Рим - шеста тема

  • 96 827
  • 728
  •   1
Отговори
# 555
  • Враца
  • Мнения: 2 142
относно пътуването до румъния- мен ме интересува автобус или влак от софия.
нещо не мога да се ориентирам в сайта на бдж, за да намеря влакове до букурещ, а това е най-удобния транспорт за дълъг път според мен, защото можеш да се пораздвижваш...
някой тук може ли да намери разписание и цени? newsm78
то е малко извън темата, но от румъния има много евтини полети до португалия, лисабон, а от софия цените са тройни!

# 556
  • Мнения: 685
Аз пак да попитам:

Само не знам какви пари да си подготвя за дневни, т.е. пари за храна. Ще имаме закуска, така че нея не я броя.

По-конкретно, колко струва пица или паста в заведение. И колко е, ако се вземе като за вкъщи.

ver4eto33, ти направо ме втрещи 8Е за капучино. Аз чета за по 1,5 кафето. Ние с мъжа ми пием по 3 на ден и за 8Е или ще го откажем, или ще се изхранваме с него.  Laughing

# 557
  • Враца
  • Мнения: 2 142
това е инцидентна цена, за това заведение, защото е историческо и е преживяване да пиеш кафе там.
иначе нормалната цена за кафе в италия е около 1.50- 2 евро.
но пак, при вашата консумация- 2 човека, по 3 кафета, по 2  евро = 12 евро на ден. 24 лева за кафе си е коджа пара.
а може и да си вземете пакетчета разтворими и да си правите дори със струдена вода в едно пластмасово шише Peace
на мен всъщност ми се струва много странен обичая да има две цени- за седящи, и за "на крак". а на вас?

п.п. в такъв случай, никога не пийте кафе на площад Сан марко във венеция- 14-16 евро. Mr. Green

# 558
  • Мнения: 39
относно пътуването до румъния- мен ме интересува автобус или влак от софия.
нещо не мога да се ориентирам в сайта на бдж, за да намеря влакове до букурещ, а това е най-удобния транспорт за дълъг път според мен, защото можеш да се пораздвижваш...
някой тук може ли да намери разписание и цени? newsm78
то е малко извън темата, но от румъния има много евтини полети до португалия, лисабон, а от софия цените са тройни!

Пътувах от Варна до Русе с автобус 25 лв и после с такси до Отопени,това е най-приемливия вариант като цена и време,таксито те кара директно пред входа на летището.

# 559
  • Мнения: 790
Трън виж това и този сайт. Само това открих. Peace

# 560
  • София
  • Мнения: 650
Здравейте, мога ли да намеря накъде примерни маршрути за петдневен престой в Рим? Какво е добре да се види първо, кои са задължителните за посещение места, кои спокойно мога да пропусна. Темите са дълги и подробни, но за съжаление нямам време да ги изчета...
Инцидентно ми изникна пътуване за следващата седмица и ще съм ви много благодарна, ако ми помогнете малко   bouquet

# 561
  • Враца
  • Мнения: 2 142
относно пътуването до румъния- мен ме интересува автобус или влак от софия.
нещо не мога да се ориентирам в сайта на бдж, за да намеря влакове до букурещ, а това е най-удобния транспорт за дълъг път според мен, защото можеш да се пораздвижваш...
някой тук може ли да намери разписание и цени? newsm78
то е малко извън темата, но от румъния има много евтини полети до португалия, лисабон, а от софия цените са тройни!

Пътувах от Варна до Русе с автобус 25 лв и после с такси до Отопени,това е най-приемливия вариант като цена и време,таксито те кара директно пред входа на летището.

верче, мерси.
само че аз понеже се ровя от около месец, и четох някъде, че таскитата от русе имат нещо като предварително уговорени твърди тарифи до русе, и те са около 80-90 лв в една посока, значи 160-180 лв в двете.
като сложа и автобус за двама от софия да русе и обратно- примерно около 120 лв, значи ще дам 300!!! лева само за да стигна до букурещ.
/ за сведение, билетите до португалия с wizz air двупосочно за двама човека са около 800 лв, а от букурещ- около 400. ако дам 300 лв за да ида до букурещ, и да се утрепя от път, каква изгода ще имам? затова питах за директен транспорт, който предполагам, че е по- евтин, и наистина вярвам, че влакът е по-изгоден от автобуса и колата. ако не се спестят поне 200 лв, нама смисъл да се прави, защото е свързано с много време и пътуване./

# 562
  • Мнения: 18 993
за Португалия , защо не търсищ нещо с прекачване в Бергамо

Ryanair сигурно ще имат нещо за 60-70 евро двупосочен, а уиза до Бергамо ще ти е до 100 -120 лв  Hug

# 563
  • Мнения: 186
Едно питане за професионалисти по темата Рим. Разбрах че много хора си купуват ваучери за храна в Рим ,подобно на нашите оферти  за колективно пазаруване. Ето тук ги намерих http://www.groupon.it/all-deals/roma-nord
Имам намерение да си купя така че ако има възползвали се моля да  дадете компетентно мнение.

не мога да дам компетентно мнение, но от това
ми потекоха лигите .... cook cook
http://www.groupon.it/deals/roma-special/Taverna-Marconi/16053149

Tо съвсем като нашите ваучери. Или по-скоро нашите явно са копие на нещо "чужбинско", но не се бях замисляла. Офертата е страхотна и тъкмо се навих, но не е в центъра. Ще ги прегледам по-внимателно и ще пиша. 
Ако имате попадения, моля пуснете насам и вие!

# 564
  • Мнения: 0
Здравейте, мога ли да намеря накъде примерни маршрути за петдневен престой в Рим? Какво е добре да се види първо, кои са задължителните за посещение места, кои спокойно мога да пропусна. Темите са дълги и подробни, но за съжаление нямам време да ги изчета...
Инцидентно ми изникна пътуване за следващата седмица и ще съм ви много благодарна, ако ми помогнете малко   bouquet

Здравей Поничка,

Страхотно е, че ти се отдава възможност да посетиш Рим за 5 дни, през които можеш да обиколиш наистина доста задължителни ‘спирки’  Ето един примерен план с 5 различни маршрута, който си мисля, че може да е подходящ:
Ден 1: този ден спокойно може да го ‘озаглавим’ ‘Сърцето на Рим’, тъй като включва голяма част от историческия център: Колизеумът (с Арката на император Константин до него), Римският форум, Палатинският хълм, Императорските форуми с Колоната на Траян, Площад Венеция с Паметника на Виктор Емануил II и църквата Санта Мария Арачели, Капитолийският хълм (площад Кампидолио) с Капитолийските музеи, Театърът на Марцел, църквата Санта Мария ин Козмедин и намиращата се в двора ú ‘Устата на истината’.
Ето и линк с карта, където отбелязах отделните обекти, за да се добие по-ясна представа за разстоянията между тях.
https://maps.google.co.uk/maps/ms?msid=214166068127816143347.000 … 234fadd&msa=0
Всички тези обекти са близко един до друг и спокойно може да се обикалят за 1 ден. Зависи разбира се и от това дали планираш да посетиш някои от тях и отвътре. Обектите, които може да се посещават вътре са болднати. Трябва да се има предвид, че Колизеумът, Римският форум (РМ) и Палатинският хълм (ПХ) се третират като един обект, т.е. купува се общ билет за 3-те обекта, който важи за 2 последователни дни (например в един ден може да се влезе в Колизеума, а на следващия в РФ и ПХ, но РФ и ПХ задължително се посещават наведнъж, тъй като са на една и съща територия). Ако нямаш страх от височини, не пропускай да се изкачиш на покрива на Паметника на Виктор Емануил II – на т.нар. ‘Тераса на колесниците’ с външен стъклен асансьор – гледката над Рим е една от най-добрите, които градът предлага. Църквите в Рим се посещават безплатно (за да се снимаш с ‘Устата на истината’ обаче събират около 0.5-1 евро дарение).

Ден 2: ‘Денят на пиаците’ – едно от богатствата на Рим са красивите му площади: площад Навона, площад Ротонда, на който се намира най-добре съхранената древна римска сграда – Пантеонът, площад Куиринале и разположения в близост Фонтан Треви (точно до фонтана вдясно е църквата, използвана от българската общност), площад Република и намиращата се на него църква Св. Богородица на ангели и мъченици (където някога са били Баните на император Диоклециан), площад Испания и близкия парк Вила Боргезе, площад дел Пополо.
https://maps.google.co.uk/maps/ms?msid=214166068127816143347.000 … d3538f066d1e8baa8

Ден 3: ‘Ватикана’ – отдели цял ден за Ватикана с площада Св. Петър, базиликата Св. Петър и съседните Ватикански музеи. Отново, ако нямаш страх отвисоко, изкачи се до върха на купола на базиликата Св. Петър със зашеметяваща гледка. За Ватиканските музеи си отдели няколко часа, защото опашките могат да бъдат огромни (може да се избегнат, ако си купиш билет онлайн за конкретен ден и час), а вътре можеш да се изгубиш, тъй като това не е един музей, а цял комплекс от най-различни музеи, чиято перла е прочутата Сикстинска капела със стенописи по тавана и стената на великия Микеланджело. В този ден може да се посети и крепостта Кастел Сант Анджело, която е точно до Ватикана, на брега на река Тибър и също предлага панорамна тераса.
https://maps.google.co.uk/maps/ms?msid=214166068127816143347.000 … 87d85f4&msa=0

Ден 4: ‘Денят на църквите’ – базиликите Санта Мария Маджоре, Сан Джовани ин Латерано (със Свещените стъпала до базиликата, за които се твърди, че са изкачени от Исус), Сан Пиетро ин Винколи и Сан Клементе, и църквата Джезу, също не са за изпускане. Първите две са едни от папските базилики с разкошен интериор, Сан Пиетро ин Винколи ‘съхранява’ прочутата скулптура Моисей на Микеланджело, в едно от подземните нива на Сан Клементе е гробът на Св. Кирил, а Джезу е най-старата йезуитска църква в света с таван, чиито стенописи са сравнявани с изяществото на Сикстинската капела. Близо до Джезу  е площад Аржентина (днес там има запуснати руини от древни храмове), но мястото е интересно със стотиците котки, които го обитават и с това, че именно там е убит Юлий Цезар.
https://maps.google.co.uk/maps/ms?msid=214166068127816143347.000 … d353ba1de2f1f5cef

Ден 5: ден за разходка из китния квартал ‘Трастевере’ с куп ресторантчета и кафенета, където може да се опита местната кухня и усети духа на местните жители. Там, където започва Трастевере се вижда и дори може да се мине по него – малък остров във формата на кораб. До островчето е т.нар. ‘Счупеният мост’. Част от Трастевере е и хълмът Джаниколо, на който се намира бюст на Капитан Петко Войвода, наред с многобройни други бюстове, фонтани и пр.
https://maps.google.co.uk/maps/ms?msid=214166068127816143347.000 … d353c9a0a2c7f43a1

Ако планираш посещения на обекти отвътре и ползване на градски транспорт, тогава е подходящо да си купиш Рома Пас – карта, която осигурява безплатен градски транспорт и намаления за входните такси на много туристически обекти, както и безплатен вход в първите два посетени обекта по избор. Картата важи за 3 последователни календарни дни. Ето линк на официалния уебсайт: http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=2

Надявам се да съм била полезна с моите примерни маршрути. Ще се радвам да ти бъда полезна с още информация, ако възникнат въпросчета  Wink

# 565
  • Враца
  • Мнения: 2 142
поликсена,
 smile3501 smile3501
да не си екскурзовод?  Grinning

# 566
  • София
  • Мнения: 650
polyksena, страхотна си!

Много, много ти благодаря за вниманието и за положения труд,  дори не съм се надявала на подобен изчерпателен отговор.
Надявам се примерния маршрут да е полезен и на другите потребители (може да се сложи в началото на следващата тема).

Благодаря още веднъж Hug

# 567
  • Мнения: 1 110

polyksena чудесен план, определено ще бъде от полза и за мен. Благодаря за отделеното време и изчерпателната информация   bouquet

# 568
  • Мнения: 0
Здравейте, благодаря на всички за хубавите отзиви  Wink Много се радвам, че съм полезна с маршрутите си на повече хора. Ще се радвам да бъда полезна и с още информация за Рим – един от любимите ми градове  Heart Eyes

# 569
  • Мнения: 469
Здравейте, благодаря на всички за хубавите отзиви  Wink Много се радвам, че съм полезна с маршрутите си на повече хора. Ще се радвам да бъда полезна и с още информация за Рим – един от любимите ми градове  Heart Eyes
polyksena, впечатлена съм! Браво! Много е хубаво да има толкова полезни хора!

Общи условия

Активация на акаунт