Избор на климатик

  • 245 443
  • 1 651
  •   2
Отговори
# 225
  • Мнения: 20 090
Е то аз не мога да кажа нещо кой знае какво по въпроса, защото това ни е първият климатик и за първа зима. За сега съм доволна, ще видим по нататък Simple Smile
Шани, ти какво би препоръчала за 1200лв. за не особено топла стая 15 квадрата?

# 226
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
мдам, този китайки Дайкин е зле, да...

Леми, ако става дума за 9-ка... Хитачи или Панасоник RE... или Мицубиши Ел., FUJITSU... LG... има предложения.
Oпасявам се, че сте по-скоро за 12-ка, щом стаята е студена.
И тогава бюджетът се оказва леко недостатъчен за нещо добро в съотношение качество/цена.

# 227
  • Мнения: 19 360
Я аз да ви попитам, така и така съм на тая тема. На моето упътване и за двете марки пише да се чистят филтрите на 2 седмици за по-добра работа на климатика. Това важи ли за случаите, когато климатикът НЕ работи? Че имам цели 5 и нали си представяте какво значи това? Поне като не ги ползвам да не го правя това упражнение.....

# 228
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Като не работят, не.
Но като работят - задължително.

# 229
  • Мнения: 20 090
Шани, и аз това се замислих ровейки из нета за климатици, май ще е по-добре 12-ка. Еми явно покупката ще е наесен и ще се събират още пари. Дали да взема същият като другият фуджицу
FUJITSU ASYG-12LECА, какво ще кажеш за него?

# 230
  • Мнения: 10
Шани, и аз това се замислих ровейки из нета за климатици, май ще е по-добре 12-ка. Еми явно покупката ще е наесен и ще се събират още пари. Дали да взема същият като другият фуджицу
FUJITSU ASYG-12LECА, какво ще кажеш за него?


Ниския клас на марката. Ако искаш добра машина събери парички. Ако ли не, това ще те топли, но срещу евентуални проблеми с шума отвън. Преоразмеряването на машината също не е добре. Гледайте килограмите на външните тела, грубо казано. 12-ка с 26 килограма външно тяло и 12-ка с 41 килограма не са едно и също. В големия студ се иска площ на топлообменика (и не само) за да извлечете топлина и да я пренесете в помещението. Ако площта е малка се разчита на обороти на компресор и вентилатор, което води до ... шум, вибрации и по-бързо износване...

Шани, топ модела на Тошиба е Toshiba Super Daiseikai 5, плътно до него се нарежда и 6-та серия. Машина без аналог. Но гледайки профила ти, си мисля, че знаеш това. Wink

Последна редакция: вт, 28 май 2013, 22:30 от BG_Tatko

# 231
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мдам, топ модела на Тошиба е Дайсейкай серията. 5та, 6та...
Макар, че знаеш ли, че външният вид на вътрешното тяло не изглежда добре след 3-4г. експлоатация. За 3та серия говоря.

Виж и Ururu-sarara-то, какво може Wink

Lemy, да би могла да сложиш 12-ка FUJITSU, щом стаята е студена. Или по-мощна 9-ка.

Аз съм с FUJITSU, но на 6г. вече. Уви, новите серии не са като моята.
Но това важи за (почти) всяка нова техника.

# 232
  • Мнения: 84
Здравейте, някой ще може ли да разясни тези цифри какво означават 6-та, 5-та, 3-та, 12-та серия при различните марки.
Другия ми въпрос е как е по евтино от гледна точка на финанси, да се отоплява човек с климатик с ниска консумация на ел енергия, или с камина на твърдо гориво. Като цяло климатика го ползвам за охлаждане. Непонятно ми е как топли нещо, което се намира в горната част на стаята, а в същото време е топло, не мога да се оплача като съм бил в хотел, въпреки това ми е странно. Нещо противоречи на физичните закони...

# 233
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
nakatasan - нали знаеш, че всяка година технологията е все по-наред и съответно прави по-нови и усъвършенствани модели. С цел пестене на енергия, комфорт за потребителите, нови екстри, нова визия ако щеш и т.н.
Тошиба Дайсейкай е Hi COP-овата серия на Тошиба. Но и тя се развива и бълва нови и нови серии всяка година (и половина). От там идват номерата на сериите... 3та беше преди 4-5-6г. После следващите.

Колкото до топленето с климатици.
Колко е евтино сам можеш да прецениш, ако им погледнеш техн. параметри. Колкото по-висок СОР виждаш, толкоз е по-енергоспестителен даден климатик. Целата е да дърпа колкото се малко по-малко ток от мрежата, а да отдава 4-5-6 и т.н кВт отоплителна мощност.
За да си изясниш съвсем картинката, ще дам пример...
Духалката на 1-ва степен дърпа 1кВт и отдава 1кВт, кройно недостатъчен за отопление дори и на малка стая, макар някой потребители това да ги задоволява.
На 2-ра степен - 2кВт черпи и точно толкоз отдава. Те вече са достатъчни за стая около 12-15кв.м. с добра изолация и качествена дограма. Ако е южна, съвсем ще е ОК отоплението.  Grinning

Надявам се разбра, че отоплението на ток с качествен климатик е възможно най-евтиното в момента.


Високостенните климатици в режим отопление духат предимно надолу. Това се постига, посредством насочване на техните вертикални (и хоризонтални) щори. Значи топлата стуя се подава надолу и тя по всички физични закони пак се качва нагоре.  Тази циркулация се оказва достатъчна за затопляне на даден обем. И понеже датчиците за достигането зададена Т се намират във върешното тяло е добре климатикът да е сметнат и оразмерен правилно, за да не ти мръзне долната част от тялото (примерно).

Има и конзолни климатици. Поставят се като радиатори и подават топлата възд. струя от ниво на подбедрицата (коляното). Твърди се, че създават доста по-комфортно отопление. Поради начина на закрепване (и някои функц. възможности) са малко по-скъпи от тези за високостенен монтаж и затова не се купуват така масово.

А ето един модел климатик, съчетаващ лъчисто с климатично отопление...
http://www.daikin.bg/minisite/nexura/index.jsp

Това е в общи линии.

П.П: ако си в къща и искаш нея да стоплиш с климатици, трябва да си я защитил много добре. С вътрешна и външна изолация и качествена дограма. И никакъв компромис с отоплителната мощност за твоя обем...

# 234
  • Мнения: 20 090
Има и конзолни климатици. Поставят се като радиатори и подават топлата възд. струя от ниво на подбедрицата (коляното). Твърди се, че създават доста по-комфортно отопление. Поради начина на закрепване (и някои функц. възможности) са малко по-скъпи от тези за високостенен монтаж и затова не се купуват така масово.

Сега се сетих, че като идваха да ни монтират Фуджицуто, техниците ни предложиха ако искаме да го монтират на мястото на радиатора от парното. Това добра идея ли е по принцип, при положение, че климатика не е подов?

# 235
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Lemy - LEC-овете са за високостенен монтаж.
Не е добре да се инсталират долу, като радиатори.
За целта са създадени конзолен тип машинки.

# 236
  • Мнения: 20 090
Ами и на мен ми се стори странно, още повече за първи път чувах за такова нещо.

# 237
  • Мнения: 10
Този начин на монтаж е проблемен в режим охлаждане. В режим отопление е доста добър. Тоест ако климатика се ползва само за отопление е оправдано. Като изключим визуалния шок. Wink Рядко хората си ползват климатика само зимата.

# 238
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
В режим отопление е доста добър.

може би само откъм комфорт, но не и от към сметки...
Датчиците за Т са във вътрешното тяло. КОГА ще отчетат, че е достигната зададената Т, при нисък монтаж??? Flutter

# 239
  • Мнения: 0
Здравейте! Да се включа и аз със следното запитване. Обмислям климатик и ще се радвам на идеи и съвети. Помещението е 70 кубика има и втора стая от 30 кубика прикрепена директно. Последен етаж е и доста се загрява от тавана, иначе добра изолация, ново строителство, източно изложение. Фокуса ми е да го ползвам за изстудяване, не държа да го ползвам за затопляне. Имам много лоши алергии, включително към полени, прах и т.н. така че таргетирам добро пречистване на въздуха, евентуално йонизатор. Доста съм чувствителна към шума, та и това е критерий. На квартира съм, затова бих се ориентирала към възможно най-ниската цена, която отговаря на изискванията ми, без да пренебрегвам качеството Simple Smile Мерси предварително!

Общи условия

Активация на акаунт