Специфичен очен проблем! Към кого да се обърнем? Помогнете!

  • 1 029
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 727
Сина ми е с астигматизъм и диоптър (-)3,25 на едното око и (-)3.00 на другото.  От известно (половин година някъде)време се оплаква, че вижда светлината по странен начин.И той не може да го обясни точно. Вижда светлините като сияние . Това е и със и без очила. Трудно е за
обяснение. Намерихме картинки. Ето така:

http://www.lasikcomplications.com/starbursting.htm

Лекарката при която ходим не разбра много за какво става дума. Проведе си стандартен преглед и не откри нищо необичайно. Но неговия проблем се задълбочава. Светлината го заслепява и не вижда нищо.
Някой запознат ли е с това "явление" И аз не знам как да го нарека! Препоръчайте ни специалист,който може да помогне!
Това му пречи особено вечер на изкуствена светлина. Например на улицата, ако идва кола,фаровете изглеждат като огромни светещи кълба и не може да се разбере къде точно (разстояние) е колата.
Пропуснах да кажа, че е на 18 години.

# 1
  • Мнения: 253
Здравейте!Астигматизмът на Вашия син е висок и това е основна причина за неправилно пречупване на светлината и за тези дразнещи светлинни рефлекси.Има някои нужни изследвания,които да изключат наличие на кератоконус.Говоря за заболяване на роговицата,при което тя изпъква и изтънява и причинява висок астигматизъм.Напълно възможно е и да не се касае за такъв тип дистрофия.Но това трябва да се изключи.Бих препоръчала преглед в специализирана очна клиника.

# 2
  • Мнения: 3 727
Благодаря за отговора! А бихте ли казали какво представлява това изследване и ако може да ни препоръчате къде да го направим ? От Русе сме.
 Мисля, че сина ми не е с висок астигматизъм(това от рецептите мога ли да разбера?),защото преди 2 години смятахме да слагаме лещи и лекарката каза, че може да се пренебрегне астигматизма. Така и не ги носи обаче.
А има ли начин това светлинно възприятие да се коригира,защото е доста дразнещо и неприятно и опасно?

# 3
  • Мнения: 253
Здравейте!Астигматизмът в повечето случаи се явява като причина за дразнене от светлина и заслепяване.Възможно е при него той да е малък,но оста,на която се разполага,да му създава проблем,Доколкото разбирам под диоптър имате предвид диоптър само за късогледство.Но астигматизмът също се измерва с диоптър.По тази причина не ми стана ясно от първото Ви писмо каква е рецептата точно.Щом тези цитирани стойности не са за астигматизъм,явно има късогледство и е необходимо да носи постоянно очила.Необходим е преглед с разширяване на зениците и изисване на очила.Ако цветът на очите на сина Ви е светъл,също има вероятност светлината да го дразни и заслепява.В такива случаи се препоръчва стъклата да са фотосоларни,т.е. реагиращи на UV-лъчите на светлината.

Общи условия

Активация на акаунт