсем прави...
Да, наистина са орязани парите за родилките, но това са парите, които здравната каса плаща на болниците. Здравноосигурените жени това орязване не ги касае пряко, проблемът е за болниците, които не могат да си покриват разходите.....
Едва ли проблема ще си остане само за болниците. Откъде ли ще намерят пари, за пациентите си, щом ЗК не им ги отпуска. Не съм сигурна и дали това, че инвитрото не е по клинична пътека, а по "програма" е по-добре за пациентите. Виждала съм много "програми" за какво ли не, които си звучат само като добри пожелания и нищо друго.

# 10
  • Мнения: 1 320
Ееееееее, не така.
Програмата функционираше миналата година, имаше 1200 момичета, които си получиха протоколите и лекарствата.
Клиничната пътека предполага здравната каса да поеме всичко от-до, което за инвитрото все още не се прилага, за съжаление. Но като се има предвид, че до миналата година и толкова нямаше...Има много хора, на които трябва да благодарим, че се пребориха даже за това малко. Дано да се преборим всички заедно за още повече.
И не съм казала, че програма е по-добре от клинична пътека. Само исках да вметна, че не сте съвсем прави и че не сме толкова забравени, колкото мислите.
Колкото до болниците-сега при смяната на правителството се чу, че по принцип парите по клиничните пътеки не стигат. За всички клинични пътеки. Така че...болниците са обречени да работят на загуба, ама всички тези неща ги следя по новините, не съм толкова светната, че да коментирам в детайли.

# 11
  • Мнения: 479
........болниците са обречени да работят на загуба, ама всички тези неща ги следя по новините, не съм толкова светната, че да коментирам в детайли.
Ако болниците са обречени да работят "на загуба"- в крайна сметка ще дойде момент, в който или всички ще плащаме /независимо дали здравно осигурени или не/, или просто ще спрат да работят.
Колкото до клиничните пътеки и програмите - да се надяваме, че са орязали пътеките за сметка на "програмите" /в което аз лично твърде се съмнявам/

# 12
  • Мнения: 1 612
До колкото чух по телевизията има предложение, остатък аот парите, които не се покриват от здравната каса за лечение в болници да се заплаща от самите пациенти. Но това е само предложение.
А по повод програмата за инвитро колкото и да е несъвършенна тя все пак я има.
Аз бях една от тези, които успеха да получат лекарства. Е друг е въпроса, че при мен не се получи.

# 13
  • Мнения: 21
 Тука всички разглеждаме мъпроса може би през един или два ъгъла, но според мен, а и практиката по света е доказала, че става въпрос за широкомащабни и дълготрайни дейности в тази насока. Тоест решението се крие в едни сериозни комплекси мерки обхващащи периода още преди забременяването и стигащи чак до пълнолетието на индивида. Тоест с превантивини лекарски мерки напълно безплатни по време на бремеността продължаващи чак до пълнолетието. Защита пред работодателя гарантираща, че няма да те изхвърли като разбере, че чакаш дете или просто е болно. Повишаване на детските надбавки минимум поне до равнището на средната работна заплата за всяка година. Преференциални заеми за кола,образование,жилище обезпечени от държавата тоест това да са държавно-гарантирани вземания с минимални лихви като в Испания или други бели държави с лихва от максимум 2-3 %.  В юнешескта възраст възможеност за детски лагери и курсове поемани от държавата и т.нат. както и условия за висше образование и т.нат. Въобще мерките не са много, но са свързани с разходи като цяло непосилни за България, но пък само това е решението на въпроса или просто след 20-25г циганите ще са навсякъде, а малкото българчета ще бътад отрасли в една силно циганизирана държава, а пък след 50г. примерно когато децата ни вече са на възраст малцинството вече ще е българския етност. А време няма щото демографските процеси са силно инерционни и освен всичко друго имат и силно въздействие върху икономиката. е съгласни ли сте с моето мнение!

# 14
  • Мнения: 2 381
С риск да ме разкъсате искам да ви кажа, че желанието ми за дете не може по никакъв начин да бъде свързано с това дали държавата дава или не дава нещо за мен.


Темата е крайно нелепа във форум "Проблемно забременяване". Мое мнение.

Последна редакция: сб, 28 яну 2006, 07:19 от Niki1

Общи условия

Активация на акаунт