Веганство/вегетарианство-За и Против

  • 20 007
  • 228
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 2 761
Данке,Крис  Simple Smile.
А ти защо го ядеш този шоколад-какво ти липсва сладко като захарта или горчиво като какаото?Какаото възбужда сетивата-ако си нощна смяна може и да има нуджа,ако си в планината пак,но иначе -за какво ти е?
Мисля,че по скоро какаото ме привлича,а не захарта.Да,нощем или кьм 14 часа по обед умирам за шоколад.Не обичам по прицип всичко сладко,напр.торти и бисквити и тн,а именно шоколад.Правил сьм си какао за пиене,но не е сьщото. Sad

За нощта ясно,но защо не пробваш с ободряващи чайове?За обяд независимо дали е сладкото или какаото,но значи не си набавяш нещо с обедното си хранене-някой от 6-те вкуса липсва на масата ти или не е правилно подреден.Суровоядството също влошава нещата,но ти си знаеш най-добре.

# 166
  • Мнения: 2 761
персимон,за козата не знам,траките са гледали овце.
И са пиели медовина,по-късно започнали да правят вино от грозде.По времето на хан Крум българите  прекалявали с количествата и той е въвел закон за изкореняване на всички лозя.И по-късно пак се завърнало виното-не е толкова вредно,даже е лечебно ако се пие с мярка и в подходящо време.

# 167
  • Варна
  • Мнения: 957
Персимон, какво по-различно от теб казах? Да, точно изброеното в твоя пост е средиземноморската, в частност и балканската диета. Млечни, яйца са си хапвали достатъчно редовно, месо - рядко. Животни се гледат за работа, мляко, мазнина, кожа, за пазара. Колят се само по празници - за езическите обреди далеч преди за Коледа. Ловът често е забтанен за селяните в земите на аристокрацията. Откъде да дойде това месо?
Имало е и зърнени, и зеленчуци, но не и картофи, ориз, царевица, които ти щедро препоръчваше, за да се доближим до постната диета на прародителите си, но и на шаолинчетата.
Растителните мазнини навлизат много, много късно у нас, за разлика от средиземноморските райони, където се консумира зехтин. Не се сетих, че заради това там се почва с Ренесанса! Grinning
Месоядния Север кучета го яли!

# 168
  • Мнения: 245
Персимон, какво по-различно от теб казах? Да, точно изброеното в твоя пост е средиземноморската, в частност и балканската диета. Млечни, яйца са си хапвали достатъчно редовно, месо - рядко. Животни се гледат за работа, мляко, мазнина, кожа, за пазара. Колят се само по празници - за езическите обреди далеч преди за Коледа. Ловът често е забтанен за селяните в земите на аристокрацията. Откъде да дойде това месо?
Имало е и зърнени, и зеленчуци, но не и картофи, ориз, царевица, които ти щедро препоръчваше, за да се доближим до постната диета на прародителите си, но и на шаолинчетата.
Растителните мазнини навлизат много, много късно у нас, за разлика от средиземноморските райони, където се консумира зехтин. Не се сетих, че заради това там се почва с Ренесанса! Grinning
Месоядния Север кучета го яли!


Бъркаш ме с  някого Grinning Никога не съм защитавала приближаването към диетата на прадедите, това ще да е мамасита, тя е фен на палео-диетата. Аз само казах, че нашите баби и дядовци доста успешно за били ВЕГАНИ (а не вегетарианци) през 260 дни от годината, докато са орали, копали, жънали и т.н.Т.е очевидно тя не е за слабаци.Впрочем за това по-нагледно доказателство са шао-линчетата, но ето и и знашите земи пример. Аз не намирам нищо лошо в царевицата, стига да не е ГМО, картофите са ми любими, ориза също.

п.п. В месоядния север са мрели доста рано от инсулти, ифаркти, остеопороза и други заболявания свързани с повишена консумация на месо и мазнини.Скоро четох за находка от преди 500 години, където някаква скала паднала и убила на място няколко инуитки. Изследванията показват, че са били доста болни, още на млада възраст от горепосочените заболявания. И в момента водеща причина за смъртност на северните племена от типа на Сами е инсулта.

# 169
  • Варна
  • Мнения: 957
Не, Персимон, не са били вегани, наясно си, яли са каквото има. Зорлем вегетарианци, но не съвсем (с животинските мазнини?) - може би. Не са живели много дълго, не са били особено здрави. Ти знеш ли къде и от кого се е ползвал истинският, ортодоксален пост? А защо изрично са освободени от него деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващите? Аз го казах и другаде - постът е потребност на душата, не на тялото. Без да е избор, той не може да е полезен. Затова е приоритет на хора, чиято грижа не е оцеляването.
Къде препоръчваш веге-диетата 260 на твоите прародители, в която фигурирали картофи и ориз, цитирах.

# 170
  • Мнения: 14 654
Добре де, дайте ги тези рецепти за домашен шоколад! Аз правя само течен засега, ама не е веган в никой случай - с много мляко и масло. Може и на лични, благодаря!

# 171
  • Мнения: 245
Не, Персимон, не са били вегани, наясно си, яли са каквото има. Зорлем вегетарианци, но не съвсем (с животинските мазнини?) - може би. Не са живели много дълго, не са били особено здрави. Ти знеш ли къде и от кого се е ползвал истинският, ортодоксален пост? А защо изрично са освободени от него деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващите? Аз го казах и другаде - постът е потребност на душата, не на тялото. Без да е избор, той не може да е полезен. Затова е приоритет на хора, чиято грижа не е оцеляването.
Къде препоръчваш веге-диетата 260 на твоите прародители, в която фигурирали картофи и ориз, цитирах.

Не, Ментова, били са ВЕГАНИ, защото това е диетата на християнския ПОСТ. А тя е без животински продукти и е 260 дни е годината, като се съберат всички пости. Не са живели дълго? Доооста по-дълго от меосядните северняци и не са имали остеопороза на 30 и инсулт на 40, поне не като масова причина за смърт както на северните. Бабите в нашето семейство живели по тоя начин са живели по 80-90 години. Верно ли вегетариянството не е за хора на които е приоритет оцеляването? На войните от Шао Лин им е приоритет цвета на чантичката и червилото да си пасват може би Joy

# 172
  • Мнения: 245
Добре де, дайте ги тези рецепти за домашен шоколад! Аз правя само течен засега, ама не е веган в никой случай - с много мляко и масло. Може и на лични, благодаря!

Стопи кокосово или какаово масло на водня баня, сложи вътре какао на прах на око-горе-долу колкото мазнина, толкова какао, добави течен мед без кристали на вкус. Може да овкусиш с ментова масло, с портокалово масло,с  ванилия, ромова есенция. Не слагай течности защото ще се пресече, ако нямаш лецитин... Аз го спивам във формички за лед и слагам в камерата за няколко минути, може и там да се съхранява. Супер вкусно. Simple Smile

Последна редакция: чт, 21 юни 2012, 00:45 от persimon

# 173
  • Варна
  • Мнения: 957
260-дневен строг пост са спазвали само монасите, Персимон, воини или не. И на Север има баби, които са живели по 70-80 години, сигурна съм. И тук не са били мнозинство. Кажи защо от пост са освободени деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващи.

# 174
  • Мнения: 245
260-дневен строг пост са спазвали само монасите, Персимон, воини или не. И на Север има баби, които са живели по 70-80 години, сигурна съм. И тук не са били мнозинство. Кажи защо от пост са освободени деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващи.



Не, монасите обикновено са били пълни вегетарианци. Както и сега, тия които са наистина монаси по убеждение, а не са в манастиа да си търсят любовен живот. Обикновения народ е спазвал постите, както са си по календар, а това е 260 дни. От пост за освободени всички, за които това може  да е тежко  заради здравословен проблем. И сега е така. Отново моята любима тема-Шао-линчетата не са освободени от пост, а са добре Wink

# 175
  • Варна
  • Мнения: 957
260-дневен строг пост са спазвали само монасите, Персимон, воини или не. И на Север има баби, които са живели по 70-80 години, сигурна съм. И тук не са били мнозинство. Кажи защо от пост са освободени деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващи.



Не, монасите обикновено са били пълни венетариянци. Както и сега, тия които са наистина монаси по убеждение, а не са в манастиа да си търсят любовен живот.Обикновения народ е спазвал постите, както са си по календар. От пост за оссвбодени всички за които това може  да е тежко  заради здравословен проблем. И сега е така. Отново моята любима тема-Шао-линчетата не са освободени от пост, а са добре Wink

Персимон, изненадваш ме - какъв здравословен проблем може да е детството, бременността, кърменето, пътуването?
Не, православните монаси не са пълни вегетарианци, не и по устав, кой какъв е бил по убеждение няма как да знаем.
Шаолин си е Шаолин. Ние, в този наш регион, винаги сме имали друг стил на живот. Също от време оно, даже и доста по отдавна.

# 176
  • Мнения: 245
260-дневен строг пост са спазвали само монасите, Персимон, воини или не. И на Север има баби, които са живели по 70-80 години, сигурна съм. И тук не са били мнозинство. Кажи защо от пост са освободени деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващи.



Не, монасите обикновено са били пълни венетариянци. Както и сега, тия които са наистина монаси по убеждение, а не са в манастиа да си търсят любовен живот.Обикновения народ е спазвал постите, както са си по календар. От пост за оссвбодени всички за които това може  да е тежко  заради здравословен проблем. И сега е така. Отново моята любима тема-Шао-линчетата не са освободени от пост, а са добре Wink

Персимон, изненадваш ме - какъв здравословен проблем може да е детството, бременността, кърменето, пътуването?
Не, православните монаси не са пълни вегетарианци, не и по устав, кой какъв е бил по убеждение няма как да знаем.
Шаолин си е Шаолин. Ние, в този наш регион, винаги сме имали друг стил на живот. Също от време оно, даже и доста по отдавна.

Всеки манастир има свой устав. По принцип по-строгите манастири са били на веганска храна, а  това е било повечето. Сега е друга бира. И в нашия регион и в другите, можеш да си здрав ядейки растителна храна, само трябва да е достатъчно по количество и качество, което не е трудно чака толкова да се постигне. За здравословния проблем ти казвам, че това е правилото за отмяна на поста- на всеки, който може д амуе  непосилен по здравословни съображение той не важи. Бременността се е смятала за такъв момент, явно и детството и пътуването. Питай ги тях защо така смятат, не мен.

# 177
  • Мнения: 14 654
Eeee, строгият пост не е 260 дни в годината. Строг пост е, когато не се консумират животински продукти, но през повечето време те са разрешени Simple Smile Мерси за рецептата!

# 178
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 732
Perimon, благодаря за добре дошлата!
 Янечек, моят шоколад е много по- улеснен, защото когато изнамерих моята нутела дори не подозирах употребата на кокосово масло Embarassed, още повече, че тук никъде не съм видяла да се продава. Аз и кокосово масло си правя сама, открих как в интернета,после ще напиша рецептата.
Сега моят шоколад: мед- една супена лъжица, какао 3 или повече, бъркаш докато стане хомогенна смес. Иска се яко бъркане,а!
А кок.масло е още по-лесно: кок. стърготини три с.л., покривам с вода, загрявам на много слаб огън, да не завира, после слагам в тензух, докато е горещо(необходими са и домакински ръкавици, защото пари) и изцеждам. За да улесня изстискването употребявам преса за картофено пюре или за чесън, когато правя малки количества. После, когато се поохлади, разбира се, слагам в хладилника. След около час се отделя отгоре слой масло. Много е вкусно, но е малко като количество. В нета рпиготовлението е показано за козметична употреба Mr. Green

# 179
  • Мнения: 2 761
Аз само казах, че нашите баби и дядовци доста успешно за били ВЕГАНИ (а не вегетарианци) през 260 дни от годината, докато са орали, копали, жънали и т.н.Т.е очевидно тя не е за слабаци.

Много ясно-помисли само кога се оре и жъне и помисли кога се коли прасето.Ако го заколиш,когато се оре,няма как да съхраниш месото в жегите,защото фризер няма,а зимника не работи през цялата година.A като се тръшнеш болен,няма как да отидеш на нивата да  засeeш зърно за теб и прасето.

Не, Ментова, били са ВЕГАНИ, защото това е диетата на християнския ПОСТ. А тя е без животински продукти и е 260 дни е годината, като се съберат всички пости.

За теб летоброененто може да почва преди 2 хил. години,ама като прочетеш малко история ще видиш,че и преди Христос са живели хора и всичките христиански празници на нашата църква са взаимствани от езичеството.
Ако не са яли месо,то са ползвали мастта през цялата година-т.е. пак животинска мазнина-затова я осолявали,преварявали и пр.-за да се запази.
Постите са били необходимост,а не връзка с небесата.


Последна редакция: чт, 21 юни 2012, 10:45 от ОМ

Общи условия

Активация на акаунт