ШЕСТОКЛАСНИЦИ II срок - 3

  • 42 990
  • 742
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 17 972
Пас  Embarassed

Абе ваканция сме бе  Wink

# 31
  • София
  • Мнения: 1 508
Припомнете ми, моля, има ли някакъв начин на изразяване на съотношение ръбове - ъгли в призма? Задачата е: Призма има N-брой ръбове, колкоъгълна е (тестова задача, с 3 възможни отговора).
Като в онзи виц за Чапай съм "... с цялото си същество усещам, че 1/4 + 1/4 е половинка, но не зная как да го изразя!". Mr. Green

Ръбовете на призмата са основни и странични. Ако вземеш шестоъгълна призма, тя има 6 долни, 6 странични и 6 горни ръба. В този случай ръбовете са общо 18, а ъглите - 3 пъти по-малко, т.е. формулата е N/3.

# 32
  • Мнения: 24 467
Припомнете ми, моля, има ли някакъв начин на изразяване на съотношение ръбове - ъгли в призма? Задачата е: Призма има N-брой ръбове, колкоъгълна е (тестова задача, с 3 възможни отговора).
Като в онзи виц за Чапай съм "... с цялото си същество усещам, че 1/4 + 1/4 е половинка, но не зная как да го изразя!". Mr. Green

Съотношението ъгли на призма към ръбове не е ли 2:1?
Триъгълна призма- 18 ъгъла и 9 ръба;
Четириъгълна призма- 24 ъгъла- 12 ръба;
Петоъгълна- 30 ъгъла на 15 ръба;
Шестъгълна призма- 36 ъгъла, 18 ръба и т.н.?

Днес тъй ги докарвам. Брой ъгли = 2 N. Какви са ви отговорите?


Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 13:53 от Judy

# 33
  • Мнения: 17
знам къде се слагат запитайки просто не знам къде се намират на компютъра

# 34
  • Мнения: 4 936
това са ъглите при едната основа n/3,  ако се има предвид всички ъгли трябва да е по2
gargamelа: я дай подробно задачата, че така е малко двусмислена, пардон n-смислена Grinning

# 35
  • Мнения: 17 972
знам къде се слагат запитайки просто не знам къде се намират на компютъра

Ох, Божке, голям си образ   hahaha

# 36
  • София
  • Мнения: 1 508
Припомнете ми, моля, има ли някакъв начин на изразяване на съотношение ръбове - ъгли в призма? Задачата е: Призма има N-брой ръбове, колкоъгълна е (тестова задача, с 3 възможни отговора).
Като в онзи виц за Чапай съм "... с цялото си същество усещам, че 1/4 + 1/4 е половинка, но не зная как да го изразя!". Mr. Green

Съотношението ъгли на призма към ръбове не е ли 2:1?
Триъгълна призма- 18 ъгъла и 9 ръба;
Четириъгълна призма- 24 ъгъла- 12 ръба;
Петоъгълна- 30 ъгъла на 15 ръба;
Шестъгълна призма- 36 ъгъла, 18 ръба и т.н.?

Днес тъй ги докарвам. Брой ъгли = 2 N. Какви са ви отговорите?


Доколкото разбрах, въпросът е не колко са ъглите, а колкоъгълна е призмата. Иначе си права.

# 37
  • Майничка
  • Мнения: 12 575
... Брой ъгли = 2 N. Какви са ви отговорите?

6,8,12. При 24 ръба, както е задачата, призмата е осмоъгълна, но никъде не срещам в учебника им такава зависимост, изразена черно на бяло.

# 38
  • Мнения: 24 467
Приех, според обяснението ти, че по условие е N ръбове зададени, да напишем колко са ъглите . Т.е. не бройка, а изражение чрез съотношение.
Сега, като ми даваш бройка на ръбовете, броят на ъглите ще го сметнеш лесно, вече бе изписано съотношението. Понеже пита за отношение брой ръбове към ъгли.
Друго се присетих сега- общият брой ръбове се дели на три и получаваш колко ъгълна е основата. Сиреч не минаваме през съотношение ръбове към ъгли на призмата.

Защо не изпишеш точният текст на условието? Така няма да го гадаем.

Аз не си спомням също да съм учила някога такова съотношение, сама си го извеждам. По принцип не съм паметлива. При общ брой ръбове Х на призмата, те са равни на броя ръбове на основата по две /две  еднакви основи са/, плюс още веднъж броя основни ръбове, т.к. толкова са и околните. Или това е броя ръбове на основата, умножени по три.
Пух, дано стана ясно, че го разтаках. По- ми е лесно да го начертая.

Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 14:18 от Judy

# 39
  • Мнения: 5 321
съотношението м/у основен и околен ръб е 1:2.
съотношение ръбове/ъгли  newsm78 - на 12 ръба, 9 ъгъла, или на 12 ръба 8 ъгъла...
Това не е ли задача от пропорции ?

# 40
  • Майничка
  • Мнения: 12 575
Май аз не се изразих правилно. Очевидно, съотношението ъгли на основата/ръбове е 1/3. Въпросът е дали това съотношение е изрично изразено, примерно да има изучавана формула n= N/3, където n са ъглите на основата, а N - околните ръбове или нещо подобно.

# 41
  • Мнения: 24 467
Май аз не се изразих правилно. Очевидно, съотношението ъгли на основата/ръбове е 1/3. Въпросът е дали това съотношение е изрично изразено, примерно да има изучавана формула n= N/3, където n са ъглите на основата, а N - околните ръбове или нещо подобно.
Значи само ъгли на основата търсиш, а не просто ъгли /което включва всички ъгли на призмата/.
Не помня да съм виждала формула, по- горе писах аз как си го извличам.
Ъглите на основата са равни на броя на страните й. Страните на основата са 1/3 от ръбовете на призмата.

# 42
  • Мнения: 4 936
нямат формула, намират закономерността като изследват различните модели - 3-ъгълна, 4 ъгълна, 5 ъгълна и т.н.т до n-ъгълна

# 43
  • у дома
  • Мнения: 7 140
... Брой ъгли = 2 N. Какви са ви отговорите?

6,8,12. При 24 ръба, както е задачата, призмата е осмоъгълна, но никъде не срещам в учебника им такава зависимост, изразена черно на бяло.
Да,не се учи черно на бяло-при добро желание учителят може да им я изведе

Призма
основни ръбове са 2.n
околни ръбове са 1,n
всичко ръбове са 3.n
брой върхове 2.n
-в задачата се пита какъв е вида на призмата-триъгълна,четириъгълна и така нататък...

Пирамида
основни ръбове  1.n
околни ръбове 1.n
всичко ръбове 2.n
върхове n+1

# 44
  • Мнения: 4 936
 Hug Hug Hug много добре казано!

Общи условия

Активация на акаунт