Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кърмене и захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Искам да попитам майките, кърмили на поискване - кога бебоците си направиха режим? Или въобще не си правят такъв.
Аз искам да кърмя на поискване..и първите дни особено в болницата кърмих всеки път когато младежа промрънкваше. После в къщи (имаше си още жълтеница) доста си поспиваше и първите дни нямаше почти никакви часове на будуване, но се будеше точно през три часа (без моя намеса). Е от време на време на два часа и половина или на три и половина, но горе долу на три часа. Аз не съм го будила никога за хранене. В началото въпреки настойчивостта на майка не му давах и водичка, и всеки път като промрънка на гърдата - и в резултат си докарахме страшни колики. Оказа се че той плаче от колики а аз му давам да цока и нещата се усложняват. Така че като почна да се буди между часовете за хранене почна проверка - и се оказа че плаче и защото не може да заспи и поради други причини. Всеки път ли да му давам гърдата?!! Независимо от какво плаче? Или само като плаче от глад?

После, плаче и аз му давам гърдата и той цокне малко, но се мръщи и плюе (става пак между часовете за хранене), но като му предложа водичка и пие здраво - и само вода, но и чайчето на Хип (давам заради коликите). Нали няма лошо като му давам вода? Явно си я обича.

За сведение - бебето е на месец и малко (по точно на 48 дни) наддава добре, храни се между 7 и 9 пъти на денонощие. Понякога се буди за целия ден точно на три часа и иска да хапва, като сам си пропуска (не се буди) за храненето в 22. Режимът ни е 7, 10, 13, 16, 19, пропуска, 1, 4 и пак се повтаря същата схема. Но понякога се буди и междухраненията и мрънка и аз когато не съм сигурна от какво плаче му давам да цокне. Винаги се буди в 1 часа, та затова на следващия ден сме на същия режим. Само два - три пъти си сменя този режим, но мисля, че имахме криза на растежа - нещата се нормализираха за ден два.

Станаха много дълги обясненията, но се надявам всичко да е ясно и да ми дадете отговори на въпросите, които ме мъчат Confused
Цитирай

Добрич/Варна

Нещо не разбирам, искаш да кърмиш на поискване, а пишеш за режим, “часове за хранене”, вода. Shocked  Question  Question
Кърмене на поискване означава да забравиш, че има часовници, биберони, шишета и да не мислиш, че кърмата е само храна.

Има една руска статия, в което много подробно се обяснява , какво значи кърмене на поискване
http://rojana.ru/library/gvsk/po_trebovaniyu.html
Цитирай

Торонто

Ако започне да плаче скоро след като е цокал, значи друг е проблема. Редовно си записвах точно в колко часа е цокал от коя страна и по колко минути, ей така за информация. Не съм се опитвала аз да налагам режим, по скоро да следя какво става, че се забравя. Аз може и да се бях смахнала, защото записвах и смяна на памперси, и какви ли не подробности Embarassed  Има периоди , мисля около 2-3 месец, когато започва да иска да цока по-често, но после нещата пак се нормализират. До колокото си спомням горе-долу ядеше на 2,5ч. е стигал е и до 1,5ч. ама за кратко. През нощта ядеше на 3-3,5 часа. Вода съм пробвала да дам, въпреки забраната от лекар, че ме гризкаха съмнения, а и от БГ ме натискаха, но като видях че сина не я ще и се успокоих.
Иначе и на мен се случвало де преяде и да плаче, защото е преял, а аз да реша че още е гладен, но се усеща бързо. Доста връщаше храна, но и аз съм била такова "връщащо" бебе.
Цитирай
А когато връща по малко, като се уригва, значи ли че е преяла винаги!!?
Защото при мен така - уригва по 3-4 пъти сериозно... после заспива , след 10тина минути се събужда и пак мрънка като за ядене!?! И се чудя, сега гладна ли е, да яде ли пак... или просто й се спи... като й дам цоква по 2-3 пъти... понякога и повече...
А пък нали казват че след хранене трябва почивка поне 1.5 час... А то се получава понякога че като я нахраня например в 9 до 9.30ч, после се уригваме, после пак яде малко и то последното цокане станало в 10ч - демек след 1 час.... Дали е правилно... после пък вместо да стане в 12ч да яде, тя спи сладко сладко... .и се чудя да я будя ли за 12 или да чакам сама да се събуди...?! Мойто бебе много го будя за да яде... щото спи - на 3 часа рядко се буди - да не я тероризирам ?!
Ако пък я оставя на поискване - ще е на по-дълги интервали явно... ама пък трябва ли на 3 часа да се цедя аз... казват че ако се храни на големи интервали кърмата спирала?!
Ама пък ако се изцедя на 3 часа... и тя на 4тия се събуди... от шише ли да й давам - то за толкова малко време няма да ми се е събрала кърма........
Въобще помагайте със съвети! Smile
Цитирай

ох, значи не съм била ясна.. Crying or Very sad често ми се случва, когато трябва да обяснявам нещо Embarassed

аз не съм го наложила този режим. бебето си се буди така. И въобще аз спазвам режим само по отношение на сутрешния тоалет и гимнастика и вечерното къпане. Когато бебето ми е спокойно и няма колики (има и такива дни, слава богу) си се буди точно в този режим, без никаква намеса от мен. еЕ може и да не точно на минутата, но горе долу плюс минес 15тина минути. Аз обаче кърмя (според мен де) на поискване. Примерно когато съм го кръмила в 16 часа и ми се събуди в 17 с рев и търси нещо да суче - му давам гърдата, но това не се случва често. А от време на време установявам (в последствие), че е плакал не защото е гладен, а поради други причини - за това питам: Винаги ли да му давам гърдата, независимо от причината за плача или неспокойствието, или да разбера защо плаче и съответно да му давам гърдата само когато плаче за ядене?

Относно водата: майка ми направо ме побърка с тази вода - да му предлагам, пък то ако иска ще пие, ако не иска нямало да пие. Примерът съм аз като бебе - кърмена съм и съм отказвала вода, дори после и сокчетата съм отказвала. Е да ама моя син каквото му предложиш все го изяжда (съотв. изпива). Няколко пъти само ми отказва гърдата (плюе зърното и се върти), но като му прадложа водичка и я изцоква за нула време.
Понеже имаме колики сега сутрин му предлагам (от дъжда на вятър де, не задължително всеки ден) водичка, когато ми се събуди търси да цока, и отказва гърдата. А вечер - сменям на чайче Хип, заради коликите. Скоро ще го спра чайчето и ще сме само на чиста водичка. Мен обаче леко ме притеснява тази вода, точно защото не се връзва с концепцията на поискването. Та затова питам дали има и други мами, които кърмят на поискване, но дават и вода?
Надявам се сега с този пояснителен дълъг постинг да съм изяснила казуса  Embarassed
Цитирай

Цитат на: zo
Ако започне да плаче скоро след като е цокал, значи друг е проблема. Редовно си записвах точно в колко часа е цокал от коя страна и по колко минути, ей така за информация. Не съм се опитвала аз да налагам режим, по скоро да следя какво става, че се забравя. Аз може и да се бях смахнала, защото записвах и смяна на памперси, и какви ли не подробности Embarassed  Има периоди , мисля около 2-3 месец, когато започва да иска да цока по-често, но после нещата пак се нормализират. До колокото си спомням горе-долу ядеше на 2,5ч. е стигал е и до 1,5ч. ама за кратко. През нощта ядеше на 3-3,5 часа. Вода съм пробвала да дам, въпреки забраната от лекар, че ме гризкаха съмнения, а и от БГ ме натискаха, но като видях че сина не я ще и се успокоих.
Иначе и на мен се случвало де преяде и да плаче, защото е преял, а аз да реша че още е гладен, но се усеща бързо. Доста връщаше храна, но и аз съм била такова "връщащо" бебе.

о и аз записвам всичо, вкл. смяната и съдържанието на памперсите, но и много друго - примерно какво му е поведението- дали е спокоен или нервен, колко е спал, дали има колики - абе всичко всичко. Затова мога да потвърдя режима му на хранене. Ама все повече почвам да се притеснявам или да се удпокоявам - не знам вече. Радвам се че моя си има някакъв режим и не се буди неп рекъснато. Макар че той доста време прекарва буден, но е спокоен - иска да си играем, да си гледка.. Laughing
От друга страна почвам да се съмнявам, че това което правя е на принципа - на поискване. Изчетох всичко от библиотеката по няколко пъти, вкл. доста от архива, и пак доста неща не са ми ясни. Кога да му давам гърдата и кога не? Аме биба?!! Той понякога не може да заспи и носенето не помага, гърдата също. Тогава му давам биба след като е постоял малко на гърдата, и си лягам с него - само тогава заспива.

А в тези статии пише само че бебто не трябва да се кърми под час - ами аз не го кърмя под час. За целита на "дневника" следя колко време яде и в колко часа, но само това...
Цитирай

Бургас

Цитат на: Billy
А от време на време установявам (в последствие), че е плакал не защото е гладен, а поради други причини - за това питам: Винаги ли да му давам гърдата, независимо от причината за плача или неспокойствието, или да разбера защо плаче и съответно да му давам гърдата само когато плаче за ядене?

Та затова питам дали има и други мами, които кърмят на поискване, но дават и вода?
Надявам се сега с този пояснителен дълъг постинг да съм изяснила казуса  Embarassed

Търсиш причината - ако не е студ, жега, колики, наакване, скука - значи кърмиш. Аз поне така правех - кърмех когато поиска, НО той винаги е искал да яде на около 3 часа, сам си направи нощната пауза към 3тия месец май беше ( забравям вече ей Embarassed  Wink ), освен в кризите на растежа, но те минаваха бързо при нас. Мартин винаги ми е давал ясни сигнали дали е гладен или нещо друго го тормози - поне аз бързо се научих да ги разпознавам.

Давала съм вода - не съм противник на това, никога не ни е пречело на кърменето, никога съм нямала проблеми с предпочитане бна биберон или претенции към вида му - пиеше от всичко. Наддаваше добре. Така че има и деца, за които водата и бибите не пречат на кърменето - нашият случай например - е, кърмих 9 пълни месеца, което за мен е достатъчно и успешно кърмене, предвид диетата, на която бях заради алергията.
Цитирай

Бургас

От друга страна почвам да се съмнявам, че това което правя е на принципа - на поискване. Изчетох всичко от библиотеката по няколко пъти, вкл. доста от архива, и пак доста неща не са ми ясни. Кога да му давам гърдата и кога не? Аме биба?!! Той понякога не може да заспи и носенето не помага, гърдата също. Тогава му давам биба след като е постоял малко на гърдата, и си лягам с него - само тогава заспива.

Ама гледай сега, целта на кърменето на пискване е бебето да е доволно и спокойно, нали - значи щом твоето е доволно с тези часове - чудесно - значи целта е постигната. Идеята е да се съобразяваш с детето - ако то яде на 2 часа, като наистина е гладно - значи на 2 часа - не можеш да му обясниш как трябва да яде повече, че да огладнее по-късно. Има и деца, които изключително трудно отказват нощното хранене - значи ето ти пак кърмене на поискване. Кърменето на поискване не означава ( за мен поне) кърмене на всяка цена, като заместител на всичко, а просто всушлване в детето - не винаги то иска да суче.
Цитирай

Цитат на: mam4e

Ама гледай сега, целта на кърменето на пискване е бебето да е доволно и спокойно, нали - значи щом твоето е доволно с тези часове - чудесно - значи целта е постигната. Идеята е да се съобразяваш с детето - ако то яде на 2 часа, като наистина е гладно - значи на 2 часа - не можеш да му обясниш как трябва да яде повече, че да огладнее по-късно. Има и деца, които изключително трудно отказват нощното хранене - значи ето ти пак кърмене на поискване. Кърменето на поискване не означава ( за мен поне) кърмене на всяка цена, като заместител на всичко, а просто всушлване в детето - не винаги то иска да суче.

е да ноща ми е по-кратка от всякога. имам чувството че току що съм легнала, а то дошро време за следващото хранене и митака ме сбутва да ставам.

мерси за отговора. аз забелязах, че си доста в час, прочетох доста от мненията ти тук и твоята концепция за отглеждане на дете много ми допадна Laughing
Цитирай

Бургас

мерси за отговора. аз забелязах, че си доста в час, прочетох доста от мненията ти тук и твоята концепция за отглеждане на дете много ми допадна Laughing

Стараем се, засега резултатът е повече от задоволителен  Very Happy
Цитирай

Торонто

Забравих да пиша, че бебетата често се успокояват като суяат/смучат, а не са гладни. Аз му давах биберон-залъгалка и май колкото по-голям става, толкова по-настойчиво я търси. Иначе синът ми не е пил нищо от бутилка с биберон, от много рано започна да си пие от специална чашка.
Това го пиша, защото ми се струва, че май това е което те притеснява. Според мен кърменето "на поискване" не отрича биберона по принцип, а по-скоро се отнася до начина на хранене.
Цитирай

София

И ние сме така - смучем си бибката за приспиване, а не рядко папкаме и кърма от шише/щото и мама и тати са хора и имат нужда от социален живот/, но въпреки това нямаме проблеми с отбиване и т.н., да чукам на дърво!!!Цока си детето като за световно:)))
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.