Отговори
# 165
  • Мнения: 46 508
Раздухайте по медиите, друг съвет не знам какъв да ти дам...

# 166
  • Мнения: 4 452
Задължително се опитайте да вдигнете шум по всякакъв начин Peace.

# 167
  • София
  • Мнения: 38 476
Ужас!

Нашият блок, както казах, си е ок.
Обаче до входа са пропаднали едни плочки с около 10-20 см.
Не ги бях забелязала, докато ММ не ми ги показа.

# 168
  • Мнения: 17 546
В панелка, на 7-ми етаж сме, краен апартамент на калкан. Немско строителство от пловдивския ДК. Съседите казват, че в блока има повече желязо, отколкото бетон. Не чух скърцане на панелите както разказват наши приятели за техния апартамент в блок на 500 метра от нас и на същия етаж, и калкан. Само бученето от земята (бронтидите) и люлеенето. Падна снимка подпряна на долния си ръб на секцията в спалнята ни, бутилка с афтършейв на мъжа ми и няколко чекмеджета от новите на релсичките, които се отварят и затварят с един пръст, се бяха отворили. Не светнах лампата да гледам огъването на стени и таван доколкото имах мозък в главата в този момент, защото гледката нямаше да я понеса нормално. В приятелите ни са паднали тежки предмети от секцията и са се отворили всички вратички.
Нашият блок е строен 1978, а техния 2-3 години след това.
Поражения няма у дома, като банята ни е за ремонт и на места плочките се крепят на магия - не са мръднали. Огледахме стълбището от първи до последен етаж - има козметични пукнатини, но не е ясно дали са пресни или не.
В другите ни две жилища няма поражения - втори етаж, панел от 1970г. в същия квартал, в който живеем (източна София) и тухла, трети етаж от 1960г. в центъра.

# 169
  • Мнения: 106
И моя блок е така, повече желязо, отколкото бетон...Ама тия отгоре заради това желязо все едно са ми у нас Twisted Evil...Да го бяха направили по-балансирано Laughing Съжалявам за офтопика... Искрено съчувствам на всички пострадали, представям си какво ви е Sad, ама кураж, важното е, че няма пострадали сериозно хора.

# 170
  • Мнения: 1
Това което пишете, че стоманата била повече от бетона са пълни глупости, има си определени граници, в които трябва да бъде отношението стомана/бетон, в противен случай опасноста от разрушение нараства значително.

# 171
  • Мнения: 17 546
Ми значи ще се разрушим, не ни бери грижата! Laughing

# 172
  • Мнения: 13
Vassil Vassilev е прав. Има си норми и ако желязото е повече от бетона, то сградата става недостатъчно еластична и може да се разруши, заради "прекалената здравина". Общо взето до колкото знам при проектирането се цели златната среда и си има норми за това.

PS
Малко са странни твърденията ви как в блоковете ви имало повече желязо от колкото бетон, все едно вие сте строили блока и знаете кое как е. То и на зелено да съм си купила жилището и всеки ден да съм била на строителната площадка, пак няма да смея да твърдя такова нещо, какво остава за жилище, което съм купила n години след като е построено.

# 173
  • Мнения: 17 546
А хич не е странно вие сега спектрален анализ да ни направите, от къде можем да знаем колко повече желязо има в блоковете ни! Joy
Ми може пък да имам рентгеново зрение, металотърсач... знаеш ли?!  Crazy
И нямам нужда от лекции, мъжът ми с двете си ръце пет години правеше панели преди 20 години! От първа ръка знам как се правят и какви са нормите! Wink

# 174
  • Мнения: 13
Само споделям какви теории знам, какво мисля АЗ и какво ми е странно.  Peace

# 175
  • Мнения: 106
Не знаех, че еластичността идвала от бетона или правилните пропорции бетон желязо. Laughing Еластичността идва само от желязото, затова панелите са еластични, именно заради металната свръзка между тях. Това с внезапното рухване си го чела някъде ми се струва, без да знаеш как стават нещата на практика...Дали желязото е в повече, можеш да усетиш ако скочиш върху плочата. Усетиш ли вибрации значи желязото е повече,а бетона е по-малко. Винаги е по-добре повече желязо и по-малко бетон. Много бетон и малко желязо е много кофти. Златната среда е правилното количество бетон и арматура, което обикновено се постига в заводски условия. На място на терен, е малко по-трудно, затова има всякакви галимации.

# 176
  • Мнения: 1 224
Даже по-точно казано е разцепен. Апартамента е тристаен . Стената между коридора и стаята е на Х разцепена. Стената между хола и другата стая е същия , външната стена на стаята е разцепена. От това повече - здраве му кажи. А , забравих банята - плачевна. В съседите положението е подобно. Страх ме е за хората там. Дано да няма трусове!
На всяка цена сезирайте медиите!!!
Четох, че са сформирали няколко комисии за оценка на щетите и една, която да оценява оценяващите - перфектна платформа за прехвърляне на отговорност и вдигане на рамене. И както и за всичко останало - ако се появи един специалист с дадено становище - непременно ще се явят двама други с точно противоположното. Само дето гравитяцията винаги има последната дума.
Както описваш положението - звучи страшно!

Не само вида строителство са от значение. Къде се намира е също решаващо - дали е над свлачищен район, близо до разлом, дали има опастност от тъй нареченото "втечняване" на почватаи т.н.  Един панел (или тухла, или ЕПК, или дървена къща) построен върху скалиста основа може да има съвсем различна съдба при земетресение от съседен блок, построен върху насип, песачлива подчва или високи подпочвени води.
И като добавим изпълнение и поддръжка в картинката - няма панацея. Няма такова животно като "панела е най-здрав" или "тухлата от 70те години е джелязна", или "ЕПК са най-земетръсоустойчиви" - просто няма такъв филм, това са градски легенди, мантри от типа "бай бабо, да не стига зло".  Потенциално България е в земетръсна зона и би могло да има земетресения с такъв магнитут, че да срутят сгради - кои, къде и кога само Господ знае.

# 177
  • Мнения: 13
Не знаех, че еластичността идвала от бетона или правилните пропорции бетон желязо. Laughing Еластичността идва само от желязото, затова панелите са еластични, именно заради металната свръзка между тях. Това с внезапното рухване си го чела някъде ми се струва, без да знаеш как стават нещата на практика...Дали желязото е в повече, можеш да усетиш ако скочиш върху плочата. Усетиш ли вибрации значи желязото е повече,а бетона е по-малко. Винаги е по-добре повече желязо и по-малко бетон. Много бетон и малко желязо е много кофти. Златната среда е правилното количество бетон и арматура, което обикновено се постига в заводски условия. На място на терен, е малко по-трудно, затова има всякакви галимации.
Извинявай Лейди...не знаех, че срещу себе си имам и "строителен инженер". Хайде по-добре да не дърпаме дявола за опашката. Сигурно си права до известна степен. Сигурно говорим за едно и също нещо...щом знаеш колко ти е здрав блока - браво, супер, поне една съфорумка (опс сори - 2 са) спят спокойно, ще се къпят спокойно и ще са спокойни в бг мамма след земетресението.
Аз понеже не съм строителен инженер, а само написах какво знам от мой много близък такъв, оттеглям се - може да ме е излъгал.

Последна редакция: пт, 15 юни 2012, 08:09 от Bibonka

# 178
  • Мнения: 13
Не само вида строителство са от значение. Къде се намира е също решаващо - дали е над свлачищен район, близо до разлом, дали има опастност от тъй нареченото "втечняване" на почватаи т.н.  Един панел (или тухла, или ЕПК, или дървена къща) построен върху скалиста основа може да има съвсем различна съдба при земетресение от съседен блок, построен върху насип, песачлива подчва или високи подпочвени води.
И като добавим изпълнение и поддръжка в картинката - няма панацея. Няма такова животно като "панела е най-здрав" или "тухлата от 70те години е джелязна", или "ЕПК са най-земетръсоустойчиви" - просто няма такъв филм, това са градски легенди, мантри от типа "бай бабо, да не стига зло".  Потенциално България е в земетръсна зона и би могло да има земетресения с такъв магнитут, че да срутят сгради - кои, къде и кога само Господ знае.
Peace Да, доколкото знам и това е важен аспект. И поддръжката е много важна, но уви - в БГ  хората не знам защо много често не се грижат за общите си части  Tired
Мечтая си за момента, когато ще имам възможност да си построя къщичка и само моето семейство да живее в нея и поддръжката на къщата да е само в наши ръце.

# 179
  • Мнения: 106
Не знаех, че еластичността идвала от бетона или правилните пропорции бетон желязо. Laughing Еластичността идва само от желязото, затова панелите са еластични, именно заради металната свръзка между тях. Това с внезапното рухване си го чела някъде ми се струва, без да знаеш как стават нещата на практика...Дали желязото е в повече, можеш да усетиш ако скочиш върху плочата. Усетиш ли вибрации значи желязото е повече,а бетона е по-малко. Винаги е по-добре повече желязо и по-малко бетон. Много бетон и малко желязо е много кофти. Златната среда е правилното количество бетон и арматура, което обикновено се постига в заводски условия. На място на терен, е малко по-трудно, затова има всякакви галимации.
Извинявай Лейди...не знаех, че срещу себе си имам и "строителен инженер". Хайде по-добре да не дърпаме дявола за опашката. Сигурно си права до известна степен. Сигурно говорим за едно и също нещо...щом знаеш колко ти е здрав блока - браво, супер, поне една съфорумка (опс сори - 2 са) спят спокойно, ще се къпят спокойно и ще са спокойни в бг мамма след земетресението.
Аз понеже не съм строителен инженер, а само написах какво знам от мой много близък такъв, оттеглям се - може да ме е излъгал.
Не знам защо всеки път толкова лично приемаш нещата...Пиши си и аз си пиша, затова е форума..

Общи условия

Активация на акаунт